+ Konuyu Yanıtla
4 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon
31 den 40´e kadar toplam 44 ileti bulundu.

Konu: Paranoid Şizofreni

Paranoid Şizofreni Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Paranoid Şizofreni

Sayın Cyberian,

İçten ve samimi paylaşımınız için teşekkür ederim. İlgi ve zevkle oludum. Yazım diliniz, kurgunuz ve sıralamanız ile öykü tadında bir cevap vermişsiniz. Öncelikle bu sebeple teşekkür ederim. Ayrıca samimiyetiniz ve medeni cesaretiniz için de tebrik ederim. Sizin yazınız ile araştırma yaptığım süre boyunca belki de ilk kez bu hastalığı tam olarak anlayabildim.

Araştırmamın temel dayanağı ise hasta olduğunu fark etmeden topluma yön verebilen ve toplumda buna inanan insanların olup olmadığı ve bu hastalığın hastaya verdiği zararla birlikte sosyal açıdan insanlara nasıl zarar verdiği. Örneğin Ufo gördüğünü iddia eden kişiler eğer şizofren ise yapılan testler ve hipnozda da aynı sözleri söyleyeceklerdir. Çünkü o anı beyninde zaten yaşamışlardır. Peki bu farklı kişisel gerçekliklerin kişiselleştirilmesinden sonra toplumsallaştırılması durumunda ortaya neler çıkabilir.

Yada somuta indirgersek şunu sormak isterim. Hasta olduğunuzu farketmediğiniz zamanlarda beyninizde yaşadığınız gerçeklik konusunda diğer insanları ikna edebildiniz ve gerçek olduğuna inandırabildiniz mi?

Şimdiden teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Paranoid Şizofreni konulu yargıtay kararı ara
    Paranoid Şizofreni konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    133
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu sorunuza cevap verebilmek için çok derinlere girmek gerekir. Daha önceki yazımda şizofrenlerin oynadıkları oyunların değişkenlik gösterdiğini belirtmiştim. Sizin sorduğunuz sorunun cevabı "İdealleri olan şizofrenler" ile bağdaşıyor. Böyle birşey yok tabiki, konuyu net olarak basit şekilde anlatabilmek için kendim böyle bir isim uydurdum.

İdealleri olan şizofrenler diğer şizofrenlerden ayrılır. Çünkü idealleri olan şizofrenler oynanan oyunda dünyayı kurtarmak yahut başka hedefler içerisinde bulundukları andan emir almak yerine idealleri doğrultusunda gerek olmayan varlıklara gerekse gerçek kişilere emir vermeyi tercih edenlerdir.

İdealleri olan şizofrenler genellikle "Seçilmiş insan" olduklarına inanarak bu yolculuğa başlar. İlk etapta hastalığın şiddeti daha azdır. Yani sadece hayalgüçlerini kullanırlar ve ortadaki belirgin sesler tam olarak hastayı etkisi altına almış değildir. İşte bahsettiğiniz o ince sınır bu noktadan başlar. Kişi ideallerine ulaşmaya ve diğer insanların beyinlerini yıkayıp kendine inandırmaya başladığında oyun bambaşka hale gelir ve delilik sınırından uzaklaşır. Kendisi içten içe yahut alenen seçilmiş insan olduğuna dair imalarda bulunsada, çevresi kişinin hasta olduğunu düşünmez bile. Ona saygı göstermeye ve onun açtığı yoldan beraber hareket etmeye devam eder.

Yani kısaca oynanan oyun bir anda hedeflerin gerçekleştirilmesi ile hayal dünyası ile sınırlı kalmaz gerçeğe dönüşüverir.
    Örnek vermek gerekir ise biz 20 kişilik bir oluşum içerisinde yer alsak ve ben size desemki; Boğazdaki yalıların tamamını biz alacağız. Eğer ortada bu parayı bulmak için ciddi bir plan ve hareket girişimi sundu isem ve akabinde hayatlarımızı değiştirecek bir güç sağlamayı başarırsam. Siz neden buna inanmayasınız ? Oysa idealleri olan şizofrenin hedefi çok güçlü olup belkide bir gün peygamberliğini ilan etmek yahut farklı bir güç sahibi olmak olabilir. Tahmin edebileceğiniz gibi dünyanın kendi yüzünden yıkılmasının bir şizofren için hiç bir önemi yoktur. Onun tek amacı kendini belli bir noktaya getirip ideallerini gerçekleştirmektir.

Örnek vermek gerekir ise " Sarı takım elbisenin üzerine siyah kravat takmak bir hatadır, ama en soğuk kış döneminde Rusya gibi bir ülkeye saldırmak akıl hastalığıdır "

Size oynanan oyunlardan 2 örnek vermiştim fakat en çok oynanan oyunlardan birini söylemekten kaçınmıştım. Bu oyun "Allah, Peygamber, Melek, Şeytan" oyunudur. En tehlikeli oyunlardan birisi budur. Bu oyuna dahil olan insanların tamamı sayılara ve etrafındakiler davranışlarına belli kurallar getirir. Çivici katil diye tabir edilen kişide bu oyunların kurbanlarından biridir ve sayılar ile ilahi emirler arasında gidip gelmiştir. İnsanların inançlarına saygı duyduğum için Dinler ve Peygamberler konusuna girmek istemiyorum.

Sonuç olarak ufolardan yada uzaylılardan emir aldığınızı ( yada farklı bir güçten ) bu devirde diğer insanlara inandırmanız güçtür. Fakat cehalet döneminde bunu yapmak mümkün tabiki. Buradaki en önemli konu idealleri olan şizofrenin kendi için ölüme seve seve gidecek kişilerin beyinlerini yıkaması ve onlara bir gelecek vaad etmesidir. Belli bir güce ulaştıktan sonra önündeki engelleri tekrar beyin yıkayıp yahut olumlu sonuç alamıyor ise kendisine inananlar ile beraber şiddete başvurarak çözmeye çalışır.

Sonuç olarak bu tip şizofrenler toplumu çoktan peşlerinden sürüklemiş hatta büyük savaşlara imza atmıştır Bazılarıda idealleri doğrultusunda mafya lideri yahut tarikat lideri olmuş yaşamlarına devam etmektedir.

Son olarak benim inandırıp inandırmadığım sorusunu sormuşsunuz. Ben ideallerimi terk edeli çok oldu. Ama ideallerime ulaşabilmem için çok kişiye bakabilmem gerekiyordu haliyle çok paraya ihtiyacım vardı. Akabinde dgm de cürüm işlemek maksadı ile teşekkül oluşturmaktan yargılandım. İdeallere ulaşma yolunda direkten döndükten sonra ideallerden vazgeçip hayata uyum sağlamaya çalıştım ve zamanla ideallerimi terk ettim.

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Nazik cevabınız için teşekkür ederim. Sorularımın ardı arkası kesilmiyor, ancak bu hastalığı ve mağdurlarını gerçekten merak ediyorum. Dünya üzerinde bu hastalığa yakalanan pek çok kişi olduğunu düşünüyorum ve merak ettiğim konulardan biri de bu hastalık içerisindeki insanların organize olup olamayacağı. Olayımızı somutlaştırırsak, uzaylılara inanan onlarla iletişime geçtiğini söyleyen bir kişi olduğunu düşünelim. Beynindeki yansımalarla gerçekliğini ayırt edemeyeceği hayaller arasında hissettiği, gördüğü, dokunduğu şeylere inanması kaçınılmaz olacaktır. Bu durumdaki bir kişi aynı şeyi düşünen başkaları ile iletişime ve etkileşime girebilir mi? Yoksa hastalık benlik duygusunu geliştirip diğer herkesin ona tabi olması gerektiği düşüncesini mi dayatmaktadır.

Örneğin uzaylıları gördüğünü söyleyen birisi bir uzaylı şekli çizse bu durumda başka bir paranoid şizofren aynı şekli görüp hayallerini daha somut olarak o şekil üzerine oturtabiliyor mu? Gerçek yaşamdaki fantastik çizimlerin hayallere etkisi acaba nedir. Genellikle görülen figürler fantastik dünyada çizilenlere benzeşiyor mu? Yoksa tamamen farklı daha önce görülmemiş ve bilinmeyen salt hayal gücünün kendisine gösterdiği bir görüntü müdür acaba?

İletiler
    133
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Elimden geldiğince izah etmeye çalışacağım. Aslında hastalık ile yazılabilecek binlerce şey var ama sizin sorularınıza elimden geldiğince tam olarak bu hastalığı anlayabilmeniz için cevap vermeye gayret ediyorum.

Fantastik olarak hasta ne herhangi bir figür görür nede olmayan varlıkları görmek gibi bir halisülasyon içerisine girer. Yani sizin gördüğünüz objeleri aynı şekilde görür fakat beynindeki oyuna göre objelere farklı anlamlar kazandırır.

Örnek vermek gerekir ise hasta olmayan şeyler görmez. Sadece olanlara farklı anlamlar yükler. Mesela hasta kendinden bihaber şekilde sokaklardadır ve köşe başında 2 tane takım elbiseli adam görür ve onların kendi için orada durduklarını ajan veya başka birileri olduklarını düşünür. Yahut bir sigara dumanını bambaşka şekilde görür orada bir yazı olduğunu düşünür bu yazının kendisine verilmiş bir mesaj olduğunu sanar. Ve ya elinde mikrofon olduğunu sanıp eline konuşarak mesajlar gönderir. Mesela bu hastalar içerisinde en yaygın olanlardan biri televizyondan mesaj almaktır.

Bu konuyla ilgili benimde şaşırdığım bir anımı anlatayım size. Hastahanede hastalar dizilmiş tvye dikkatli bir şekilde bakıp heyecanlanıyorlardı. Dedim ne oluyor burda ? dediler Ahmet Hakan az sonra haberleri sunacak. Hiç anımsamıyordum ben Ahmet Hakan ı o döneme kadar, sanırım bir kanalda haberleri sunuyormuş. Neyse Ahmet Hakan çıktı başladı haberleri sunmaya. Dikkat ettim Bazı hastalar tv önünde gözlerini kırpmadan izliyor. Bir taneside Ahmet Hakan karşısındaymış gibi saçma sapan sorular soruyor. Soru sorulduktan sonra hastalardan bazıları 2 kere kırptı hayır dedi 1 kere kırptı evet dedi tarzında yorumlar yapıyor. Meğer bunlar toplu şekilde Ahmet hakan a sanki yanlarındaymış gibi sorular sorup daha sonrada gözlerini 1 kere kırparsa evet 2 kere kırparsa hayır diye cevap verdiklerini düşünüyorlarmış. (Kapadım tabi başka kanalı açtım, dağılın dedim ) Burada 10 15 kişi ne oyunu oynuyor iseler beraber organize oldukları kesin.

Sorunuzun asıl cevabı ise bir hastanın normal insanları kendine inandırabilmesi için hastalığını saklaması ve onlara kendisi ile beraber hareket etmeleri için vaatler verip en azından bir kısmını gerçekleştirip onları peşlerinden sürüklemesi gerekiyor.

Bir hastanın kendisi gibi hasta olan insanları inandırıp hareket etmesi ise zeki bir hasta için çok kolay. Hastahanede şizofren olan hastaları kendi oyununuza yönlendirip onları kendi oyununuzun içerisine rahatlıkla sokabilirsiniz. mesela hastahanede alkol tedavisi gören birisi vardı ve yeni gelen hastaları kandırıp üzerlerindeki yeni tişörtleri yada terlikleri değiştirirdi. Gidip ben ajanım senin için gönderildim deyip hastaların herşeyini alıyordu

İşin garibi hastaları gerçek bir oyuna dahil edip onların normal gözükmelerini sağlayıp organize olmakta mümkün. Şimdi birisi gidip hastaları oradan çıkarsa ve onlara bir oyun sunsa bu oyuna dahil olacaklarından emin olabilirsiniz. Her istediğinizide seve seve yaparlar. Söylediğiniz uzaylıları görmek diye bir olay yok ortada. Bilinmeyen gizli güçleri oyuna dahil ediyor hasta. Nedir bilinmeyen güçler ? Tanrı, uzaylılar, ajanlar, diğer dünya vsvs. Bunları görmüyor sadece etrafındaki şeyleri farklı algılıyor. mesela bir çakmaktaki minik delikte gizli kamera var ve kendisini birileri izliyor sanıyor. Yada komşusunun aslında düşündüğü gibi sıradan bir komşu olmadığını, o binaya sırf ona yakın olabilmek için yerleştiğini ve kendini takip altında tuttuğunu sanabiliyor. Hatta anne ve babasının bunları aslında bildiğini ve ondan sakladıklarını düşünebiliyor.

Benim fantastik dünya dememdeki sebeb ise öyle bir atmosferi yaşamak cidden güç. İnanılmaz güç hissediyorsunuz kendinizde ve sonsuz bir cesaret/güven geliyor. Bastığınız kaldırımları babanızın malı gibi görüyorsunuz. Bu enerji sayesinde yorulma ve acı hissiniz tamamen ortadan kalkıyor.

Yani bu hastalığı düşünürken olmayan varlıkların göründüğü şeklinde düşünmeyiniz. Tersine olan ve herkesin gördüğü şeylere farklı anlamlar yüklediklerini düşününüz.

Sonuç olarak doğru cevap budur; Hastalık benlik duygusunu geliştirip diğer herkesin ona tabi olması gerektiği düşüncesini dayatmaktadır.

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teşekkür ederim. Anlamaya başladım. Aynı şeyi farklı bakış açısı ve zihinlerinin kurgusu ile gördüklerini söylüyorsunuz sanırım. Bu durumda Gökyüzündeki bir uçurtmaya da farklı anlamlar yüklemeleri doğal olacaktır. Organize olabildiklerini de örnekle anlatmışsınız. Aynı şekilde hasta olmadığına inanan ve zeki bir hasta çevreyi de etkisi altına alabilmektedir. Bu durumda kendi düşüncelerini mantıksal bir kurgu altına oturtabilsinki, normal insanlar ona inanabilsin. Kurgusunun gerçekliğine kendisini inandırmış bir hastanın çevresini ikna edebilmek için yalana da başvuracağını düşünmeye başladım.

Örneklendirmek gerekirse, peygamber olduğunu iddia eden bir hasta geçmiş zamanlardaki pegamberlerden sözler uydurabilir. Var olan sözleri de değiştirerek kendine uygun hale getirebilir. Bu hastalığın bireylere etkisinden ziyade topluma etkisi üzerinde duruyorum. Bir birey olarak hastalık insanın kendisine zarar verdiği kadar topluma da zarar verebilir. Yönlendirilmiş bir toplumun da bağlı bulunduğu sosyo- kültürel ekolojik sisteme zarar vereceği kaçınılmazdır. Hastalığın tedavi yolları tıp biliminin konusuna girdiğine göre bu konuyu ihmal ederek sohbete devam etmek istiyorum. Aklıma şöyle sorular geliyor. Acaba geçmişte tarihe yön veren ve kitleleri peşinden sürükleyen insanlar arasında bu rahatsızlığa yakalanmış olanlar olabilir mi? Herkesin bildiği bir John NASH ( Akıl Oyunları) Dahi ve Nobel ödüllü matematikçi, Syd Barett, Adolf Wölfli özellikle detaycılığı ile tanınan ressam ve besteci, gibi liderler arasında da bu hastalığın müzminleri olabilir mi ve hastalarsa bunun ipuçlarını nasıl bulabiliriz.

Örneğin Adolf Hitler gerçekten zalim ve faşist bir lider miydi, yoksa hasta bir zavallı mı?

İletiler
    133
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Belki bu yazıyı okuyan şizofreni hastaları bana kızacaklar fakat bir hasta normalken insan canlısı, çok iyimser, hümanist olabilir. Malesef şizofreni hastalığının başlangıç evresine girmeye başladığı anda zalim ve faşist hale gelir. Neredeyse tamamı böyledir. Her hasta şizofren değildir. Manik depresiflerde bu olgular her hastada gözükmez. Neden bu kanıya vardığımıda şöyle bir örnekle özetliyeyim.

Hastasınız ve bir oyuna dahilsiniz farzedelim. Olağanüstü güçler peşinde koşturup duruyor ajanlardan yahut Tanrı dan emirler alıyor bazende siz onlara emirler veriyorsunuz. Daha önce hastaların yaşadıkları olayları gerçek sanıp, gerçekten yaşasaydınızda herhangi bir duygu farklılığı yaşamıyacağınız yani gerçekten yaşamak ile oyun içinde yaşamanın bir farkı olmadığını anlatmıştım. Oynadıkları oyunlar sıradan oyunlar değil, dünyanın kaderleri ile oynuyorlar oyun esnasında kendi çaplarında. Misal konuştuğunu sandığı ajanlar "şu düğmeye basarsan Amerika kıtası haritadan silinecek ve atom bombaları orayı 10 saniye sonra yok edecek" deseler hasta 1 sn bile tereddüt etmeden düğmeye basıverir. Basmayan hasta ise hümanist olduğundan değil, kendini Amerika kıtası tarafındakilerden yana hissettiği için basmaz ve gider onların ajanları ile temasa geçer Ne zor bir oyun değilmi beyin her salise bunlara konsantre, olabildiğine üst düzey aksiyon şöleni Bundan dolayı hastalandıkları dönemde çok gaddar ve faşist hale gelirler.

Adolf Hitler de bana göre bu örneklerden biridir. Kendisi idealist bir şizofrendir. Hastaların hayatlarının bir döneminde resim yapma sanatı ile karşılaşma fırsatı yakaladıklarında, resim yapmaya heveslenip bu işe girişen hastalar topluluğuna oda katılmıştır. Çarpık aile yapısı her hastayı etkileyen sebeblerden biridir ve bu sorun Hitler'de de bulunmaktadır. Onbaşılık yaptığı dönemde yemekhanede oturduğu masayı aniden değiştirdikten sonra o masanın olduğu yere bir bomba isabet etmesi onu Tanrı nın koruduğuna ve seçilmiş insan olduğuna bu dönemde inanmaya başladığını düşünüyorum. Yani Hitler oynanması muhtemel bir oyunu henüz oynamaya başlamadan o oyunu gerçeğe çevirmeyi başarmıştır. Çoğu idealist hastanın amacı gerçek bir oyundur aslında ama bunu başaramayınca kendi bilinçaltı oyunlarını kurmak zorunda kalırlar. Daha önceki yazımda belirttiğim, insanların beynini yıkama ve onlara vaatler verme konusunda olağansütü bir gayret göstermiş ve bunuda başarmıştır. Milyonları toplayıp saatlerce durmaksızın Büyük Almanya söylevi çekerek kendinden geçmesinin yanındaki amacı insanların tamamını hedefe kitleyip herşeylerini ortaya koyup onun peşinden gitmeleridir. Ben eminimki Hitler in karşısında 1 milyon kişi değilde sadece siz olsaydınız, o yine kendini kaptıracak ve sizin beyninizi yıkamak için aynı söylevi sizede bıkmadan usanmadan çekecekti.
    Diğer bir güç ve kendini koruma içgüdüsü ile gestapoyuda kurup ipleri tamamen eline almasını sağlamıştır. Alman halkını o dönemde gaza getirmenin tek yolu Yahudilere karşı kışkırtmaktı bunuda başardı. İnsanları galeyana getirmeyi başarıp onlardan tam destek alıncada bir şekilde diğer ülkelere saldırmak için yeni bir bahane bulması gerekiyordu. Onuda bulmakta gecikmedi "Üstün ırk" senaryosunu ortaya koydu. Peki bu adamın amacı hedefi ne olabilirdi ? Bence tüm avrupayı alıp Almanya imparatorluğunu kurup kendini imparator ilan edecekti. Yada mesih olduğunu ilan edip yeni bir kitap yazacak bunları herkese zorla ezberlettirecekti. Bu adamın avrupayı elegeçirse dahi hiçbir zaman duramıyacağı ortada gidebildiği noktaya kadar götürecekti olayı. Rusyaya aniden saldırmasını ise ben şuna bağlıyorum. Tüm yaptıklarında Tanrı nın ve gizli güçlerin onu kolladığını sanmış ve herşeyi başarabileceğine inanmıştı. belkide bir ses fısıldadı "Bu gece Rusyaya girin ve komple ele geçirin, hiç merak etme biz her türlü desteği sana vereceğiz" Avrupanın belini kırmış ve komple hakim olmasında, önünde neredeyse engel kalmamış iken Rusya gibi kaybedeceği kesin bir savaşa girmesi akıl işi değildir. Resim sanatına olan sevgisini ise Fransaya girdiğinde ilk iş olarak ünlü ressamların en değerli resimlerinin müzelerden toplatıp imha ettirmesi ilede göstermiştir

Adolf Wölfli ise idealist grupta değildir. Kendini ayrıntıya adamış ve oyununu tualinin içerisinde oynadığını düşünüyorum. O ayrıntıları verirken içses onu şurayada şunu yapalım, burayada bunu ince ince yapalım, yok bak şurasını en minik şekilde işleyelim, tarzında çalışıyor olabilir. Hastalarının tamamının hayalgüçleri doruk noktasında olduğundan resime ilgi duyan hastalar için soyut resimler yapmak gayet kolaydır. Adolf Wölfli nin farkı ise sıkılmadan detaylara kitlenmesidir bence.

Peygamberler ve Dinler konusuna insanların inancına saygı duyduğum için girmek istemediğimi belirtmiştim daha önce. sadece şunu belirteyim, hastahanelerde peygamber olduğunu ilan eden hastaları eğer hastalık sürecinde tam kapılmadan sadece etki altında oldukları dönemde söylediklerini not alırsanız eğer. Yeni bir din kitabına sahip olmanız içten bile değildir Hatta diğer kitaplardan size daha mantıklı bile gelebilir bu kitap. Dikkat ederseniz eğer başka Peygamber gelmiyecek bu sondur denildikten sonra, açık kapılar kapanmış ve genelde mesih olduklarını ilan edenler ortalara çıkıp tarikat kurma çabasına girmişlerdir.

Hastalıklarını tam olarak anlamamız mümkün değil. Çünkü bu kişiler saçmalamadanda hayata göre senaryolar üretip hedeflerine ulaşmaya devam ediyorlar. Aslında gerçek olarak insanları inandırmaya çalıştıkları şeylerde bir saçmalıktır. Ama malesef insanlar bunlara inandığı zaman kimse onlara hasta demiyor. Belki vermeye çalıştığım bilgilerden sonra kimlerin hastalık aşamasında iken senaryolarını gerçeğe dönüştürdüğünü tahmin edebilirsiniz.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba
    kişilik bozuklukları ile ilgili araştırma yaparken yazılanlar çok ilgimi çekti.çünkü tam bir teşhis konmasada eşimin bu rahatsızlığının olduğunu düşünüyorum.neden derseniz; onu aldattığımı düşünüyor. kendince sebepler buluyor.yakın arkadaşı akrabalar çevre eş dost bakkal sucu farketmiyor.çok savaştım ,haksızlık yaptığına dair ama yok inandırıyor kendini.insan davranışları onu aldattığıma kanıtmış.başka bir kanıta ihtiyacı yokmuş.şu an ayrı yaşıyoruz.ayrılma arifesindeyiz.çyasal yollara başvurmadık.bir de bebeğimiz var.
    çok savaştım ama olmuyor.ayrıca kendisine göre onun hiç bir şeyi yok.kabul etmiyor.ben araştırmalarımla danışdığım psikolog ve psikyatrilerin dedikleriyle olabileceği kanısındayım.yaşadıklarımı anlatsam bir dakika dayanılmayacak durumlar.ama diğer taraftan eğer bu bir hastallıksa savaşmalıyımda diyırum.kadınlık gururm bir tarafta ,eşime yardım etmek istemem bir tarafta.nasıl doktora götürebilirim bilemiyorum.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Paranoid Şizofreni

sayın Av. Ali Sinkay,
    Şizofren hastası olan eşim ile 18 yıl boyunca yaşadım. Neyi , niçin yaptıklarını, kendilerince geçerli sebeplerle açıklıyorlar zaten. Size göre ya da toplumca mantıksız olması onlar için hiç sorun değil. Hatta ve hatta doğumuna sebep olduğu çocuklarının canını alma yetkisinin de kendisinde olduğunu mantığını bile kullanmaya kalkarlar. Sizinle iletişime geçmek isterim ve bir doktor kadar bilgive sahibim diyebilirim.

Nerede
    bursa
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şizofreni hastaları dünyayı değişik algılar. Normalde çevrede varolan uyaranlar dışında olmayan sesler, hayaller, garip kokularla dış dünya karışık ve anlaşılmazdır.Bu ortamda hastalarda anksiyete artışı, heyecan ve korku sıktır. Bu duygularla genelde normal olmayan davranışlar sergilerler. Şizofreninin ortaya çıkışı değişik şekillerde olabilir. Bazı hastalarda aniden ortaya çıkabileceği gibi çoğu hastada sinsice yavaş yavaş gelişir. Yavaş seyir gösteren şizofrenide başlangıçta dikkat toplama güçlüğü, toplumsal ilgiyi kaybetme, içine kapanma, kendine bakımda azalma, dini uğraşılarda artma veya kara sevdaya tutulma gibi belirgin olmayan ve ilk bakışta şizofreniyi düşündürmeyen belirtiler görülebilir ve sıklıkla başka psikiyatrik hastalıklarla karıştırılır. Bu başlangıç belirtilerinin ardından birkaç ay veya yıl içinde de tüm belirtileri ile hastalık ortaya çıkar. Hastalar sıklıkla garip davranışlar ve konuşmalar sergilerler.Gerçekte olmayan sesler işitmeye ve hayaller görmeye başlarlar. Bazı hastalarda garip pozisyonlarda uzun süre durma, bazılarında hiç hareket etmeksizin uzun süre sessiz kalma veya aşırı hareketlilik görülebilir. Yavaş seyir gösteren şizofreninin yanında hızlı seyir gösteren şizofreni de olabilir. Bu hastalarda ise belirtilerin çoğu bir arada aniden ortaya çıkar.Bazı hastalarda belirtiler hafif seyrederken bazılarında şiddetli semptomlar olabilir ve bu durumda hastaları kontrol etmek güçleşebilir.
    paranoid şizofrenide şüphecilikle ilgili belirtiler baskındır. Paranoid şizofrenlerde sık görülen temalardan bazıları şunlardır: kendisine kötülük yapmak isteyen kişiler veya güçler vardır, bununla ilgili sesler işitmektedir, bu nedenle evde perdeleri kapatıp oturmakta, yemek yerken zehirlenme riski olduğunu düşünerek yemeği kendi önünde hazırlatmakta veya kendi yaptığı yemeği yemektedir. Odasına dinleme cihazları yerleştirilmiştir, bu nedenle odasında temkinli konuşmaktadır, eşi kendisini aldatmaktadır, v.b.

Nerede
    zonguldak
    İletiler
    35
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Ali Sinkay rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Evet beni yakaldınız, paranoid şizofrenlerin uzaydan gelen ve dünyayı istila etmeye gelen yaratıkların insnaların beynini ele geçirmesi sonucu oluştuğunu biliyorum. O uzaylılarla son ana kadar mücadele edeceğim, kıyamet yaklaşıyor ve insanlığın sonunu getiremeyeceksiniz, toplumsal terörizmi tetikleyip dünyada bir kaos oluşturmak ve bu enerji ile tüm dünyayı ele geçirme isteiğinizi de biliyorum.

) Sayın rakun yazınız da bana fikir verdi.
    Konu ciddi öyle uzun anlatılmış ki, beni de ilgilendiriyor ve çoğu iletiyi okumaya çalıştım. Anlamadığım şey Ali bey neden böyle bir soru? Neden böyle bir konuyu araştırıyorsunuz, bu kadar uzun ve en ince detaylarına kadar?

Gözümden kaçmış olabilir, bu yüzden soruyorum ? Eşimde de kişilik sorunu var.

+ Konuyu Yanıtla
4 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

olmayan varlıkları görme hastalığı

olmayan varliklari gormek

paranoid şizofreni vaka örneği

şizofreni vaka örneği

şizofreni örnek vaka

yhs-ddc_bd

şizofreniyle ilgili vaka

olmayan varlıkları görmekolmayan varliklari var gibi goren hastaligin ismikaos vaka ornegiparanoid şizofreni hukukevde olmayan varliklar gormekparanoid cezalandirma yanilsamasiolmayan varliklar gormeşizofreni örnek vaka sorulariolmayan varlıkları görme ne hastalığışizofren vaka örneklerişizofreni örnek vaka soruları şizofreni vaka örnekleriolmayan varlıklları görmek terapi vaka örneğisevgiliye şizofrenik özür mesajıhttps:www.hukuki.netshowthread.php22542-Paranoid-sizofrenipage2
Forum