Anket Sonuçlarını Göster:

Oylayanlar
0. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
  • 0 0%
+ Konuyu Yanıtla
5 / 66 Sayfa İlkİlk 1234567891011121314152535455565 ... SonSon
41 den 50´e kadar toplam 655 ileti bulundu.
    Nerede
    aydın, Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

ADLİ SİCİL VE İSTATİSLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE ne dilekçe ile müracaat ettiğiniz taktirde sabıkanız silinecektir. Eğer Adli Sicil Kanunu 9.maddedeki şartlara uyuyor iseniz dilekçe işlem konuldıktan sonra sabıka kaydı silinir.Eskiden asliye ceza mahkemelerine dilekçe verilerek yapılıyordu fakat yeni kanunda usul değişti.

Hukuki NET Güncel Haber

Adli sicil ile ilgili konular bu başlık altında toplanacaktır konulu yargıtay kararı ara
    Adli sicil ile ilgili konular bu başlık altında toplanacaktır konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    MALATYA, MERKEZ, Turkey.
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Adli sicil ile konular bu başlık altında toplanacaktır

1994 yılında 5352 sayılı yasanın 9.maddesi(a) bendi gereğince tarafıma verilen cezanın infaz edildiği sabıka kaydımdan anlaşılmıştır. adli sicilimin silinmesi için gerekli mercilere dilekceyle başvurmuş olup,dilekçe cevabını bekliyorum.benim öğrenmek istediğim konu şu benim çoçuğum bu yıl öğretmen olacak benim adli sicimim yüzünden her hangi bir zarar görürmü,adli sicilimin olması atamasına engelmi,ayrıca suç unsuru alacağıma karşı yapılan bir suç,davacı ve davalı arasında uzlaşma sağlanmış davacı davasından vaz geçmiş ve mahkeme bana 5 ay ceza vermiş ve tecil etmiştir.şu an devlet memurluğu yapıyorum bana bir zararı olmadı suç unsuru adi suç olduğu için çoçuğumun istikbaline mani olurmuyum.Vicdan azabı çekiyorum ayrıca benim yaptımın suçun cezasını neden çoçuğum ödesin beni aydınlatırsanız size minnettar kalırım.ayrıca adli sicilim silinirmi
    saygılarımla yusuf_palu@hotmail.com

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    582
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Madde 9- (1) Adlî sicildeki bilgiler;

a) Cezanın veya güvenlik tedbirinin infazının tamamlanması,

b) Ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikayetten vazgeçme veya etkin pişmanlık,

c) Ceza zamanaşımının dolması,

d) Genel af,

Halinde Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce silinerek, arşiv kaydına alınır.

(2) Adlî sicil bilgileri, ilgilinin ölümü üzerine tamamen silinir.

(3) Türk vatandaşları hakkında yabancı mahkemelerce verilmiş olup 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (f) bendine göre adlî sicile kaydedilen hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkûmiyet hükümleri, kesinleştiği tarihten itibaren mahkûmiyet kararında belirtilen sürenin geçmesiyle, Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce adlî sicil kayıtlarından çıkartılarak arşiv kaydına alınır. Adlî para cezasına mahkûmiyet hükümleri ile cezanın ertelenmesine ilişkin hükümler, adlî sicil kaydına alınmadan doğrudan arşive kaydedilir

yeni adli sicil kanununa göre cezanın ertelenmesine ilişkin hükümler adli sicil kaydına alınmaz.bu nedenle kayıtlarda olmaması gerekir.

çocuğunuz açısından da herhangi bir sorun olmaz.

hapse girip başbakan olanlar var bu memleket te unutmayın size bu konuda bir zarar gelmez

eski kanuna göre düzenlenmiş olan kayıtlar yeni kanuna uydurulur.bu açıdan sizin kayıt sadece arşivde yer alır

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    582
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Madde 9- (1) Adlî sicildeki bilgiler;

a) Cezanın veya güvenlik tedbirinin infazının tamamlanması,

b) Ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikayetten vazgeçme veya etkin pişmanlık,

c) Ceza zamanaşımının dolması,

d) Genel af,

Halinde Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce silinerek, arşiv kaydına alınır.

(2) Adlî sicil bilgileri, ilgilinin ölümü üzerine tamamen silinir.

(3) Türk vatandaşları hakkında yabancı mahkemelerce verilmiş olup 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (f) bendine göre adlî sicile kaydedilen hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkûmiyet hükümleri, kesinleştiği tarihten itibaren mahkûmiyet kararında belirtilen sürenin geçmesiyle, Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce adlî sicil kayıtlarından çıkartılarak arşiv kaydına alınır. Adlî para cezasına mahkûmiyet hükümleri ile cezanın ertelenmesine ilişkin hükümler, adlî sicil kaydına alınmadan doğrudan arşive kaydedilir

yeni adli sicil kanununa göre cezanın ertelenmesine ilişkin hükümler adli sicil kaydına alınmaz.bu nedenle kayıtlarda olmaması gerekir.

çocuğunuz açısından da herhangi bir sorun olmaz.

hapse girip başbakan olanlar var bu memleket te unutmayın size bu konuda bir zarar gelmez

eski kanuna göre düzenlenmiş olan kayıtlar yeni kanuna uydurulur.bu açıdan sizin kayıt sadece arşivde yer alır

Nerede
    Afghanistan.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

arkadaşlar aranıza yeni katılıyorum burada konuşılanlar pek iç açıcı olaylar değil olayların üstüne bu şekildemi yoksa daha farklı bir şekildemi gidelim arkadaşımız bir suç işlemiş cezasını vermiş devlet tarafından yasal yollar ile affa uğrayabilir peki resmi bir kuruma girdiği zaman ne olabilecek garantisini verebiliyormuyuz ben şunu ifade etmek istiyorum ben bir insan öldürdüm örneğin cezasını çektim benim neden sicilim aafa uğramıyor vayahutta herhangi bir suçtan burdada bir ayrım var ya ben hukuku anlamıyorum yada hukuk yanlış işler yapıyor ben topluma zarar verdim arkadaş devlete yorumlar sizin saygılarımla...[8]

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

İyi günler, 2002 senesinden hakaret cezasından dolayı 2ay hapis ve bir miktar para cezası aldım nihai kararda hapis cezası paraya çevrildi.Konuyu baştan aşağıya okudum ve açıkçası kaf karıştı.Şimdi eski kanuna göre 5sene beklemem gerekiyor, yeni kanuna göre herhalde başvurup sicil kaydımdan sildirip arşi kaydına alabilirim.Karar eski yasalara göre verildi, benim için hangisi geçerli olur?2. sorum arşiv kaydı ile ilgili, sicil arşiv kaydının tutulması ile ilgili yeni ve eski yasa açısından farklılık nelerdir.Benim cezam her halükarda arşivde gözükecekmidir?

Nerede
    samsun, Türkiye.
    İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayın hukukçu arkadaşlara..bir müvekkilim yedieminliği suistimal suçundan para cezası almıştı (2003 'te) ve ceza ertelenmişti... o dönem bu suç kamu davası şeklinde görülüyordu.. sonradan icra mahkemelerinin görevine sokuldu ve en sonrasındaki değişiklikte ise icra iflas kanunundan çıkarıldı ( 2005 sonu değişiklikleri )...derken..geçen hafta bir seminerde tekrar bu suçun asliye cezalara yönlendirildiği söylendi..
    bütün bunlar bir yana ... adli sicil kanununun değişmesi nedeniyle sürelerin geçmesini beklemeksizin kaydın silinmesini talep etme zorunluluğu doğdu...

kararı veren mahkemeye bir dilekçeyle gittiğimde şifahen şu cevabı aldım : " biz napalım ? eski adli sicil kanunu yürülükteydi suç tarihinde.. dilekçe verseniz bile reddedilme ihtimali yüksek"
    bunun üzerine "e olsun siz bi karar verip reddedin, temyiz yoluyla incelensin ".. desemde.. bu isteksiz tutum karşısında tekrar fikrimi değiştirip..
    "eh peki o halde ben biraz daha bilgi toplayayım dilekçemin dkapsamını ve vurgulamalarımı değiştirip, ek örnek karar ve hukuki görüşlerle destekleyip öyle getireyim " dedim ve hakim bey'in önünden dilekçemi geri aldım..
    10 gün sonra tekrar yanına gittiğimde olumsuz düşündüğünü söyledi
    ben her ne kadar " iyi ama bu konu kişi hak ve özgürlüklerini direkt ilgilendiriyor.. " desem de onun fikri tamamen eski kanunun uygulanması gerektiği yönündeydi..
    "hmm... bu durumda olmazsa savcılıktan mı talep etsek acaba... onlar konuyu daha ii bilir ve gerekli araştırmayı yapar, bizim yerimize de onlar başvurmuş olur..ya da direkt bakanlığa ilgili sicil dairesine başvururuz belki... " diyerek düşüncemi açıkladım ve "evet daha ii olur.. " biçiminde desteklenen bu cevap karşısında yanından ayrıldım... ( dilekçeyi savcılığa çoktan sunacaktım ama "uyap" ağ sistemi nedeniyle sorun çıkınca ertelemek durumda kaldım)

açıkçası adli sicil kanunundaki değişikliklerden sonra bu konunun önemli bir duruma gelmesi nedeniyle sayın meslektaşlardan tartışma buyutunu hafif tutmaya özen göstererek sadece tecrübelerini buraya aktarmalarını rica ediyorum ..çünkü bu konu " sen o maddeden söz ediyorsun ama o iş öyle olmaz. bendeki.madde şöyle diyor.."
    - " yok canım asıl sen öteki maddeye bak.. kanun değişti ya sen uyuyosun "buyutuyla uzatılıp sündürülecek " nokta atışı" yapılabilecek bir konu değil..
    aynı başlık altında okuduğum bir forumda çıkan hukuki tartışmalar nedeniyle formu okurken yarısından sonra içime fenalık geldiği için bu konuyu özellikle belirtiyorum.. teorik tarışmalar zaten okullarda bol miktarda hocalarımız tarfından yapılıyor .. uygulamayı değil , olmayanı ve sadece olması gerekenleri yeterince dinlemiş bulunuyoruz...( onların da işi bu saygı duyuyorum ama.. ayrı bi tartışma konusu )

o yüzden,
    " şöyle olmalı" "..fikrimce.. " "olması gereken" "madde de bunu söylüyor "diyecek birileri değil..işi yapmış ... sıkıntıyı yaşamış..pratik bilgisi olan ..tecrübesi olan... "ben böyle yaptım.." diyen birileri deneyimlerini aktarırsa kafamız bazı durumlarda daha rahatlayacaktır..
    elbette herkesin şahsi deneyimlerini "meslek sırrı" na sokma veya yüksek ezeli ve ebedi rekabet duygusuyla "ben kimseye bilgi aktarmam.. " deme hakkı vardır..
    hoş büyük sıkıntılarla zorla kafamızı çarpa çarpa öğrendiğimiz mesleki bazı bilgileri ve edindiğimiz tecrübeleri kamuya açık bir alanda nereye kadar sunmalıyız.. .. bu da düşündürücü ...( ben de bu konuda eskisi kadar net değilim..) zira forumlardan internetten tanımadığı avukatları bulup mailine girmek , messenger'dan ısrarla online bilgi ve yardım talebi gibi gariplikler başladı zeki yurdum insanında...
    fazla uzattım.. herkese saygı ve sevgi.. av mehpare altaylı

av mehpare altaylı

Nerede
    samsun, Türkiye.
    İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

ömer bey siz ve diğer arkadaşlar yeterince açıklama yapmışsınız.. benim de bir müvekkilimin adli sicil kaydını sildirmem gerekecek... suç yedi eminliği suistimaldi ve bütün kanunlar değiştiği için farklı farklı fikirler ortaya çıksa da sorunun çözülececeğini umuyorum.. herkese saygılar...

Nerede
    istanbul, AVCILAR, Turkey.
    İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

merhaba herkese..benim size danışmak istediğim bi konu var..2005 in kasım ayında adiyen darptan yargılandım..şikayete bağlı dava acıldı...10 günlük rapor almış hastaneden..ve 2005 in kasım ayında 456 milyon ağır para cezasına çarptırıldım..temyize gittim ceza 2006 martta onandı ve ödeme emri geldi..yasal sürede cezamı ödedim..yalnız 1 nisanda sabıka kaydı aldım hala geçmemişti sicilime bu sicilime geçermi geçerse ne zaman silinir ben üniversite son sınıf öğrencisiyim ve geleceğim konusunda endişelyimi benim sınavlarıma devlet kademelerine girişte bi olumsuz etkisi olurmu yada sözleşmeli subaylıkta...olayda hiçbi kesici alet felanda yoktu en hafif in den yargılandım cvp verirseniz çok teşekkür ederim iyi akşamalar........

Nerede
    Adana, Türkiye.
    İletiler
    356
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Duygusal26; bu forum konusunda yazdığınız bir iletide;

<mrb canım öncelikle senin bu sicilinin silinmesi lazım eğer silinmemişse 09.03 2005 adli sicil silinmesi için ceza aldığın mahkemeye sicil silinmesi için dilekçe ver bir haftada silinir. sakın dert etme. ama tabiki başka suç işlemeişsen. bu arada burdaki hukukçular hiç yazmıyorlar on kere derdimi yazdım hiç bir hukukçu beni tatmin edecek bir cevap yazmadı.öptüm canım kendine iyi bak hoşçakal. için rahat olsun>

demişsiniz.
    HANGİ KONUDA TATMİN OLMADIN MERAK EDİYORUM.... FORUM KONULARINDA YANITI OLAN SORULARI YİNELEMİŞSEN ELBETTE CEVAP ALAMIZSIN...
    Birde bu ne samimiyet: Konu açan arkadaşı tanımamana rağmen, 'ÖPTÜM... CANIM... KENDİNE İYİ BAK... HOŞÇAKAL... İÇİN RAHAT OLSUN...'
    Unutma ki soruyu soran arkadaşa bu kadar methiye düzen siz; size hukuki.net gibi geniş bir hukuki alanı açanlara, yöneticelerine karşı; 'bu arada burdaki hukukçular hiç yazmıyorlar on kere derdimi yazdım hiç bir hukukçu beni tatmin edecek bir cevap yazmadı' diye girdirmen yakışık almıyor.
    Soruyu soran arkadaşa bu kadar iltifat, bize gelince nO/nAiltifat!...
    Lütfen, adınıza yaraşır DUYGUSAL kırıntılardan hukuki.net e de sunun!....
    Son olarak sizin dediğinizden;
    CANIM... KENDİNE İYİ BAK... HOŞÇAKAL... İÇİN RAHAT OLSUN...' hukuki.net gereğini yapıyor.

+ Konuyu Yanıtla
5 / 66 Sayfa İlkİlk 1234567891011121314152535455565 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php28229-Adli-sicil-ile-ilgili-konular-bu-baslik-altinda-toplanacaktirpage64

https:www.hukuki.netshowthread.php28229-Adli-sicil-ile-ilgili-konular-bu-baslik-altinda-toplanacaktirpage63

asck 911 2015 para cezasina cevrilmesi emsal karar

konul durmuş sicili nede

https:www.hukuki.netshowthread.php28229-Adli-sicil-ile-ilgili-konular-bu-baslik-altinda-toplanacaktir

2451

apron

ekremiyican

curuk raporu gbt de gorunurmu

pitivoman

2a15g

sabika raporun da sicile bakarlar mi

ekremiyican gbt

adli sicil ile ilgili konular bu baslik altinda toplanacaktir

adli sicil ile ilgili konular

esasen vaki olmamış cezanın 2014te arşivden silinmesi

48534 ehliyet cezasi anlami

https:www.hukuki.netshowthread.php28229-Adli-sicil-ile-ilgili-konular-bu-baslik-altinda-toplanacaktirpage59

Forum