Anket Sonuçlarını Göster: SİZCE BU MEMUR ADAYLARINI ELEMENİN BAŞKA BİR YOLUMUDUR

Oylayanlar
15. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
  • TAMAMEN KATILIYORUM

8 53,33%
  • KATILIYORUM

2 13,33%
  • OLABİLİR

2 13,33%
  • KATILMIYORUM

3 20,00%
+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 21 ileti bulundu.

Konu: Beraat Eden de Memur Olamıyor

Beraat Eden de Memur Olamıyor Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Sivas
    İletiler
    365
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Beraat Eden de Memur Olamıyor

Alıntı ekremiyican rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sn. Elvanbey çok bol kese'den sallıyorsun gibi geliyor bana.Bu memur (Meslekten veya Memuriyetten ihrac) olmuş anladıgım kadarıyla ve (yüz kızartıcı bir fiil işlemiş veya adı karışmış)İdare,mahkeme kararına uyacak diye bir madde yok.Bu arkadaş çalıştıgı kuruma yakışmıyacak bir eylemde bulunmuş bu işin geri dönüşü yok.
    Sayın Ekremiyican sizi gerçekten tebrik ediyorum.Bir bakışta olayı çözdünüz.Mükemmel analiz yeteneğiniz var.Bizde günlerce boşuna tartışıyorduk bu konuyu.Bak olayın aslını siz biliyormuşunuz meğer.Demek bu arkadaşımız daha memur olamadan ihraç edilmiş.Sanırım biz o bölümü kaçırdık.

Hukuki NET Güncel Haber

Beraat Eden de Memur Olamıyor konulu yargıtay kararı ara
    Beraat Eden de Memur Olamıyor konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ekremiyican rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sn. Elvanbey çok bol kese'den sallıyorsun gibi geliyor bana.Bu memur (Meslekten veya Memuriyetten ihrac) olmuş anladıgım kadarıyla ve (yüz kızartıcı bir fiil işlemiş veya adı karışmış)İdare,mahkeme kararına uyacak diye bir madde yok.Bu arkadaş çalıştıgı kuruma yakışmıyacak bir eylemde bulunmuş bu işin geri dönüşü yok.
    Sanırım size cvp verme hakkım doğdu birincisi bu benim KPSS ile kazandığım ilk atama durumudur.Şu ana kadar hep özelde çalıştım ikincisi ise beraat kutsal bir kavramdır hukuk dilinde delil yetersizliğinden beraat çalışan memurda sadece disiplin soruşturmasını engellemez o nuda sanırım sonuçta mahkeme şahsın lehine bozar.
    ARKADAŞLAR BURADA BİR KADROLAŞMA OYUNU VAR!!!

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

MİLLETVEKİLİ OLUYOR PEDAGOG OLAMIYOR

ELİMDE bir belge. Hatay’ın Dörtyol İlçesi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenmiş bir iddianame. Savcılık, Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açmış.
    Aynen okuyalım:

‘Hazırlık No. 2002/2075. Esas No. 2002/1029. İddianame No. 2002/538.

Davacı: Kamu Hukuku

Şikayetçi: TEDAŞ Dörtyol İşletme Başmühendisliği

Sanık: İsmail Soylu. Mustafa ve Hatice oğlu, 1955 doğumlu.

Suç: Hükümetçe mühür altına alınmış şeyler hakkında hırsızlık.

Suç tarihi: 7 Temmuz 2002. (Tutanak tarihi)

Sevk Mad: TCK 492/2, 522 maddeleri.

Deliller: Kaçak cereyan kullanma tesbit tutanağı, sanık ifadesi, vd.

HAZIRLIK EVRAKI İNCELENDİ.

Olay tarihinde TEDAŞ görevlilerince yapılan kontroller sırasında sanığın, evindeki hat üzerinde mühürlü bir şekilde bulunan elektrik saatini, film takarak diski durdurmak suretiyle devre dışı bıraktığı ve bu suretle kaçak elektrik kullandığı tesbit olunmuştur.

Yapılan incelemede sanığın hükümetçe mühür altına alınmış şeyler hakkında hırsızlık suçunu işlediği yukarıda belirtilen delillerle anlaşıldığından, sanığın Mahkemenizce yargılamasının yapılarak suçunun subutu halinde yukarıda belirtilen sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmasına karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur. 14 Ağustos 2002. Bilgin Bakır. Dörtyol Cumhuriyet Savcısı.’

* * *

Şimdi ‘kim bu sanık İsmail Soylu’ diye soracaksınız. Kaçak elektrik kullandığı, iddianamedeki deyimle ‘hırsızlık’ yaptığı iddia edilen bu kişi, o günlerde tüccarlık yapan bir vatandaş.

Şimdi ise AKP Hatay milletvekili!

Yakalanıyor ve hakkında dava açıldıktan yaklaşık 2.5 ay sonra AKP’den milletvekili seçiliyor.

Peki bu dosya ne oluyor? İsmail Soylu, milletvekili seçilince otomatik olarak dokunulmazlık kazanıyor! Dolayısıyla yargılanması mümkün değil.

Bir iktidar düşünün ki, pek çok milletvekilinin dosyaları bu ‘dokunulmazlık zırhı’ arkasına sığınmış bekletiliyor ve haklarında hiçbir yasal işlem yapılamıyor!

Yargıdaki suç dosyalarında zimmet, irtikap, kalpazanlık, yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırma, naylon fatura, hırsızlık gibi nice suçlar varken, adına dokunulmazlık denilen bu tuhaf ve yüz kızartıcı nesneyi kaldırmaya, milletvekillerini yargıya göndermeye AKP’nin eli varmıyor!

Hem de seçim beyannamesinde ‘dokunulmazlığı kaldıracağız’ ifadesi varken!..

Ve evinde kaçak elektrik kullandığı iddiasıyla hakkında dava açılan bir şahıs, şu anda ‘vekilimiz’ sıfatıyla bizi Meclis çatısı altında temsil ediyor. Ne hoş, ne güzel, helal olsun!

* * *

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ve çok gariptir ki geçmiş karaları okuduğumda adam sapıklıktan girmiş çıkmış sonra memnu haklarını iade etmişler ve memur olmuş...
    Bir başkası kaçak elektrik kullanmış yakalanmış suçu sabit MİLLETVEKİLİ olmuş,
    Bir diğer kaçak elektrik kullanmış suçu sabiz 6 ay komşuya gitmeme cezası almış,
    Birilerine gidip yakınır derdini anlatırsın,şöyle bir bakış sembolik bir üzülme, sonra 2007 T.C sinde çok garip bir soruardeş sende solculuk, koministlik falan var mıydı,
    Evet var kardeşim ben ilerici demokrat ve üstüne üstlük ADLİ SİCİL KAYDI tertemiz bir vatandaşım.
    Namus ve dürüstlük için ise can verir can alırım,
    Şimdi soruyorum size ilgili amir bir AKP bürokratı kanun koyucumu yoksa KANUN UYGULAYICIMI?
    Ben ANAYASADAN doğan haklarıma hala inanıyorum.
    Önemli not:Hala AB ye biz demokrat olduk demek sanırım kocaaaaman ve kuyruklu bir yalan...AHİM de görüşürüz sayın Bürokrat
    SAYGILARIMLA

Nerede
    Aydın
    İletiler
    1.962
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaş,
    Benim daha önce sorduğum,"yeni TCK ile 657 arasındaki çelişki nasıl çözülür"soruma cevap bulamadan sizin probleminize aklınızın almayacağı bir örnek vereceğim,konu çok tazedir.Biliyorsunuz eski TCK anlayışı ile yeni TCK anlayışı farklıdır.Yeni TCK kamu görevi haklarında "süresiz mahrumiyet"anlayışı taşımaz.Eski TCK ise "suç işlersen seni doğduğuna pişman ederim.atanma veya seçimle göreve gelmeyi,görevdeysen kalmayı unut"anlayışındadır.Yeni TCK dan önceki bütün mevzuat bu paralelde düzenlenmiştir.Şimdi konuya geliyorum.Eski TCK anlayışında düzenlenmiş olan 2839 s.Milletvekili Seçimi kanunun da yeni TCK paralelinde hiçbir değişiklik yapılmamıştır,yani eski TCK mantığıyla yazılmıştır.Şu anda yürürlükte olan 2839 sayılı kanunun "Kimler milletvekili seçilemezler"başlıklı 11/f maddesini yazıyorum.
    Affa uğramış olsalar bile;
    1-Basit ve nitelikli zimmet,irtikap,rüşvet,hırsızlık,dolandırıcılık,sah tecilik,inancı kötüye kullanma,dolanlı iflas gibi suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları,resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya devlet sırlarını açığa vurma suçlarından biriyle mahkum olanlar,
    2-TCK.nun ikinci kitabının,birinci babında yazılı suçlardan veya bu suçların işlenmesine aleni olarak tahrik etme suçundan mahkum olanlar,
    3-Terör eyleminden mahkum olanlar,
    4-TCK 536.maddesinin birinci,ikinci ve üçüncü fıkralarında yazılı eylemlerle aynı kanunun 537.maddesinin 1.,2.,3.,4., ve 5. fıkralarında yazılı eylemleri siyasi ve ideolojik amaçlarla işlemekten mahkum olanlar...milletvekili seçilemezler diye yazmaktadır.(Sizinle ilgisi yok,mahkum olmuşluğunuz olmadığı gibi affa uğramışlığınız da yok)
    Şimdi geliyorum -eski TCK anlayışına göre inanılmaz,ama yeni TCK anlayışına göre gayet normal olan- Yüksek Seçim Kurulu Kararına:
    Karar tarihi:19.05.2007
    Karar No:268
    Madde:3
    "5237 s.TCK uyarınca,taksirli suçlar hariç 1 yıl ve daha fazla veya 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununun 11/f maddesinde belirtilen suçlardan kesinleşmiş hapis cezası bulunanların bu cezalarını infaz ettiklerine veya etmiş sayıldıklarına ilişkin belge getirmeleri halinde milletvekili olabilecekleri...(Kararı daha detaylı olarak YSK sitesinde bulabilirsiniz.)Demek istediğim memlekette neler oluyor,sizin başınıza neler geliyor.Baştan aşağı saçmalık. O sorumluyu hukukla yok edin.Selamlar..
    Not:YSKnın bu kararının2839 s.kanuna açıkça aykırı olduğu,ama yeni TCK.nun 53.maddesindeki hakları kullanma bakımından 53.maddenin gerekçesine uygun olduğu açıktır.(Benimde "Hukukta Facia"diye bahsettiğim,ama kimseye anlatamadığım konu buydu.)

Nerede
    Aydın
    İletiler
    1.962
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaş,
    Benim daha önce sorduğum,"yeni TCK ile 657 arasındaki çelişki nasıl çözülür"soruma cevap bulamadan sizin probleminize aklınızın almayacağı bir örnek vereceğim,konu çok tazedir.Biliyorsunuz eski TCK anlayışı ile yeni TCK anlayışı farklıdır.Yeni TCK kamu görevi haklarında "süresiz mahrumiyet"anlayışı taşımaz.Eski TCK ise "suç işlersen seni doğduğuna pişman ederim.atanma veya seçimle göreve gelmeyi,görevdeysen kalmayı unut"anlayışındadır.Yeni TCK dan önceki bütün mevzuat bu paralelde düzenlenmiştir.Şimdi konuya geliyorum.Eski TCK anlayışında düzenlenmiş olan 2839 s.Milletvekili Seçimi kanunun da yeni TCK paralelinde hiçbir değişiklik yapılmamıştır,yani eski TCK mantığıyla yazılmıştır.Şu anda yürürlükte olan 2839 sayılı kanunun "Kimler milletvekili seçilemezler"başlıklı 11/f maddesini yazıyorum.
    Affa uğramış olsalar bile;
    1-Basit ve nitelikli zimmet,irtikap,rüşvet,hırsızlık,dolandırıcılık,sah tecilik,inancı kötüye kullanma,dolanlı iflas gibi suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları,resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya devlet sırlarını açığa vurma suçlarından biriyle mahkum olanlar,
    2-TCK.nun ikinci kitabının,birinci babında yazılı suçlardan veya bu suçların işlenmesine aleni olarak tahrik etme suçundan mahkum olanlar,
    3-Terör eyleminden mahkum olanlar,
    4-TCK 536.maddesinin birinci,ikinci ve üçüncü fıkralarında yazılı eylemlerle aynı kanunun 537.maddesinin 1.,2.,3.,4., ve 5. fıkralarında yazılı eylemleri siyasi ve ideolojik amaçlarla işlemekten mahkum olanlar...milletvekili seçilemezler diye yazmaktadır.(Sizinle ilgisi yok,mahkum olmuşluğunuz olmadığı gibi affa uğramışlığınız da yok)
    Şimdi geliyorum -eski TCK anlayışına göre inanılmaz,ama yeni TCK anlayışına göre gayet normal olan- Yüksek Seçim Kurulu Kararına:
    Karar tarihi:19.05.2007
    Karar No:268
    Madde:3
    "5237 s.TCK uyarınca,taksirli suçlar hariç 1 yıl ve daha fazla veya 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununun 11/f maddesinde belirtilen suçlardan kesinleşmiş hapis cezası bulunanların bu cezalarını infaz ettiklerine veya etmiş sayıldıklarına ilişkin belge getirmeleri halinde milletvekili olabilecekleri...(Kararı daha detaylı olarak YSK sitesinde bulabilirsiniz.)Demek istediğim memlekette neler oluyor,sizin başınıza neler geliyor.Baştan aşağı saçmalık. O sorumluyu hukukla yok edin.Selamlar..
    Not:YSKnın bu kararının2839 s.kanuna açıkça aykırı olduğu,ama yeni TCK.nun 53.maddesindeki hakları kullanma bakımından 53.maddenin gerekçesine uygun olduğu açıktır.(Benimde "Hukukta Facia"diye bahsettiğim,ama kimseye anlatamadığım konu buydu.)

Nerede
    istanbul
    İletiler
    99
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

evet malesef başka bir yolu

Nerede
    Aydın
    İletiler
    1.962
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ekremiyican Kardeş;
    Sizce Anayasanın 138.maddesi ne işe yarar?

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Avukat Ragıp Bey,bişey sormak istiyorum.Siteye acemiyim,yanlışım olursa affedin lütfen.Ben 6 sene evvel,suç işlenen bir ortamda bulundum ve kurtulamadım.Salıverildik.Bu,1 sene sonra sabıka kaydıma işlendi.5 sene sonra silineceği söylendi.Şimdi ben de memur olamayacak mıyım?Yani sabıka kaydı silinse bile,arşivde hep gözüküp,benm karşıma mı çıkacak?Beni cvplarsanız çok mutlu olacağım.Çok mutsuzum..

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

herşey pürüzsüz bir şekilde olup gitmiyor bazen..

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

intihar eden memur www.hukuki.net

Forum