İyi günler. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda devlet memuru olarak görev yapmaktayım. Ayrıca üniversitede özgün öğretimde okumaktayım ve son sınıftayım.Son sınıfa kadar yıllık iznim ve rapor hakkımla ve özellikle idarenin idare etmesiyle okudum.Geçen yıl tayının çıktı ve yer değiştirdim,yeni görev yerimde okula devam ettim.Burda ekstra olarak mesai sonunda ve hafta sonlarıda çalışarak idare edilmemi sağlıyordum son sınıfın 1.dönemini yeni görev yerimde bu şekilde bitirdim ancak final zamanında 5 gün izin ve iznimin son günü 10 gün rapor aldım,raporu yolladım ve müdür beyden sınavların yoğunluğundan bahsederek beni idare etmesini daha sonra ekstara çalışarak bunları telafi edeceğimi belirttim ve kabul etti taki yeni görev yerimde 1.dönemi de bu şekilde okumuştum.Ancak okuldan göreve geldiğim gün hakkımda 40 gün izinsiz ve mazeretsiz olarak göreve gelmediğime dair düzenlenmiş ve işleme sokulmuş tutanaklar olduğunu öğrendim.Tutulan tutanaklar topluca önce 21 gün iznimin bitiş tarihinden itibaren düzenlenmiş ve resmi yazıyla 657 sayılı DMK nun devlet memurluğundan çıkarma başlıklı 125/E maddesinin (d) bendinin "Özürsüz olarak bir yılda toplam 20 gün göreve gelmemek" şeklinde cezalandırılmam istenmiş ve devamında 7 gün,7 gün ve 5 günlük olarak toplam 40 günlük tutanaklar düzenlenmişti.Göreve başladıktan sonra muhakkik görevlendirilmiş ve savunma verdim fakat diğer mesai arkadaşlarımdan savunmaları istenmedi olay valilikten bakanlığa intikal ettirildi.Almış olduğum 10 günlük raporu düşüttürerek toplam 31 gün göreve gelmediği dair bakanlık 657 sayılı DMK nun devlet memurluğundan çıkarma başlıklı 125/E maddesinin (d) bendinin "Özürsüz olarak bir yılda toplam 20 gün göreve gelmemek"şeklindeki cezayı usule uygun bulmayarak 125.maddenin uygulanamayacağı DMK nun 94.maddesine göre işlem yapılacağını belirterek hakkımda işlem yaptı.Bu işlemi yapabilmesi için idarenin beni göreve başlatmaması gerektiği ve beni hemen müstafi sayması gerektiği hakkında bazı çevrelerden bilgi aldım.İlk savunmamı verdiğim tarihle bakanlıktan yazının gelmesi arasında 42 günlük süre var ve ben bu sürede maaşımı aldım normal görevimi yürüttüm.Olayın başlangıç tarihiyle işlemin yapılması arasında 97 günlük bir süre var ve bakanlık beni 94. madde ''mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır'' şeklinde cezalandırmasının hukuki olup olmadığına dair bir danıştay kararı ve 94.maddenin uygulanmasına esas bir karar bulamadım.Bu kararları temin etmeme yardımcı olurmusunuz, nasıl ulaşabilirim bilmiyorum?Bilgilendirirseniz ve beni yönlendirirseniz sevinirim.Yardımlarınız için çok teşekkür eder saygılar sunarım.