+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.

Konu: Maddi manevi tazminat hakkı doğar mı?

Maddi manevi tazminat hakkı doğar mı? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Maddi manevi tazminat hakkı doğar mı?

Merhaba ,

İstanbuldaki Özel bir üniversiteden İngilizce işletmeden(Burslu) mezun oldum.Askere gittim döndüm ve Özel bir bankada işe başladım.İşe başlayalı tam olarak 16 ay oldu ve daha fazla dayanacak gücüm kalmadığı için birim Müdürüme ayrılmak istediğimi söyledim.Öncesinde iş yerinde yaşadığım olumsuzluklarıda kısaca anlatmak istiyorum.Öncelikle her ay 2-3 haftasonu çalıştım ve ay sonlarıda gece geç saatlere kadar mesaiye kaldım.Bu çalışmalarım karşılığında herhangi bir mesai ücreti ödenmedi..İşin yoğunluğu ve stresinden dolayı 4 ay önce geceleri uyuyamamaya başladım ve ardından iş yerinde birkaç defa baygınlık-kriz geçirdim ve kaldırıldığım hastanede tüm fiziksel testler ve ölçümler tahliller yapıldı ancak birşey çıkmadı ve durumun psikolojik olduğu ve psikiyatri servisine görünmem gerektiği söylendi.Psikiyatri servisince Panik atak teşhisi konuldu ve vücudun aşırı stresten böyle bir tepki verdiği belirtildi.Bundan sonra yeşil reçeteli xanax ve cipralex ile tanıştım ve doktor yönlendirmesiyle ilaç tedavisine başladım.Ancak Bankanın özel sağlık sigortası psikiyatrik rahatsızlıkları karşılamadığından ilaç alımlarında ve Dr muayenelerinde ücretleri cebimden ödedim.Artık ilaç ücretlerini kendim karşılayamayacak duruma geldim.Yeşil reçetenin ne berbat bişey olduğunu gördüm.Normal ilaçları ssk hastanelerindeki ilaç yazmak için görevli doktorlar yazabiliyorken yeşil reçeteli ilaçları sadece Psikiyatri servisi yazabildiği için SSK'larda saatlerce kuyruk bekledim.Tüm bu süreçte işe olan motivasyonum ve performansım düştü.Babam emekli polis memuru ve ailem mersinde yaşıyor ve ben onlara rahatsızlığımla iligili bilgi veremedim üzülmesinler diye.

Bu süreçte işe gelemediğim farklı tarihlerdeki 3-4 tek günlerde yöneticim benden doktor raporu istedi.Halbuki bizlere dağıtılan İK kitapçığında aynen şöyle yazıyordu "3 (üç) iş günü ve fazlası hastalık izni kullanan tüm personel, rahatsızlığını doktor raporu ile belgelemek zorundadır. Kişi rahatsızlandığı taktirde bu durumu öncelikle ilgili müdürüne bildirmelidir. Kişi 2 (iki) gün işe gelmediği taktirde rahatsızlık için rapor talep edilmemektedir. Çalışan personel eğer rahatsızlıgı nedeniyle 3 (üç) iş günü işe gelmediyse, dördüncü gün işe geldiğinde mutlaka bir doktor raporu temin edilmeli, Izin Formu doldurularak bu forma eklenmeli ve İnsan Kaynakları Birimine gönderilmelidir. Doktordan alınan rapor özel doktor, özel hastane ya da devlet hastanesi raporu olabilir.

Ben 1 gün işe gelemediğimde benden doktor raporu isteniyordu ve o halde kalkıp gidip rapor kovalıyordum.Bu süreçte beni maddi ve manevi inanılmaz yoruyordu.Geçtiğimiz 1 ay boyuncada benden tekrar mesaiye kalmam istendi ve ben artık kalmak istemediğimi belirttim ancak maille ve sözlü olarak üzerimde sürekli mesai konusunda bir baskı oluşturuldu.

Yine bir iş günü 22/11/2007 tarihinde saat 17.00 civarlarında mail kutumda bir mail gördüm.Yöneticimden geliyordu ve içerisinde bahsedilen bendim ve sadece bana yollanmıştı.Benden "manyak bu ya manyak" " beni deli ediyor" "yalancı" gibi ibarelerle bahsediliyordu.Önce şaşırdım daha sonra anladımki yöneticim başkasına yollamak isterken yanlışlıkla maili bana yollamıştı.Hemen ardındanda beni toplantı odasına çağırarak maili yanlışlıkla yolladığını ve dikkate almamam gerektiğini söyledi.Bende daha fazla dayanacak gücüm kalmadığı için birim Müdürüme maili yolladım ve işten ayrılmak istediğimi söyledim.Bugün bana 30/11/2007 tarihli olacak şekilde istifamı yazmamı ve imzalamamı herhangi bir tazminat ödenmiceni ve ihbar tazminatıda talep edilmeden ayın 30'u itibariyle normal kasım ayı maaşımı tam olarak alarak bankayla ilişiğimin kesileceğini iletti.

Benim sizlerden ricam bu süreç bu haliyle normalmidir? Herhangi bir tazminat hakkım olamaz mı? Ve istifayı , ibraname vs imzalamam durumunda daha sonra maddi veya manevi tazminat davası açabilir miyim?

Beni yönlendirirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

Hakan Kocaaslan

Hukuki NET Güncel Haber

Maddi manevi tazminat hakkı doğar mı? konulu yargıtay kararı ara
    Maddi manevi tazminat hakkı doğar mı? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    20
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Maddi Manevi tazminat hakkı doğar mı?

İşyerlerinde vizite kağıdı alarak izin alan personelden Dr.işbaşı kağıdı istenilmesi normaldir.
    Fazla çalışma için çalışandan onay alınması ve ayrıca ücretlendirilmesi bununda bordrolarda görünmesi gerekir.
    Karşılıksız fazla çalışma yaptığınızı kanıtlamanız,haklı fesihe girer ve kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.
    Bir an önce bir avukatla konuşmanızı öneririm..Selamlar

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Maddi manevi tazminat hakkı doğar mı?

Alıntı zebastian rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba ,

İstanbuldaki Özel bir üniversiteden İngilizce işletmeden(Burslu) mezun oldum.Askere gittim döndüm ve Özel bir bankada işe başladım.İşe başlayalı tam olarak 16 ay oldu ve daha fazla dayanacak gücüm kalmadığı için birim Müdürüme ayrılmak istediğimi söyledim.Öncesinde iş yerinde yaşadığım olumsuzluklarıda kısaca anlatmak istiyorum.Öncelikle her ay 2-3 haftasonu çalıştım ve ay sonlarıda gece geç saatlere kadar mesaiye kaldım.Bu çalışmalarım karşılığında herhangi bir mesai ücreti ödenmedi..İşin yoğunluğu ve stresinden dolayı 4 ay önce geceleri uyuyamamaya başladım ve ardından iş yerinde birkaç defa baygınlık-kriz geçirdim ve kaldırıldığım hastanede tüm fiziksel testler ve ölçümler tahliller yapıldı ancak birşey çıkmadı ve durumun psikolojik olduğu ve psikiyatri servisine görünmem gerektiği söylendi.Psikiyatri servisince Panik atak teşhisi konuldu ve vücudun aşırı stresten böyle bir tepki verdiği belirtildi.Bundan sonra yeşil reçeteli xanax ve cipralex ile tanıştım ve doktor yönlendirmesiyle ilaç tedavisine başladım.Ancak Bankanın özel sağlık sigortası psikiyatrik rahatsızlıkları karşılamadığından ilaç alımlarında ve Dr muayenelerinde ücretleri cebimden ödedim.Artık ilaç ücretlerini kendim karşılayamayacak duruma geldim.Yeşil reçetenin ne berbat bişey olduğunu gördüm.Normal ilaçları ssk hastanelerindeki ilaç yazmak için görevli doktorlar yazabiliyorken yeşil reçeteli ilaçları sadece Psikiyatri servisi yazabildiği için SSK'larda saatlerce kuyruk bekledim.Tüm bu süreçte işe olan motivasyonum ve performansım düştü.Babam emekli polis memuru ve ailem mersinde yaşıyor ve ben onlara rahatsızlığımla iligili bilgi veremedim üzülmesinler diye.

Bu süreçte işe gelemediğim farklı tarihlerdeki 3-4 tek günlerde yöneticim benden doktor raporu istedi.Halbuki bizlere dağıtılan İK kitapçığında aynen şöyle yazıyordu "3 (üç) iş günü ve fazlası hastalık izni kullanan tüm personel, rahatsızlığını doktor raporu ile belgelemek zorundadır. Kişi rahatsızlandığı taktirde bu durumu öncelikle ilgili müdürüne bildirmelidir. Kişi 2 (iki) gün işe gelmediği taktirde rahatsızlık için rapor talep edilmemektedir. Çalışan personel eğer rahatsızlıgı nedeniyle 3 (üç) iş günü işe gelmediyse, dördüncü gün işe geldiğinde mutlaka bir doktor raporu temin edilmeli, Izin Formu doldurularak bu forma eklenmeli ve İnsan Kaynakları Birimine gönderilmelidir. Doktordan alınan rapor özel doktor, özel hastane ya da devlet hastanesi raporu olabilir.

Ben 1 gün işe gelemediğimde benden doktor raporu isteniyordu ve o halde kalkıp gidip rapor kovalıyordum.Bu süreçte beni maddi ve manevi inanılmaz yoruyordu.Geçtiğimiz 1 ay boyuncada benden tekrar mesaiye kalmam istendi ve ben artık kalmak istemediğimi belirttim ancak maille ve sözlü olarak üzerimde sürekli mesai konusunda bir baskı oluşturuldu.

Yine bir iş günü 22/11/2007 tarihinde saat 17.00 civarlarında mail kutumda bir mail gördüm.Yöneticimden geliyordu ve içerisinde bahsedilen bendim ve sadece bana yollanmıştı.Benden "manyak bu ya manyak" " beni deli ediyor" "yalancı" gibi ibarelerle bahsediliyordu.Önce şaşırdım daha sonra anladımki yöneticim başkasına yollamak isterken yanlışlıkla maili bana yollamıştı.Hemen ardındanda beni toplantı odasına çağırarak maili yanlışlıkla yolladığını ve dikkate almamam gerektiğini söyledi.Bende daha fazla dayanacak gücüm kalmadığı için birim Müdürüme maili yolladım ve işten ayrılmak istediğimi söyledim.Bugün bana 30/11/2007 tarihli olacak şekilde istifamı yazmamı ve imzalamamı herhangi bir tazminat ödenmiceni ve ihbar tazminatıda talep edilmeden ayın 30'u itibariyle normal kasım ayı maaşımı tam olarak alarak bankayla ilişiğimin kesileceğini iletti.

Benim sizlerden ricam bu süreç bu haliyle normalmidir? Herhangi bir tazminat hakkım olamaz mı? Ve istifayı , ibraname vs imzalamam durumunda daha sonra maddi veya manevi tazminat davası açabilir miyim?

Beni yönlendirirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

Hakan Kocaaslan
    Mail zaten başlı başına haklı fesih maddesidir.
    Tek sorun bunu kaıtlamaya kalıyor, ki artık son teknoloji ile de bu hiç sorun olmuyor..
    ancak harddiski yakmaları halinde, bilgilere ulaşamıyorlar, onun dışında ne yaparlarsa yapsınlar, ne kadar format da atsalar bilgilere erişilebiliyor.

Hakkınız olanı alırsınız diye düşünüyorum..

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı
    MADDE 24. - Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:

II. Ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:
    a) İşveren iş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri hakkında yanlış vasıflar veya şartlar göstermek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek veya sözler söylemek suretiyle işçiyi yanıltırsa.
    b) İşveren işçinin veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa.
    c) İşveren işçiye veya ailesi üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı verirse yahut işçiyi veya ailesi üyelerinden birini kanuna karşı davranışa özendirir, kışkırtır, sürükler, yahut işçiye ve ailesi üyelerinden birine karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse yahut işçi hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnad veya ithamlarda bulunursa.
    d) İşçinin diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğraması ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa.
    e) İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse,
    f) Ücretin parça başına veya iş tutarı üzerinden ödenmesi kararlaştırılıp da işveren tarafından işçiye yapabileceği sayı ve tutardan az iş verildiği hallerde, aradaki ücret farkı zaman esasına göre ödenerek işçinin eksik aldığı ücret karşılanmazsa yahut çalışma şartları uygulanmazsa.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı duygusemiz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Mail zaten başlı başına haklı fesih maddesidir.
    ancak harddiski yakmaları halinde, bilgilere ulaşamıyorlar, onun dışında ne yaparlarsa yapsınlar, ne kadar format da atsalar bilgilere erişilebiliyor.
    Malesef o kadar kolay olamıyor o erişme sn.duygusemiz.
    Format atarken pc nin fişini çekivermek yetebiliyor çoğu zaman tüm bilgilerin uçuvermesine.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

iş kazası sonrası panik atak oldum tazminat davası açabilir miyim

İşyerinın şartlarından panik atak oldum dava açabilirmiyım

panik atak oldum tazminatimi alabilirmiyim

panik atak oldum kidem tazminatimi alabilirmiyim

ne kadar manevi tazminat alirim panik atak oldum isten cikarildim

panik ataktan dolayi isten ayrilma

deli raporu olan biri tazminant acabilir mi

psikiyatri raporu ile istifa

panik atak oldum tazminat alabilirmiyim

panik atak teshisi isten ayrilma sebeni