+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 21 ileti bulundu.

Konu: Özürlü raporu

Özürlü raporu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Özürlü raporu

Sayın socialaman
    Sanırım bu siteyi 10 yıldır "edindiğimiz bilgilerle" ayakta tuttuğumuzu anlayacak kadar teknik bilgiye sahipsinizdir. Ancak site kurallarını okuduğunuz beyan ederek kabul ettiniz. Tekrar okumanızı öneririm.
    Her üyenin yanında bir özellik yazar. Kimiznde üye, kimisinde hukuksever, kimisinde yönetici vs.
    Niçin özellikle bir kişi için tırnak içerside ünvan yazdığınızı anlamkta zorlanıyorum. Bu konuda bilgilenmek de istemiyorum açıkçası.

Hukuki NET Güncel Haber

Özürlü raporu konulu yargıtay kararı ara
    Özürlü raporu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Harun Gür; Sn. Socialman1;
    Öncelikle konum hakkında yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim. aranızdaki tatsız duruma istemeden sebebiyet verdiğim için de üzgünüm. Bu tatsız atışma nedeniyle konunun forumdan kaldırılmasını Sn adminden rica ediyorum. bu konu kaldırılırsa daha geniş bir anlatımla sorunumun çözümü hakkında görüşlerinizi tekrar rica edeceğim.
    teşekkürler...

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. inakhos,

Zarif ve düşünceli mesajınız için teşekkür ederim. Sn. socialman1 ile belirttiğiniz gibi atışmayı yaşamış olmaktan üzüntü duyuyorum.Verdiğimiz yanıtlarda aslında birbirimizden pek farklı şeyler de yazmamış olduğumuz görülmektedir. Sn. socialman1 sorunuzu uzmanlığı olan "sosyal güvenlik hukuku" açısından ben ise "İş Kanunu" açısından incelemiş ve yanıt vermeye çalışmışız. Karşılıklı mesajlar sert gibi görünse de , ben kendisine kırgın değilim, kendisinin de aynı duyguları paylaştığına inanıyorum.

Özürlü, sakat, engelli, yaşam engelli veya nasıl tanımlanırsa tanımlansın, önemli olan tanımlamakta kullanılan kelime değildir. Önemli olan bu durumda olan bireyleri Devlet ve toplum olarak nasıl gördüğümüzdür. Özürlüler bu toplumun önemli bir parçasıdır. Onları üretken, kimseye muhtaç olmadan kendi ayakları üzerinde durabilen, bu durumun gururunu yaşayan ve hayata asılan bireyler haline getirecek sosyal, ekonomik ve yasal şartların sağlanması Devletin ve toplumun en önemi görevidir, böyle olmalıdır. Bu durum Anayasa'nın 50 ve 61. maddeleri ile güvence altına alınmıştır.

Sorunuza yasal mevzuat ile biraz daha geniş yanıt vermeye çalışayım:

İş Kanunu
    Özürlü, eski hükümlü ve terör mağduru çalıştırma zorunluluğu :
    MADDE 30. - İşverenler elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları işyerlerinde her yılın Ocak ayı başından itibaren yürürlüğe girecek şekilde Bakanlar Kurulunca belirlenecek oranlarda özürlü ve eski hükümlü ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun ek 1 inci maddesinin (B) fıkrası uyarınca istihdamı zorunlu olan terör mağduru işçiyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler. Bu kapsamda çalıştırılacak işçilerin toplam oranı yüzde altıdır. Ancak özürlüler için belirlenecek oran, toplam oranın yarısından az olamaz. Aynı il sınırları içinde birden fazla işyeri bulunan işverenin bu kapsamda çalıştırmakla yükümlü olduğu işçi sayısı, toplam işçi sayısına göre hesaplanır. Bu kapsamda çalıştırılacak işçi sayısının tespitinde belirsiz süreli iş sözleşmesine ve belirli süreli iş sözleşmesine göre çalıştırılan işçiler esas alınır. Kısmi süreli iş sözleşmesine göre çalışanlar, çalışma süreleri dikkate alınarak tam süreli çalışmaya dönüştürülür.

Oranların hesaplanmasında yarıma kadar kesirler dikkate alınmaz, yarım ve daha fazla olanlar tama dönüştürülür. İşyerinin işçisi iken sakatlanan, eski hükümlü ya da terör mağduru olanlara öncelik tanınır.

İşverenler çalıştırmakla yükümlü oldukları işçileri Türkiye İş Kurumu aracılığı ile sağlarlar.

Bu kapsamda çalıştırılacak işçilerin nitelikleri, hangi işlerde çalıştırılabilecekleri, bunların işyerlerinde genel hükümler dışında bağlı olacakları özel çalışma ile mesleğe yöneltilmeleri, mesleki yönden işverence nasıl işe alınacakları, Adalet Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca birlikte çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir. Yer altı ve su altı işlerinde özürlü işçi çalıştırılamaz ve yukarıdaki hükümler uyarınca işyerlerindeki işçi sayısının tespitinde yer altı ve su altı işlerinde çalışanlar hesaba katılmaz. Bir işyerinden malulen ayrılmak zorunda kalıp da sonradan maluliyeti ortadan kalkan işçiler eski işyerlerinde tekrar işe alınmalarını istedikleri takdirde, işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorundadır. Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye altı aylık ücret tutarında tazminat öder. Eski hükümlü çalıştırılmasında kanunlardaki kamu güvenliği ile ilgili hizmetlere ilişkin özel hükümler saklıdır.

Bakanlar Kurulunca belirlenecek oranların üstünde özürlü ve eski hükümlü ve terör mağduru çalıştıran işverenlerin kontenjan fazlası işçiler için özürlü ve eski hükümlü çalıştırmakla yükümlü olmadıkları halde özürlü çalıştıran veya çalışma gücünü yüzde seksenden fazla kaybetmiş özürlüyü çalıştıran işverenlerin bu şekilde çalıştırdıkları her bir özürlü için 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa göre ödemeleri gereken işveren sigorta prim hisselerinin yüzde ellisini kendisi, yüzde ellisini Hazine öder.

Bu maddeye aykırılık hallerinde 101 inci madde uyarınca tahsil edilecek para cezaları Türkiye İş Kurumu bütçesinin Maliye Bakanlığınca açılacak özel tertibine gelir kaydedilir. Bu hesapta toplanan paralar özürlü ve eski hükümlülerin mesleki eğitim ve mesleki rehabilitasyonu, kendi işini kurma ve bu gibi projelerde kullanılmak üzere Türkiye İş Kurumuna aktarılır. Toplanan paraların nerelere ve ne kadar verileceği Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünün koordinatörlüğünde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu ve en çok işçi ve işvereni temsil eden üst kuruluşların birer temsilcilerinden oluşan komisyon tarafından karara bağlanır. Komisyonun çalışma usul ve esasları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak Yönetmelikle düzenlenir.

Bu Kanuna bağlı olarak çıkarılan Yönetmeliğin sorunuzla ilgili bölümlerini aşağıya alıyorum.

24 Mart 2004 Tarihli Resmi Gazete Sayı: 25412
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından;
    Özürlü, Eski Hükümlü ve Terör Mağduru İstihdamı Hakkında Yönetmelik

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar
    Amaç ve Kapsam
    Madde 1 - Bu Yönetmelik, elli ve daha fazla işçi çalıştırılan işyerlerinde 4857 sayılı İş Kanununun 30 uncu maddesine göre çalıştırılması zorunlu özürlü, eski hükümlü ve terör mağduru işçilerin niteliklerini, hangi işlerde çalıştırılabileceklerini, bunların işyerlerinde genel hükümler dışında bağlı olacakları özel çalışma hükümleri ve mesleğe yöneltilmeleri, mesleki yönden işverence nasıl işe alınacakları ve denetimi ile bu hükümlere uymayan işveren hakkında yapılacak işlemleri düzenlemektedir.

Dayanak
    Madde 2 – Bu Yönetmelik, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 30 uncu maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.
    Tanımlar

Madde 3 – Bu Yönetmelikte geçen;

Özürlü: Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerindeki engelleri nedeniyle çalışma gücünün en az yüzde 40 ından yoksun olduğu sağlık kurulu raporuyla belgelenenleri,

Eski Hükümlü: Altı aydan daha uzun süreli hürriyeti bağlayıcı bir suçtan veya ceza süresine bakılmaksızın Devlet Memuru olmaya engel bir suçtan hüküm giymiş ve cezalarını infaz kurumlarında tamamlamış veya cezası tecil edilmiş yahut şartlı salıverme yoluyla tahliye edilmiş olanlar ile özel kanunlarında belirtilen şartlardan dolayı istihdam edilmeleri olanağı bulunmayanlar veya ömür boyu kamu hizmetinden yasaklı bulunanları,

Terör Mağduru: 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununa göre terör eylemleri nedeniyle;Şehit olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların daha sonra evlenmemiş eşlerini veya çocuklarından birisini, yoksa kardeşlerinden birisini,Çalışamayacak derecede malül olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların varsa eşlerini veya çocuklarından birisini, yoksa kardeşlerinden birisini,Malül olup da çalışabilir durumda olanları,

Komisyon: Terör mağduru istihdamı ile ilgili olarak illerde valinin veya yardımcısının başkanlığında, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü veya temsilcileri, Türkiye İş Kurumu İl Müdürü ile ilgili kamu kurum ve kuruluşunun en üst amirinden, ilçelerden kaymakamın başkanlığında İlçe Jandarma Komutanı, İlçe Emniyet Müdürü/Amiri ve ilgili kamu kurum ve kuruluşunun en üst amirinden oluşan komisyonu,

Kurum: Türkiye İş Kurumunu,

İşveren : Elli ve daha çok sayıda (tarım işyerlerinde ellibir ve daha yukarı sayıda) işçi çalıştıran gerçek veya tüzel kişi yahut tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşları,

Rapor: Özürlü tarafından yetkili sağlık kuruluşlarından mevzuatın öngördüğü şekilde alınmış sağlık kurulu raporunu ifade eder.

Kurum Aracılığı
    Madde 5 - İşveren çalıştırmakla yükümlü olduğu özürlü, eski hükümlü ve terör mağduru işçileri işyerinin bulunduğu yerdeki Kurum aracılığıyla sağlar.Kurum aracılığı olmadan özürlü, eski hükümlü ve terör mağdurunu işe alan özel sektör işvereninin bu durumu en geç bir ay içinde Kuruma bildirmesi ve tescil ettirmesi zorunludur.Kamu kurum ve kuruluşları istihdam edecekleri özürlü ve eski hükümlü işçileri “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İşçi Olarak İstihdam Edilecek Özürlüler Hakkında Uygulanacak Sınav Yönetmeliği” ve “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İşçi Olarak İstihdam Edilecek Eski Hükümlülere Uygulanacak Sınav Yönetmeliği” hükümlerine göre temin ederler.

İşten Ayrılanların Bildirilmesi
    Madde 9 - İşveren herhangi bir sebeple iş sözleşmesi sona eren özürlü, eski hükümlü ve terör mağduru işçinin ayrılış nedenlerini onbeş gün içinde Kuruma bildirmek zorundadır.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Özürlü, Eski Hükümlü ve Terör Mağduru İstihdamına İlişkin Özel Hükümler

Özürün Sağlık Kurulu Raporu ile Belgelenmesi
    Madde 10 – Özürlü olduğunu öne sürerek bu Yönetmelik hükümlerine göre Kurumdan işe yerleştirilmesini isteyenler, bu durumlarını, 18/3/1998 tarihli ve 23290 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik”te belirtilen yetkili sağlık kuruluşlarından alınmış sağlık kurulu raporu ile belgelemek zorundadır.Özürlünün sağlık kurulu raporuna itiraz etmesi halinde, itiraz dilekçesi ve raporun onaylı örneği Kurumca başka bir sağlık kuruluşuna gönderilir. Birinci ve ikinci sağlık kurulu raporları aynı olursa rapor kesinleşir. İki sağlık kurulu raporu arasında fark varsa, özürlünün lehine olan rapora göre işlem yapılır.Kurum tarafından gönderilen özürlüye verilecek rapor için sağlık kuruluşu tarafından muayene ve tetkik ücreti alınmaz.

Bu Yönetmeliğin yayımlanmasından önce yetkili sağlık kuruluşlarınca verilmiş özürlü tanımına uygun sağlık kurulu raporları geçerli olup, bu raporlara göre Kurum işlemlerini yürütür.

Yapmanız gereken işlem, raporunuzu işvereninize sunmak ve işverenin de İŞKUR’a bildirimde bulunması ve tescil işleminizin yapılmasını istemesidir. Ancak uygulamada İŞKUR özürlüyü kayıt işlemleri için davet etmekte, raporu incelemekte, gerek duyarsa yeniden sağlık kuruluşuna göndererek rapor talep etmektedir.

İkinci aşama , Sn. socialman1’in de detaylı olarak açıkladığı gibi, vergi muafiyeti elde etmek için yapmanız gerekli olan Defterdarlık ile ilgili kısımdır. Uygulamada , İŞKUR’ca kabul edilmiş bir rapor olsa da , Defterdarlık sizi yeniden sağlık kuruluşuna göndermekte ve yeniden rapor istemektedir.

İşin İŞKUR ve Maliye Bakanlığı ile ilgili olan kısmı bu kadar...

Ancak çok önemli bir detay eksik kaldı...

İş Kanunu
    İşverenin haklı nedenle derhal fesih hakkı
    MADDE 25. - Süresi belirli olsun veya olmasın işveren, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:

II- Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:

a-İş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri için gerekli vasıflar veya şartlar kendisinde bulunmadığı halde bunların kendisinde bulunduğunu ileri sürerek, yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler veya sözler söyleyerek işçinin işvereni yanıltması.

İşyerinizdeki durumunuzu ve konumunuzu bilmiyoruz. İşvereninizin tutumunu kestirmek de buradan mümkün değil. Ancak işvereniniz , özürlü olmanıza karşın bu durumu işe girişte saklamış olduğunuzu öğrendiğinde (normalde işe girişte sizden bir sağlık raporu talep etmiş olması gerekir) yukarıdaki maddeyi işletebilir. Bu maddeyi işletip işletmeyeceğini en iyi siz değerlendirebilirsiniz.

Selamlar,

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sezai Arslan 1999 yılında 16 yaşındaydayken geçirdiği kaza sonucu sol bacağı kesilen 2001 yılında Samsun Devlet Hastanesi'nde heyete girerek,yüzde 60 engelli olduğunu gösteren rapor alan Arslan,bu sayede protez bacak sahibi oldu.
    Arsla'nın protezi geçtiğimiz aylarda kırıldı. Protezini yenilemek isteyen Arslan'dan son 6 aylık sağlık raporu istendi.
    Arslan yeniden Samsun Devlet Hastanesi'nde heyete girdi.Ancak Arslan heyetin kendisine verdiği yanıtla şoke oldu Arslan'nın yüzde 60'lık engelli raporu Tasaruf amacıyla yürürlüğe sokulan yeni yönetmelik kapsamında yüzde 38'e düsürüldü.Bacağı yüzde 22 büyümese de engellilik oranı yüzde 22 düsürülen Arslan, protezsiz kaldı.
    ''Sanki bacagımı suladım büyüdü'' diyerek yasadığı duruma gülen

20 Ekim 2007 Hüriyet

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Saygıdeğer yardım sever insanlar;

Bende %40 sürekli özürlü raproruna sahibim, raporu 1996 yılında aldım ve 2001 yılında normal kadrodan kamu kuruluşuna memurluk sınavını kazanararak görevime başladım, halen bu görevimi sürdürmekteyim öncelikle 1996 yılında aldığı rapor geçerlimi eğer geçerli ise özürlü memurlara verilmiş haklardan istifade edebilirmiyim.

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

güzel görüşler sunulmuş birazda hararetli tartışmalar yaşanmış bu konuda ancak benimde aynı sorunum var birazda ilginç.
    şimdi baştan anlatayım. ben bir kamu kuruluşunda 5 senedir normal statüde işçi olarak çalışmaktayım. işe girşim 2003 yılı başı.ve elimde %40 oranında özürlü raporum mevcut. asıl olay şimdi başlıyor. geçenlerde işyerinden tüm birimlere bir yazı yazıldı ve elinde %40 ve üstü oaranında raporu olan personelden raporlarını istediler ve bende yazıyla verdim. arada yaklaşık bir ay geçti ve işyerinden bana tekrar bir yazı verdiler ve tekrar rapor almamı istediler.bunuda iş kurumunun talep ettiğini söylediler. bende yönetmeliği incelediğimde daha önceden rapor alınmış ise tekrar rapor düzenlenemez ibaresi dikkatimi çekti ve iş kurumuna gittim. iş kurumunun konuyla bilgilerinin olduğunu ancak kendilerinde raporla ilgili bir kayıt olmadığı için istediklerini söylediler. halbuki 5 sene önce aynı iş kurumu aracılığı ile almıştım raporu.ve dip not olarak şu anda nüfüs kayıt örneği aldığımda özürlü ibaresi çıkmaktadır.daha sonra ben raporun fotokopisini gösterdim ve raporumun iş kurumunda olduğunu söyledim. görevli memur arşive gitti ve raporum la beraber geldi. daha sonra başka problem olduğunu söyledi. müdürle görüşmem lazım dedi ve gitti. yaklaşık yarım saat müdürle görüştü. daha sonra geldi ve rapor tarihinin benim işe girişimden önce olduğunu ve bu yüzden yapacak bir şey olmadığını benim işe girişimde hata olduğunu söyledi. bu yüzdende elindeki raporu kimseye göstermeden ve hastaneye söylemeden sıfırdan rapor alıp gelmemi istedi ve durumu bu şekilde düzeltebiliriz dedi. aldığım raporla işe girişim arasında bir ay gibi bir süre var. sonuçtada işe girerken iş kurumu vasıtasıyla girdim ve normal satatü olarak girişimde iş kurumu aracılığıyla oldu. zaten o dönemde ben özürlülerin işe giriş şekillleri ve hakları yada normal satatüte çalışamaz olduklarını bilmiyordum ve 5 senedirde çalışıyorum. ve iş kurumuda bu raporu 5 senedir kayda geçmemiş oluyor sonuç olarak. raporu aldığım hastene o gün için bana raporun suretini verme imkanlarının olmadığını ancak iş kurumundan alabileceğimi söylediler. iş kurumuna ilk gönderilen raporda kanun maddesi yanlış yazıldığı için rapor düzeltme için hasateneye geri gitti gelidi falan derken ben o arada işe girdim vede zaten prosüdür bakımından işleyişide hiç bilmiyordum. yani kanunları bilmiyordum. sonuçta bu benim hatam değil ama rapor tarihi bir ay önce işe girişimden. şimdi ben hasateneye gitsem raporum olduğunu söylemeden tekrar rapor alsam olmaz nüfüs kayıt örneğinde bile çıkan rapor var ve bu sahtekarlık olur. ama iş kurumuda tescil yapamayacaklarını raporun kayda geçmediğini dolayısıyla işe girişimin hatalı olduğunu söylüyor. ama benim suçum ne bunda o zaman deseydi sen özürlüsün arkadaşım sen özürlü olarak başvur bu işe deseydi ben öyle yapardım ve daha iyide olurdau benim için çünkü aynı dönemde çalıştığım işyerine özürlü işçide alındı. sonuç olarak ben şimdi ne yapacağım. elimde rapor var iş yeri bunu biliyor işkurumuna yolluyor ama iş kurumu ben tescil etmem diyor sen işe yanlış girmişsin diyor. bana saçma geldi. ben belki şimdi işyeriylede problem yaşacağım. bana yardım eden olursa sevinirim.
    saygılarımla...

Nerede
    Bartın
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Özürlü raporu

Sn. musti99;
    Durumunuzla ilgili hukuksal olmasa da İş Kurumu uygulamaları açısından bir kaç noktayı açıklığa kavuşturmak istedim;
    Öncelikle İşkur'un işe giriş tarihinizden önce alınmış bir rapora istinaden kontenjan açısından tescil yapması mümkün değildir. İllerde Devlet Hastahanelerinin de çalışma usullerine paralel olarak farklı uygulamalar söz konusu olabilmektedir. Bazı illerde sağlık Kurulu Raporları doğrudan İşkur'a gelirken bazı illerde ise müraacatcıya teslim edilir. S.K.Raporları İşkur'a gönderilmiş olsa dahi Kurumun bunları re'sen kişilerin iş arayan kayıtlarına eklemesi mümkün değildir. Bu aşamada bireylerin talepleri önemlidir. Eğer raporu aldığınız dönemde bunu talep etseydeniz tabi ki sisteme işlenecekti. Ancak bu durumda normal statüde bir işe başvuru yapmanız mümkün olmazdı.
    Bir çok kişinin S.K.Raporu almak için başvuruda bulunup sonrasında takip etmediğini hatırlatmak isterim. İlgililer ancak bu raporu bilgilerine ekletmek ve bu statüde iş arama isteklerini belirtirlerse bizler bunları iş arayan kayıtlarına ekleyebiliriz.
    Son yönetmelikle S.K.Raporlarında geçerli olacak oranlar değiştirildi, bu nedenle yeniden %40 ve üzerinde bir rapor alabilirmisiniz bilemiyorum, işvereninizle ilgili sadece işe girişte böyle bir durumunuz olduğundan sıkıntı oluşabilir ki aradan geçen bunca zaman, hala çalışıyor olmanız vs gibi durumları sanırım diğer arkadaşlarımız hukuksal anlamda daha iyi yorumlayabilirler.
    Bu durum büyük ihtimal işvereninizin 4857 sayılı İş Kanunu'nun 30. maddesinden doğan kontenjan nedeniyle yaşanmıştır. İşveren ilk olarak çalışanları arasından bu tür durumda olanları İşkur'dan tescil etmesini talep eder.
    Umarım sizin için bir sorun oluşmaz...

Nerede
    kütahya
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Özürlü raporu

merhabalar. geçirdiğim bi kaza sonucu sol bacağımı diz üstünden kaybettim bana verilen sağlık kurulu raporu ilk olarak 38 idi sonradan itiraz ettim bana psikiytr ve ortapedi bölümü 54 lük bi rapor verdi ve bu rapor bir senelik bu rapor doldukdan sonra benim rapor oranım büyük bi ihitimal yine 38 olacak ve ben artık özürlü statüsünden yararlanıp herhangi bi işte çalışıp ve vergi indirimlerinden yararlanamayacakmıyım ?

Nerede
    ÇORUM
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Özürlü raporu

Iyi günler harun bey bi kaç kez formda sormayı denedim ama sürekli hata verdiğinden size mesaj atmak zorunda kaldım ben 06.10.2004 tarihinde devlet hastanesinden %50 oranında sakatlık raporu aldım 01.10.2007 tarihinde da iş kur bu raporumu onayladı raporumun geçerlilik süresi ne kadardır onu öğrenebilir miyim ve son olarakta devlet bu yıl mart ayında 20 bin engelli alınacak nasip olurda eğer kazanırda atamam yapılırsa tekrardan rapor almama gerek duyulacakmı ?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

Nerede
    Ankara
    İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Özürlü raporu

Alıntı mustafacoskun rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Iyi günler harun bey bi kaç kez formda sormayı denedim ama sürekli hata verdiğinden size mesaj atmak zorunda kaldım ben 06.10.2004 tarihinde devlet hastanesinden %50 oranında sakatlık raporu aldım 01.10.2007 tarihinde da iş kur bu raporumu onayladı raporumun geçerlilik süresi ne kadardır onu öğrenebilir miyim ve son olarakta devlet bu yıl mart ayında 20 bin engelli alınacak nasip olurda eğer kazanırda atamam yapılırsa tekrardan rapor almama gerek duyulacakmı ?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim
    Siz 3 ncü derecede özürlüsünüz. Yeni rapor tanzim edilmedikçe bu raporunuz geçerlidir. Ancak; özürlü indiriminden faydalanabilmeniz için, herhangi bir yerde işe başladığınızda bu raporunuzla birlikte bağlı olduğunuz gelir idares başkanlığına başvurmanız gerekmektedir. Hastalığınızın ilerlemesi durumunda sizin veya çalıştığınız kurum hekiminin talebi üzerine yeniden bir rapor tanzim edilebilir. Yani, özür oranınız değiştiğinde ancak yeni rapor tanzim edilir. Aksi halde eski raporunuz geçerlidir.

Geçmiş olsun.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

surekli yazan ozurlu raporlar omur boyu gecerlimi

özürlü raporu ile işe girmek

işkurdan engelli raporu

işkur engelli raporu

engelli raporu surekli yazanlar ömur boyu

2001 de surekli yazan rapor gecerlimi

Özurlu raporunda surekli yazanlar yutube

engelli raporda çalıştırılacağı iş alanları bos olursa