+ Konuyu Yanıtla
24 / 33 Sayfa İlkİlk ... 41415161718192021222324252627282930313233 SonSon
231 den 240´e kadar toplam 325 ileti bulundu.
    İletiler
    265
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kredi kartı üyelik (azalık) ve Hesap İşletim ücreti

Bilinç ve ortak kollektif hareketle bunlar düzelir..

Benim 90larda 7 kartım vardı.. 2000 krizinde reklamlardaki verdikleri imajın birazcık(!) sahte olduğunu anlayınca 3e indirdim.
    1i tamamen boş.. 1i çok özel bir kampanya falan olunca kullandığım aylık ekstresi hiç bir ay 100 TL yi geçmeyen bir kart.. Sonuncusuda maaş hesabınında yattığı eşimle ek kart kullandığımız ay içi masraflarımızın dolandığı kartımız.
    Boş olan karta son 2 sene x bankası tarafından kesilen üyelik masrafını kartı kullanmadığımı beyan edip iptal ettirdim. (Üyelik ücreti yazacaksanız iptal edin deyince yelkenler suya indi durdu.) Bu yıl başında artık bıktım kartı tamamen iptal ettirip kurtuldum.
    Şimdi 2. karta geldik.. Onlarda üyelik yazdı, şimdi bu kartta bankanın avantajı yıl içinde kullanmış olmam, fakat benim avantajımda kartta ileri yönelik borç kalmamış olması. Aktüel borçta üyelik dahil 180 TL. Şimdi bankaya resti çekeceğim, kartınızı o kadar yoğun kullanmıyorum üyelik ödemek istemiyorum. İsterseniz üyelik masrafını silin kullanmaya devam edeyim , isterseniz öderim ama kartıda iptal ettireceğim diyeceğim.
    Biliyorum ki yola gelecekler. Ha gelmezler mi? Vız..
    Herkes tek kart kulllanmaya başladığında, bankalar arası rekabet artacak, hele bilinçli ödemesini yapan müşteriyi kapmak için şunu diyecekler ' Efendim siz o pis bankayı bırakın bizim cici bankamıza gelin size yılda şu kadar lira hediye verelim..'
    Ama suç bizim, her kes 5er kart kullandıkça bankalar bizleri adam yerine koymayacak onun yerine yolunacak kaz görmeye devam edecekler.
    Saygılarımla

Hukuki NET Güncel Haber

Kredi kartı üyelik (azalık) ve Hesap İşletim ücreti konulu yargıtay kararı ara
    Kredi kartı üyelik (azalık) ve Hesap İşletim ücreti konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    63
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

24 Kasım tarihinde tüketici hakem heyetine başvurmuştum, aradan geçen 3,5 aya rağmen bugün gidip sordum henüz sonuçlanmdağı bildirildi,

bildiğim kadarıyla 90 günde sonuçlanması gerekiyordu,acaba bu süre esnekliği ne kadardır?

Ayrıca önceki mesajlarımda da yazmıştım,Nisan ayında askerde olacağımdan,askerdeyken süreci nasıl yönetmeliyim?

Kazanırsam banka bana dava açacak bu konuda ben askerdeyken nasıl karar çıkabilir,bir avukatım yok.

Bilgi vereceklere şimdiden teşekkür ederim...
    Konu systemexp tarafından (16-03-2009 Saat 23:00:18 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Bankalar üyelik ücretini iade edecek

Alıntı Av.Duygu Tekay rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Antalya Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, bir banka tarafından tüketiciden tahsil edilen yıllık kart aidat bedelinin, haksız olduğuna ve bedelin tüketiciye iade edilmesine karar verdi.

Gülsen Güvenç, bir banka şubesinden aldığı kartına, yıllık üyelik aidatı adı altında 30 YTL borç eklendiğini belirterek, haksız olduğu ve paranın kendisine iadesi talebiyle Antalya Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'na başvurdu. Şikayeti inceleyen heyet, “Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez” hükmü uyarınca şikayetlinin eyleminin gerek bu yasa, gerekse tüketici yasasının ilgili maddesinde ifadesini bulan düzenlemeye aykırı olduğunu belirtti. Heyet, tüketicinin talebinin kabulüne, haksız şart mahiyetinde tüketiciden tahsil edilen 30 YTL yıllık kart aidat bedelinin şikayetliden tahsil edilerek tüketiciye verilmesine, itirazı kabil olmak üzere oy birliği ile karar verdi.

TÜKODER BAŞKANI ÖZÇULCU: ÜYELİK AİDATI'NIN HAKSIZ ALINDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Antalya Şube Başkanı Abdullah Özçulcu, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, bankaların müşterilerinden “kart bedeli”, “üyelik aidatı”, “hesap işletim ücreti” adı altında haksız ve hukuksuz para aldığını veya hesaplarından otomatik kestiğini belirtti. 15-35 YTL civarında olan bu bedellerin, kişisel olarak küçük ve önemsiz görülse de milyonlarca kredi kartı ve hesap sahibinden kesildiğini ve her yıl 2-3 milyar YTL'ye ulaştığını belirten Özçulcu, şunları kaydetti: “Derneğimize de bu yönde gelen yoğun şikayetler ve başvurular üzerine konu, bir üyemiz kanalı ile konu hakkında yetkili Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne intikal ettirildi ve yapılan inceleme sonucunda (Haksız olarak tüketiciden tahsil edilen 30 YTL'lik yıllık kart aidat bedelinin tüketiciye iade edilmesine oy birliğiyle karar verilmiştir) denildi.”

Bu kararın, benzeri konularda emsal teşkil ettiğini vurgulayan Özçulcu, kart bedeli, üyelik aidatı, hesap işletim ücreti ve benzeri adlarla haksız para kesilen tüketicilerin, önce ilgili bankaya başvurarak söz konusu bedellerin kendilerine veya hesaplarına iade edilmesini isteyebileceğini bildirdi. Özçulcu, şöyle devam etti: “Bu talep yerine getirilmez ise doğrudan veya TÜKODER aracılığıyla bulundukları il ve ilçelerin Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvursunlar. Değişik bankaların kredi kartı faiz oranları arasında iki katına varan farklar vardır. Tüketicileri 'Tercih haklarını' yerinde kullanarak, kendilerinden haksız ve hukuksuz paralar kesmeyen, kredi ve kredi kartı borçlarına daha düşük akdi ve gecikme faizi işleten, tüketici haklarına saygı gösteren bankaları tercih etmeye çağırıyoruz. Bu şekilde bir hareketlenme olduğu takdirde Bankalar kendilerine çeki düzen vermek zorunda kalacaklardır.”
    Merhaba,Bankanın kestiği Kredi kartı yıllık üyelik aidatına itiraz ederek hakem heyetine gittiğim için (Hakem Heyeti paranın tarafıma iadesine karar vermiştir),banka iadeyi yapmış ancak Kredi Kartımı tek taraflı iptal ettiğini bildirerek kullanıma kapatmıştır.Bunun üzerine banka ile gerekli yazışmalar ve birtakım işlemlerden sonra Ticaret Mahkemesi'nde dava açtım.İstanbul 4.Ticaret Mahkemesi'nde 12.02.2009 günü yapılan duruşmada Mahkeme davalı bankanın iptal işleminin iptaline karar verdi.Şu an elimde o günkü Mahkeme Duruşma Tutanağı var.Davayı kaybettiği için gerekçeli kararın Karar harcının davalı banka tarafından yatırılması gerekiyor (31.-TL).Bu nedenle elimde gerekçeli karar yok.Hernekadar bu parayı bende yatırarak bu kararı alabilrsem de, eline geçen her fırsatta tüketicilerden para talep eden bankanın bu parayı bizzat ödemesini istediğim için bu yolu tercih etmiyorum.Bunun üzerine bankaya 19.02.2009 tarihinde bir yazı göndererek mahkeme kararının uygulanmasını talep ettim.Ancak banka bu kararı aradan 1 aydan fazla zaman geçmesine rağmen uygulamıyor.
    Bu durumda ne yapabilirim?BDDK ya mı müracaatta bulunmalıyım,Mahkeme Kararını uygulamayan Banka hakkında Savcılığa suç duyurusunda mı bulunmalıyım?Herhangi bir işlem yapabilmem için mutlaka gerekçeli kararın alınmış olması mı lazımdır?(Bu arada Banka Mahkeme Kararı'na itirazda bulunmamıştır,dosya Mahkemede Karar Harcı için bekliyor)
    (Bu arada küçük bir bilgi notu bu konu ile 16 aydan beri uğraşıyorum)
    Saygılarımla
    Konu sercem tarafından (18-03-2009 Saat 03:26:07 ) de değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kredi Kartı Üyelik Aidatı dilekçe örneği

Merhaba,
    Aranızda yeniyim, umarım kural ihlali yapmıyorumdur.
    Card Finans GO kart hamiliyim, öğrenci kartı kullanıyorum. Alırken yıllık ücret ödemeyeceğimizi özellikle belirttiler ancak ilk 10 TL, bir yıl sonra da 25 TL kart ücreti kestiler. İlk 10 TL yi önemsemedim ve herhangi bir geri ödeme talebinde bulunmadım ancak şu an istenen 25 TL sinirimi bozdu.

Aşağıdaki yazıya kart numaramı yazıp genel müdürlüğe faxlamam uygun mudur?

Konu tarihi biraz eski olduğundan sormak istedim. Binlerce mesaj yazılmış, şu an ne yazık ki hepsini okuyacak kadar vaktim yok.

Şimdiden teşekkürler.

Alıntı Av.Tayfun Eyilik rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kredi Kartları Departmanına,

........................... Numaralı Kredi kartı hamiliyim. 5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun sözleşme ve genel işlem şartlarını düzenleyen 24/4 maddesinde “kart hamilinin yaptığı işlemler nedeni ile sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekilde ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin hakları zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez” denilmektedir.
    Buna göre kredi kartı ile yapılan harcamaların yanı sıra, üyelik aidatı isteminin yasal dayanağı yoktur. Bugüne kadar ödediğim yıllık üyelik aidatlarımın borç kalemleri arasında yer alması ve tahsili 5464 sayılı yasanın 24/4 maddesine aykırı olduğundan işlemlerin iptali ile kart sahibi olduğum tarihten bu güne kadar ödediğim üyelik aidatlarının dökümünün çıkarılarak tarafıma bildirilmesini ve önümüzdeki dönem kredi kartı borcuma mahsup edilip tarafıma alacak kaydedilmesi ve yapılan işlem konusunda tarafıma bilgi verilmesi için gereğini rica ederim.

Saygılarımla,

İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Selamlar
    Bildiğiniz gibi Bankalar Birliği Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti diye birşey açıldı birde normal il ve ilçelerde hakem heyetleri var, kart ücretleriyle ilgili hangisine başvurmamız gereklidir ve kesintiden itibaren 1 ay içinde mi 3 ay içindemi başvurmalıyız ? teşekkürler

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Kredi kartı aidatının iptali istemiyle yazdığımız dilekçemizi bugün ilgili kuruma faksla gönderdik. Bakalım ne sonuç alacağız
    Eklenmiş Resim Eklenmiş Resim

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle kolay gelsin. Ben Kredi kartı üyelik aidatına itaraz ettim. Yerel mahkeme beni haksız buldu davayı kaybettim. Daha sonra yargıtaya temyiz başvurusu yaptım. Ancak yargıtay 13. Hukuk dairesi "davalının temyiz dilekçesinin bakiye harcın süresinde yatırılmaması nedeniyle reddine" ilişkin karar vermiş ve kararı onamış. Ben acaba bundan sonra ne yapabilirim? Harç yatırmadığım için reddedilen yargıtay kararına itiraz edebilir miyim? Süresi var mı?Karar tarihi 20.04.2009 Kararın benim elime geçme tarihi 15.05.2009 Teşekkürler..

İletiler
    63
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Kredi kartı üyelik (azalık) ve Hesap İşletim ücreti

Alıntı systemexp rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    24 Kasım tarihinde tüketici hakem heyetine başvurmuştum, aradan geçen 3,5 aya rağmen bugün gidip sordum henüz sonuçlanmdağı bildirildi,

bildiğim kadarıyla 90 günde sonuçlanması gerekiyordu,acaba bu süre esnekliği ne kadardır?

Ayrıca önceki mesajlarımda da yazmıştım,Nisan ayında askerde olacağımdan,askerdeyken süreci nasıl yönetmeliyim?

Kazanırsam banka bana dava açacak bu konuda ben askerdeyken nasıl karar çıkabilir,bir avukatım yok.

Bilgi vereceklere şimdiden teşekkür ederim...

Öncelikle herkese yeniden merhaba askerlik görevimi yerine getirdikten sonra yeniden ilk defa siteye giriş yaptım ve sizlerleyim... )

Kaldığım yerden hesap işletim ücretinin iadesi ile ilgili olarak gelişmeler olmuş.

Öncelikle ben askerdeyken tüketici hakem heyeti lehime karar almış.
    Karar Nisan ayının sonunda hesap işletim ücretinin iadesi ve bundan sonra alınmamasına ilişkin verilmiş.
    Karar 20 gün önce elime geçti ve bende 2 hafta önce bankaya kararı elden verdim,şuana kadar durum böyle.

Bundan sonrası için yapılması gereken nedir?
    (Bankadan hiçbir geri dönüş olmadı ve ücrette iade edilmedi.)
    Yorumlarsanız sevinirim.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kredi kartı üyelik (azalık) ve Hesap İşletim ücreti

İade talebi için tüketici haklarına başvurulduğunu ve dilekçe yazılması gerektiğini duymuştum. Tüketici haklarına ne şekilde ve nerelerden başvurabiliriz.

İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Bankalar üyelik ücretini iade edecek

merhaba
    Açıklama:hakem heyetine sözleşme öğreğinizi çekilen parayı gösteren hesap özetinizi ve dilekçenizle beraber bulunduğunuz ildeki kaymakanlığa bağlı ilçe hakem heyetine 1 dk bile beklemeden başvurabilirsiniz. yapmanız gereken postaya vermek o kadar. 1 ay hakem heyetinin cevap verme hakkı 1 ayda bankanın cevap verme hakkı var. artı 5-10 günlük ek süreler olabiliyor. yani en geç 2.5-3 ay içinde o para hesabınıza geçen emin olun. ha bu arada banka olurda hasbelkader mahkemeye verirse o da sorun değil. internette bir sürü sitede gerekli yasal dayanalar mevcut. bende hazır dosya bile var isteyen bana özel mail atsın gönderirim.herşey ücretsiz mahkemeye verilirseniz bile kendi kendinizi savunabilir ve paranızı alabilirsiniz. korkmayın asla kaybetmezsiniz. yeterki sözleşmenizde şu kadar para almak maddesi olmasın. herhangi bir rakam yazmadan para almaya yetkilidir ibaresi bankayı haksız çıkarır emin olabilirsiniz.

Sorum:
    ben defalarca tüketici hakem heyetine başvurmuş ve her seferinde parasını almış birisi olarak soruyorum. eşimin hesabından 6 sene boyunca hesap işletim ücreti adı altında 200 küsür tl alınmış. ben bankayı açık açık arayıp bu paranın tamamını istediğimi söyledim. yok dediler.sözleşmenin fakslanmasını istedim hemen kesilen 30 tl nin yatırıldığı gördüm inatla sözleyi istedim bana sözleşme yapılmamış dendi bende oooo çok iyi o zaman 30 değil 200 tl yi istiyorum dedi olmaz hukuk departmanın soracağız hesabınızıda hemen yapatıyoruz dediler. yavuz hırsıza bakın.şimdi soruma geleyim. hesabımda 60 kuruş var benim bildiğim bu hesap sıfır değilse bakiye olarak kapatılamaz değil mi? 2. olarak ben hemen tüketici hakem heyetine başvurdum paranın tamamını istedim sözleşme yok kafan kabul edilir mi? tek seferlik olanları alabiliyordum ama bu sefer büyük oynayacağım hepsini istedim dilekçemde. kabul görür mü? paranın tamamını alabilir miyim? banka beni mahkemeye verebilir mi göz göre göre sözleşme yokken? bu durumdaki yasal haklarım nedir?
    Konu erksev tarafından (25-12-2009 Saat 21:30:27 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
24 / 33 Sayfa İlkİlk ... 41415161718192021222324252627282930313233 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kredi kartı aidatı peşin mi alınıyor

kart aidati pesin mi alinir

taksitli avanslarin isletm ucretlerini geri almak icin emsal karar varmi

garanti bankasi fleXsi kart aydatlarini geri alabilirmiyim4355 ile axesskredi karti aiati pesin mikredi karti yillik abonelik ucreti pesin mi alinirkredi karti aydati pesin mi alinir5571 ile başlayan kredi kartikredi kartı abonelik ücreti peşin mi alınıraxess kart ucreti icin tuketici hakem basvuru nasilkredi karti uyleik ucreti gecmis yil icinmi gelecek yil icinmi alinir taksitli nakit avans çekim ücreti ni geri alabilirmiyim Sn.AHMET YILDIRIM MALATYA subesinden yapilan Axess kart basvurunuzu www.akbank.comHGK 20101-93-88kredi karti uyelik iadeyıllık kart ücreti peşinmi alınıyorkesilen kmh tahsilatini geri alabilirmiyizbetrettin dalkıranhesap işletim hemenmi yoksa dönem sonumu kesilirtaksitli nakit çekim işletim ücretinin iadesine örnek mahkeme kararıkredi kargti uyelik ucreti pesinmi alinirkredi kartı üyelik ücreti geri ödemeleri hangi yıldan başkıyorhwsap islwtim ucreti uywlik ucreti
Forum