+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 19´e kadar toplam 19 ileti bulundu.

Konu: Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Dünya Engelliler Günü

Engelliler Haftası (10-16 Mayıs)

Doğuştan veya sonradan kazalar sonucu bir veya daha fazla organını kaybeden insana "engelli" denir. Engelliler genellikle, ihtiyaçlarını bir başkası olmadan tek başlarına karşılayamazlar. Engellilik çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bunlar genel olarak doğuştan engellilik ve sonradan kazalar sonucu oluşan engellilik olmak üzere iki guruba ayrılabilir.

1. Doğuştan Engellilikler:

a-) Akraba Evliliği: Doğuştan engelliliklerin önemli bir bölümü akraba evliliklerinden ortaya çıkar. Yakın akrabaların teyze, hala, amca, dayı çocuklarının evliliği sonunda çok sayıda kör, sağır, dilsiz ve geri zekalı çocuk doğmaktadır. Ankara ilinde yapılan bir araştırma sonucunda 100 sakat çocuktan 30'unun yakın akraba evliliğinden doğan çocuklar olduğu görülmüştür.

b-) Gebelik öncesi tedbirsizlikler:
    Bebek bekleyen annelerin sık sık röntgen filmi çektirmesi, doktora gitmeden ilaç alması çok sık sigara ve alkollü içki içmesi doğan çocuğun sakat olmasına neden olur.

1. Sonradan Oluşan Engellilikler:

a-) Aşıların zamanında yapılmaması: Doğumdan sonraki ilk yılda verem, çocuk felci aşılarının zamanında yaptırılması gerekir. Aşılar zamanında yaptırılmazsa türlü sakatlıklar ortaya çıkar. Trahom, çocuk felci, romatizma, kalp ve damar hastalıklarının koruyucu, iyileştirici ilaç ve aşıları vardır. Bu aşı ve ilaçların doktor denetiminde verilmesine özen gösterilmelidir.

b-) Kazalar: İş kazaları, tarım kazaları, trafik kazaları, yangınlar, ateşli silahlar belli başlı sakatlık nedenleridir. Trafik kurallarına uyulmama sonucu her yıl ülkemizde çok sayıda trafik kazaları oluyor. Bu kazalarda çok sayıda yurttaşımız ölüyor. Yukarda sayılan her tür kazadan korunmak, ve sakat kalmamak için dikkatli olalım. Kurallara uyalım. Uymayanları uyaralım.

Sakatların iyileştirilmesi: Sakatlık yapan hastalık ve kazalardan sonra hemen önlem alınmalıdır. Özellikle trafik kazalarında ilk yardım çok önemlidir. Kazalardaki ölümlerin yarıdan çoğu ilk yarım saat içinde olur. Kaza sonrası hiç zaman geçirmeden yaralıyı en yakın hastaneye ya da doktora ulaştırmalıdır. Hastanelerde Acil Yardım Servisleri vardır. Bu bölümde günün her saatinde doktor bulunur. Kazaya uğrayanlara ilk tedavileri burada yapılır.

Sakatların Eğitimi: Sakatların eğitimi denilince daha çok özürlü (sakat) çocuklar akla gelir. Yurdumuzda; görmeyen, işitmeyen, hareket edemeyen, zihinsel, ruhsal dengesi bozuk 4.500.000 yurttaşımız var. Bu sayının 1.400.000 kadarı çocuktur. Sakat çocuklarımızdan; görmeyenler için 7, işitmeyenler için 21, ortopedik özürlüler için l okul açılmıştır. Zihinsel ve ruhsal özürlüler ise belirli okullarda özel dershanelerde öğrenim görmektedir.

10-16 Mayıs arası Engelliler Haftasıdır: Engellilik insanlığın ortak sorunu olduğundan, Engelliler Haftası yalnız ülkemizde değil, Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanır. Hafta boyunca engellilerin sorunları, topluma kazandırılmaları konularında yayınlar, toplantılar ve seminerler düzenlenir. Engellilere yardımcı olma bilinci aşılanmaya çalışılır. Engelli durumuna düşmemek için iş güvenliği önlemleri anlatılır.

Engelliler de yaşamlarını sürdürmek için çalışmak ve gelir sağlamak zorundadırlar. Çünkü çalışmak yaşamı güzelleştirir, insanı mutlu eder, huzur verir. Engellilere acımak, onlara bakarak duygulanmak soruna çözüm getirmez. Engellilerin de yapabileceği işler vardır. Onlara yardımcı olmak adına çalışabilecekleri alanlarda iş vermek gerekir. Toplumun her alanında engellilere saygı göstermek, onları da toplumun bir ferdi olarak kabul edip dışlamamak gerekir. Yasalarımız her yüz işçi çalıştıran işyerinin iki sakat işçi çalıştırması zorunluluğunu getirmiştir. Bütün ülkelerde olduğu gibi yurdumuzda da engelliler korunur. Örneğin ülkemizde çalışan engelliler, gelir vergisini indirimli olarak öderler. Hareketlerini kolaylaştırmak için yurt dışından getirilen araç ve gereçlere gümrük vergisi ödemezler. Çalışan engelliler isterlerse erken emekli olabilirler. Belli toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanırlar. Dolayısıyla onlara yardımcı olmalı, okulda, sokakta gördüğümüz engellilerle alay edilmemelidir. Hiç bir engelliliğin bilerek ve isteyerek olmadığını unutmayalım. Engellilere yolda, geçitlerde, taşıt araçlarında yardımcı olalım. Onları üzmemeye, kırmamaya özen gösterelim.

Her normal insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmayalım.

Kaynak: www.ogretmen.info

Hukuki NET Güncel Haber

Dünya Engelliler Günü konulu yargıtay kararı ara
    Dünya Engelliler Günü konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hayat Herkese Güzel

Gücünüz yerindeyse,
    Sağlıklıysa başınız,
    Bir sakat görürseniz,
    Sevgiyle yaklaşınız.

İnan kimse istemez,
    Eksik olsun bir yeri.
    Sağlamsan yavrum şükret,
    Değerlendir günleri.

Özürlü kardeşlerim,
    Asla üzülmeyiniz.
    Hayat herkese güzel,
    Bizlerse sizinleyiz.

Mehmet ŞAHİN

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sen Özürlü Olsaydın

Kader sana ansızın indirseydi tokadı
    Ömrünün baharında sararıp ta solsaydın
    Bir anda uçup gitse dizlerinin takatı
    Böyle mi düşünürdün sen özürlü olsaydın

Tanrım sana bu güzel elleri vermeseydi
    Masmavi gökyüzünü gözlerin görmeseydi
    Dünyada olanlara aklın hiç ermeseydi

Candan sevdiğin biri bu hale düşse idi
    Belki sana bir ibret belki bir hisse idi
    Felek sana müebbet bir ceza kesse idi

Kutsaldır özürlüye vereceğin her emek
    Ona nasılsın deyip yüzüne gülümsemek
    İnsana yakışır mı ondan bana ne demek

Neden hor görüyorsun tanrı verdiği canı
    Belki onunda vardır senden üstün bir yanı
    Asla dilemem ama Allah korusun hani

Gelin bu insanlara artık sahip çıkalım
    Çevresine örülmüş duvarları yıkalım
    Vicdanına danışıp bir hesap yap bakalım

İbrahim Yavuz

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kör ile Kötürüm

— Bak arkadaş, ne ben sağlam
    Bir adamım...
    — Ne ben tamam
    Bir insanım.
    — Ben kötürüm,
    — Ben de körüm;
    Hem anadan doğma körüm,
    Ben düşündüm ki ikimiz
    Tam bir insan olmak için
    Her şeye malikiz: Senin
    Kuvvetli bacakların var.
    Benim gözlerim de bakar.
    Ben senin gözün olurum.
    Gecen, gündüzün olurum.

— Ben de sana bacak, ayak
    —Öyleyse hiç düşünme, kalk!
    Senin için
    Ben bakarım ve görürüm
    — Ben de seni istediğin
    Yere alır, götürürüm.
    Böyle işte;
    İki mihnet birleşince
    Bir teselli hasıl olur,
    Mihnetliler de kurtulur.

Tevfik FİKRET

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Dünya Engelliler Günü

Engellilerin kendileri için üretilen ürün ve hizmetlere daha kolay ulaşmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen “Engelsiz Yaşam Fuarı” 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

Ulusal ve uluslararası ölçekte engellilere özel ürün, teknoloji ya da hizmet sunan kuruluşların tek çatı altında toplandığı Engelsiz Yaşam Fuarı 3-6 Aralık 2009 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde 11. Hall de gerçekleşecek.

KONSEPT: "EĞİTİM HER ENGELİ AŞAR"

Engellilerin eğitimine dikkat çekmek üzere bu yıl ki konseptini “Eğitim Her Engeli Aşar” üzerine kuran fuarda, Türkiye Beyazay Derneği engellilerin eğitimi konusunda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla ziyaretçiler ile bir araya gelecek.

Eğitim Her Engeli Aşar Kampanyası’na ait bir standın bulunacağı fuarda eğitimin engeliler için önemi, kampanya kapsamında toplumun bilgilendirilmesi, kampanya tanıtım çalışmaları, kamuoyu desteğinin gerekliliği gibi konular başta olmak üzere çeşitli söyleşiler, konferanslar ve sunumlar yapılacaktır.

FUARIN GELİRİ ENGELLİLERİN EĞİTİMİNE GİDECEK

Engelsiz Yaşam Fuarı kapsamında elde edilecek gelirin bir kısmı Eğitim Her Engeli Aşar Kampanyası kapsamında açılması planlanan sınıflar için kullanılacaktır.

Fuarda engellilere özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş olan rehabilitasyon, medikal ve ortopedi ürünlerinin yanı sıra mimari, çevre düzenleme, mobilite ürünleri ve hizmetleri de sergilenecektir.

Fuarla ilgili detaylı bilgiye www.engelsizyasamfuari.com adresinden ulaşabilirsiniz.

http://www.internethaber.com/news_de...erstitial=true

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

HERŞEY OĞLUNUN GAZİ OLMASIYLA BAŞLADI

29.04.2010 10:30

Bu, haber değeri olan bir olaydır.
    Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun düzenlediği 3ncü Uluslararası IPC (International Paralynpic Comittee) Dünya Kupası organizasyonu 26–30 Nisan 2010 tarihlerinde Antalya’nın Çolaklı Beldesinde yapıldı. Birçok gazete ve televizyonun spor haberleri sorumlularına böyle bir organizasyondan haberdar olup olmadıklarını, oldularsa duyurup duyurmadıklarını sormak gerekir. Bu haberi duyanlara da önce “Bedensel engelli insanları bilir misiniz?” diye sormak, sonra da “Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu”ndan söz etmek gerekir. Federasyon 2000 yılında kurulmuş. Federasyonun çalışma ve etkinlikleri özel Web sitesinden izlenebiliyor. (www.besf.org.tr) Devlet adına engelli vatandaşlarımıza gösterilmesi gereken özeni göstermekten sorumlu bir devlet kuruluşu olan federasyona ilgi ve eğilim toplumumuzda, diğer toplumlara kıyasla düşük. Bunu açılış törenine katılan ülke sporcularının heyecanında ve Antalya’lıların olaydan haberdar olamayışlarında gördük.

Çolaklı’daki Dünya Kupasına katılan engelli sporcuların engelli olmalarının, dünyanın çeşitli yerlerinden buraya kadar koşarak gelip yarışmalara katılmalarına engel olmadığını gözledik. İnsanoğlu önce kendi zorluklarını sonra da doğanın diğer zorluklarını yenmesini biliyor
    Federasyon önemsenmelidir.
    Havalı silahlarla kapalı ve açık alanlarda yapılan, uluslararası kaideleri olan, çeşitli mesafe ve katagorilerde yarışılan bu sporun Türkiye’deki ustası Sayın Nevzat Yamaç’tır. Yamaç, oğlu terör olaylarında gazi olduktan sonra, varını yoğunu bedensel engelliler atış sporuna vermiş… Tek isteği, her branşta ama öncelikle atışta, ulusal ve uluslararası yarışmaların

3ncü Uluslararası Bedensel Engelliler Atıcılık Dünya Kupasını düzenleyenleri kutluyor, bu yarışmalara maddi destek sağlayan kişi ve kuruluşları selamlıyorum. Türkiye Bedensel Engelliler Atış Takımını aldıkları başarılı derecelerden dolayı tebrik ediyor, dünyadaki bedensel engelli bütün nişancıları alkışlıyorum.

Cumhur UTKU
    Bedensel Engelliler Spor gönüllüsü
    ANTALYA / 29 Nisan 2010
    Odatv.comYorumlar:
    Yorum rerol kara

gençlerimiz bu vatan için şehit oluyor gazi oluyor fakat burnu kırılan ahmet türk kadar haber olamıyor , oysa onlar sayesinde yaşayabiliyoruz.
    2010-04-29 21:30:16
    Misafir - Celalettin Tanay
    Ne yazık ki bizim spor medyamız televoleden öteye gidemiyor.
    2010-04-29 18:53:19
    Misafir - ısırgan
    nevzat yamaç sivasta komutanımdı. müthiş bir askerdi. oğlu da subaydı. saygıyla selamlıyorum kendilerini.

2010-04-29 17:57:16

http://www.odatv.com/n.php?n=hersey-...adi-2904101200

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Oya Tekin'in Zaferi! Mahkeme Durdurma Kararı Aldı

İzmir 3. İdare Mahkemesi, engelli Oya Tekin'in açtığı dava sonucunda, Büyükşehir'in tepki çeken uygulamasıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin engelli vatandaşların toplu ulaşım araçlarındaki "sınırsız" binişini kaldırıp yıllık "750 kontörlük" sınır getirdiği uygulama, mahkeme kararıyla durduruldu.

İzmirli engelli Oya Tekin'in açtığı davada, İzmir 3. İdare Mahkemesi yasada "Sınırlandırmaya yönelik herhangi bir düzenleme" olmadığı gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Geçtiğimiz günlerde 2. İdare Mahkemesi ise, bunun tersi yönde bir karar vermiş ve sınırlamayı onaylamıştı. Belediye, 3. İdare Mahkemesi'nin verdiği kararın ardından bir üst mahkeme konumundaki Bölge İdare Mahkemesi'ne itirazda bulundu. Belediye yetkilileri, genelin yararının korunduğunu savunarak, buradan gelecek karara göre hareket edeceklerini söyledi.
    http://www.engelliler.biz/forum/enge...rari-aldi.html

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Siz hiç tekerlikli sandalyede oturup koşmayı denediniz mi?

Siz hiç gözlerinizi bağlayıp annenizi görmeyi denediniz mi?

Siz hiç kollarınızı bağlayıp birinin size yemek yedirmesini, su içirmesini beklediniz mi?

Siz hiç konuşmayıp şarkılar söylemek istediniz mi?

Siz hiç duymayıp kordon da martıların sesini dinlemek istediniz mi?

Siz zihinsel engelli yerine gerizekalı yada deli demeyi mi tercih ediyorsunuz?

Siz hiç engelli bir yakınınıza, arkadaşınıza baktınız, ilgilendiniz, ona yardımcı oldunuz mu?

Siz hiç küçük bir çocuğu tekerlikli sandalyesinden kucaklayarak alıp belediye otobüsüne bindiniz mi?

3 Aralık Engelliler Günü’nün Tarihçesi

1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün “engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istedi. Ve o günden beri, 3 Aralık “engelliler günü” olarak bilinmektedir.
    Alıntı- Blog Taşdelen

Nerede
    kktc
    İletiler
    672
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Angry 3 aralık engelliler günü!... Ve şok eden rakam!

Türkiye'de 10 milyona yaklaşan özürlü ve bakıma muhtaç insan olduğunu biliyor musunuz? Şok edici bir rakam! Neredeyse 10 kişiden 2'si...

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar: