Ders almak lazım tarih derslerle doludur hele hele bizim tarihimiz bu derslerin en güzelini verir insanlara ama bakmasını bilene..
Balkan savaşı Osmanlı ağır bir yenilgiye hatta deyim yerindeyse hezimete uğramıştı Türkler anca Çatalca da tutunabilmiş tüm avrupadan atılmıştı... Peki ne olmuştu ?
Devlet vardı İsanbulda hülümet vardı bakanlar vardı attımı mangalda kül bırakmayan harika sallayan sadrazamlarımız yerli yerinde duruyordu.
O zaman ordu da sorun vardı . Varmıydı ?
Gücünü ne kadar yitirmiş olursa olsun Balkan savaşlarında galip gelecek yenecek kadar güçlüydü. Sırbistan karadağ Bulgaristan ve yunanistan ın tamamını aynı anda yenecek kadar güçlüydü. Hatta öylesine güçlüydüki ordu bu yüzden Avrupa devletleri alalacele toplanıp karar aldılar Savaşın sonucu ne olursa olsun savaştan önceki sınırlar kabul edilecekti. Yani herkes o kadar emindi savaş sonucundan... EE peki ne oldu tam tersi oldu beklenenin çok ama çok ağır bir yenilgi
Bir çok taktik teknik neden sayılabilir mazeretler üretilebilir bu yenilgiler hakkında zaten maşallahımız var yüzyıldır üretip duruyoruz zaten mazeret teknik taktik nedenleri.. Onun için bende bir tane daha eklemek istemiyorum merak eden açar okur öğrenir. Ama bir neden üzerinde duracağım izninizle Çünkü tarihin tozlu sayfalarında kalan o nedeni ileri süren kişi beni çok yakından ilgilendiren birisidir. Sizlerde tanırsınız en azından çoğunuzun sevdiğinide biliyorum. O kişi Mustafa KEMAL dir.
Mustafa Kemal Balkan savaşları bittiğinde binbaşıydı. Devleti yönetenlerin bilmediği bir şeyleri biliyor taknik teknik konuları çok iyi özümsüyordu. O artık biliyordu ki savaşlar birer meydanda iki ordunun karşı karşıya gelmesi değildir. Savaş böyle kazanılmaz. Günümüz savaşları milletlerin karşıkarşıya gelmesidir. Ekonomisiyle kültürüyle inançlarıyla ruhlarıyla ve askeriyle... Mustafa Kemal Biliyordu ki Almanya sı Fransa sı İngilteresi kısacası Avrupa 'nın devleri ile Rusya Türkleri Avrupadan atmak için küçük balkan devletlerinin arkasındalar. Bu saldırıyı sınırda asker tutmakla ordun ne kadar güçlü olursa olsun kazanmak olanaksızdır . Ne yapılmalıydı ?
Binbaşı Mustafa Kemal Arkadaşı Fethi Okyar a döner şöyle der.
''Silahsız millete başvuracaklardı Fethi yapmadılar....
Mustafa Kemal binbaşıyken gördüğü anladığı bu gerçekle Kurtuluş savaşının nasıl yapılacağınıda anlatmış oluyordu aslında o zamandan bu milleti kaldırmakla.. zaten
Hattı müdafa yoktur sathı müdafaa vardır, o satıhta bütün vatandır.'' diyerek bu düşüncesini ifade etmiştir.
Durup dururken bunu şimdi neden yazdım. Şöyle baktım da bir sürü şapşal bir araya geldi bu milleti ayaklandırdı gerçekten şapşallar...