+ Konuyu Yanıtla
4 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon
31 den 40´e kadar toplam 61 ileti bulundu.
    İletiler
    218
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Wink Re: Bsa avukatı ve polisler tarafından basıldım lisanssız xp

17 Yıldır bilişim sektörünün içerisinde biri olarak şunları söyleyebilirim;

1. Yaptığınız işin illegal olduğunu bildiğiniz halde “Herkes böyle yapıyor, piyasa böyle!” mantığıyla hareket etmek zaten en baştan her türlü neticeye katlanmayı peşinen kabullenmek demektir. Bu saatten sonra çok fazla yakınmanın bir faydası yok. Çünkü ortada net bir suç var.
    2. Polise verdiğiniz ifadenize göre olayı kabul ettiğinizi resmen beyan etmişsiniz.
    3. İfadenizi değiştirmeniz bence size fayda değil hatta zarar getirebilir. Ayrıca ben de bir an önce bir avukattan profesyonel yardım almanızı tavsiye ediyorum size. Evet sizin gibi küçük çapta bu işin ticaretini yapan pek çok insan lisanssız yazılım konusunu pek ciddiye almıyor olabilir. Ancak siz yaptığınız işte kendinizi düşünmek zorundasınız. İnanın ben bir keresinde çok ihtiyacım olduğu halde yaklaşık 1500 usd değerindeki sistem siparişini sırf müşterinin kopya işletim sistemi ve ofis programı temin etmem konusundaki ısrarı yüzünden kabul etmedim. Daha sonra şahsıma gelen yazılı bildirimden anladım ki meğer gelen kişi müşteri değil firmadan yetkili bir müfettişmiş! Umarım ne demek istediğimi anlatabildim. Bazen küçük hesaplar maalesef büyük olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.
    4. Kanımca BSA bilgilendirme konusunda gerek görsel gerekse yazılı medyada üzerine düşen görevi fazlasıyla yapmıştır ve yapmaya da devam etmektedir. BSA bu ülkede lisans konusunda neyin ne olduğunu, kimin neyi kullandığını çok iyi bilmektedir. Bugüne kadar basına yansıyan cezalandırmalar sadece caydırıcı birkaç örnek teşkil etmektedir. BSA gerçekten işin fazlaca üzerine gitse ülkemizde “lisanssız yazılım” alanında bir suç patlamasının olacağını tahmin etmek hiç de hayalcilik olmasa gerek!

Sayın Emrah beyin de dediği gibi avukatınıza danışmanızda kesinlikle fayda var.

Ne diyeyim, Allah yardımcınız olsun.

Hukuki NET Güncel Haber

Bsa avukatı ve polisler tarafından basıldım lisanssız xp konulu yargıtay kararı ara
    Bsa avukatı ve polisler tarafından basıldım lisanssız xp konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Talking İfadenizi değiştirmek isterseniz ilk aklıma gelenler

ÖRNEK 1
    bir gün bir arkadaşımızın arabası gece yarısı patlatıldı.olayı görmüş ve 155 aradığımda amcalar gelene kadar tabiki uçmuşlardı

"şimdi senin evine bi hırsız girdi. sende kalkıp onu patakladın. amaifadeyi şöyle verdin.
    (o an kargaşada çıktı kaçarken -merdivenden- -balkondan- düştü)
    Sonuç: SUÇSUZSUN"

ÖRNEK 2
    Bi gün yine bi arkadaşın akrabasının evi soyuldu (boş durmuyorlar ki :mahcup: ). evdekiler sabah kalktıklarında gördükleri yüzünden şok oluyorlar.
    Her odada kendilerine ait olmıyan bir adet büyük ve keskin bir BIÇAK ve aradan geçen bir kaç ay sonra evlerine giren hırsız başka bir soygun sırasında yakalanıp ifade verirken yaptığı bu hırsızlığı da itiraf ediyor.
    Arkadaşın akrabası mahkemeye gidince hırsıza sadece ama sadece şunu soruyor.
    Neden ? her odaya bir bıçak bıraktın ?
    hırsızın cevabı şu şekilde. sen onu avukatıma sor.
    !!!!!!!!!...

Adam merak edip olayı öğrenmek için araştırınca Hırsızın eve hırsızlık amacıyla grdiğinde her hangi bir olay olduğunda şu şekilde farklı 2 ifade vermiyeceğini ve vereceğini öğreniyor.
    ifade 2
    Eve girdiğimde ev sahibi uyandı,kargaşa esnasında o an elime bir bıçak geldi.kendimi korudum.
    sonuç : 2-3 yıl hapis (Cezasını avukat arkadaşlar daha iyi bilir)

Yukarıda bahsettiğim bu iki olayda yaşanılmıştır.
    Görüldüğü gibi hırsız da kendisine göre ifadesini hazırlamış ve hazırlıklarını yapmış.
    ben bu tür ifadeleri Adalet Sisteminde açıktan çok, adaleti sağlamakla yükümlü Hakimlerin kabahati olarak görmekteyim..(Şahsi görüşümdür.)

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Talking Re: Bsa avukatı ve polisler tarafından basıldım lisanssız xp

Yukarıda bahsettiğim bu iki olayda yaşanılmıştır.
    Görüldüğü gibi hırsız da kendisine göre ifadesini hazırlamış ve hazırlıklarını yapmış.
    ben bu tür ifadeleri Adalet Sisteminde açıktan çok, adaleti sağlamakla yükümlü Hakimlerin kabahati olarak görmekteyim..(Şahsi görüşümdür.)

buradan yola çıkarak senin problemini belkide şu şekilde aşabiliriz..
    olayın sonunu bilmiyorum ama yardımı olur diye şu aklıma geldi..

Alıntı mahamat rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir gün bi adam geldi ve çocuklarının doğum günü dolayısıyla bilgisayar alacağını söyledi. Toplama istediğini söyledi. 50 ytlde kapora verdi, yarına bilgisayar hazır olsun ben kurarım dedi.

1- Öncelikle verdiğin ilk ifadeyi değiştirmelisin.(örnek:adam öldürüpte ilk ifadesini zorla aldılar,baskı altındaydım,ben söylemedim v.s. diyenler)

2- Müşterinin kişisel bilgilerine mahkeme kararıyla ulaşırsan sizinle aynı semtte oturmadığını ve bu olayun komplo olduğunu ispat edebilirsin.zor olucak ama.

3- Bilgisayarı sipariş verirken ; Toplama istediğini,ücretin tamamını vermediğini,kendisinin kuracağını (ifade ve mahkemede özellikle yazılı ve sözlü olarak ifade ederek).

4- Müşteriye hazırladığın bilgisayarın belkide evinde olan diğer lisanslı yazılımını bu yeni bilgisayarda kuracağını zannettiğini

5- Müşterinin yarın almak istediğini belirttiği bilgisayar ücretinin tamamını nakit veya kredi kartıyla ödemediğini ve nasıl şelikde ödüyeceğini belirtmediğini ve kendisininde yarın gelip gelmiyeceğinden emin olmadığın için.

6- Bilgisayarın parçalarını sadece topluyarak hazırladığını, windovs sisteminin bu yeni toplanılacak olan bilgisayar parçalarının birbirleriyle uyumlu olup çalışıp çalışmayacağını sadece ve sadece denemek amacıyla internetten bu lisanssız yazılımı indirip bilgisayarın çalışma ve performansını test ettiğini orjinal ücretsiz microsoft ve benzeri programlarınıda indirerek test ettiğini ifade etmelisin (winamp,office programları,oyun oynamak için programlar v.s. v.s.)

7- Lisanlı ürünlerin önceden indirilip çalıştırıldıktan sonra şifre,key,internetten satın alındığında gelen bilgilerin sonradan girildiğini....

8- Bu bahsettiğiniz konunun incelenmesi için mahkeme tarafından gerekli uzman kişilerin atanılıp araştırılmasını ....

diyerek ifade verebilirseniz zannedersem bu işten sıyırırsınız :o

vereceğiniz ifadeyi avukatınız veya bu konuda ekleme yapmak isteyen avukat arkadaşlar varsa size çok sağlam bir şekilde bu bahsettiklerimi bilgilerine göre değiştirip,ekleme yaparak veya daha önceden alınmış mahkeme kararlarını emsal göstererek sağlam bir ifade olarak düzenliyebilirler..

umarım sorununuz hallolur..
    saygılar...

hafiyemi olsam ne cin gibiyim maşallah..her tür iş tekliflerine açığım :p

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Bsa avukatı ve polisler tarafından basıldım lisanssız xp

Her ne sebeple olursa olsun,lisanssız yazılım bulundurmak kanunlara aykırıdır.Suçtur.Lisanssız yazılımın bulunduğu yerin bir satıcı olması olayın ticaretininde yapıldığına delildir.Tüm bunlardan sonra birde dediğiniz gibi aslı olmayan ifadelere başvurmak,adaleti yanıltmaktır.Bu da suçtur.
    Zaten öyle sanıyorum konuyu açan arkadaşın sorunu da bir sonuca ulaşmıştır.Burada sonuç konusunda da bilgi aktarırsa benzer durumlara düşen arkadaşlar için faydalı olur.

İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bastan sona okudum BSA olayını !

DEMKKİ BİZ TURK Milleti olarak bir don bir gömlek kalmışız .... ! ALLAH Askına Hangimiz Lisanslı programları kullanıyoruz ?! İşletim sisteminden gir Ofizten gir winzipten cık ! Ortalama 150 .000 YTL yi bulan cezalar ! Tamam KARDEŞİM GİYELİM CEKETLERİMİZİ CIKIP GİDELİM O ZAMAN evimizden iş yerimizden ! her 10 evde her 4 işyerinde bir PC var ! bunların %95 i lisanssız lisanslı olanlarda büyük şirketler...Yada nemelazımcı kişiler yada orjinal PC alanlar ... Bugun Her mahalle arasında karsılastıgımız onlarca Pc si olan hangi cafede lisans var ! ? birakın Allah Askına ya ! buna bence tamamen suça teşvik derler... MADEM O KADAR CEZASI VAR BU PROGRAMLARIN neden piyasaya daha ilk cıktıgında 1 gün sonra Kırılmış vaziyette buluyoruz piyasada? ! Haaaa ! demekki önce kekliyorlar sonra Avlıyorlar ! bende dava acmayı düşünüyorum bu konuda Çünkü biz Para verip aldıgımız işletim sistemlerini başkaları bedava kullanıyo dimi ? yada neden bu kadar geniş kapsamlı bir koruma sağlanmıyor bu programı yapan kilidinide daha ii yapar dimi ? bilmiyorum büyük bir tutarsızlık var işte ! Tıpkı antivirüs şirketleri gibi bunlar Önce virüsü yazıyor muhendisleri sonra panzehirini satıyorlar .... ! BSA nın ceza yazma olayına gelince ; adamlar yazar abi ! haklılar biz bir türk olarak yabancıların programlarını kullanıyoruz ... nice mühandislerimiz yetişti programcılarımız yetişti nerde ? ABD kaptı hepsini bastı parayı aldı microsofta bizde övünürüz microsotta türk mühendislerimiz var diye BİZ NEDEN OLAMIYORUZ Sanırım anladınız.... ceza yazılır çünkü kekler ve avcılar belirlenmiş yurdumun gariban bilgisayarcısıda coluk cocuguna ekmek parası kazanmak için elindeki Cd den windows kursun bakalım ...aklına bile gelmezdi sanırım sattıgı pc den alacagı bir kaç kurus ilgilendiriyordu onu ! Ama uyanmamız için ARTIK COK GEC !

Nerede
    ANTALYA
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

reverse engineering konusunda tecrübe sahibi biri olarak diyebilirim ki crack konusunda dünyanın en iyileri tarafından 2 yılı aşkın süredir kırılamayan programlarıda gördükten sonra demek ki istese microsoftta bunu yapabilirmiş diyorum.
    ama ne olur o zaman ücretsiz ve açık kaynaklı rakibi linux'a pastadan pay kaptırmaya başlar.
    MS bilerek ve isteyerek windowsun lisanssız kullanımına izin vermektedir ve kişileri kurumları windowsa bağımlı hale getirmektedir. zaman zaman da lisansız kullanıcıları lisans almaya teşvik edici cezalar ile etik dışı bir ticari politika ile pazar da rant sağlamaktadır.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn.tayfunun tanımıyla ''nemelazımcı kişi'' olarak ilk pc mi 86da topladım.Toplamaya başlamamla çalışır duruma getirebilmem arasında 1yıldan uzun bir süre geçmişti.Enerji verip monitörde ilk yazıyı gördüğümde ise kurduğum Windows 3.11 idi.Ve parasını ödeyip sahip olduğum programdı.Şu ana kadar çalıştığım 2.işyerimde kullanılan pc lerde lisanslama için yaptığım hatırlatmalar neticesinde lisansların satın alındığı 2.gün gelen BSA yetkililerine lisansları verdiğimizdeki rahatlığı,ne yazıkki komşu firmalar yaşayamamıştı.
    Şu an evimde kullandığım 2 toplama pc de satın alınmış lisanslı programlar var.
    Evet lisans ücretleri yüksek.Ama sonuçta ücreti karşılığında kullanılabilecek bir programı kullanmak ile bedelini ödemeden bir malı alıp gitmek,yada ticaretini yapmak arasında temelde ne fark var ki?
    Bu kontrolleri ev kullanıcıları boyutuna indirmek elbette çok zor,ancak bu konuda ciddi olduklarını göstermek için bu da gündeme gelecektir sonuçta.
    Reheberden bulacağınız telefon numaralarının adsl bağlantısı olup olmadığını anlamak ,günümüz şartlarında çok kolay.Adsl ise bir pc ile birlikte bir işe yaradığına göre nokta atışı yaparak lisanssız programların bulunduğu pc leri avlamak çokta zor olmasa gerek diye düşünüyorum.

İletiler
    87
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlk olarak ben milyon dolarları Bill Gates'e kazandırmayı doğru bulmuyorum. Lisanssız ürün kullanmak doğru değil ama ekonomisi güçlü olmayan ülkemizde 250-300 dolar bir işletim sistemine vermek, sonra ofis programı için bir o kadar para vermek sonra Linux işletim sistemlerinde bedava olan programların her birine 100 dolar civarlarında para vermek, oyun oynamak için de 150-200 ytl bir oyuna vermek pek mantıklı gelmiyor. Ben herkese ulusal işletim sistemimiz Pardus'u kullanmayı tavsiye ediyorum. Bir ofisin bütün ihtiyacını karşılayacak programlar Pardus içinde ücretsiz ve açık kaynak kodlu.

İletiler
    218
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Wink Re: Bsa avukatı ve polisler tarafından basıldım lisanssız xp

Konu nerelere gelmiş!

Arkadaşlar, burada Microsoft un ürünleriyle ilgili izlediği politika ve şartlar ne olursa olsun bu durum hiç kimseye lisanssız yazılım kullanma hakkını vermez. Boş mazeretlerin arkasına sığınmayalım lütfen. Bu zaten tüm dünyada Bilişim Sektörünün kabullenemediği, tartıştığı ve karşı olduğu bir konu. Hatta zaman içerisinde Microsoft'a açılan birçok dava olduğunu da hatırlatmak isterim. Ayrıca bunlar herkesi ne kadar ve nereye kadar ilgilendirir bu da ayrı bir tartışma konusu olur herhalde! Aynı sorunlar yerli yazılım üreticilerimiz için de var ve onlar da benzer sorunları yaşıyorlar kendi çaplarında. Yani sonuçta birileri üretiyor, birileri de kırıyor, kopyalıyor veya kullandırıyor. Anti-virüs yazılımlarının virüs üreten kişi ya da kurumlarla ilgisinin nasıl olduğu biliniyorsa bu durum da böyledir.

Yanlız;
    Sizin başınıza lisanssız yazılım kullanımıyla ilgili böyle bir hadise gelse mahkemede ne diyeceksiniz? "İşte, MS tekeldir, zaten herkes lisanssız kullanıyor da ben neden kullanmayayım ya da linux var dı da kullanmadık mı!" diyerek mi ifade vereceksiniz?. Böyle bir yaklaşımı doğru bulmuyorum. Bu tamamen suça (savunma demiyorum) kılıf uydurmaktır. Misrosoft'un politikası ve tutumu ne olursa olsun mevcut alternatifleri kullanmak ya da MS ürünlerini kullanmak istiyorsak yasal yükümlülüklerimize de dikkat etmemiz gerekmektedir. Mesela OpenOffice diye bir program var. Ama bakıyorum yine herkes tüm özellikleri aynı olup MS Office dosya formatlarını da desteklediği halde, artık alışkanlıktan mıdır nedir yine MS Office programlarını lisanssız kullanmaya kurmaya çekinmiyor! Hal böyle olunca birilerine ibret-i alem için ceza verilip deşifre edildiklerinde de hepimiz bağırıyoruz. İğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıralım biraz da lütfen! Herkes alışılagelmişin dışına çıkamıyor ama ne kadar yaygın olmasa da herşeyin bir alternatifi var, yeter ki kullanmasını bilelim.

Bir de şunu söyleyeyim; Ben aslında MS ürünlerinin neden bu kadar yaygın kullanıldığını veya son 15 yılda bu kadar tabiri caizse yaygınlaştırılıp tüm dünyada her dilde kabul görerek tekel statüsünde olmasını ve rakipsiz olmasının altında çok ama çok başka nedenler olduğunu düşünüyorum. Sonuçta Gates dünyanın en zengin adamı oldu ya gözle görülür, kontrol edilebilir durumda. Ama ya görünmeyen hazineleri kim kontrol ediyor dersiniz!?

Saygılar...
    Konu tamerce tarafından (20-08-2007 Saat 14:34:20 ) de değiştirilmiştir.

mkocagul Misafir

Herşeye tamam ama en uygun savunma çok önce yazılmış. Microsoft etkinleştirme için 30 gün süre veriyor. 30 gün deneme şansınız yokmu? Bunun sonrasında key satın almanızda mümkün değilmi? Evet ben yükledim bilgisayararı hazırladım. sonra ürünü satın almış veya almamış kullanan düşünsün. Örneğin hırsızlık malı satın alan ceza almıyormu? Bu ürün o kullanıcının evinde yakalansa cezası yokmu? Arkadaşlarıma katılıyorum ve acilen bir avukat yardımı alın diyorum. Hala ve önemle.
    Saygılarımla.

+ Konuyu Yanıtla
4 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

bsa sikayet

kaçak yazılım cezası

lisanssiz program kullanimi polis

Korsan yazilim kullanma cezasi

kaçak windows kullanmanın cezası

https:www.hukuki.netshowthread.php24815-Bsa-avukati-ve-polisler-tarafindan-basildim-lisanssiz-xp

korsan xp cezasi

programi kacak kullanmanin cezasi

polisan xp fiyatları

lisanssız program şikayet

lisanssız program kullanma cezası

lisanssız xp kullanımı cezası

kacak internet programi kullanmanin cezalari

windowsu lisanssiz kullanmanin cezasi

lisanssız windows kulanma

lisanssız program kullanma 2014 cezası

bsa izmir 2014

lisanssiz program kullanma

https:www.hukuki.netshowthread.php24815-Bsa-avukati-ve-polisler-tarafindan-basildim-lisanssiz-xppage4

Forum