+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 21 ileti bulundu.
    Nerede
    Zonguldak-Ereğli
    İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Disiplinsizlik nedeniyle Polis Meslek Yüksek Okulundan Çıkarılma

İstanbul A.S.Mermerci Polis Meslek Yüksek Okulunda ögrenci iken ,mezuniyetime 1 hafta kala disiplin puanımın sınırın altına düşmesi nedeniyle okuldan atıldım.Okuldan atılmama konu olan 5 disiplin suçunun iptali için davalar açtım.Açmış oldugum bu 5 davanın hepsini ilk dava açtıgım yerel mahkemede kaybettim.Daha sonra yerel mahkemenin kararını Danıştayda temyiz ettirdim ve Danıştay yerel mahkemede kaybettigim 5 davanın kararını bozdu ve yeniden karar verilmesi için ilk mahkemeye gönderdi.İlk mahkeme Danıştayca bozulan 5 kararın 3 tanesine uydu 2 tanesine direnme kararı verdi ve bu direnme kararına karşılıkta tekrardan Danıştaya temyiz başvurusunda bulundum ve davalar halen devam etmektedir.
    Yukarıdada belirttigim gibi,disiplin puanımın müsade edilen sınırın altına düşmesi sebebiyle Polis okulundan atıldım.Ancak,ceza puanımın sınırın altına düşmesine neden olan 5 ayrı disiplin suçunun iptali için açtıgım davalar sonucunda 3 disiplin suçunun iptal olması, benim yeniden müsade edilen disiplin puanının üstüne çıkmamı sağladı ve böyleliklede okuldan atılma gerekçem ortadan kalkmış oldu.Ben Polis okulundan 20.06.2003 yılında atıldım ve şu an itibariyle okuldan atılma olayım gerçekleşeli 4 yıl oldu.Ancak Polis Okulu İdaresi iptal olan mahkeme kararlarına karşı yeniden disiplin kurulunu toplayarak,08.05.2003 yılında verdikleri ve mahkemecede iptal ettirdigim 20 ceza puanı ve 5 gün oda hapsi cezasını yeniden degerlendirip,2 gün hafta sonu çarşı izinsizligi cezası ve gün başına 3+3 puan olmak üzere 6 disiplin puanı olarak degerlendirip tekrar bir ceza vererek benim yeniden ceza puanımın müsade edilen sınırın altına 3 puan düşmemi sağladılar ve bu sebeplede okuldan atılmama gerekçe yeniden ortaya çıkmış oldu.Benim sormak istedigim şudur;
    Okuldan atılmama neden olan disiplin cezalarını Polis okulu İdaresi bana 4 yıl önce verdi ve verilen bu cezaları Mahkemenin iptal etmesine ragmen İdare,bana verilen bu cezayla ilgili ,4 yıl sonra disiplin kurulunu yeniden toplayıp yeni veya yeniden bir ceza verebilirmi ? Ayrıca bana 4 yıl önce 20 ceza puanı ve 5 gün Oda hapsi cezası (okuldan uzaklaştırma) vermişlerdi.Mahkemenin bu cezayı iptal etmesi ve kendilerininde iptal olan bu cezayı 6 disiplin puanı ve 2 gün çarşı izinsizligi cezası olarak yeniden degerlendirmesi sonucunda,benim 5 gün boş yere hem özgürlügüm ve ögrenim hakkım kısıtlanmış olmazmı.Hukuka uygunmudur bu işlemler?

Mahkemenin vermiş oldugu iptal kararı aynen şu şekildedir;

"Dava dosyasının incelenmesinden;davacının almış oldugu hafta sonu izinsizliği cezasının uygulandığı 15.03.2003 tarihinde 08.00 ve 09.00 saatler arasında imzalaması gereken takip çizelgesini 1 saat imzalamamış olduğu kendi ifadesi ile de sabit bulunduğundan disipline aykırı bir eylemin bu hali ile gerçekleşmiş olduğu anlaşılmaktadır.
    Öte yandan,davacının anılan gün okulda olmadığıve almış olduğu cezanın bütünüyle bütünütle uygulanmasına engel oldugu yolunda bir belirleme olmadığı gibi,sadece söz konusu saatlerde imzasının bulunmadığı imzalaması gereken diger 12 saatin imzasını atmış olduğu ve ifadeside dikkate alındığında,söz konusu saatlerde imza atmak için geç kalmış olduğunun kabulü gerekmektedir.Disipline konu suç olarak nitelendirilebilecek söz konusu eylemin anlatılan özelliği ile ceza verilirken dayanak alınan Yönetmelik maddesinde tanımlanan suçun oluştuğundan söz edilemeyecektir.Bu hali ile disipline konu suç ile bu suça uygulanan ceza arasında disiplin hukuku kuralları gereği bulunması gereken danklik sağlanamamıştır.Bir diğer ifadeyle,Yönetmelikte öngörülen suç ve ceza tanımı olayla örtüşmemektedir.
    Bu durumda,davacı hakkında tesis edilen işlemde hukuka ve hakkaniyete uyarlık görülmemiştir"

Bu konuda bana yardımcı olursanız size çok teşekkür ve dua ederim...Saygılar.

Hukuki NET Güncel Haber

Disiplinsizlik nedeniyle Polis Meslek Yüksek Okulundan Çıkarılma konulu yargıtay kararı ara
    Disiplinsizlik nedeniyle Polis Meslek Yüksek Okulundan Çıkarılma konulu hukuk haber
    Konu vedatkılıçel tarafından (06-06-2007 Saat 00:50:41 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Disiplinsizlik nedeniyle Polis Meslek Yüksek Okulundan Çıkarılma

vedat bey deminden beri mesajlarınızı okuyorumda başınıza gelenler zaten başlı başına hukuksuzluk. Aynı olmasa da kısmen benzer olayları ben de yaşadım. Öyleki artık hukukçu değilim ama %50 hukukçu oldum ben de. :o Amirlerimin gazabına geldim :o onlar ceza verdi ben şikayet ettim, onlar savunma aldı ben şikayet ettim ... çok başım ağrıdı, çok uğraştım, çok sıkıntı çektim hala da devam ediyo idari yönden incelemeler ama sonuçta doğruyum ve dimdik ayaktayım Allah'ın izniyle. :o haklıysanız korkmayın sizi bu duruma düşürenler korksun sizden :o artık iş çığırından çıkmış bundan sonra sussanız daha çok gelirler üzerinize en iyi ihtimalle aldığınız cezalar yanınıza kar kalır. Şimdi susmayıp napayım diceksiniz, yapılacak şey basit hakkınızı yasal yollardan sonuna kadar arayacaksınız. Yılmayacaksınız, yıkılmayacaksınız, karamsarlığa kapılmayacaksınız, size bu cezayı veren kişilerle sözlü bir şekilde dalaşmayın savaşınızı kağıt üzerinde vereceksiniz soğuk kanlı olacaksınız. olaylar sizinle değil siz olaylarla eğlenmeye bakacaksınız. Mücadele işte budur.

Hakkınızda verilen karara gelince : idare makamları adli makamların kararlarına uymak zorundadır. Bu kararların aksine davranamaz bu kararların yerine getirilmesini de geciktiremez. Bu kararı idare dikkate almayıp uygulanan cezanızı tüm sonuçları ile sicil dosyanızdan kaldırmıyorsa idare mahkeme kararlarına uymayarak anayasayı ihlal ediyor diye bir suç duyurusunda daha bulunursunuz cesaret edebiliyolarsa bu işleme de kafa tutsunlar. Bağımsız Mahkemelerin kararı tüm makamları bağlar. Buna cesaret edemezler. Allah kolaylık versin.

İletiler
    160
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn.Vedat kardeşim Polis meslegi "DİSİPLİN" meslegidir, siz (5)disiplin sucu işlemişsiniz ve polis adayısınız ASALET'iniz tastik olmamış siz bu meslegi sevmiyorsunuz, boşuna zaman kaybetmeyin .. diye düşünüyorum.Bundan sonra idare size ceza verse ne olur vermese ne olur geri dönme olanagın bitmiş,Siz asil memur degilsiniz hiç bir hak talep edemezsiniz.İdare, yargı kararına bu durumda zaten uymaz.

Nerede
    içanadolu
    İletiler
    366
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İzinsiz çarşıya giden, disiplinsiz polis koleji öğrencisi Sayın Vedat bey;

Sanırım, polis koleji yönetimi, sizi okuldan atma, bu diplomayı vermeme kararı almış. 4 yıl hukuk mücadelesi vermişsiniz. Ömrünüz el verdikçe uğraşın.

İnternete tıklayın, polis koleji tarikat yazın,çıkan yüzlerece sayfanın çıktısını alın,dava ve itiraz dilekçelerinze bu verileri ekleyin. Demokratik, laik hukuk devletimizin disiplinli polis koleji okul yönetimilerinin gerçek yüzünü, başvuracağınız adli makamların gözlerine, beyinlerine sokun.

Bir Örnek;
    Polis akademileri
    09 Ekim 2006 Pazartesi 10:00- Gençlerimiz üzerinde oynanan bu oyunlardan da anlaşılacağı gibi devletin bazı önemli mevkileri ile birlikte teşkilatımız bünyesinde bulunan başta Polis Koleji ve Akademisi olmak üzere, birçok eğitim kurumumuz adı geçen tarikatın ilgi alanına girmiş teşkilatlanmaları adeta bir sistematiğe bağlanmış gibi devam etmektedir.

Fethullah Gülen cemaatinin devlet içindeki yapılanması alışılmış örgütlenme modelinin dışındadır. Tarikata göre; makamlar öncelikli, kişiler ikinci plandadır. Bu nedenle kişiler makamlara tercih edilmekte ve gerekirse ya da herhangi bir nedenle güç durumda kalındığında kişiler feda edilerek yerlerine hazır tutulan kendilerinden olan kişilerin getirilmesi için yoğun çaba sarf edilmektedir. Mümkün olmaması halinde mevcut bürokrat ya da siyasetçilere hoş görünmek suretiyle kendi tabirleriyle 'Kullanabildiğin sürece ya da sana zarar vermeyecekse istifade et' taktiği ile yönetim kademelerini kontrol altında tutmaya çalışmaktadırlar.

Son Durum;
    Polisin yetkilerini artıran, yaklaşık 30 milyon kişinin parmak izinin alınmasını sağlayacak olan ve bu nedenle "fişleme yasası" eleştirileriyle karşılanan yasa teklifi, TBMM’de kabul edildi.

Teklifte son anda değişiklik yapılarak, eğitim ve öğretim kurumlarında polis ve jandarmanın "idarecilerin talebi" olmadan önleme araması yapmasının önüne geçildi. CHP’liler, AKP’yi "İzinsiz açılan tarikat kurs ve yurtlarında arama yapılmasının engellenmesini" sağlamakla suçlarken, CHP’li Mehmet Küçükaşık, "İzinsiz yurt, kamp kuran adam, ’arama yapın’ mı diyecek?" diye tepkisini dile getirdi. CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü ise "Aramaları, savcılıkları devre dışı bırakarak mülki amirlere bırakmak çok vahim. Bazı polislerin, Fethullah ile el ele oluşu, bu teklifin ileride neler getirebileceğini gösteriyor" diye konuştu.

Dilekçelerinizin sonunda; disiplinli olmak için, bu izinsiz katı disiplinli açılan kamp, yurt, kurs ve ışık okullarına kayıt yaptırarak mı diploma alacağınızı sorun.

4 yıl geçmiş,4-10-40 yıl mücadele edin, bu diplomayı alın. Ancak alsanız da bu tabloda, mesleğinizi icra etme şansınız hakkında bir yorum yapamıyorum.
    Huukuk mücadelesi için insan yaşamında geçen 4 yıl !!!!!! sonunda gelinen nokta. Bu kısmın yorumu hukukçu arkadaşlara kalıyor.

İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ekrem bey ben vedat beyin bu mesleği sevmediği yönünde bir beyanını göremedim yazısı içinde. Zira sevmeseydi okuluna tekrar dönebilmek için bu kadar çabalamazdı. Sonuçta hangi meslekte olursak olalım hepimiz insanız robot değilizki kafamıza takılan meseleler vardır o gün sıyrılamamışızdır o düşüncelerden biran dalgınlaşmışızdır imza atmayı unutmuşuzdur bu kabahat mi, duygusuz, hayatında hiçbir sorunları olmayan, robot gibi yaşayan veya hayatımda bir kez bile dalgınlığa gelmedim diyen insan bilmiyorum ben. Bunu bahane ederek memuru harcamaya çalışmak, düzmece raporlar hazırlamak ne kadar etikse mahkeme kararlarına uymamak da o kadar etik olmalı !!! Hiçbir makamın, hangi kurum olursa olsun mahkemenin verdiği kararı uygulamama gibi bir lüksü yoktur. Bu en başta kişinin hakkının devlet önünde korunduğu ilkesinin özüne ters değil midir? O zaman herkes birbaşkasına canı sıkılsın kaşının üstünde gözün var desin düzsün bir rapor hooop atıldın meslekten desin. Böyle bir özgürlük var mı? Varsa bir ihmali sözlü uyarılır bilemediniz en ağırından yazılı uyarılır ama direk meslekten atmak ne kadar hakkaniyetli acaba, iyi niyetle de bağdaşmaz bikere bu yani bence işin içine kasıt da girmiş yoksa bedel bu kadar ağır olmamalıydı. Ben olsam hukuki bütün yolları zorlarım

İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

arkadaşlar bu arada aklıma takıldı, idare 4 sene önceki bir işlemi mahkeme iptal etti diye yeni bir işlem tesis edemez ki, idari işlemlerde ceza zamanaşımı süresi 2 yıl değil miydi yanlış mı biliyorum :D

Nerede
    Zonguldak-Ereğli
    İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle cevap verdiginiz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.Benim Polis meslegini sevmedigimi ve izinsiz çarşıya çıktıgımı söyleyen veya öyle anlayan arkadaşlarım olmuş.Ben izinsiz çarşıya çıkmadım.Daha öncesinden 100 ögrenci arkadaşımla birlikte aldığımız hafta sonu çarşı izinsizligi cezası nedeniyle,bizim çarşıya çıkmamamızı denetlemek için düzenlenen saat başı imzalamamız gereken imza çizelgesine 1 saat imza atmaya geç kalmamdır.Aslında saat 08.00 da imzalamam gereken yere saat 08.07 de imza attım diye rapor tutuldu.
    Benim Polis meslegini sevmedigimi söyleyen arkadaşlar olmuş.Egerki ben bu meslegi sevmeseydim ve zarar verici bir niyette olsydım,elimdeki bilgi ve belgeleri kullanırdım.Ben burada herşeyi anlatmak istemiyorum ancak samimiyetimle söylüyorumki bana yapılanları bir bilseniz üzüntüden ağlardınız .Ben rütbesiz gariban bir insanım bu meslege muhtaç bir insanım ve şu an çok zor durumdayım.İnanın Allah korkum olmasa canımın benim için hiç degeri yok ve yaşama sevincimi kaybettim.Ancak ben evliyim yakındada bir çocugum olacak ve beni hayata bağlayanda bu.Ayrıcada kendi çapında onuru şerefi olan bir insanım.Benim bu meslege muhtaç oldugumu bilen bir iki amirim benim üzerime çok geldi beni her fırsatta tüm okulun gözü önünde azarladı aşşağıladı ve hepsinden önemlisi bana ahlaka ve adaba aykırı söz söylendi ve dayak yedim arkadaşlarımın yanında.Benim babam annem cahil insanlar ben onlara derdimi haklılığımı anlatamıyorumki,bu sebeplede beni sizlerinde yanlış anlamanız gayet normal.
    Ben 2 yıl okudum ve mezuniyetime sadece 6 gün kala mezuniyet töreni provası yaparken okuldan atıldım ve benim aldıgım 5 ceza sadece son 1 ay içerisinde oldu.Ben gerçekten denildigi gibi disiplinsiz bir insan olsaydım daha öncelerindede ceza puanım olurdu.Ben bir çok kişinin katlanamayacağı şeylere katlandım.
    Size şimdi başıma gelen tek bir olayı örnek verecegim ve benim yerime kendinizi bir an için koyun.Bu anlatacağım olay tüm okul öğrencilerinin gözleri önünde olmuş bir olay.
    Sınıf komiserimi şikayet ettim diye eski ev arkadaşı başka bir komiser tarafından gece saat 01.15 de yatağımdan kaldırıldım ve koguşların önündeki bahçeye don kilot çıkarıldım ve komando dansı,şınav,asker yürüyüşü yaptırdı bana ve sonrada tüm kız ve erkek öğrencilerin görebilecegi bahçe duvarının üzerine çıkarttı beni ve "komiserim ben disiplinsiz ispiyoncu ögrencinin tekiyim birdaha disiplinli olacağım kimseyi ispiyon etmeyecegim" diye defalarca bağırttırdı beni ve o gecede dışarda yağmur yağıyordu.Bu anlattıklarım tüm öğrencilerin gözü önünde oldu çünkü herkes pencerelerden bakıyordu.Bana buna benzer bir çok olay yapıldı şikayet etmeme rağmen ben suçlu duruma düştüm.Bize okulda insan hak ve özgürlükleri adı altında ders veriyorlardı ancak gelin görünki bana böyle şeyler yapıldıgını idaredeki bir çok kişi biliyordu ve sesini çıkarmıyordu.Ben ne suç işlersem işleyim ne yaparsam yapayım asla böyle keyfi bir cezaya maruz kalmayı hak etmiyorum.Ögrenci disiplin yönetmeligi denen bir şey var, varsa bir suçum rapor et disiplin kurulu varsa bir hatam cezasını verir.
    Şimdi bu verdigim örnekte ,bir an için kendini benim yerime koyan arkadaşlar düşünsün benim yerimde olsalardı ne yaparlardı.
    Belki benim 5 ceza konumu merak eden arkadaşlar vardır onlara hepsini açıklayım
    1) İçtimaya geç kalmak
    2) Yasak yerde sigara içmek
    3) İmza atmaya geç kalmak
    4) Meslek yüksek aleyhine konuşmak ve söz tavır ve hareketleriyle amirlerine karşı saygısızlıkta bulunmak
    5) Kadın ve kızları takip edip sözle rahatsız etmek ( kız arkadaşıma adaba ve ahlaka aykırı bir tek cümlenin bulunmadığı mesaj çektim sadece) Bu kız arkadaşa benden önce 2 kişi daha mesaj gönderdi onlara hiç bir işlem yapılmadı ve özellikle ahlaksız mesajlardı onların çektigi bende mesaj çektim ve mesajımda beni şikayet etmesini rica ettim sadece.Bu benim aldığım en son cezaydı ve bundan önce akuldan atılmayı garantilemiştim zaten.Bunu yapmamdaki nedense emniyet müdürü bir yakınıma sırf benimle ugraştıklarını kanıtlamak içindi.Benim niyetimi sonradan anlayan kız arkadaşım şikayetçi olmaktan vazgeçti ama idare kabul etmedi.
    Bu anlattıklarım mezuniyetime son 1 ay kala yaşadıgım olaylardan sadece küçük bir bölüm.
    Ben açtıgım davalardan yukarıda sıraladıgım 3 davayı kazandım ancak danıştay 5 davayıda iptal etti ancak mahkeme 4 ve 5 davada ısrar kararı verdi

Benim bu mesajı yazmaktaki amacım farklıydı ancak konu buraya kadar geldi.İlk yazdıgım mesajdaki soruma daha açık ve anlaşılır bir cevap veren olursa o kişi için 1 hafta dua ederim inanın.Çok zor durumdayım 4 yıldır işsiz güçsüz bir haldeyim ve devlet birde benden egitim öğretim masrafı adı altında 19 milyar para istiyor.İnanın çok zor durumdayım lütfen bana soruma cevap vererek yardım edin...Saygılar
    Konu vedatkılıçel tarafından (06-06-2007 Saat 18:43:29 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    160
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn.Aleyna 81,Bahse konu olan Polis Meslek Yüksek okulunda ögrenci yani polis memuru degil,(polis adayı)(Asker ve Polis)in 657 sayılı devlet memurları kanunu haricinde (3201)sayılı emniyet taşkilatı kanunu vardır,Disiplin tüzüğü de cok agırdır.Lütfen ezbere konuşmayalım.Vedat kardeşim,size de yeni hayatınız da başarılar dilrim.Gecmiş olsun.

Nerede
    içanadolu
    İletiler
    366
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Ekremiyican,

3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu' nun çok ağır disiplin tüzüğünde;
    koğuşların önüne, bahçeye gece vakti don kilot çıkarılmak ve komando dansı,şınav,asker yürüyüşü yaptırmak, tüm kız ve erkek öğrencilerin görebileceği bahçe duvarının üzerine çıkartmak, "komiserim ben disiplinsiz ispiyoncu öğrencinin tekiyim bir daha disiplinli olacağım kimseyi ispiyon etmeyecegim" diye defalarca bağırtmak yazıyor mu?

Böyle bir eğitimle mezun olan arkadaşların, o mesleği icra ederken tutum ve davranış psikolojileri üzerine kaygılarımı, vatandaş olarak korkularımı azaltırsanız sevnirim.

İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ekrem bey lütfen ama hukukçu olduğunuzu tahmin ediyorum bunu bilmesem ne kadar katı birisiniz diyecem. Çocuk mesleğini seviyor anladığım kadarıyla ama bişeyler ters gitmiş çeşitli talihsizlikler yaşamış ve bunun bedelini de 4 yıldır hukuk mücadelesi vererek hala çekmekte. İmza ile disiplin arasında pek bi bağ göremiyorum ben. O gün orda mıymış ordaymış, öğrencilik mesleğini o gün orda bulunarak icra etmiş mi etmiş, imza atmayı unutmasında bir kasıt var mı yok, bunun sebep olduğu bir zarar var mı ortada o da yok. Ee o halde neyin disiplini bu. Biz sırf imza atmış olmak için okula uğrayan öğrenci de gördük, salla imzayı al maaşı diyenleri de. İmza atıp atmamak neyi değiştirir. Unutmayın benzeri şeyler benim, sizin, bir başkasının başına da gelebilir. Kusur insanlar içindir. Altında ciddi anlamda bir kasıt yoksa bir insanın ideallerini söndürmek bu kadar ucuz olmamalı. Zaten idare mahkemelerinin kuruluş amacı da bu. Ayrıca idare mahkemeleri kanunun da Emniyet Teşkilatı mahkememize tabi değildir, bu teşkilat adına karar veremeyiz diye bir hüküm de yok. Eğer İdare Mahkemesinin Emniyet Teşkilatını'da denetlemeye yetkisi varsa demek ki bu mahkemeler Teşiklatın tüzüğünden de üst konumda. Verilen karara harfiyyen uymak zorundalar, uyulmadığı takdirde yapılacak şey mahkeme kararına uyulmuyor diye idari konularda uzman bir savcının yanında soluğu almaktır bence.
    Konu aleyna81 tarafından (06-06-2007 Saat 19:26:15 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

polis okulundan istifa eden mahkeme karariyla geri donebilir mi site:www.hukuki.net

polis akademisi ogrencisi imza atmadan istifa etmek

Forum