+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Kararsiz kaldim.

Kararsiz kaldim. Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    72
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kararsiz kaldim.

Selamlar,

Universite egitimimi cesitli sartlardan dolayi yarida keserek 15 aylik gorevimi yapmak uzere 87/2 olarak acemi birligine gittim, kilom gitmeme musade etmiyordu giderken gonullu olarak gittim askere, ayrica varis,bagirsak,nefes darligi,goz gibi bir cok saglik sorunum var. Ama gittigim yerde maalesef benimle ilgilenilmedi, revire bile cikamiyordum kolay kolay, yogunluktan ve bazi askerlerin maalesef suistimalinden olsa gerek sira gelmiyordu veya komutana derdimi anlatamiyordum.. Neyseki sonralari tegmenimiz ve bazi komutanlarimiz yardimci oldu ve revire ciktim, kilo fazlasiyla 1.76 - 111 kilo hastaneye sevk edilip 3 ay hava degisimi aldim.

Gittigim yer de ve dagitilacagim yer (gittigimiz yer %100 sinira yolluyor, bunun alternatifi yok) benim durumum da bir insanin birakin catismayi egitimden gecebilecek durumu yok. Ustelik geri hizmet gibi bir sansim da yok diye dusunuyorum maalesef bu konuyla ilgili komutanlarimiz ilgilenmiyor (gelene kadar her egitime ciktim, 70 kilo ve hayati daglarda gecmis bir insan bile yorulurken ben uzun senelerdir masa basi hareketsiz ve ham bicimde yorulmamam mumkun degildi, daha dogrusu yorulmak umrumda degil, fiziksel ozelliklerim hareket kabiliyetimi engelliyor.) Kafa olarak askerlik yapmayi cok istiyorum ama fizik ve saglik sorunlarim buna olana vermiyor, saglik sorunlarim ile de hastaneler pek ilgilenmiyor acikcasi, ya da firsat gelmemistir tam emin degilim o konuda.

20 gun askerlik yaptim ve hava degisimi aldim yemin toreninden bi kac gun once, acaba yemin toreninden once aldim diye askerlik hizmetinden sayilmiyor gibi bir durum var mi? Bir de bana hava degisimi parasimi neymis onu almak zorundaymisim gibi biseyler demisti cavusumuz, burada nette arastirdim iase ilmuhaberi almak gerekiyormus. Bize hastane oyle bir sey vermedi, sadece hava degisimi icin gerekli imzalarin oldugu bir belge verdi. Simdi subeme basvursam para alacakmiyim?

Ve asil sormak istedigim bu 3 ay icinde 35 kilo kadar veremessem ki buyuk ihtimal veremem icinde bulundugum sartlar da, bir 3 ay daha alirsam ve 1 3 ay daha alirsam curugemi ayrilacagim, kim bilecek benim daha once de 3 ay aldigimi, cunku bir arkadas yazmis 5.keredir aliyorum diye? Ben de hayatim boyunca otobusle 20 saatlik bir yol gidip (ucagi tercih ediyorum kulfetli olsa da biraz ama yerin uzakligini belirtmek icin kullandim saati) surekli hava degisimimi alacagim, veya artik yeter diyip askerligimi yapmak isteyip direk 2.gun Allah korusun egitim zayiatinden bana bir sey mi olacak.. Yani catisarak olmek gurur verir ama egitim zayiatinden bile bile tedbirsiz bir sekilde bir sey olmasi gucume gidiyor. Ve maalesef meslek secimlerinde benim meslegim yoktu secimler arasinda (Uzman sekilde Bilgisayar Programcisiyim, yazici olarak basvuracaktim ama yoktu.)

Lutfen su an icinde bulundugum ruh durumunu goz onunde alarak cevaplandirin, ifadelerimi yanlis kullanmis olabilirim simdiden ozur dilerim..

Herkese iyi calismalar dilerim.

Tesekkurler, saygilar.

Hukuki NET Güncel Haber

Kararsiz kaldim. konulu yargıtay kararı ara
    Kararsiz kaldim. konulu hukuk haber
    Konu yardimlazim tarafından (30-06-2007 Saat 18:51:47 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, kadiköy, Turkey.
    İletiler
    1.580
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kararsiz kaldim.

Siz ilk başta hata yapmışsınızama neyse olan olmuş.
    Öncelikle 35 kilo fazlalığı nereden bulduğunuzu anlayamadım , boyun son iki rakamı kilo olacak diye bir kural yok. TSK sağlık yönetmeliğini incelediyseniz sitemizde mevcuttur verdiğiniz değerin yanlış olduğunu göreceksiniz. Vücut oranı genelde kilonun +/- 15 ile 30 fark arasında bir yerde dengeye oturuyor bu vücuttan vucuda değiştiği için böyle açık bir scala ama genelde +/-25 sınır kabul edilmektedir. Size muhtemelen diğer hastalıklarınızda göz önünde bulundurularak hava değişimi vermişlerdir. Bu bağlamda baktığımızda sizin kilo fazlanız 10kg dır. dediğiniz gibi 35 değil.
    Hastahanenin size verdiği rapor ile birlikte iaşe ilmuhaberi verilmesi gerekiyordu ( birliğinizce iaşeden düştüğünüzü belgelemek ve iaşe parası hak kazanmanız için ) Siz raporunuzla birlikte askerlik şubenize başvurun. Gerekli işlemler onlar tarafından yapılacaktır. Hava değişimi sürenizin sonunda ( bir hafta önce ) tekrar askerlik şubenize başvurarak hastahaneye sevkinizi isteyebilirsiniz. Askerlik şubenizin sizi hastahaneye sevk etme yetkisi bulunmaktadır. Askerlik ile ilgili durumunuz bu ikinci rapordan sonra netleşecektir. Şimdiden tıbbi bir konuda yorum yapmak abesle iştigal olurki bu site öyle bir site değildir.
    Geçmiş olsun.

İletiler
    72
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle ilgi alakanız ve zamanınız için çok teşekkür ederim..

Kilo hesaplamada düz mantık giderek yanlışlık yapmışım, özür dilerim.
    Raporumda C-33 kilo fazlalığı yazıyor.
    Diğer hastalıklarımı doktora söyleme fırsatım olmadı maalesef, kilo yeterli denildi.
    Diğer muayanede söyleyebilirmiyim, ya da fırsatım olacak mı acaba?

belirgin hastalıklarım,
    3 yıldır hemoroid (tuvaletten sonra 1,2 saat hareket edemiyorum kolay kolay)
    Buna bağlı olarak kabızlık
    Gözlerde 2-2.25 miyop ve 0.5 astigmat
    Ve sanırım kireçlenme var, hareket halindeyken sürekli tüm kemiklerim ses çıkartıyor
    Otururken kalkarken elimi çevirirken, ama bu sesi dışarıdan duymak pek kolay değil ancak otururken sessiz bir ortamda hafifçe kıkırt sesi geliyor.
    Romatizma var.
    Kilonun getirdiği kalbin sıkışması ve nefesin kesilmesi var.
    Psikolojimin hiç iyi olduğu söylenemez dışarıya oldukça saygılı zararsız biriyim ama sürekli hayat ve sistem hakkında düşünen birisiyim, araştırdığımda manik depresif ve hedonizme yakın bulgular elde ettim

Gözler hariç diğerlerinin tanısını ben koydum bu da ayrı bi hastlaık sanırım, doktor fobim var doktora yıllardır gitmiyorum çok kötü birşey söylenecek diye.

Ve sadece şunu söylemek istiyorum, asker olmayı sadece manevi duygularım için istiyorum, askerde iken 1 arkadaş vardı ve yapması imkansız denilebilirdi arkadaşın ama sivil de aşağılanmaktan korktuğu için askerlik yapmak istiyordu. Ben ise sağlık sorunlarım olmasına ve sivil de iş,para gibi konularda sıkıntı çekmeyip kolay kolay da piskolojik olarak askerlik yapmadığım için yadırganacağım sırada etkilenmeyeceğim halde vatan ve millet bağlılığımdan askerlik yapmak istiyorum ama ruhsal olarak ne kadar istesem sağlık sorunlarım sürekli problem çıkartıyor, tuvalete gidiyorum iştimaya çıkamıyorum v.s v.s gibi..
    Bunların hepsinden utanıyorum söylerken ama artık zamanı geldi.

Diğer sorularım

- Bu 3 ay için askerlikten muaf tutuluyormuyum?

- Hava değişimi bedeli için askerlik şubeme başvurmam da bir süre söz konusumu? Henüz hava değişimim başlayalı 10 gün kadar oldu ve belli bir süre sonramı başvuruyorum.
    Askerlik şubesinin "sen iaşe almamışsın, bu durumda hava değişimi ücreti alamassın" gibi önüme bir sorun sunması olasımıdır, yoksa gerekli işlemleri onlar halledip iaşe belgesini kendilerimi tedarik edecekler?

- 2. muayenem için bulunduğum il'de muayene olma şansım varmıdır, bunu birliğime nasıl haber vereceğim? (Gününde bekliyorlar doğal olarak beni ve ben o tarihlerde dönmessem haliyle sorun çıkabilir) Veya yine bu işlemleri şubem yapacak mı?

Elimdeki belgeler 4 tane
    1-ön sayfa sanırım, hakkımda bilgiler ve diğer 3 belge hakkında bilgiler var.
    2-tebliğ tebellüğ belgesi, burada döneceğim tarih var, ve ayrıca belirttiğiniz üzere 2 gün kala gidip şubeme bilgi vermemi ve buradan sevk olup olmayacağımı veya askeri birliğime katılıp katılmayacağımı söylemem gerektiği ve imza ve telefon numaraları var.
    3-)h.d sırasında uyulması gerekn kurallar.
    4-) hastaneden aldığım rapor ön bildirim belgesinin fotokopisi var, aslı birliğimde idari işlerde.

şimdi bu ön bildirim raporunda en altta not var " İlgili personelin ön raporudur. Bu belge ile kesin işlem yapılamaz. Kat'i rapor onay işlemleri tamamlandıktan sonra gönderilecektir. "

acaba eksik bir raporlamı hava değişimi aldım, yoksa kat'i rapor ile benim alakam yok hastane tarafından birliğimemi gönderilecek.bu raporun fotokopisi ve diğer 3 belge bulunduğum il deki şubem için yeterlimidir?

Çok zahmet verdiğimin farkındayım, değerli zamanınızı ayırıp okuduğunuz ve cevap yazdığınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

İlgi alakanız için tekrar çok teşekkürler.

Yardımlarınızı bekliyorum efendim.

edit: Merak ettiğim bir diğer husus ise, benim şubeye başvurum sırasında SEVK ERİ diye mühür vuruldu muayene kağıdıma bu nedir? Kötü bir şey midir? Pek bilgi bulamadım. Yoksa hastaneye sevkim ilemi ilgilidir. Yoklama sırasındaki muayenede vuruldu bu mühür, askerde iken değil.
    Konu yardimlazim tarafından (30-06-2007 Saat 22:03:22 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    72
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevaplarınızı bekliyorum efendim.

Nerede
    İletiler
    1.580
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın yardimlazim ;
    Sizin sorunlarınızı çözebilmemiz için önce bir hastahane sonrada bir askerlik şubesi kurmamız lazım gelecek.
    Kireçlenme ve psikolojik sorunlarınız hariç hemoroid ve göz sorununuz askerliğinizi yapmanıza engel değildir. Kireçlenmenin derecesi ise ilgili olacaktır. Psikolojiniz konusunda ise gene hastahane raporu önemlidir. Bu konuda yorum yapabilmemiz mümkün değildir.
    Hava değişiminiz bitmeden bir hafta önce askerlik şubenizden hastahaneye sevk isteyebilirsiniz. Askerlik şubeniz sizi hastahaneye sevk edecektir. Orada bu üç sorununuzu ( Kilo psikoloji ve kireçlenme ) söylediğinizde gerekli muayene yapılacaktır.
    Askere sevk edilen herkesin askerliği başlamış sayılır yeminden sonra dağıtım ve usta birliğine gidersiniz. Dolayısı ile geçen süreniz askerlikten sayılacaktır.
    Hava değişimi bedeli için askerlik şubenize başvurmanız gerektiğini daha öncede yazmıştım ita amirliği orasıdır işlemleri orası yapacak. Ya ilmuhabiri kendisi kesip birliğinizede resmi olarak gönderip işlem e başlar yada birliğinizden rasmi yazı ile ilmuhabiri ister ikiside uygulama dahilindedir ancak hangisini uygulayacağını her askerlik şubesi kendisi taktir eder. Sizin bir kaybınız olmaz.
    Muayene sevk ve sonucunu askerlik şubeniz birliğinize bildirecektir. Eğer askeri hastahaneye sevk edildi iseniz askeri hastahanede durumunuzu bildirecektir .
    Hava değişim raporu sağlık kurulu onayına tabi bir rapordur. Sizin hak kaybınız/ sağlık sorununuz olmasın diye ön raporla ayrılırsınız bilahare hastahane raporu birliğinize gönderilir. Bu asıl rapora göre birliğiniz dosya işlemlerinizi yapar. Kapak yazısı ilede bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine bildirilir. Hatalı yaptığınız bir uygulama yok olsaydı zaten askerlik şubesi ssizi direk birliğinize sevk ederdi.
    Sevk eri demek askere sevk edilecek er demek adı üzerinde kötü bir şey değildir. Sizin sevke tabii bir er olduğunuzu daha birliğinize katılmadığınızı bildiren bir uyarıdır.
    Size bir abi tavsiyesinde bulunmak istiyorum. Sorularınızın neredeyse tamamı ne hukuku nede tıbbı ilgilendiriyor. Tamamen askeri idari işlerine yönelik uygulamaları kendinize dert etmişsiniz. Siz sağlığınızla ilgilenin rapor tarihinden bir hafta önce hastahaneye sevk isteyin. İaşe ilmuhabirinize göre hak ettiğiniz hava değişimi bedelini alın gerisini bırakın işin uzmanları idari işler kısmı çözsün...

İletiler
    72
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çok teşekkür ederim efendim, içim gerçekten çok rahatladı.

İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ayni sorun bende de var peki bu arkadas kacinci hava degisiminden sonra cürük alabilir acaba??? su soruma koca forumda bi yanit alamadim...

Nerede
    İletiler
    1.580
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın yakkuza ;
    Orada burada şikayet edip gürültü koparacağınıza birazda okusanız ne iyi olurdu. Kusura bakma cidden kızdım burası hilal-i ahmer cemiyeti değil. Hukuk sitesi. Kaldıki sorunuzun hukukla ilgisi yok. Tıp la ilgisi var.
    Bu tip işlemler TSK sağlık yönetmeliği uyarınca yapılır. Sağlık yönetmeliğinin 20. maddesi bu konudaki azami sınırı belirtmektedir. Kanun açıkça:
    ''Madde 20 - (Değişik madde: 04/05/1993 - 93/4398 K.)
    Ertesi yıla bırakma, sevki geciktirme veya hava değişimi işlemi yapılan yükümlü, er ve erbaşların ilk işlem tarihinden itibaren en fazla 5 yıl (5 yıl dahil) sonunda devam ettiği tesbit edilen hastalık ve arızaları sabitleşmiş kabul edilir. Hastalık ve Arızalar Listesinin uygun madde ve fıkralarına göre kesin işlem yapılır.''
    Hükmüne haizdir. Yani vücut kitle endeksinden dolayı zayıf veya kilolu çıkmanız durumunda uygulanacak rejim ve tedaviye göre en fazla beş sene tedaviye tabii tutulabileceğiniz hükme bağlanmıştır. Çağdışı kalma dediğimiz 41 yaş sınırını geçtiğiniz an bu yıla bakılmaz. Ancak uygulamada beş sene tedaviye tabii tutulan bulunmmamaktadır. Buda yine TSK sağlık yönetmeliğinin ekinde bulunan HASTALIK VE ARIZALAR LİSTESİ MADDE 32 ye bakılarak yapılacaktır.
    Gördüğünüz gibi sorun tamamen tıp la ilgili bir sorundur. Üç kere döer kere bir kere diye bir kural yoktur. kendi durumunuzu buradaki sınırlara göre bakıp eksik/ fazla durumuna göre neticeyi bulabilirsiniz. Boy kilo orantınız +38 olduğuna göre ilgili maddenin D2 bendine girdiğinizi görmekteyiz.Ama yaşınız 20 ise bu seferde madde33 B1 e ( ek çizelge ) girdiğinizi görüyoruz. Her iki ahvaldede en fazla üç ( Toplam 1 sene ) lik tedavi sonunda askerliğe elverişli değildir raporunu alırsınız. Ancak bunu kronik olarak değerlendirmeleri ve tedaviye yanıt vermemeniz durumunda 2. hava değişiminin de sonunda verebilirler. Tamamen kitle endeksinize ve doktor raporuna bağlıdır.
    Bu seferde soruma yanıt gelmedi derseniz pes doğrusu derim...

İletiler
    72
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bugün yerel subeme gittim, görevli astsubay saolsun hastalık durumumu ve sevk isteyip istemediğimi sordu, şimdilik bahsetmedim hastalıklarımdan, çünkü öyle veya böyle yapmak istiyorum askerliğimi..

Neyse, iaşe bedeli için beni eylül ayında gel dedi, şimdi vermedi, o zaman gel dedi. Bende ok dedim çıktım, demek hemen iaşeyi alamıyoz?

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php24755-Kararsiz-kaldim

Forum