+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 35 ileti bulundu.

Konu: Sicilen Emeklilik

Sicilen Emeklilik Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Sicilen Emeklilik

Merhaba ben babamın durumu hakkında bir soru soracaktım.
    Babam 1993 yıllında disiplin suçu nedeniyle askeriyeden ayrıldı.(atıldı).Bundan dolayıda bugüne kadar hiçbir devlet dairesinde işe alınmadı.Bu mahkeme kararının zaman aşımına uğrayıp uğramamış olabileceğini ve herhangi bir hukuki hakkımızın olup olamayacağı hakkında beni bilgilendirmenizi istiyorum.Saygılarımla...

Hukuki NET Güncel Haber

Sicilen Emeklilik konulu yargıtay kararı ara
    Sicilen Emeklilik konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Aydın
    İletiler
    1.962
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Sicilen Emeklilik

Semih kardeş,
    Hem "Sicilen emeklilik" diyorsun,hem de "Kamu kuruluşlarında işe giremiyor" diyorsun.Emekli olan kişinin kamu kuruluşlarında iş aramasının sebebi ne?Konuyu yeteri kadar bilelim ki;bildiğimiz kadarıyla cevaplandıralım.Selamlar.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.305
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sicilen emeklilik bildiğimiz anlamda emeklilik değildir.TSK dan ilişiğin kesilmesidir.Bunun sebebi aldığı sicillerin düşük kanatlerin bozuk cezaların ve mahkumiyetin olması gibi nedenlerdir.Bu nedenle de diğer devlet daireleri memuriyete kabul etmeyebilir.İlişik kesildiğinde maaş almayı hak edecek kadar çalışmamışsa emekli sandığı maaş bağlamaz.Biriken paraların öder.

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"yld19sm" 'ninde belirtiği gibi bi durum söz konusu."Biriken paralarını öder" benimde öğrenmek istediğim tam bu konuydu.Rica etsem bu konuyu içeren hukuk kararları hakkında bilgilendirmeniz.Tşkler ilginiz için...

"sakar"
    Babam 1993 yılında sicilen emekli olmuş yani disiplin suçu nedeniyle ordudan atılmıştır.Devlet dairesinde iş aramasının nedeni ise 1993 yılından beri askeriyeden atıldığı için maaş alamamasıdır.Tşkler...

Nerede
    Aydın
    İletiler
    1.962
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

T.C Emekli Sandığı Kanunu (5434 sayılı),madde 87, (e) fıkrasın da emekli kesenekleri geri ödenecekler sayılırken"İdareten veya cezaen vazifelerine son verilenler" denmektedir.
    Selamlar

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    89
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı re'sen emeklilik

RE'SEN EMEKLİLİK

İlgililerin isteklerine bakılmaksızın kurumlarınca yapılan zorunlu emeklilik işlemidir. 30 fiili hizmet yılını dolduran iştirakçiler kurumlarınca (tayine yetkili makam tarafından) isteklerine bakılmaksızın, görülen lüzum üzerine emekliye sevk edilebilmektedir.

Haklarında yaş haddi hükümleri uygulanarak kurumlarınca re’ sen veya 61 yaşını doldurmaları nedeniyle istekleri üzerine emekli edilenlerden fiili hizmet müddeti 15 yılı doldurmuş bulunanlara,

Ahlak, yetersizlik veya disiplin sebeplerinden dolayı sicilleri üzerine kurumlarınca re’ sen emekliye sevk edilenlere, fiili hizmet müddetlerinin 25 yıl ve yaşlarının 61 olması halinde emekli aylığı bağlanmaktadır. Aksi halde ilgililere toptan ödeme yapılmaktadır.

not:yukarıdaki yazı http://www.emekli.gov.tr/emeklilik_3.html adresinden alıntıdır.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    89
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: re'sen emeklilik

Emekli sandığıyla yaptığım görüşmede TSK'dan re'sen emekli edilen bir subay ya da astsubayın yeniden emekli sandığına tabi bir işe atanmasında herhangibir engel olmadığı cevabını aldım.Bu konuda yazılı cevap gelince ayrıntılı olarak sizlerle paylaşacağım.saygılarımla...

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    89
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı yld19sm rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sicilen emeklilik bildiğimiz anlamda emeklilik değildir.TSK dan ilişiğin kesilmesidir.Bunun sebebi aldığı sicillerin düşük kanatlerin bozuk cezaların ve mahkumiyetin olması gibi nedenlerdir.Bu nedenle de diğer devlet daireleri memuriyete kabul etmeyebilir.İlişik kesildiğinde maaş almayı hak edecek kadar çalışmamışsa emekli sandığı maaş bağlamaz.Biriken paraların öder.
    Sanırım bu konuda eksik bilgi sahibisiniz.Devlet Personel Dairesi Başkanlığı ve Emekli Sandığı ile yaptığım görüşmeler ve resmi yazışmalar sonucunda re'sen emekli edilen personelin özellikle de ''sicil yoluyla emekli edilen personelin'' yeniden memuriyete atanması hususunda durumuna uygun bir kamu kurum ya da kuruluşuna atanmasında hiç bir SAKINCA YOKTUR cevabını aldım.bilginize saygılar.
    Konu libertysea tarafından (11-11-2008 Saat 17:31:32 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Gaziantep
    İletiler
    50
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Re: Sicilen Emeklilik

Baban ordudan uzaklaştırılmıştır ve hiçbir kamu kurumunda çalışması imkansızdır, emeklilik işlemine gelince, anccak dışardan ödeme yoluna gitmeli veya bi işyeri açıp bağkurlu olmalı veya tarım bağkurluus olmalı, anlayacağınız kamudan faydalanması imkansız... Saygılar (Doğruyu anlatanlara, bilmeden yorum yapanlara asla)

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    89
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bahiddin_yilmaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Baban ordudan uzaklaştırılmıştır ve hiçbir kamu kurumunda çalışması imkansızdır, emeklilik işlemine gelince, anccak dışardan ödeme yoluna gitmeli veya bi işyeri açıp bağkurlu olmalı veya tarım bağkurluus olmalı, anlayacağınız kamudan faydalanması imkansız... Saygılar (Doğruyu anlatanlara, bilmeden yorum yapanlara asla)
    Bahattin Bey.Bahsettiğiniz iddianızı hangi hukuksal gerekçeye dayandırdığınızı açıklarsanız seviniriz.O kadar boş konuşmussunuzki.Sizi insanları yanılmamanız konusunda uyarmak benim görevim.nedenine gelince.

1-forumda yazılan hiçbir hukuksal açıklamayı okumadığınız belli.

2-5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun 104.maddesinde, 39.maddenin ''yetersizlik ve disiplin sebepleri hariç olmak üzere'' (e) ve (f) fıkralarıyla 92.maddede gösterilenlerin, kurumlarda emeklilik hakkı tanınan vazifelerde çalıştırılamayacakları öngörülmüştür.Dolayısıyla hakkında tanzim edilen disiplinsizlik sicili ile tsk'dan re'sen emekli edilen bir personelin tekrar devlet memuru olmasında hiç bir engel bulunmamaktadır.

Aşağıda yeralan mahkeme kararıda bilmeden yorum yapmanıza cevap olacak niteliktedir.

Dairesi Karar Yılı Karar No Esas Yılı Esas No Karar Tarihi
    SEKİZİNCİ DAİRE 2002 1719 2000 4194 21/03/2002

KARAR METNİ
    GATA'DAN DİSİPLİNSİZLİK NEDENİYLE RE'SEN EMEKLİ EDİLEN DAVACININ, DAVALI İDARECE İLAN EDİLEN ÖĞRETİM GÖREVLİLİĞİ KADROSUNA; YAPILAN SINAVLARDA BAŞARILI OLDUĞU VE BAŞKA BİR ADAYIN DA AYNI KADROYA BAŞVURMADIĞI DİKKATE ALINDIĞINDA, AÇIKTAN ATAMASININ YAPILMASI GEREKTİĞİ HK.<
    Temyiz İsteminde Bulunanlar : 1- ...
    2- ... Üniversitesi Rektörlüğü
    Vekili : ...
    Karşı Taraf : 1- ... Üniversitesi Rektörlüğü
    2- ...
    İstemin Özeti : ... Üniversitesi, ... Sağlık Yüksek Okulunda ilan edilen öğretim görevlisi kadrosuna başvuran davacının atanmasının uygun görülmemesine ilşkin davalı üniversite yönetim kurulunun 30.12.1998 gün ve 656 sayılı kararının iptali istemiyle açılan davada; 2547 sayılı Yasanın 31.maddesi ile açıktan atama konusunda davalı idareye takdir yetkisinin tanınmış olduğu, Yüksek Askeri Şüra kararı ile disiplinsizlik nedeniyle sağlık yüzbaşısı rütbesinde iken re'sen emekli edilen davacının sicil bilgilerinin atanılacak kadroya uygun görülmemesi nedeniyle tesis edilen işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyile davayı reddeden ... İdare Mahkemesinin ... gün ve ... sayılı kararının, hukuka aykırı olduğu öne sürülerek davacı tarafından; davanın red ile sonuçlanmasına rağmen kendi lehlerine avukatlık ücretine hükmedilmemesi nedeniyle davalı idare tarafından 2577 sayılı Yasanın 49. maddesi uyarınca temyizen incelenerek bozulması istenilmektedir.
    Savunmaların Özeti : Davacı tarafından savunma verilmemiş, davalı idare tarafından verilen savunmada ise davacının temyiz isteminin reddi gerektiği savunulmaktadır.
    Danıştay Tetkik Hakimi Adnan Dikenli'nin Düşüncesi : Mahkeme kararının bozulması gerektiği düşünülmektedir.
    Danıştay Savcısı Radiye Tiryaki'nin Düşüncesi : Temyiz dilekçesinde öne sürülen hususlar, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 49.maddesinin 1.fıkrasında belirtilen nedenlerden hiçbirisine uymayıp idare mahkemesince verilen kararın dayandığı hukuki ve yasal nedenler karşısında anılan kararın bozulmasını gerektirir nitelikte görülmemektedir.
    Açıklanan nedenlerle, temyiz isteminin reddiyle idare Mahkemesi kararının onanmasının uygun olacağı düşünülmektedir.
    TÜRK MİLLETİ ADINA
    Hüküm veren Danıştay Sekizinci Dairesince işin gereği görüşüldü :
    Uyuşmazlık, ... Üniversitesi ... Sağlık Yüksek Okulunda ilan edilen öğretim görevlisi kadrosuna başvuran davacının atanmasının uygun görülmemesine ilşkin işlemden kaynaklanmıştır.
    2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 31. maddesinde, "Öğretim görevlileri, üniversitelerde ve bağlı birimlerinde bu kanun uyarınca atanmış öğretim üyesi bulunmayan dersler veya herhangi bir dersin özel bilgi ve uzmanlık isteyen konularının eğitim-öğretim ve uygulamaları için, kendi uzmanlık alanlarındaki çalışma ve eserleri ile tanınmış kişiler, süreli veya ders saati ücreti ile görevlendirilebilirler. Öğretim görevlileri, ilgili yönetim kurullarının görüşleri alınarak fakültelerde dekanların, rektörlüğe bağlı bölümlerde bölüm başkanlarının önerileri üzerine ve rektörün onayı ile öğretim üyesi, öğretim üye yardımcısı ve öğretim görevlisi kadrolarına atanabilirler veya kadro şartı aranmaksızın ders saati ücreti veya sözleşmeli olarak istihdam edilebilirler" hükmüne yer verilmiştir.
    Diğer yandan, 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun 104.maddesinde, 39.maddenin yetersizlik ve disiplin sebepleri hariç olmak üzere (e) ve (f) fıkralarıyla 92.maddede gösterilenlerin, kurumlarda emeklilik hakkı tanınan vazifelerde çalıştırılamayacakları öngörülmüştür.Dosyanın incelenmesinden; 16.6.1998 gün ve 1998/56 sayılı kararname ile sağlık üsteğmen rütbesinde iken disiplinsizlik sicili ile davacının ... Tıp Akademisinden resen emekli edildiği, ... Üniversitesi ... Sağlık Yüksekokulunda ilan edilen öğretim görevliliği kadrosu için başvurduğu, yapılan bilim ve yabancı dil sınavını başararak sınav jürisince atanmasının uygun bulunduğu, üniversite yönetim kurulunca atanmasının uygun görülmemesi üzerine açılan davada Mahkemece, 2547 sayılı Yasanın anılan 31.maddesinde idareye açıktan atama hususunda takdir yetkisinin tanındığı, Yüksek Askeri Şura kararıyla disiplinsizlik nedeniyle resen emekli edilen davacının sicil bilgilerinin atanacak kadroya uygun görülmemesi nedeniyle reddinde hukuka aykarılık bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar verildiği anlaşılmıştır.5434 sayılı Yasanın anılan 104.maddesi uyarınca, disiplinsizlik nedeniyle resen ayrılan subayların emeklilik hakkı tanınan vazifelerde çalıştırılabilecek-leri açıktır ve aksi yönde yasal bir düzenleme bulunmamaktadır.Davalı üniversite tarafından duyulan ihtiyaç üzerine öğretim görevliliği kadrosunun ilan edildiği, davacının yapılan sınavlarda başarılı olduğu, aynı kadroya talip olan başka bir adayın bulunmadığı da dikkate alındığında, takdir yetkisinin kamu yararı ve hizmet gereklerine uygun kullanıldığından söz edilemez.
    Bu durumda, davanın reddine ilişkin kararda hukuka uyarlık görülmemiştir.
    Açıklanan nedenlerle ... İdare Mahkemesi kararının bozulmasına 21.3.2002 gününde oyçokluğu ile karar verildi.
    Azlık Oyu (X)
    İdare ve Vergi Mahkemeleri tarafından verilen kararların temyiz yolu ile incelenip bozulabilmeleri 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Yasasının 49.maddesinin 1.fıkrasında yazılı nedenlerin bulunmasına bağlıdır.
    İdare Mahkemesince verilen kararın dayandığı gerekçe Usul ve Yasaya uygun olup, bozulmasını gerektiren bir neden bulunmadığından, temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanması gerektiği görüşüyle çoğunluk kararına katılmıyorum.
    BŞ/ŞGK
    Dairesi Karar Yılı Karar No Esas Yılı Esas No Karar Tarihi
    SEKİZİNCİ DAİRE 2002 1719 2000 4194 21/03/2002
    Konu libertysea tarafından (17-11-2008 Saat 16:10:36 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

sicilen emeklilik

sicilen resen emeklilik

Forum