Merhaba; ben 1 yıl kadar önce özel bir üniversiteden mezun oldum. Bu üniversiteyi burslu olarak kazandım ancak üniversitenin bursu karşılıklı burs olarak geçiyor. O zamanki koşullarda çok cazip gelen bu karşılıklı burs, şimdi hayatımın en zor zamanlarını yaşatıyor bana. Bu bursun içeriği okuduğunuz yıl kadar, bu üniversitenin sahiplerinin başka bir iş yerinde mesleğimizi icra etmemiz, aksi takdirde de 20000 dolara yakın para ödememiz şeklindeydi. Noterden bu sözleşmeyi onayladık. Ben bu okula yazıldığımda yaşım 17 olduğu için tüm imzaları babam attı. Ben 1 yıldır işyerinde çalışıyorum ve zorunlu görevimi tamamlamam için 3 yıl daha var. İstifa etmem halinde ise benden 14000 dolar gibi bir para talep ediyorlar. Bu kısa özetten sonra sizlerden bana yardımcı olmanızı istediğim bir kaç sorum olacak:

1. Bütün imzaları babam atmış olması sebebiyle icra gelmesi durumunda bu babama mı gelir?

2. Okuduğum yıl kadar çalışma mecburiyetim var ancak bir eğitim-öğretim yılı ile bir yıl birbirini tutmamaktadır. Bir eğitim dönemi nerdeyse 10 ay sürmekte ve saat olarak okul sürecine bakıldığında nerdeyse haftada 40 saat öğrenim görülmekte ancak çalışma koşulları olarak 1 yılı doldurunca 15 gün izin hakkı var ve biz haftada 48 saat çalışıyoruz. Yani bizi okuduğumuz yıl kadar değil daha fazla çalıştırıyorlar. Yasal olarak bu konuya itiraz hakkım olabilir mi?

3. Özel üniversiteler burslu okuttukları öğrenciler karşılığında devletten para yardımı ya da vergi indirimi alıyorlar. Karşılıklı burs olmasına rağmen beni burslu öğrenci olarak gösterdiler ve böyle bir yardım aldılarsa devletten benim bu miktarı borcumdan düşürttürmem ya da devlete geri ödenmesini istemem gibi bir durum olabilir mi? Ayrıca yasal olarak beni ve benim durumumda olan tüm öğrencileri burslu olarak gösterip göstermediklerini öğrenme hakkım var mı?

4. İstifa etmem durumunda icra kaçıncı dereceden akrabalarıma kadar gidebilir? Bu borcu üstlenmek gibi bir şansım olabilir mi? Kendim ödeyeceğimi söyleyerek borcumun maaşımdan kesilmesini talep etmem mümkün mü?

5. Öğrenim ücretleri, bir eğitim-öğretim yılı içerisinde 2 dönemlik olarak alınmakta. Ben istifa edersem kalan borcumu 3 yılda taksitlendirmek gibi bir hakkım olabilir mi?

Beni bu konularda bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılarımla...