+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 17 ileti bulundu.

Konu: Vergi Borcu Hakkında

Vergi Borcu Hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Vergi Borcu Hakkında

merhabalar,
    son derece zor bir durumdayim yardimlariniza ihtiyacim var.esime ait su anda faliyeti olmayan ama hala acik gozuken bir sirketin cok eski vergi borclari var.vergi affinda cikan tutar bile basvurmus olmamiza ragmen bizi cok asan bir rakam.vergi barisi sonrasi ise 130 milyar gibi bir rakama cikacagini tahmin ediyoruz ki bizim icin tumuyle ulasilamaz hale geldi.
    1-defterdarlikla gorusmemizde acz ile ilgili maddenin uygulanmadigini ogrendik.kanunda yeri olsa da uygulamama haklari var mi?
    2-esimin maasina haciz konulmasi durumunda(sanirim 1/4 tutarina) bu borc omur boyu bitmez onlarda bunu biliyor.uzerimizde hic mal mulk yok olamadi bugune dek.hatta esimin agbisinin mobilyali evindeyiz esyamiz da yok neredeyse.5 yil zaman asimi bu durumda gecerli mi?yani hem maas haczi yapilip hem bes yil sonra bu borc bitmez deyip zaman asimina ugratacaklar mi?
    3-eve bir kez haciz geldikten sonra uygulanacak prosedür nedir?haciz surekli veya aralikli olarak tekrarlanacak mi?haciz geldiginde bu esyalarin bizim olmadigini belgeleme sansimiz yok mu?cunku esimin ailesinin konuyu ogrenmemesi gerekiyor,istihkak icin onlara gidemeyiz.
    4-bu borc surekli faiz yiyecegi icin bizim bunu yakalama sansimiz yok gozukuyor.onerileriniz var mi?
    simdiden bilginize ve emeginize saglik cok tesekkurler.
    tea

Hukuki NET Güncel Haber

Vergi Borcu Hakkında konulu yargıtay kararı ara
    Vergi Borcu Hakkında konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Aciz kararını aldırmanız mümkün görünmüyor.Çünkü eşinizin maaşı var.Anladığım kadarı ile devlet memuru.Maaşta haciz varken herhangi bir zamanaşımı uygulanmaz.Malesef eşiniz ölünceye kadar, öldükten sonra da mirascılarına karşı devam eder.Kaldığınız ev eşinizin ailesine aitse.Onlarla bir sözleşme yapıp.Süresiz olarak içindeki eşyalarla beraber, yada şu süreye kadar içindeki eşyalarla beraber oturmaları diye bir sözleşme yapıp onlara ait eşyaları o sözleşmede sayarsanız.Belki bir faydası olur.Ama eşinizin ailesinin haberi olmadan o eşyaların eşinizin ailesine ait olduğunu göstermeniz biraz zor görünüyor.

Bıçak soksan gövdeme, sıcacık kanım damlar/ Gir de bir bak ülkeme, başsız başsız adamlar…

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Vergi Borcu Hakkında

Merhaba

Sitenizi yeni keşfettim ve benim sorularımla alakalı ve benzer ancak bu topiği bulabildiğim için buradan devam ediyorum.Ayrıca bu topiği yıllar önce açmış olan arkadaşımada Allah'tan yardım dilerim.

Benim Hikayem şöyle;
    Şuan itibarı ile 2005 yılında kapanışını verdiğim "şahıs şirketim"den kalma vergi borçlarım bulunmaktaydı.8.000YTL ana para ve 2008 e kadar olan gecikme faizleri ile birlikte 16.000YTL lere yükselmiş durumdaydı.Bunun üzerine ilgili maliye Banka hesaplarıma bloke koydurmuştu.Ancak ben ilgili maliyeye başvurarak taksitlendirme isteğinde bulundum.Taksitlendirme yapabilmem için yaklaşık taksitlendirilemeyecek kısım olan 1.500YTL lik kısımı nakit ödeyerek 12 eşit taksite böldürdüm.Ayrıca taksitlendirilen toplam borcumun %10 luk kısmına denk gelen bölümünüde daha maliyede iken ödettiler ki, buda yaklaşık ilk 1,5 taksitlik tutarıma denk geldi.Netice itibarı ile ilk 1-2 taksit ödenmiş oldu bile.Böyleliklede Banka hesaplarıma konan blokeyi maliyeden aldığım yazıyı Bankama götürerek kaldırttım.Bunları yazdım çünkü aşağıda yazacaklarımın daha net anlaşılabilmesi için şart gözükmekteydi

Gelelim asıl sorunuma;
    Şuan 2008 nisan ayında tekrar başka bir maliyeye bağlı olarak (adresim farklı olduğundan) yeni bir "şahıs firması" açtım.Faaliyet konum bilgisayar programcılığı ve satışlarımı yanlız internet sitem üzerinden ve faturalı olarak yapmaktayım.Şirket adresimi ise evim olarak gösterdim, çünkü benim bir iş yeri adresine açılış yapabilmek ihtiyacı hariç hiç gereksinimim yok.Biliyorsunuz HOME ofis olarakta evinizden ticari faaliyette bulunabiliyorsunuz ama açılış esnasında maliyeye yer göstermeniz gerekiyor.

Şimdi Maliyenin bana başka bir incelemeden dolayı vermiş olduğu 150.000YTL lik vergi+usulsüzlük cezaları mevcut ve bunu haciz ile tahsil yoluna gidecekleride malumunuz.Ancaaak, benim şahsım,eşim veya çocuğumun üzerine 1 liralık toplu iğnemiz dahi yok,Bankalarda paramız yok,arabamız yok,evimiz yok.Ayrıca yukarıdaki ilk paragrafta belirttiğim maliye borcumu ödeyebilmek için tüm eşyalarımıda sattığımdan artık televizyonum bile yok.

Tek sorunum en başta anlattığım 12 taksitlendirmelik borcum olsaydı hayatım gayet düzene girmek üzereydi ancak hiç olmadık bir yerden diğer büyük miktarlı cezalar oluşunca hayatım bir anda makas değiştirdi mecburen.

Dolayısı ile 2008 nisanda açtığım şahıs şirketim belirttiğim gibi ikamet ettiğim kiralık evim adresine idi ve biz oradan 1 gün önce taşındık.Yeni taşındığımız evi bize Allah razı olsun sokakta kalmamamız için kayınpederim tuttu ve kontratıda onun üzerine, kirasınıda o ödüyor her ay.Ayrıca bu evin içindeki tüm eşyalarıda o aldı ve herbirinin faturasıda onun üzerine.

Şu durumda ;
    *Eski adresimden yeni adresime işyerimin maliyeden kaydını alsam bu icra için gelecek olanlar kayınpederimin eşyalarını yazacak çizecek el koyacaklar, belkide götürecekler.
    *Ayrıca şirketimi yeni adresime taşımalıyım ki işimden geri kalmayarak para kazanmalıyım.Birde iş adresi değişikliklerini en fazla 15 gün içinde beyan etmemiz gerekiyorki, oradan usülsüzlük cezası almayalım.Allah büyüktür belkide güzel güzel kazançlar nasip ederde parça parça tüm borçlarımı kapatabilirim.

*Ayrıca 150.000YTL lik borçtan dolayı maliye tekrar banka hesabıma bloke koyduracağından da zaten bana ait olan şirket üzerinden satış yapmama da artık imkan kalmıyor.Çünkü faturalı satışlarda toplam bedel sanırım 8.000YTL civarlarında ise elden ödeme almak yasak.Mutlaka banka üzerinden olmalı ve sistemde görünmeli.

*Muhtarlıktan kaydımı yeni adresime alsam, bu seferde yine aynı durum söz konusu olacak.Yani adresimi beyan ettiğim yer olarak görecekler ve içindeki eşyalarıda benim diye alıp götürecekler.Hayır aldığınız eşyalar aslında kayınpederimin üzerine faturalıydı, benim değildi diye geri almak için dava açsak en azından 1 yıl sürer.Birkere icra için evden eşyalar çıktımı artık onlardan ne hayır gelir nede borcunun kapanmasını sağlar.Benim eşya alacak durumumda yok,zaten bunlarıda kayınpederim güç bela almışken tekrar alabilmesinede imkan yok.

*Kaydımı almasam, bu sefer resmi olarak eski adresimde gözüktüğümden evi yeni kiralayan insancıklar mağdur olabilirler belkide.
    *Ayrıca benim son çıkan 150.000YTL lik ödeme emrini hayatım boyunca ödeyebilmeme imkan ihtimal yok.Şu halde zaten 1lira paramda olmadığına göre birde sevgili kayınpederimin bize aldığı eşyalardan da olursam onlarıda yerine asla koyamam.Ayrıca 12 yaşında bir kızım ve doğal olarak bir ailem var ve böyle bir durumda çok mağdur oluruz,eşyalarda giderse sokakta,çadırdamı kalacağız.

Şimdi durum bundan ibaret iken kendim bir çözüm bulamıyorum.Sakın avukat tutun filan demeyin çünkü en başında yazdım 5 kuruşum yokken hiçbir avukat veya kurum yüzüme bakmaz.Allah rızası için yasal bir çözüm aramaktayım.Yardımı olacak her fikre açığım.Yeterki yasalara uygun olsun.Biz bu vatanın ekmeğini yiyoruz ve bu vatanada hakkını ödemeliyiz.Ancak öyle anlar veya durumlar gerçekleşebiliyor ki,insan rüyasında görse inanmaz ve bu her insanın başına gelebilir.İlla bu tarz olması şart değil, ama mutlaka insanlar dönem dönem çeşitli sıkıntılar yaşayabilirler.Ne oldum değil,ne olacağım demek lazım herzaman...ve başımıza ne gelirse gelsin, Allah'a verdiği sınırsız nimetlerinden dolayıda hamd etmemiz gerek.Hamdolsun sağlığımız ve sevdiklerimiz halen yanımızda ve sağlık nimeti ile donatılmış durumdayız.

NEyse; Sonuç olarak Seçenekler çok az ve çoğu ya yasal değil yada benim için imkansız görünüyor.

(Not.ukadar büyük borç nasıl oluştu sürpriz olarak derseniz,1-2 yıl boyunca internetten yaptığım ve programlaması bana ait olan Bigisayar programlarının satışlarından elde edilen gelirlerin, ozamanlarda faturalandırılmadan satılarak edinilmiş olmasından ötürü maliye müfettişlerinin peşpeşe verdiği usulsüzlüklerin v.b toplamlarıdır.Peki ozaman neden açmadın şirket derseniz,maksadım vergisini kaçırmak değildi tabiki ASLA.Ancak kendi yazdığım ufak bir programın bukadar tutulacağını düşünemedim.İlk 1 yıl zaten 2-3 ayda bir tane ancak satıyordum ve getirisi, program satılıncaya kadar biriken ev kirasına dahi yetmiyordu.Sonra 3-4 ay geçiyor ve biz kredi kartından harcıyorduk ve 3-5 program daha satılıyordu ve buseferde kartın faizlerine ancak yetiyordu.Sonra sonra Hamdolsun satışlar öyle hızlandı ki tüm borçlarımı kapattım,kendime gayet yeter hale geldim ve zaten hemen şirketi açtım ve ilk paragrafımda beyan ettiğim gibi hemen gidip en eski maliye borcuma taksitlendirme yaptım.Tam Allah'a hamd olsun galiba herşey yoluna giriyor derken,pat diye bu incelemeyle karşılaştım ve "bukadar gelir elde edilmiş ama ortada vergi yok,şirket yok diye hayli usulsüzlük cezaları tahakkuk ettirilmiş oldu.Tabi yıl 2008 den banka hesaplarıma bakarsanız 3yıllık geçmişte iyi bir toplam gözüksede o kazançlar esnasında yaşadıklarımı ve aslında nerelere gittiklerinide az önce yazmıştım.O günlerde birde şirket giderleri olsaydı zaten iyice yerlerde sürünürdük.Muhasebeci aidatıydı+kira stopajıydı+ödenemeyenler için gecikme zamlarıydı..........v.b
    Netice itibarı ile borcumuz borç ama şuan ödeyebilmemin imkanıda yok.Borcum olduğu sürece şimdiki şirkettende satış yapmama imkan yok.Çünkü Banka hesaplarım blokeli olacaktır.
    Bir yol daha var oda internet sitemi+şirketimi+Banka hesaplarımı tamamen kapatmak ve temiz bir kişinin üzerine tekrar açmak.Aksi halde ticari faaliyetimde engelleniyor ve kazanamazsam ödeyemem ve yaşayamam.

Ancak böyle bile yapsam kazanç kapımı kapatmamış olsamda,tahakkuk eden borcumu parça parça elime para geçtikçe ödesemde, bu sırada gelecek icralardan, Adamcağızın yani sevgili kayınpederimin eşyalarını nasıl kurtaracağım.Tutun ki kurtaramadım bize senin paran yoksa evin ortasında taşta otur ve bul buluştur paramızı getir mi.? demiş olacaklar.

Çok uzun yazmışım bunun için tüm okuyuculardan özür dilerim.Sanki dertleşmek gibi olmuş.Sayın site ADMİN'lerinden de bunun için ayrıca özür diler ve böylesi mükemmel bir forumu yayında tuttup nice nice insanın içine bir nebzede olsa ferahlık sağlamalarından ötürü teşekkürlerimi arz ederim..İlk mesajım olduğu için affedileceğimi umuyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

"ALLAH yar ve yardımcınız olsun..!"

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı tea rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    merhabalar,
    son derece zor bir durumdayim yardimlariniza ihtiyacim var.esime ait su anda faliyeti olmayan ama hala acik gozuken bir sirketin cok eski vergi borclari var.vergi affinda cikan tutar bile basvurmus olmamiza ragmen bizi cok asan bir rakam.vergi barisi sonrasi ise 130 milyar gibi bir rakama cikacagini tahmin ediyoruz ki bizim icin tumuyle ulasilamaz hale geldi.
    1-defterdarlikla gorusmemizde acz ile ilgili maddenin uygulanmadigini ogrendik.kanunda yeri olsa da uygulamama haklari var mi?
    2-esimin maasina haciz konulmasi durumunda(sanirim 1/4 tutarina) bu borc omur boyu bitmez onlarda bunu biliyor.uzerimizde hic mal mulk yok olamadi bugune dek.hatta esimin agbisinin mobilyali evindeyiz esyamiz da yok neredeyse.5 yil zaman asimi bu durumda gecerli mi?yani hem maas haczi yapilip hem bes yil sonra bu borc bitmez deyip zaman asimina ugratacaklar mi?
    3-eve bir kez haciz geldikten sonra uygulanacak prosedür nedir?haciz surekli veya aralikli olarak tekrarlanacak mi?haciz geldiginde bu esyalarin bizim olmadigini belgeleme sansimiz yok mu?cunku esimin ailesinin konuyu ogrenmemesi gerekiyor,istihkak icin onlara gidemeyiz.
    4-bu borc surekli faiz yiyecegi icin bizim bunu yakalama sansimiz yok gozukuyor.onerileriniz var mi?
    simdiden bilginize ve emeginize saglik cok tesekkurler.
    tea
    1.acz halinin tespitini maliye yapar ve bu acz halide insanları boçtan kurtarmaz faizi durdurur.uzun bir zaman alır acz tespiti ve senin ilacın olmaz çünkü çok zor uygulanır.
    2-maaş haczinde maaşın en fazla 1/3 en az 1/4 üne haciz konur.asgari ücrette 1/10 una enfazla haciz konur.evet 5 yıllık zaman aşımı vardır ancak borcun zamanaşımına uğradığıda görülmemiştir çünkü borçtan tahsilat yapılması zamanaşımını keser yani yeniden beş yıl başlatır.maliyede borçların zaman aşımına uğramasını engellemek için 1 kuruş gibi çok düşük olabilir her dosyaya para yatırarak zamanaşımı olayını engeller.bunu unut.
    3.haciz tutanağına eşyalar ile ilgili iddiaları geçirebilirsiniz ve hacizden sonra 7 gün içinde itiraz etmeniz gerekiyor.tabi ispatta etmeniz gerekiyor belgeyle
    4.öneriler tabiki var ama bunları kanundan kaçma yolları bunuda burada yazarisek ayıp olur.yani yolun dikenli yol ahyırlısı

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

amerikalı merhaba.öncelikle mesleğin ne.yaptığın iş mesleğinle örtüşüyormu.çünkü fikri eserler ticari kazanç kapsamında değil.sadece stopaja tabi.vergi inceleme raporu nasıl tutuldu.vergi incelem raporları genelde mahkemelerde düşüyor yada tadilen tasdik oluyor.eğer dava süreni geçir mediysen ilk önce iyi bir mali müşavire danış.maliye haciz yapsada evde bütün eşyalarını almaz korkma.yedi emin olarak teslim eder.maliyenin icrası adli icra gibi değildir.biraz daha esnektir.temiz bir kişi adına işyeri açmak doğru fikir tabi onunda başını yakmamak kaydıyla.çünkü satışlarının iyi olduğunu söylüyorsun.iyi para kazanırsanda borçlarını ufak ufak ödersin,kazanamasanda hiç ödeyemezsin.şu an yapacak başka bir şey yok.senin durumunda olan çok var hayatlarını üstlerine birşey yapmayarak devam ediyorlar iyi şanslar

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı molyer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    amerikalı merhaba.öncelikle mesleğin ne.yaptığın iş mesleğinle örtüşüyormu.çünkü fikri eserler ticari kazanç kapsamında değil.sadece stopaja tabi.vergi inceleme raporu nasıl tutuldu.vergi incelem raporları genelde mahkemelerde düşüyor yada tadilen tasdik oluyor.eğer dava süreni geçir mediysen ilk önce iyi bir mali müşavire danış.maliye haciz yapsada evde bütün eşyalarını almaz korkma.yedi emin olarak teslim eder.maliyenin icrası adli icra gibi değildir.biraz daha esnektir.temiz bir kişi adına işyeri açmak doğru fikir tabi onunda başını yakmamak kaydıyla.çünkü satışlarının iyi olduğunu söylüyorsun.iyi para kazanırsanda borçlarını ufak ufak ödersin,kazanamasanda hiç ödeyemezsin.şu an yapacak başka bir şey yok.senin durumunda olan çok var hayatlarını üstlerine birşey yapmayarak devam ediyorlar iyi şanslar
    Bilgi güçtür bunu herzaman savunurum.Teşekkürler yardım ve yorumlarınız için.

Ayrıca kaynak kodlarını kendim yazdığım yani dışarıdan birşey almadan direk kendi üretimim olan bazı bilgisayar programları yazıyor ve satıyorum.Bu programların başka örneği vesaireside yok.Bir kişi benden aldığını kopyalayıp çoğaltsa, bunun bana ait olduğunu ispatlamamda çok zor olmaz.Dolayısı ile programlarımın satışlarını yasal olarak yapabilmek için Bigisayar sistem ve yazılım danışmanlığı adı altında Vergi türü.:Gerçek Gelir olan bir şahıs firması açtım ve buradan faturalarımı kesiyor ve tüm vergilerinide ödüyorum.Geçici vergisi,Kdv'si,stopajı vesaire.Faturalarımı MAlın cinsi kısmına doğal olarak XXXX "Bilgisayar program bedeli" şeklinde yazıyorum.Benim herhangi bir girdi maliyetimde olmadığından zaten yazdığım tüm fatura tutarı olduğu gibi vergiye tabi oluyor.Yani 10.000YTL +KDV kesmişsem zaten kdvsi 1.800YTL ve diğer gelir vergilerinden sonra hatırı sayılır bir azalma oluyor kazancımda.

"maliye haciz yapsada evde bütün eşyalarını almaz korkma.yedi emin olarak teslim eder.maliyenin icrası adli icra gibi değildir.biraz daha esnektir."demişsiniz.

Aslında eşyaların gitmiş olması filanda okadar mühim değil ancak o eşyaları kayınpederimin almış ve durumumuzu düzeltene kadarda bize ev tutup kirayı üstlenmiş olması beni üzüyor.Adamcağız iyilik yapıyor ama içinde bende oturduğumu söylediğim için icra onun mallarına el koyup götürüyorsa yüzüm çok kızarır.Şuan tek sıkıntım bu.

Saygılarımla

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

gelir vergisi kanunu madde 18 bilgisayar programcılığını muafiyete almıştır.sattığın ürün için vergi kaydı açman gerekmez.sne ürününü satarsın karşı taraf sana gider pusulası düzenler ve oradan stopaj kesintisi yapar.kayıtlı olmadan çalışabilirsin.yani sen baştan vergi kaydı yaparak hata yapmışsın

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

gelir vergisi kanunu madde 18 bilgisayar programcılığını muafiyete almıştır.sattığın ürün için vergi kaydı açman gerekmez.sne ürününü satarsın karşı taraf sana gider pusulası düzenler ve oradan stopaj kesintisi yapar.kayıtlı olmadan çalışabilirsin.yani sen baştan vergi kaydı yaparak hata yapmışsın
    Sevgili Molyer
    Doğru söylüyorsunuz ve bu belirttiklerinizi bende duymuştum ancak net bir bilgi edinebileceğim bilen birine şimdiye kadar rastlamamıştım.Bende duymuştum dediğim zamanlarda da bana söylenen, ödenecek stopajın sanki gelir vergisi oranları kadar tutacağı gibiydi ve birde karşı tarafa bir yükümlülük getireceğini, müşteri kaçıracağını düşünerek uğraşmayalım ve zaten eminde değiliz bu uygulamaya nasıl tabi olacağımız hususunda diye açtık gitti.Yanlış birşey yaparız ne olur ne olmaz dediğimizden böyle davranmıştım.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bundan sonrasına dikkat et.inşallah problemlerini çözersin iyi geceler

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bundan sonrasına dikkat et.inşallah problemlerini çözersin iyi geceler
    Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.Hayırlı geceler ve Allah'tan hayr dilerim hakkınızda.

konu ile alakalı şu linki kısacık araştırma ile bulabildim hadi bakalım hayırlısı ..:Fakat link yayınlanamıyor buradan o yüzden google 'ye fikir ve sanat eserleri gider pusulası yazınca gelenler arasından gerekli bilgiler edinilebiliyor gibi.Özellikle http://www.alomaliye.com/levent_genc...natcilarin.htm link içinde nokta nokta diye görülen yerde gencyurek_sanatcilarin.htm şeklinde olması gereken linkte.

ve içinde diyorki;
    "Ancak, sanatçının eserlerini vergi mükellefi olan ve stopaj yapabilecek kişi ve kuruluşlar yanında vergi kesintisi yapma imkânı olmayan memur, emekli, işçi, öğrenci, ev hanımı gibi nihai tüketicilere de satması durumunda kesinti yoluyla vergilendirme söz konusu olamayacağından bu durumda sanatçının gerçek usulde gelir vergi mükellefi olarak defter tutması, belge düzenlemesi ve beyanname vermesi gerekecektir."

"Eserlerini vergi mükellefi olan ve stopaj yapabilecek kişi ve kuruluşlar yanında vergi kesintisi yapma imkânı olmayan memur, emekli, işçi, öğrenci, ev hanımı gibi nihai tüketicilere de satan sanatçılar KDV sorumluluk uygulaması kapsamı dışında kaldıklarından genel hükümler çerçevesinde defter tutacak, belge düzenleyecek ve katma değer vergisi beyannamesi vereceklerdir. "

Bu durumda Kültür ve Turizm Bakanlığından programlarıma belge alarak gerekli tutarı kendilerine ödemek ve kayıt olmak sorun değil ancak yukarıdaki paragraflarıda okuyunca, şimdiki şirketim üzerinden fatura keserek programlarımızı satmak ile Fikir ve sanat eserleri kapsamına girip şirketsiz satış yaparak stopaja dahil olmak arasında hatırı sayılır bir fark veya avantaj yine göremedim.

Yanlış anlamışta olabilirim çünkü bu kanundur,tüzüktür gibi şeylerden hiç anlamam.Bunun için özür dilerim.Yazdıklarım lütfen yanlış anlaşılmasın.Birde konu konuyu açtı ve asıl sorunumuzun dışınada çıkmış olduk ama öğrenmeye herzaman açığım,yoksa programcı olamazdım zaten.

saygılarımla
    Konu amerikalı tarafından (29-07-2008 Saat 01:21:22 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: