Merhaba,
26 yasindayim. Babam yaklasik 10 sene once almanyada bir teshis klinigine gitti ve kendisine crohn hastasi oldugunu soylediler. senelerden beri ilac kullaniyor azulfidine, salofalk, B12 vitamini. Bu hastaligin genetik ve kronik oldugunu biliyorum. Son bir kac senedir bende de belirtileri baslamisti. Surekli ishal olmalar, mide agrilari, agzimda bogazimda cok sayida aftlar. Bir turlu kontrol e gidemedim. Nisan ayinda askerlige gitmek icin kararimi aldirdim. Askere gitmeden oncede bu hastaligimi bi kontrol ettireyim dedim. Bu hastaligi internetten arastirirken bu foruma rastladim ve crohn hastalarinin askerlikten muaf oldugunu gordum. Yeni acilan anadolu saglik grubunun gebze deki hastanesine gittim. kan tahlillerim yapildi, kansizlik sinirinda ciktim. Bugunde kolonoskopi yapildi. Bagirsaklarimda da yaralar oldugu gozlendi. Parca alindi ve biyopsi yapilacak bunun sonuncunda crohn hastasi olup olmadigim meydana cikacak. ama uzman doktorun bana soyledigi yuzde 99 crohn sun butun belirtiler mevcut.
Eger crohn hastasiysam askerlikten muafim ama ben askere gitmek icin basvurumu yaptim ve gumussuyu askeri hastanesinden saglam raporumu almistim. Simdi ben bunlari geri cevirmek icin ne yapmaliyim?

Daha önce crohn hastalığıyla ilgili bi konu konuşulmuş forumda oraya da yazı yazdım ama cvp alamadım. bilgilendirirseniz sevinirim.