+ Konuyu Yanıtla
11 / 12 Sayfa İlkİlk 123456789101112 SonSon
101 den 110´e kadar toplam 116 ileti bulundu.

Konu: 29 yaş sınırı ve öğrencilik

29 yaş sınırı ve öğrencilik Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: 29 yaş sınırı ve öğrencilik...

sorumu cevaplayacak arkadaşa şimdiden teşekkür ederim.doğum tarihim 20.05.1985. 2003 yılında üniversiteyi kazandım.2007 yılında üniversiteyi bıraktım.2008 yılında iki dönem art arda kayıt yaptırmadığım için kaydım silindi.bu yüzden askerlik şubesinden çağırdılar.31.12.2010 tarihine kadar askerliğimi tecil ettirdim.şimdi yeniden öss ye hazırlanıyorum.
    1)bu sene össde bi yer kazanamazsam tekrar bir tecil hakkım varmı ?
    2)eğer öss yi kazanırsam ne zamana kadar üniversiteyi bitirme hakkım var ?

Hukuki NET Güncel Haber

29 yaş sınırı ve öğrencilik konulu yargıtay kararı ara
    29 yaş sınırı ve öğrencilik konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    38
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1)öğrenci olmadan tecilin yapılmaz.
    2)2014 yılı 31 aralık tarihine kadar tecil hakkın var.(29 yaş)

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Forumda başlıklar altında aradım ve durumumla ilgili spesifik bir başlık göremedim, cevaplarsanız sevinirim.
    1979 doğumluyum ve 1997de liseden mezun oldum. 1998 yılında 4 senelik üniversiteye kazandım. İlk yıllarımda okula devam etsemde bir takım sebeplerden ötürü okulumu bitiremedim, ancak 7. senem sonrası da 3 dersten az dersim kaldığı için bir kaç sene ek-g belgesiyle askerlik tecilimi yaptırdım. 29 yaş sınırı nedeniyle 2008'de askerlik şubemin ek-g belgesini kabul etmeyeceğini öğrendim ve bu şekilde tecil yaptırmam da son buldu ve son yoklama çağrısına gitmedim.
    Bu karmakarışık kanuni mevzulardan anladığım kadarıyla 2 senedir yoklama kaçağıyım, yanlışım varsa düzeltin lütfen, ve nihayetinde iki hafta sonra "4 senelik" üniversiteden mezun oluyorum.
    En azından 1 sene tecil yaptırmak istiyorum; mezun olduktan sonra okuldan alacağım belge ile şubeme gittiğimde, yüksek lisans yapmak için "normal şartlar altında" hakkım olan 2 senelik tecil hakkından yararlanabilir miyim? Geciktim, ama şu anda askere gitmek için ailevi ortamım müsait değil. tecil için ne yapmam gerekiyor?
    Saygılarımla

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaslar merhaba,

Hukuki.net'e yeni uye oldum. Ama daha oncede surekli olarak ilgim olan konularda bikmadan cevap veren Uzman arkadaslarimin yorumlarini okur kendimce sorularima cevap arardim.

Sahsim adina bikmadan usanmadan cevap vermeyi, yardim etmeyi misyon edinmis tum Uzman ve tecrubeli arkadaslarima cok tesekkur ederim.

Sakincasi yoksa size kendi durumumu sormak istedim. Aslinda cevabi az cok biliyorum ama gec kalmadan bir uzman gorusunu almak istiyorum.

Ben 13 Agustos itibari ile 29 yasina giriyorum. Simdiye kadar On Lisans "Bilgisayar Programciligi" bitirdim ve sonrasinda AOF Isletme fakultesine girip askerligimi ertelemeye devam ettim. Yalniz AOF'de 2 yil ust uste kaldigimdan oturu hemen baska bir okula Ahmet Yesevi Universitesi "Bilgisayar Muhendisligi"ne girip askerligimi bu universite sayesinde tecil ettirmeye devam ettim.

Nigde Ulukisla askerlik subesine bagliyim. Subemi aradigimda 31 Ekim'e kadar tecilimin oldugunu soylediler. Cok sukur bugun AOF Isletme Lisans diplomami aldim. Yani artik Lisans mezunuyum.

Simdi AOF Isletme Lisans diplomasinin 4 fotokopisi, nufus cuzdani 4 fotokopisi ve yeterince vesikalik fotograf ile Istanbul'daki herhangi bir askerlik subesine gitsem. Ve askerligimi 2 yil daha yeni mezun oldugum icin tecil (belki de tehir) ettirmek istedigimi soylesem bu mumkun olur mu acaba?

Yas 29 da olsa yeni mezun oldugum icin boyle bir hakkim oldugunu dusunuyorum.

Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaslarimdan goruslerini aktarmalarini rica ediyorum.

Simdiden tesekkurler.
    Saygilarimla,

Nerede
    ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı 29 yaş sınırı ve öğrencilik...

Merhaba, ben 22 Haziran 1982 doğumluyum ve bir üniversitede öğretmenlik okuyorum. Bu sene son senem ve dün askerlik şubemden öğrendiğime göre 31 Ekim 2011'e kadar tecilim var. Haziranda okulumu bitirebilirsem tecilim bitene kadar üniversite mezunu olacağım. Size sormak istediğim üç sorum var:
    1) Ben de üniversite mezunu olarak 2 yıl tecil yaptırabilir miyim yoksa yaşımdan ötürü bu şansımı kaçırdım mı?
    2) Eğer atanabilirsem stajyer olacağım için askerliğimi erteleme hakkım var diye biliyorum. Eğer öyleyse ne kadar?
    3) Yanlış bilmiyorsam öğretmenler sadece ağustosta askere alınıyor. Eğer öyleyse atanabilirem 2012 ağustosuna kadar tecilli olabilir miyim?
    Konu e1982 tarafından (22-07-2010 Saat 21:37:29 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    elazıg
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: 29 yaş sınırı ve öğrencilik...

29-11-1982 dogumluyum ...bu sene bırıncı donemden 1 tane ve ıkıncı donemden de 2 tane olmak uzere uc dersten kaldım ve okulum bır yıl uzadı...normalde 2011 ocak ayında yılca 29 a gırıyorum ama benımse 2011 temmuz ayına kadar okulumu bıtırmek ıcın zamana ıhtıyacım var...yukardakı arkadastan ogrendıgım kadarıyla benımde 31 ekım 2011 e kadar tecıl hakkım varsa bu sure benım ıcınde yeterlı oluyor..ama ben ayrıca acık ogretım işletme okuyorum ve dorduncu sınıftayım ve 2010 eylul ayında butunleme sınavlarına gırıp aof den mezun olursam muhendıslıgı bıtırmeden benı sırf aof bıtırdım dıye alıp askere goturme durumları olabılırmı acaba..eger oyle bı sey varsa aof yı bır yıl daha uzatmak ıstıyorum..tesekkurler

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba arkdaşlar

nisan 1981 doğumluyum. üniversite 4. sınıftayım ama (yedinci yılımı) 2010-2011 döneminde okuyacağım. okula bir yazı gelmiş 30 ekim 2010 tarihi itibariyle askerliğimde erteleme yapılmayacağına dair. ben bu okula yazılmadan önce açıköğretimden kayıt sildirip 1 sene tecil hakkımı kullanmıştım.. bazı ailevi ve maddi durumlardan okul uzadı toplamda 8 dersim var ama iki döndemde kesinlikle verebileceğim.

bu durumda ne yapmam gerekir. kafam çok karışık bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

önümde bir yol
    okula deevam edip mayıs2011de bitirmek sonra hemen evraklarımı alıp şubeye teslim olmak bu durumda 6 yada 12 ay durumundan yararlanabiliyormuyum. ayrıca ekimden sonra polis beni yakaladığı yerde direkt askeremi alır. yasadışı duruma daha fazla girmek istemiyroum. lütfen biilgisi olan arkdaşlar bir çözüm önerebilirmi

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba arkadaşlar,

Ben 29.11.1986 doğumluyum. uludağ universitesi turizm otelcilik 2 yıllık terkim. fakat açıköğretim halkla ilişkiler 1. sınıfta okuyorum. ama 3. senem işlerimden dolayı sadece 4 dersten geçebildim ve sınıf atlayamadım.. yoklamamı yaptırdım fakat 01.01.2011 e kadar tecil verdiler ben açık öğretimden ek-c2 belgesi alarak tecil süremi uzatabilirmiyim 29 yaş sınırı kapsamında ?

Teşekkür ederim..

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

10-08-1981 doğumluyum,
    bir hafta önce mezun oldum, hemen çıkış belgemi alıp bugün askerlik şubesine gittim.
    1999-2000 senesinde girdiğim okuldan 2009-2010 döneminde mezun oldum.
    İşlemler sırasında memur yoklama kaçağı olduğumu , mahkemeye sevk edileceğimi ifademin alınacağını söyledi.
    Bu beni çok tedirgin etti tabii.

Öncelikle Eylül 2010 itibariyle 29 yaş sınırını aşmış bulunuyor muyum? aşmışsam yaptırımı ne olur?
    Mahkemeden aleyhimde herhangi bir karar,ceza çıkar mı?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı krky rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba.

Ben 1981 Mart doğumluyum. 1999 yılında kazandığım üniversiteyi bıraktım ve 2003 yılında başka bir üniversitede bir mühendislik bölümüne girdim. Bu sene 6. yılım ve yaklaşık 20 dersim var. Seneye de 12 civarında dersim kalacak. Bu dersleri 6-6 olarak iki dönemde alacağım ve üniversite eğitimimi tamamlayacağım. Ancak 29 yaş sınırına takıldım.

Burada daha önce yazılmış mesajlardan anladığım kadarıyla Ekim sonuna kadar sorun yaşamayacağım. Ancak güz dönemimiz Ocak ortasında bitmekte ve alacağım 6 dersi tamamlayamama gibi bir sorunum olacak. Azami öğrencilik sürem 7 yıl ve seneye 7. yılım olacak. Askerliğimi 2011 Haziran ya da Ağustos ayına kadar tecil ettirme yolu var mı? Varsa, bir yol göstermenizi rica ediyorum.

Ayrıca şöyle bir durum söz konusu:
    Üniversitem 19 Şubat 2010 tarihine kadar Askerlik Tehir işlemi belgesini getirmediğim takdirde ders kayıtlarımın düşürüleceğini (bu dönem alacağım derslere girme hakkımın elimden alınacağını) duyurmuş.
    Merhaba. Bende bu arkadaş ile aynı durumdayım diyebilirim. Şu ana kadar 29 yaşı ile ilgili okuduğum problemler içerisinde benim durumumla en çok örtüşen durum bu sanırım. Bende kendi durumumu şu şekilde izah edeyim.

01-07-1983 tarihinde doğdum. 2000 yılında 4 yıllık bir fakülteyi kazandım, 2004 yılında okulu bıraktım, başka bir okulda yine bir 4 yıllık fakülteyi kazanında eski okulumdan kaydımı sildirdim ve yenisine kayıt oldum. Kişiler nedenlerden ötürü okul hayatımda aksamalar oldu ve geldiğim şu noktada askerliğin lisans okuyan bir öğrenci için en fazla 29 yaşına kadar tecil edilmesi kanununa takıldım kaldım. 2004 yılında girdiğim okulda bu yıl yani 2011-2012 eğitim öğretim yılında ben 8. yılımı geçiriyor olacağim. Azami eğitim süresi 7 yıl iken bunun benim için 8 yıl olmasının nedeni ben 2 defa birer dönem kayıt dondurdum okulda. Gerçi artık okul açısından azami eğitim süresi problem olmuyor, yani 7 yılda (benim durumumda bu 8 yıl oluyor) okulu bitiremedin diye artık okuldan atmıyorlar ama askerlik açısından bu azami süre hala geçerli.

Ben bu azami eğitim süremin 7. yılında olacağim bu yıl ve maalesef hala geçmem gereken 22 dersim var. Okul yönetmeliğinin bana izin vereceği azami ders yüklerini alarak bu derslerden 8 ini 2011-2012 Güz döneminde, 8 ini 2011-2012 Bahar Döneminde ve 3 tanesini de 2012 Yaz okulunda geçebilirim. 1111 sayılı arkeslik kanunu bana 31-Ekim-2012 tarihine kadar tecil hakkı verdiği için (29 yaşını dolduğum yılın 31 Ekim tarihi) bu tarihe kadar herşey güllük gülistanlık. Ancak, bu tarihtan sonra işler karışıyor benim açımdan. Çünkü haşa geçmem gereken 3 ders kalıyor ve yine işin kötü tarafı bu derslerden sadece 1 tanesi Güz dönemi ama 2 tanesi Bahar dönemi dersi kesinlikle her ders kendi döneminde açılıyor sadece. Yani okulum 2012-2013 eğitim öğretim yılına sarkmış oluyor. Hali hazırda ise tecilim 31 Ekim 2012 de bitiyor.

Askere alma işleminin rutin prosedürüne göre benim tecilimin bitiş tarihi olan 31 Ekim 2012 tarihine kadar benim mezun olamayacağımı düşünürsek benim bu tarihten önce askerlik şubesine gidip muayene olup 2013 için ilan edilmiş/edilecek olan celp dönemlerinden nüfusa kayıtlı olduğum il/ilçe ye göre belirlenmiş olan celp dönemine göre lise mezunu ve er olarak askere gitme süreci benim için başlamış olacak. Eğer bana Ağustos ya da Kasım celp dönemi denk gelmiş ise 2012-2013 eğitim mğretim yılında tecilim olmamasına rağmen askere gitme tarihi belirli olan ve bu tarihi bekleyen bir TC vatandaşı olarak yine okulumu devam edebileceğim ve dersleri geçip mezun olacağımdan benim için önceden Ağustos-2013 yada Kasım-2013 olarak belirlenmiş askere alında tarihine kadar eğitim durumumla ilgili statüm değişeceği için (yeni durumda lisans mezunu olacağım ve bu sebeple ekstra 2 yıl daha tecil hakkım olacak) yine hiçbir sorun kalmayacak.

Ancak, olurda bana Şubat-2013 yada Mayıs-2013 celp dönemlerinden biri denk gelirse eğer okulun en fazla il dönemi bitmiş olur, ikinci dönem geçmem gerek son 2 ders kalır. Bu noktada bukadar uzun uzadıya anlattıktan sonra sizlere sormak istediğim birkaç soru:

1- Şubat-2013 celp dönemi denk gelirse, benim askerlik şubesine gidip; okul durumu yada baska bir sebepten ötürü (ailevi vs, sağlık hariç) durumu izah eden bir dilekçe versem ve Ağustos-2013 celp döneminde askere gitmek istediğimi belirtsem kabul edilir mi? Böyle bir hakkım var mı? Bunun tersini yapanlar olduğunu biliyorum. Şöyleki lisanstan mezun olup, tecil bozdurup askere gitmek isteyen bir kişi kendisine Kasım celp dönemi denk geldiğinde ailevi sebepler vs diye bir dilekçe yazıp 2-3 celp dönemi daha erken gidebiliyor, kontenjanlar dahilinde. İşte bende bu genel uygulamanın ters yönde de işleyip işlemediğini öğrenmek istiyorum.

2- Diyelimki Mayıs-2013 celp dönemi denk geldi. Ben de tahmini 5 Haziran 2013 tarihinde mezun olacağım. Bu durumda bana ekstra 20-25 gün lazım olacak sadece. Bu süreyi sivil bir hastaneden (devlet yada özel, askeri değil) alacağım bir raporla geçirip askerliği direk olarak Ağustos-2013 celp dönemine ertlemiş olurmuyum? Bu durumda sanırım "Bakaya" oluyorum. Devlet memuru olduğumu düşürnürsek, bakaya kalmak devlet memuru olma durumuma zarar verir mi, işten atılmama neden olur mu?

3- Ben lise mezunu bir er olarak askere gidiş tarihi kesin belirli bir vatandaş olarak lisans mezunu olup statümü değiştirirsem eğer bunu en geç ne zamana kadar işleme koyabilirim? Yani diyelimki 15 Mayıs 2013 de askere geleceksin denildi, bende 25 gün raporluyum ve bu raporlu süre içerisinde 5 Haziran 2013 de mezun oldum diyelim. Rapor bitimi olan 9 Haziran 2013 tarihinde askerlik şubesine gittiğimde, lisans mezuniyet belgemi götürürsem benim için lise mezunu asker statüsünde işleyen süreç o dakika itibariyle lisans mezunu statüsüne döner ve yine o dakşka itibaryle lisans mezunlarına tanınan 2 yıllık ek tecil hakkına kavuşur muyum?

4- 31-Ekim-2012 tarihine kadar yaptırmam gereken son yoklamamı yaptırmaz isen süreç nasıl işler? Şunu belirteyim bir Kamu Kuruluşunda devlet memuruyum. Yani kaçma saklanma şanşım yok. Bir kaç ay içinde, askerlik şubesinin hakkımda savcılığa suç durusunda bulunması, savcının dava açması vs derken sonrasında süreç ne olur? Polis ya da jandarma tutup kolumdan beni askerlik şubesine mi götürür ve sonra da ilk celp döneminde asker mi olurum? Torba yasa ile birşeyler değişmiş bu konuda ama içeriğine hakim değilim açıkcası. Forumlarda benim durumumda olup bunu da bir çözüm yolu olarak kullanan insanlar oluğunu okudum. Vatandaş son yoklamasını yaptırmıyor, 2 yıl civarında bilerek yoklama kaçağı oluyor, bu sürede okulunu bitirip askerlik şubesine gidiyor, sadece 1111/86 dan cezalı yada cezasız olarak yargılanırken yedek subaylık vs haklarından birşey kaybetmeden süreç devam ediyor. Tabi bu vatandaş yoklama kaçağı olduğu 2 yıl süresince bir şekilde yakalanmamış oluğu için süreç böyle işliyor. Benim durumumda da devlet memuru olduğumu göz önüne alırsak kimsenin beni 1 yıl kadar arayıp sormama ihtimali var mı?

Çok çok uzun bir mesaj oldu ancak net cevap alabilmek için net bilgi vermek gerekir diye düşünerek bu kadar uzun yazdım. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

+ Konuyu Yanıtla
11 / 12 Sayfa İlkİlk 123456789101112 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

askerlik 29 yaş sınırı hesaplama

askerlik yaşı hesaplama

askerlik tecil hesaplama

dgs de yas siniri varmi

29 yaş sonu ne demek

29 yas sonu ne demek

29 yasini doldurduğunda askerlik sorunu

askerlik yaş sınırı dgs

askerlik 29 yas doldurma hesaplama

tecil 29 yas nasil hesaplanir

askerlikte 29 yaş hesabı

askerlik azami siniraskerlikte yaş hesaplamaaskerlikte 29dgs yas siniriaskerlik yaşı nasıl hesaplanıraskerlik 29 yas nasil29 yas sonu ne anlama geliyoraskerlik yasi hesaplamahttp:www.hukuki.netshowthread.php28734-29-yas-siniri-ve-ogrencilikonderyurthan@msn.comek2c askerlik kabul olurmu29 yaş sınırı ve öğrencilikaskerlik icin 29 dgs yaş sınırı
Forum