+ Konuyu Yanıtla
4 / 45 Sayfa İlkİlk 1234567891011121314243444 ... SonSon
31 den 40´e kadar toplam 447 ileti bulundu.

Konu: Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim)

Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim) Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Lightbulb Re: Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim)

Alıntı salpyilmaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn Fischer,

Sizin de söylediğiniz gibi bu vizeyi birbirinden ayrı tuttuklarını düşünüyordum, ancak kafamı iki vize türünde de işlemin 8-10 haftada sonuçlanması karıştırdı. Bu sürede gereken araştırmaları yapabilirler. Bir yerde de "vize tarihinden itibaren 3 ay içinde evlilik işlemini gerçekleştirmeniz gerekir...
    Sn Salpyılmaz,
    Alıntı yaptıgım cümlelerinize bakaraktan bu alternatifin de iyi olabileceğini düşünüyorum. Doğrusu o kadar okumustum ama böyle birşeyi duymamıştım. Dediğiniz gibi, 8-10 hafta sürebilir ifadesi aile birleşimi vizesinde de geçiyor, demek ki evlilik için alınan vize de aile birleşimi vizesi gibi kalıcı bir vize... Bu gece zaman bulursam biraz daha araştırayım....

Görüşmek üzere..

Hukuki NET Güncel Haber

Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim) konulu yargıtay kararı ara
    Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim) konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim)

Somut birşeyler bulabildiniz mi?

Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Az önce telefonla başkonsolosluğun randevu bölümünü aradım ve sordum. Evlenmek için alınan vize de aile birleşiminde olduğu gibi oturma izniyle birlikte geliyor. Yani aile birleşimi için yapılması gereken neler varsa aynısı bunlar için de yapılıyor ve başvuru neticesinde vize alındığı takdirde Almanya'da evleniliyor ve 2 yıl oturma izni de alınmış oluyor. Yalnız 3 ay içinde bunun yapılması gerekiyor, aksi takdirde vize iptal oluyor.

Hayırlısı...

Konu salpyilmaz tarafından (05-05-2008 Saat 09:35:26 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba, tahmin ettiğimiz gibi bir haber, sanırım sizin planınız bu şekilde değişecek, değil mi? Konsoloslugun sayfasında okudugum kadarıyla 3 ay içerisinde evlenme zorunlulugunun yanı sıra 1 ay içerisinde de sizin Türkiyeye evlendiğinizi bildirmeniz gerekiyormuş. Sanırım akabinde Türkiyeden aldıgınız ulsularası evlenme belgesini yabancılar polisine teslim etmeniz gerekecek. Konsolosluk sayfasında Almanya'da evlenmenin avantajları ve dezavantajları ile ilgili net bilgi bulamadım ancak diğer forumlarda ve sitelerde okudugum hep aynı, Türkiye'de evlenmek çok daha avantajlı deniyor. Ama nedenlerini bir türlü tam olarak öğrenemedim. Konsoloslukta memurun da aynı şeyi söylemesi bu tahmini dogruluyor. Sizin bu dezavantajların ne oldugu hakkında bilginiz var mı?

Sn Salpyılmaz, aslında bu aralar benim de aklımı kurcalayan bir sorun var. Sizin de benzer bir durumunuz olabilir mi diye şimdiden paylaşmak istedim...
    Eğer başvuru sürecim normal seyrinde ilerler ve bir sorun cıkmazsa, mayıs sonu-haziran başı vizem elime geçmiş olacak. Biliyorsunuz Almanya'da hemen sağlık sigortası vs yaptırmak gerekiyor. 3 ay sonra da oturum izni almak için yabancılar polisine gidilecek diye biliyoruz... Ancak eşimin sorduguna göre, 3 ay boyunca bizlerin devamlı olarak yurtdışında bulunmamız gerekliymiş. Oysa benim agustos ayına kadar İstanbul'da kalmam gerekiyor. Vizeyi geç bir tarihte cıkartmak ya da baska bir çözüm yolu bulmak durumundayız. Sizin Türkiye'ye giriş çıkış yapmanız söz konusuysa bu durumu göz önünde bulundurmak zorundayız sanırım.

Hoşçakalın...

Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Az önce sormayı unuttugum iki konu vardı:

-Konsoloslugun vize bölümünü aradım derken IKS'yi mi kastediyorsunuz?
    -Daha önce yazdıgınız e-mailleri hangi merciye yazdınız, sakıncası yoksa ögrenebilir miyim?

Yukarıda yazdıgım sorundan dolayı benım de IKS haricinde, mumkunse dogrudan konsolosluga ulaşabilmem gerekiyor...

Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba Sn.Fischer,

Bu dezavantajların ne oldukları konusunda ben de bilgi sahibi değilim malesef. Ancak geçmiş yıllarda Almanya'da evlenen Türkler'in konsoloslukta Türk evliliği de yaptığını duydum. Ayrıca Almanya'da evlenmenin dezavantajı yukarıda yazdığımız verilere göre turistik vizeyle yapıldığında dezavantaj. Zira geri dönme şartı o vizede var. İzlenmesi gereken bürokratik yolun yanısıra ekstra yol vesaire masrafı da cabası. Tabii bunlar yalnızca benim düşüncelerim.

Vize konusunda ben de bunu dikkate alacağım. Hiç çıkmamak mı gerekiyor yoksa belli bir süre kısıtlaması var mı, bu konuda bilgi sahibi misiniz?

-Bu arada evet, IKS'den aldım bilgiyi. Konsolosluğa direkt erişilebilecek telefon numarası malesef bende de mevcut değil...
    -e-posta'yı konsolsoluk sayfası iletişim kısmının vize bölümü kategorisi dahilinde gönderdim. 24 saat içinde yazdığınız e-posta adresine geri dönüş yapıyorlar...

http://www.istanbul.diplo.de/Vertret...r/Kontakt.html

Görüşmek üzere...

Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn Salpyılmaz, telefonda aldıgım bilgiye göre vizenin üzerinde "xx.xx.08 tarihine kadar almanya'ya ayak basmanız gerekmektedir" gibi bir ibare yer alacakmış. Dün incelediğim bir Türk-Alman hukuk sitesinde, vize verildikten sonra gidilmemesi ya da devamlı giriş çıkış yapılmasının anlaşmalı evlilik izlenimi yaratabileceğini yazmış bir avukat... 3 ay sonra oturum iznini alırken sorun cıkabilir şeklinde yorumluyorum. Detaylarını şimdilik bilmiyorum ama bu durum son derece canımı sıkıyor. Açıkçası vizemin mayıs sonu-haziran basında cıkacağını tahmin ediyorum. Oysa gitmeyi planladıgım tarih 15-20 agustos..

Dezavantajlarını o kadar aradım ama bir türlü somut ve güvenilir bir bilgi edinemedim. Delinin biri kuyuya taş atmış diyeceğim ama bugüne kadar okuduklarım, bir de vize basvurusunda ilgili memurun söylediklerini göz önünde bulundurunca kesin bir bit yeniği var diyorum. Tahminim şöyle:

Bir X şahış almanyadaki eşiyle evlenmek için evlilik vizesi alacak. Muhtemelen 3 aylık bir vize verilecek. Almanya'da evlilik olduktan sonra Türk eş Türkiye'den tekrar aile birleşim vizesi için başvurmak zorunda kalacak.. Şöyle bir düşününce aklıma yatan senaryo bu.. Bu senaryomu destekleyen diğer bir nokta ise, evlilik vizesi için A1 belgesi istenmemesi. Bu yüzden evlendikten sonra sil baştan aile birleşimi vizesi için başvurmak gerekecek diye tahmin ediyorum...

Selamlar...

Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlk paragrafta bahsettiğiniz duruma bağlı olarak ayak basmanız gereken tarih gitmeyi hedeflediğiniz tarihten daha erkense yeniden vize telaşesine girmeyi göze almayacağınızı düşünüyorum. Keşke bu konuda nedene bağlı bir tercih imkanı sunmuş olsalardı. Gerçekten, özellikle böyle maniler herşeyi daha da zorlaştırıyor.

Ben de evlilik vizesi için sizin tahminleriniz üzerindeydim, ta ki vize için gereken belgeler arasında farklılık olmadığını ve bunun tahkikatı için de 8-10 hafta arasında süre verildiğini görene kadar. Telefonda bunu da konuştunuz mu? Yani evlilik vizesi alıp Almanya'da evlendikten sonra yeniden Türkiye'ye dönüp aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunmak gerekiyor mu? Emin olmamakla birlikte evlilik vizesi için de A1 istediklerini biliyorum. Konudaki bilginiz kesin midir?

Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bilgim kesin değil, sadece tahmin ediyorum. Dediğiniz gibi evlilik vizesi için de A1 ya da universite diploması isteniyor olabilir ama, kalıcı vize almak için Türkiye'den tekrar aile birleşimi vizesine basvurmak gerektiğine hemen hemen
    eminim. Benim telefonla görüştüğüm kişi eşim, yabancılar polisiyle ya da konsoloslukla telefonda görüşmedim. Nişanlınız yabancılar polisini arayarak direkt olarak en dogru bilgiyi alabilir diye düşünüyorum...

---------
    Bugün enteresan bir durumla karşılaştık. İleride yaşayacak olabilir diye paylaşmak istiyorum.

Tekrar hatırlatmak gerekirse 18 nisanda basvuruyu yapmıştım. Başvuran kişinin evraklarının ortalama 2-3 hafta sonra Almanya'ya ulaştıgını çeşitli forumlardan ve vize bölümündeki memurdan duymuştum. Bugün eşim yabancılar polisini tekrar arayarak belgelerimin gidip gitmediğini sormuş ve henüz ellerine geçen bir belgenin olmadıgını söylemişler.

Ben de bunun üzerine sabahleyin erken bir saatte konsolosluga hemen bir mail yazarak durumumu sordum. Akşamüstüye kadar halen cevap gelmediği için Gümüşsuyu'ndaki konsolosluga gittim. Kapıdaki memura durumumu sordugumda 3-4 haftaya kadar normal oldugunu söyledi ancak ısrar edince bir telefon numarası verdi. Yarım saat aramama rağmen telefona çıkan kimse olmayınca tekrar memurun yanına giderek durumumu bildirdim. Bunun üzerine memur bey sağolsun, bizzat bir dahili numarayı arayarak durumumu sordu ve 22 nisanda, yani basvurumdan 4 gün sonra belgelerimin Almanya'ya gönderildiğini söyledi. Şu anda almanya'da oldugunu biliyoruz, sanırım Berlin ile (belgeler en başta topluca Berlin'e gönderiliyormuş, daha sonra eyaletlere dağıtılıyormus) eşimin bulundugu eyalet arasında bir iletişim sorunu var. Tahmin ediyorum birkaç güne kadar belgeler eşimin oldugu ile gelecek...

Buradan yine iki şeyi vurgulamakta fayda görüyorum:

1. Pasaportta bir meslek yazıyor olmasının çok büyük bir avantaj oldugunu bugün tekrar farkettim. Görüştüğüm memur 4 gün için çok çok inanılmaz derece kısa zamanda gönderilmiş dedi. Eğer belgelerimiz Türkiye'den Almanyaya gönderildiyse, başvuran açısından bir problem olmadıgı tespit edilmiş demektir diye de belirtti.

2. Bugün kapıdaki memur sadece telefon numarasını vererek yardımcı olabilirdi. Ancak düzgün bir şekilde durumumuzu anlattıgımızda severek yardımcı oluyorlar.

Bu yola başkoymuş arkadaşlar, devamlı olarak konsoloslugun ve yabancılar polisinin tutumlarını eleştiriyoruz ama biraz da kendimize bakmamız, kendimizi eleştirmemiz gerekli. Bugün vize basvurusunda genç bir arkadas gördüm. Bir kolunda falçata izleri vardı. Kendimizi bu kadar da küçük düşürmenin anlamı yok, bari uzun kollu gömlek giyseydin be arkadasım, daha sonra neden vizem gelmedi diye ağlar durursun tabi...

Sanırım benim vizenin eli kulağında, merakla gelişmeleri takip ediyoruz. Şu birkaç gün içerisinde, belgelerimin niçin 2 haftadır Berlin'de bekletildiğini anlamış olacağız...

Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Vizenizle ilgili iyi haberlerinize çok sevindim. Umarım en kısa zamanda pasaportunuz elinize geçer. Ben de başvurmadan önce pasaportumu değiştirip mesleği işleteceğim.

Vize üzerinde yazacak "şu tarihe kadar Almanya'ya gelmiş olmalısınız" bilgisinde belirlenen tarih vize elimize geçtikten sonra ne kadar süreyi kapsıyor? Bu bilgi vize başvurusunu yaparken ona göre bir başvuru zamanı belirlememiz için anlamlı olabilir.

+ Konuyu Yanıtla
4 / 45 Sayfa İlkİlk 1234567891011121314243444 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

almanya evlilik vizesi

almanyada evlilik

almanya evlilik

alman vatandaşı ile evlenmek

almanla evlenmek

alman vatandaşı ile evlilik

almanyada evlenmek

alman biriyle evlenmek

http:www.hukuki.netshowthread.php32894-Alman-Vatandasiyla-Evlenmek-Deneyimlerim

almanyadan biriyle evlenmek istiyorum

alman vatandaşıyla evlenmek

almanyada evlilik nasil yapiliralmanyadan evlenmekalman ile evlenmekeşim alman vatandaşı ben nasıl giderimalman vatandasiyla evlenmek icin gerekli belgelerhttps:www.hukuki.netshowthread.php32894-Alman-Vatandasiyla-Evlenmek-Deneyimlerimalmanyada evlilik için gerekli belgeleralmanya konsolosluğu evlilik işlemlerialmanyada nikah icin gerekli belgelerevlenerek alman vatandaşı olmakalmanya vatandaşı ile evlenmekalmanya biriyle evlenmekalman vatandaşı türk vatandaşı ile evlilikalman biri ile evlenmek
Forum