+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 19 ileti bulundu.

Konu: Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Dünya Engelliler Günü

Bugünü kutlayacak yüzümüzün olmadığını, olmaması gerektiğini düşünüyorum. Ne yaptık onlar için, yaşamlarını kolaylaştırmak bir yana engellemekten başka?..

HİÇ...

Engellinin kalbi kırık

Yusuf Serhat'ı annesi iki yıldır okula kucakta taşıyor.

Engelliler Günü'nde iktidardan başka mutlu kimse yok: Engelli sayısı 8.5 milyon, ulaşım, istihdam ve sosyal hayata katılımdaki sorunlar çözülmedi

AA - ADAZAPARI/ANKARA - Adapazarı Sabihahanım İlköğretim Okulu'nun yolu her gün, bir anneyle oğlunun mücadelesine sahne oluyor. Gülay Toprak, yürüyemeyen sekiz yaşındaki oğlu Yusur Serhat'ı her sabah önce tedaviye, öğlenleri de okula kucağında taşıyor. İki yıldır ders aralarında onun tuvalet ve yemek ihtiyaçlarını karşılamak için akşama kadar okulda bekliyor. Sonra yine çocuğunu kucakladığı gibi eve götürüyor.

Yusuf Serhat ikiziyle birlikte altı aylıkken dünyaya gelmiş. Bir ay küvözde kalmış. Spastik engelli olduğu, ancak altı aylık olduğunda anlaşılmış. Sekiz yıldır fizik tedavi, rehabilitasyon ve egzersizlerle tedavisi sürüyor. Beş ameliyat geçirmiş. "Bu azmiyle ileride yürür" deniliyor.

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Yusuf Serhat, Türkiye'deki 8.5 milyon 'engelli'den sadece biri. O da ikiz kardeşi gibi sağlıklı olabilirdi.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye Özürlüler Araştırması 2002 verilerine göre, yaklaşık 8.5 milyon özürlü olduğunu duyururken, ihmal, bilgi eksikliği ve tecrübesizliğin riski artırdığı vurgulandı. Doğum öncesi ve doğumdan kaynaklanan sakatlıklar da özürlü sayısının artışında önemli etken. Kalıtsal olarak geçen bazı hastalıklar hariç, diğer etkenlerin çoğu erken tanıyla önlenebilir veya kontrol altına alınabilir durumda. Akraba evliliği, kalıtsal hastalıklar ve kan uyuşmazlığının doğuştan özürlülüğe yol açtığı belirtilen açıklamada, diğer faktörler şöyle sıralanıyor:

Annenin yaşı, kronik hastalıkları (Diyabet, hipertansiyon, epilepsi, kalp hastalıkları),
    Gebelikte geçirilen enfeksiyon (Kızamıkçık, toksoplazma, Hepatit B, suçiçeği, cinsel hastalıklar),
    Hamilelikte kontrolsüzce alınan ilaçlar, kimyasal madde zehirlenmesi, röntgen
    ışınlarına maruz kalma, annenin yetersiz ve kötü beslenmesi, stres), Doğumda karşılaşılan sorunlar (bebeğin oksijensiz kalması, erken-geç doğum),
    Doğum sonrası sorunlar (Bebekte yüksek ateş ve havale görülmesi, kafa travmaları, kazalar, uzun süren sarılık, zehirlenmeler, fazla ilaç alımı),
    Doğum sonrası dönemde özürlülük nedenleri (Yenidoğan dönemindeki metabolik sorunlar, psikososyal örselenmeler, iş kazaları ve meslek hastalıkları, ev-, trafik kazaları, çevresel faktörler, afetler).

Radikal

Hukuki NET Güncel Haber

Dünya Engelliler Günü konulu yargıtay kararı ara
    Dünya Engelliler Günü konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Gavur İzmir
    İletiler
    249
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Dünya Engelliler Günü

Çözülemeyen sorunlar: Eğitim, istihdam, ulaşım, dışlanma...

RADİKAL - ANKARA - Meclis Başkanı Köksal Toptan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajında, son dönemde engellilerin yaşam standardında ilerlemeler olduğunu söylerken, eğitim, sağlık ve iş alanlarında da hizmetlerin istenilen düzeyde olmadığını vurguladı. Engelli örgütlerinin dile getirdiği sorunlar da alınacak çok yolun olduğunu söylüyor. Bazı notlar:

Fiziksel Engelliler Federasyonu (FEF) 'Maksimum Sokaktayız' adı
    altında üç günlük etkinlik gerçekleştirecek. FEF Başkanı Cemalettin Gürsoy, engellileri, ailelerini ve engelsizleri bilinçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi. Gürsoy'un sıraladığı sorunlardan biri istihdam ve işverenlerle ilgili: "Mesela tekerlekli iskemleli biri
    geldiği zaman işveren, onun ulaşım maliyetini düşünüyor, hareket kabiliyeti kısıtlı olduğu için fazla işine yaramayacağını düşünüyor. Cezadan yırtmak için de, engellinin sigortasını yapıp, eline de 150 YTL veriyor."

İstanbul'da belediyenin engelliler için 500 otobüs aldığını söyleyen Gürsoy, bunun işe yaramadığını, çünkü durakların tekerlekli iskemlelilere müsait olmadığını dile getirdi.

Özürlüler Vakfı Genel Sekreteri Esra Berberoğlu da özürlülerin eğitimden istihdama ve toplumdan dışlanmaya kadar birçok sorunla karşılaştıklarını dile getirdi.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, "özel eğitime uygun nitelikte okul ve kurumların yetersiz olduğunu, bu alana yönelik ciddi bir planlama bulunmadığını" belirterek, özel eğitim için gerekli bilgi, hizmet ve fiziksel çevre koşullarının özel eğitim kapsamındaki çocuklar için henüz yeterince ulaşılabilir hale gelmediğini vurguladı.

Türk Sağlık Sen Başkanı Önder Kahveci, yaptığı açıklamada, "Binlerce engelli vatandaşımız iş ararken, engelli kadrolarının boş olması üzücü ve düşündürücüdür" dedi.

Radikal

arıza: Utanç tablomuzla gurur duyabiliriz...

Nerede
    Gavur İzmir
    İletiler
    249
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

]Engelli öğretmenden gerçek 'hayat' bilgisi

FOTOĞRAF: İSMAİL ÇİMEN / AA

DHA - SAMSUN - Öğrencileri, 32 yaşındaki öğretmen İlteriş Bilginsoy'dan sadece 'Türkçe, matematik' değil, hayat dersleri de öğreniyor. Üç buçuk yaşındayken geçirdiği menenjit sonucu bedensel engelli olan Bilginsoy, sekiz yıldır öğretmenlik yaparken, tüm engelleri bir bir aşmayı bilmiş.

Binginsoy, Samsun'un Çarşamba ilçesi Karaağaç Köyü İlköğretim Okulu'nda birleştirilmiş 1, 2 ve 3'üncü sınıflara ders veriyor. Koltuk değnekleriyle sınıfta yürümekte zorlanınca oturduğu yerden dersleri işlemek için otomobilini satarak, bilgisayar destekli teknik donanım edinmiş.

Evinde bulunan scanner (tarayıcı), yazıcı ve fotokopi makinesini okula getiren Bilginsoy, işleyeceği ders konularını kitaptan tarayarak projektör yardımıyla tahtaya aktarıyor. Bu şekilde öğrencilerine görsel anlamda da eğitim vermeye çalışan Bilginsoy'un çabası meslektaşlarının da takdirini topluyor. Projektör yardımıyla ders anlatmanın kendisine çok kolaylık sağladığını söyleyen İlteriş Bilginsoy, "Bu şekilde ders anlatmam öğrencilerim için de çok verimli oluyor. Ben de çok rahat ettim. Biramacım da çevremi 'Bu engellidir yapamaz' dememesini sağlamaktı" dedi.

Radikal

arıza: Öğretmenimizin azmi ve yaşama bağlılığı takdire şayan,keşke bütün engelli vatandaşlarımıza bu fırsatlar sunulabilse...

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Red face Re: Dünya Engelliler Günü

Engelli kardeşlerimizin "Dünya Engelliler Günü" Kutlu Olsun!

Her biri bir YILDIZ
    Kimisi çok parlak,
    Kimisi de uzaklarda bir yerlerde;
    Parlamak için çabalar…
    Ayaklarıyla kalem tutup;
    Elleriyle koşanlar…
    Kalp gözüyle bakıp;
    Gözleriyle sevgi dağıtanlar…
    Her biri bir AYNA
    Kimisi çok yansır,
    Kimisi de uzaklarda bir yerlerde;
    Yansımak için çabalar…
    Düşünürler bilge olup;
    "Hayat engelsiz bir tiyatro!
    Daha gideceğimiz çok yol var..." diye,
    Engelli yolları aşmaya çalışanlar...

deniz02

Nerede
    Ankara-TÜRKİYE
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Zihin Engeli Çocukların Eğitim Gereksinimleri

Bütün çocukların eğitiminde olduğu gibi engelli çocukların eğitiminde de, onların ileride başkalarına bağımlı olmadan yaşamlarını sürdürmeleri, kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri ve toplumla bütünleşmeleri amaçlanmaktadır. Nitekim alanyazında zihin engelli yetişkinlerin aile üyesi, işçi, öğrenci, boş zaman etkinliklerine katılımcı olma, tüketicilik ve vatandaşlık gibi toplumsal rolleri üstlenebilmeleri için tam bağımsızlık kazanmalarının önemli olduğu vurgulanmaktadır (Bender ve Valletutti, 1982). Bu amaca ulaşılması, bireyin bireysel farklılıkları ile yapabildikleri dikkate alınarak eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi ve gereksinimlerine uygun eğitim ortamlarının sunulmasıyla mümkün olabilmektedir.

Zihin engellilerin eğitim gereksinimleri onların bazı özelliklerine göre farklılaşabilmektedir. Zihin engelliler homojen bir grup olmadığından, çeşitli özelliklerine bağlı olarak kendi içlerinde önemli bireysel farklılıklar göstermektedirler (Eripek, vd, 1996). Bu farklılıklar, onların toplum yaşamına hazırlanmalarında gerekli olan bir çok beceriyi öğrenmede başkalarının yardımına daha fazla gereksinim duymalarına yol açabilmektedir. Özellikle, diğer bireylerin kendi başlarına ya da çok az yardımla öğrendikleri bir çok beceriyi zihin engelli çocuklar kendi başlarına öğrenmede ya da az bir yardımla üstesinden gelmede güçlük çekebilmektedirler (Eripek, 1996). Dolayısıyla zihin engelli bireylerin eğitim gereksinimlerinin belirlenebilmesi için, çok yönlü ve disiplinlerarası bir yaklaşım doğrultusunda, AAMR'nin (1992) tanımı ve bu tanımın uyarlanmasındaki varsayımların dikkate alınması önerilmektedir.

Sonuç olarak, birçok zihin engelli birey bağımsız yaşamaya adaydır. Birçoğu kendi bakımını sağlamaya, ev işlerini yapmaya, evlenip aile kurmaya, evdeki eşya ve cihazları kullanmaya, temizliğe, yiyecek hazırlamaya, kısaca kendi yaşamını bağımsız olarak sürdürmeye gereksinim duyacaktır (Brolin, 1991).

Zihin engelli bireyler zamanı geldiğinde ailelerinden ayrılarak kendi evlerini kurmak durumunda kalacaklardır. Evlerinden ayrılan bu bireyler ise; birçok ülkede olduğu gibi, normal ev, apartman, grup evleri, yatılı kurumlar (Glen, 1996) gibi pek çok ortamda yaşayabilecektir. Dahası, yalnız yaşama, destek yaşam evlerinde yaşama, komşu desteğiyle yaşama, başka ailelerin yanında yaşama gibi seçenekleri olabilecektir (Gathercole, 1984; Smith, Patton ve Ittenbach, 1994).

Bu nedenlerle zihin engelli bireylerin değişik ortamlarda yaşamlarını sürdürebilmeleri için ciddi olarak hazırlanmaları gerekir (Glen, 1996). Dolayısıyla zihin engellilerin eğitiminde en üst amaç, onların bağımsız yaşam becerilerini geliştirmek olmalıdır.
    Ben zihin engelliler öğretmeniyim ve yapabileceğimin en iyisini yapmaya çalışıyorum . En önemli görevlerimden birinide toplumu duyarlı hale getirmek ve bilgilendirmek olduğunu düşünüyorum. Bu çocukları topluma faydalı hale bizim elimizde yeterki biraz da olsa duyarlı davranalım.

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tüm Engelli vatan'daşlarımızın engelliler günün kutlarım.

Nerede
    Konya
    İletiler
    1.366
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu gün bulunduğum ilçede engelli vatandaşlarımız için düzenlenen yürüyüşe katılıp bi nevi seslerini duyurmalarında küçük bi katkı sağladık. Onların kendilerine kurdukları fiziksel olarak sınırlı ama ruhsal olarak geniş dünyalarında mutlu olmalarına yardımcı olabilirsek ne mutlu bizlere...

Bu konuda herkesin duyarlı olmasını temenni ediyorum...

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Engelli vatandaşlarımızı engelleyen engellere çözüm getirilmesi dileğiyle, sadece bugünlerini değil , engelsiz olarak yaşamlarını sürdürebilecek hergünlerini şimdiden kutluyor, herşeyin gönüllerince olmasını diliyorum.

Engellilerin Haklarına İlişkin Kanun Tasarısı kabul edildi
    https://www.hukuki.net/modules.php?na...rticle&id=1718

Sevgi ve saygılarımla,

İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

engelli bir kardeşi olan kişi olarak tüm sorunlarla içiçe yaşıyorum
    hele insanların ablama acır gibi bakmaları yok mu sinirleniyorum
    onu bir yemeğe veya sinemaya götürsem bakıp duruyorlar o da çok rahatsız oluyor oysa o istemedi böyle olmayı nurtopu gibi bir çocuktu birden menenjit hastalığı geçirince %70 oranında engelli oldu
    engelliler kendini bilmez insanların garip garip bakmalarından öyle rahatsız ki
    onlar öyle bakınca ablam üzülüyor diye onlara bağırmak istiyorum ızgın:
    bazı insanlar kendi başına hiçbirşey gelmiyecekmiş gibi öylesine acımaz ki

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Utanıyorum ama gurur duyuyorum - engelliler

Engellilerden "Sessiz Eylem"

Engelliler Haftası nedeniyle Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi üyeleri, cadde ve kaldırımların engellilere yönelik dizayn edilmemesini protesto için ‘Sessiz Eylem’ adı altında yürüyüş gerçekleştirdi.

Tekerlekli sandalyeli engelliler, kaldırımlar engellilere göre dizayn edilmediği için, caddeden gitmek zorunda kaldı. Arka arkaya 42 tekerlekli sandalyenin trafiğe karışmasına sürücüler tepki gösterdi. Ancak hiçbiri neden kaldırımda gidemediklerini sorgulamadı.

ENGELLİLERİN PROTESTOSUNDAN FOTOĞRAFLAR

Devamı: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/11657418.asp?gid=233

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: