+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Apartmanda Gürültü Sorunu

Apartmanda Gürültü Sorunu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Apartmanda Gürültü Sorunu

Merhabalar, öncelikle siteniz için teşekkür ederim, galiba 2005 de kayıtlıydım ama şifremi hatırlıyamadım,tekrar kayıt oldum. Efendim ben bir mimarım ama yeni sayılır. Birikimimizle heyecanla bi daire aldık, ailecek hemen taşındık bizim için ciddi bir gelişmeydi çünkü. Üst katımızda daire sahibi dairesini öğrencilere kiralıyor. Bence rahatsızlık vermedikleri sürece hiç sorun değil, çünkü öğrenciyken çok zor şartlarda ev bulabiliyordum. Daireler 3 oda 1 salon. Daireyi 4 genç arkadaş kiralamış ama zamanla 8 kişi oldular. Çeşitli uyarılara rağmen (asla kavga olmadı tatlı dille konuşmalar) bu genç arkadaşlar üniversitenin gece bölümünde okudukları için eve gece 22.00 gibi geliyorlar ve sabah 5 bazen 6 gibi yatıyorlar.Gündüz yapılan yaşam aktivitelerinin tamamını (çamaşır yıkama,müzik dinleme,yemek yeme vb.) gece yapıyorlar. Odaları paylaştıkları için, o dairenin her odası ayrı bir ev konumunda kullanılıyor, yani öğrenci arkadaşın özeli o odası e öyle oluncada alt daireden benim yatak odam yukarı dairedeki arkadaşın günlük yaşam odası. Bina 27 yıllık olduğu için ses yalıtımı yok. Bugüne kadar bi şekil idare ediyorduk ama bugün arabamla antalyaya giderken yolda uyumuş kalmışım ve küçük bir kaza geçirdim. Bu olay moralimi çok bozdu. Çünkü artık gerçekten uykusuzuz. Bu uykusuzluk işimide etkilemeye başladı ve açıkçası çizimlerimi artık ben dahi beğenmemeye başladım. Ailecek daireyi satmayı düşündük ama bir miktar kredisi var satamıyoruz. Bugünkü kaza olayından sonra hakkımı hukuki yollardan aramayı düşündüm. Avukatımı aradım uzunca telefonda görüştük, kendisi konuyu araştıracağını, ortağı olduğu tecrüeli avukatada danışacağını söyledi. Bende sizlere danışmak istedim. Bu arkadaşları sessiz hale getirmem münkün değil. Apartmanda çoğunluk bu dairenin boşaltılmasını istiyor ama onların bunu isteme sebebi gürültüden çok apartmandaki aşırı yoğunluk, merdiven duvarlarında genç arkadaşların alkolluyken ayaklarıyla tekmeler atmaları ve ayak izleri bırakmaları, bir kaç defa alkolluyken apartmanın bahçesine kusmaları gibi olaylar. Kusura bakmayın biraz uzun oldu, bu konuda bi cvp alailirsem çok mutlu olacağım, en azından kendi avukatım (çocukluk arkadaşımdır) önüme bir yol koyduğu zaman bir de şöyle bir yol var hangisini deneyelim diye bir tercih sebebi olacağına inanıyorum, hatta belkide sizlerin vereceği tavsiye bize yol gösteren tavsiye olacaktır. Sevgi ve saygılarımla...

Hukuki NET Güncel Haber

Apartmanda Gürültü Sorunu konulu yargıtay kararı ara
    Apartmanda Gürültü Sorunu konulu hukuk haber
    Konu aroncala tarafından (12-12-2007 Saat 00:03:27 ) de değiştirilmiştir. Sebep: imla hatası

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.607
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Apartmanda Gürültü Sorunu

Belliki,anlayış sınırlarını aşan bir gürültü.Durumdan ev sahibini haberdar ettiniz mi?Çünkü,BK hükümlerine göre kiracının boçlarından biri de taşınmazda oturan komşulara gerekli saygıyı göstermektir.
    Ev sahibi buna dayanarak kiracılara bir ihtarname gönderebilir.Taşkınlık devam ederse,kira sözleşmesine son verilebilir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.607
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Buna ek olarak,komşuluk hukukundan doğan hakların ihlali sebebiyle tazminat talepleriniz de olabilir.
    Yargıtay,bu taleplerde şunu gözönünde bulunduruyor;
    YARGITAY
    4. HUKUK DAİRESİ
    E. 2002/13785
    K. 2003/7489
    T. 10.6.2003
    ÖZET : Her üzüntü veren olay manevi tazminatı isteme hakkını kazandırmaz. Bunun için, kişilik değerlerinin saldırıya uğramış olması gerekir. Kişilik değerleri, kişinin kişilik haklarını oluşturup, bu hakların, yazılı hukukta bir tanımı yapılmamış olmakla birlikte, teori ve yargısal kararlardaki tanıma göre, kişinin yaşamı, sağlığı, vücut ve ruh bütünlüğü ile toplum içindeki yerini sağlayan ve koruyan haklar olduğu söylenebilir. Yine bu haklar fiziki, duygusal ve sosyal kişilik değerlerinden oluşurlar. İşte kişi, bu değerlerin oluşumu ve korunmasının var olduğu durumlarda yaşamı bir anlam ve değer kazanabilir. Bu bakımdan kişiye ait olan bu değerlerin korunmasında zorunluluk vardır.MK. m. 737 ve 738 ), taşınmazın kullanma biçim ve amacı ile yerel geleneklerin öngördüğü sınırlar içinde kalan davranışları, komşunun hoş karşılayıp katlanacağı bu sınırı aşan davranışların ise hukuken korunamayacağı belirtilmiştir.Olayda davalının bu sınırları aştığı açıkça anlaşılmaktadır. Bu durumun, davacıya davalının davranışını önleme hakkını tanıdığı açıktır.
    .......
    KARAR : Davacılar, davalıya ait komşu taşınmazdaki bina tadilatı sırasında gereksiz yere ve uzun süre ağır iş makineleri kullanılmasının yarattığı gürültü ve sarsıntılardan kaynaklanan zararlar ve duyulan rahatsızlıklar nedeniyle maddi ve manevi tazminat istemişlerdir. Mahkemece maddi tazminat isteği kısmen kabul edilmiş ve diğer yönlerin komşuluk hukuku içinde katlanılması gereken hususlar olduğu gerekçesiyle manevi tazminat isteği reddedilmiştir.

Umarım yönlendirici olmuştur.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yardımınız için teşekkür ederim. Dairenin sahibi ile tabiki görüştüm, hem bu durumu anlattım, birde o dairenin su saati bozulmuş ve benim daireme su akıtıyordu, yine yukarı dairenin wc si tıkanmış benim wc me akıyordu, banyo boruları arızalanmış oda akıtıyordu, birde bu öğrenci arkadaşlar evlerinde akvaryumu devirmişler e oda akıtıyordu. Biraz kabus gibi oldu ama hepside doğru. Daire sahibi bir eğitimci olduğu halde umursamaz davrandı. Hayat şartları zor ben aldığım kiraya bakarım dedi. Yukarı dairenin su akıtan yerlerini ve su saatini mecburen ben tamir ettirdim akıntı devam ettiği için. Açıkçası benim tazminatta falan gözüm yok. Benim derdim uyuyabilmek, Polis memurlarının atış yaparken kullandığı kulak tıkaçlarından bile aldım ama onlarda tahriş yaptı. Galiba bir sene daha dayanıp kredi borcu biter bitmez satacağım daireyi. Benim avukatımla bugün görüştük, henüz bakamamış ama galiba tahliye davası açacağım.Fakat mesnet ne göstereceğimi hangi maddeyle gideceğimi tam bilemedim. İyi akşamlar dilerim
    Konu aroncala tarafından (12-12-2007 Saat 19:39:38 ) de değiştirilmiştir. Sebep: (b) harfi yazmamış düzelttim

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.607
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu kadar geride durmayın lütfen.Hem kiracıya,hem de kiralayana karşı sahip olduğunuz hakları kullanın.Maddi/manevi tüm taleplerinizi ileri sürün.Avukatınız hangi gerekçelerle hareket edeceğinizi belirler.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Re: Apartmanda Gürültü Sorunu

Merhabalar,
    Öncelikle sitenizden çok memnun kaldığımı ifade etmek istiyorum. Yeni üye olmama karşın evde yaşadığım sorunlar sebebiyle siteden yaklaşık 1 aydır faydalanıyorum. Benim sorunum da üst kat komşum ile ilgili. İkimiz de kiracı konumundayız. Üst komşum yaklaşık 4 ay önce sözde bir bayan ve oğluyla eve taşınmış. Ancak evde 2-3 günde bir en az 5-6 kişi kalıyorlar. Yaptıkları gürültü hemen hemen hergün yaklaşık 18-20 saat sürüyor. Ne zaman uyuduklarını anlayamadım. Sanırım evdekiler nöbetleşe uyuyorlar Yaptıkları gürültüye gelince... evlerinde halı olmadığından ve ev içinde topuklu ayakkabılarla yürüdüklerinden hatta koştuklarından dolayı sürekli tıkıtılar var. Ayrıca koltuk, kanepe, sehpa vs. hep zemine sürülerek çekiliyor. Evde 2 günde bir elektrik süpürgesi açılıyor ve saat 12'den sonra çamaşır makinesi çalıştırılıyor. Bunlara ek olarak da bağırma, çağırma, küfürleşmeler de cabası. Ev sahipleriyle konuşmadan önce 3-4 kez yukarı çıkıp kibarca uyardım, komşum da bana gayet nazik bir şekilde dikkatli olacaklarını tekrar etti. Fakat değişen hiçbir şey olmadı. Ev sahipleri de onların evi boşaltmasından yana ancak kirayı 1 ay gecikmeli olarak da olsa ödediklerinden dolayı çıkartamam diyor. Ayrıca mahkeme masraflarının çok tutacağından korktuğu için dava da açmaya yanaşmıyor. Ev sahipleri bizim ihtar çekmemizi önerdi ancak komşumun muhtarda kaydı da olmadığından ihtarnameyi boşuna çekmiş olacağımızı öğrendik. Apartman yöneticisine bunu söyledik ama kağıtları imzalamadıkları için birşey yapamayacaklarını ilettiler. Apartmanda komşum en üst katta oturduğundan dolayı onlardan bizden başka rahatsız olan da yok sanırım. Bu yüzden dairelerden imza da toplayamayız. Polise şikayet etmeyi de düşündüm ancak bunun onları yıldıracağını hiç sanmam. Kendim dava açsam bana çok mu pahalıya mal olur? Ya da başka bir yol var mı? Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre kaydını yaptırmayanlara uygulanan cezaya başvursam bunun için karakola mı müracaat etmeliyim? (Çünkü ihtarname bile çekemiyorum)
    İnanın uzlaşmaya çok çalıştım ancak günün 24 saati de gürültü olmaz ki! Sadece evde yoklarken arada bir rahat ediyoruz. Yardımlarınızı bekliyorum. Çok teşekkürler...

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Baslik altinda sorun ve onerilerini paylasan forum uyelerine tesekkur ederim. Gerci ilgili mesajlar oldukca eski, fakat biz de ust kat komsumuzla bir gurultu sorunu yasayinca, foruma girdim ve bilgi edinmis oldum.

Su asamada oncelikle ust kattaki kiracilari uyardik (3. kez uyarmis oluyoruz, haydi hayirlisi), zira bayramin 2. gunu sabah saat 04e dek asiri derecede yukses sesli konusma ve bitmeyen bir mobilya oynatma sesine maruz kaldik. Apartman yoneticisinden bizzat uyarida bulunmasini, buna ragmen durumun devami halinde yasal haklarimizi arastiracagimizi iletmesini rica ettik.

Gurultunun devami halinde (ornegin bu gece tekrarlarsa, ki korkarim aksamki gurultunun musebbibi yatili misafirler henuz ayrilmadi) polis karakolunu arayip sikayetci olabilecegimi ogrendim.

Sorun yine devam ederse kat malikine ihtarname cekmeyi dusunuyorum. Bu ihtarnamede hatirlatmak isteyecegim haklarimi ve kiralayan-kiraya veren yukumluluklerini belirleyen yasalar nelerdir? (Zannediyorum Kabahatler Kanunu ve Kat Mulkiyeti Yasasinin ilgili maddeleri mevcut) Tesekkur ederim.
    Saygilar..

Nur S.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php31089-Apartmanda-Gurultu-Sorunu

apartmanda gürültü

apartmanlarda banyo gürültüsü

komsum kat mulkiyeti hakkimi ihlal ediyor

komşu gürültüsü yatırmıyor

gece çamaşır makinesi çalıştırma suçu

gorultu apartmanda

Forum