Merhaba,

3,5 yıldır özel bir şirkette çalışmaktaydım.
27 haftalık hamile iken işten çıkarıldım. Sebep olarak iş yerinin mali zorluklar nedeniyle küçülmeye gitmek istemesiydi.

Şirket aşağıdaki evrakları bana yazılı olarak teslim etti ;
1- İşten Çıkarılma gerekçesinin yazılı olduğu , karşılıklı imza edilen belge
2-İşten ayrılma bildirgesi ( Karşı imza edilerek)
3- Şirket antetli kağıda olmayan , tüm tazminat ve içeride kalan diğer haklarımın bedellerinin dökümü.

Şirket tüm tazminatlar ödendikten sonra bana ibraname diye bir belgeyi imzalatacağını söyledi.

Tazminatlarımın ve içeride kalan alacaklarımın ( maaş +izinler) hesabını şirket antetli olmayan bir kağıda doğru şekilde yaptılar ve elime tutuşturarak, "Paramız şu an yok, olunca bu miktarı öderiz" dedi.

Bu arada şirket 3,5 yıldır maaşımı asgari ücretten göstererek sigorta pirimlerimi de eksik yatırmaktaydı ( Bana verilen mazeretli işten çıkarılma belgesinde de bu açıkça görünüyor)

Şu an hem tazminatlarım hemde çalıştığım süre boyunca hep 2-3 ay içeride kalan maaşlarım nedeniyle , 2 ay 20 günlük maaşım ve 8 günlük kazanılmış yıllık ücretli izin hakkım içeride.

Şirket maaşımı düşük göstermesine rağmen maaşımı bankaya yatırmaktaydı.
Bununla ilgili hesap dökümü elimde mevcut.

Bu konuda ödeme sürecini hızlandırmak için bir avukatla görüşüp dava açmayı düşünüyorum ;
En hızlı şekilde davada ilerlemek için ;

maaşımın yattığı banka hesap ekstresini vermem ve şirket eski çalışanlarından şahit çağırmam mümkün.

tazminat ödemesi ile ilgili şirket adına açılmış bir çok dava olduğunu da biliyorum.

1-Davayı kazanma şansım nedir? Tazminatlarımın dışında SSK pirimlerimin gerçek maaşım üzerinden ödenmemesi ile ilgili ayrı bir dava daha mı açmam gerekir yoksa aynı davada bunun tazminide istenebilir mi ?

2-Davaya yardımcı olması için başka ne tür bilgiler/belgeler gerekir ?

3-Bu davanın süreci açılmasından bir sene sonra mı başlar , bunu hızlandırmanın yolu var mı ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

saygılarımla