+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Hotmail adresi ile hakaret başkası adına mail alma,kendini farklı bir meslekten gösterme

Merhaba,
    2004- 2005 yıllarına ait hotmailden alınan var olmayan bir psikiyatır(psikolog da olabilir) adına alınan bir adresle tanıdığım bir arkadaşım ruhsal sorunları ile ilgili mektuplaşmış.Son bir kaç ay içersinde ise yine hotmail aracılığıyla farklı bir adresle arkadaşım özel hayatı ile ilgili tehtidler aldıktan sonra iş arkadaşlarına konuyla ilgili mailler ulaşmış.İçinde bulunduğumuz hafta içinde arkadaşım çalıştığım kuruma gelerek her iki adresten yollanan mailleri atan kişinin ben olduğuma dair savcılığa iki dilekçe verdiğini ve bir özür mektubu ile savcılığa gidersem şikayetinden vaz geçeceğini söyledi.Konuyla hiç bir alakam olmadığını söyleyerek yapmadığım bir şey için özür dilemeyeceğimi söyleyince müdürüme bütün bunları anlatacağını söyledi.Bende bunun üzerine istediği kişi ile görüşebileceğini söyledim.Müdürümle konuyla ilgili görüşmesinin ardından kurumuma ve çok sevdiğim müdürüme söz gelmemesi için rapor alarak iş yerimle ilgili ilişiğimi keseme yolundaki ilk adımımı attım.Gelişen olaylar neticesinde 2004-2005 yılları arasında yazılmış olan maillerden edindiğim örnekten IP numarasını öğrendim.IP numarasının kurumuma ait olduğunu tespit ettim.IP numarası başka bir semtteki kurumuma ait bir bölümden atıldığını gördüm.Atılan diğer maillerin bir kısmının IP numarası ise internet cafeye yada cafelere ait.Farklı bir meslek ve sahte bir isimle atılan maillerden bir örneğini suçlamayı yapan kişiden edindim.Maillede benim ismiminde geçtiğini hatta yazışma konusunun tamamen benle ilgili olduğunu gördüm.İşlemediğim bir suçtan dolayı adımın kirlenmesinden dolayı çok üzgünüm.Adımı temize çıkarmak için gereken ne ise yapacağım.Fakat izleyeceğim yolu bilemiyorum.Ip numrasının yanında hangi bilgisayardan atıldığını tespit etmeye yarayan bilgisayara ait farklı bir numara daha olduğunu öğrendim.Fakat bu kadar uzun süre önce atılan maillerin hangi bilgisayardan atıldığını öğrenmek mümkün mü bilmiyorum.Atılan mailler arkadaşımın maillinde halen daha duruyormuş.Bunun bir yardımı olur mu bilemiyorum.Konuyla ilgili görüşleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Hotmail adresi ile hakaret başkası adına mail alma,kendini farklı bir meslekten gösterme konulu yargıtay kararı ara
    Hotmail adresi ile hakaret başkası adına mail alma,kendini farklı bir meslekten gösterme konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: hotmail adresi ile hakaret başkası adına mail alma,kendini farklı bir meslekten gösterme

MAC adresi denilen ve hemen hemen tüm ethernet karti, routerlı adsl modem ve onboard tum malzemelerde bulunan ve silinemez bir seri numarasi vardir. Eğer maili gönderen bilgisayarın hangi MAC adresinden gönderdiğini tespit ettirebilirseniz işinize yarayacaktır.

Nerede
    Konya, Meram, Turkey.
    İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: hotmail adresi ile hakaret başkası adına mail alma,kendini farklı bir meslekten gösterme

Ben şunu biliyorum ki, telekom da dahil bütün kurumlar ellerinde bulundurdukları bilgiler ve verileri 10 yıl süre ile yok etmeme mükellefiyetine sahiptirler.

Siz ip numaralarını nereden öğrendiniz, çünkü bu bilgilere ulaşmak için Microsoft Corporation ile iletişime geçilmesi gerektiğini biliyorum.

Eğer ip numaraları elinizdeyse savcılığa gidin, durumu anlatın ve şikayete binaen ip numarasının bilgilerinin tespitini isteyin. Onlar Türk Telekom'a bu ip ve ya iplerin bilgi tespiti için istem gönderirler.

Telekomdan gelen cevaba göre de suçsuzluğunuz ortaya çıkmış olur ve bunun gerekli yerlerde ilan edilmesini isteyebilirsiniz.

Ben hala sizin hakkınızda nasıl salt bir bilgi olmadan kişisel suç duyurusunda bulunulduğunu da anlayamadım, konuyu biraz daha net anlatırsanız belki ben ve başkaları da size daha iyi yardımcı oluruz diye düşünüyorum.

Teşekkürler.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ip numaralarını öğrenen hakkımda suçlama yapan kişidir.Maillerden bir kısmı bu kişinin outlok adresine bir kısmı hotmail adresine yollanmış.Sanırım sakladığı maillerde outlok kullanıcısı olduğu adresinde kayıtlı.Şu da varki bu mailler adresinde mi kayıtlı yoksa bilgisayarında bir bölüm açtıda ordamı kayıtlı bunudan tam emin değilim.Outlok kullanıcılarının gelen maillerin IP numaralarını öğrenmeleri çok kolay olduğu için suçlamayı yapan kişide buradan öğrenmiş.Bende IP numarasının ait olduğu mailli şahsıma yollamasını istedim.Yolladığı mailin üst kısmında orjinal Ip yazaan yerin karşılığında IP numarasını aldım.Bu ıp numarasını internet sayfasının adres yerine yazıp git bölümünü tıklayınca çalıştığım kuruma ait bir sayfa açıldı.Açılan sayfa kurmumuzun internet sayfasında yer alan amblem yada resim gibi birbirinden kopuk bir kaç veri içeriyordu.Ip numarasını öğrenme sürecim bu şekilde meydana geldi.
    Hakkımda salt bilgi olmadan kişisel suç duyurunda bulunmasını bende anlayabilmiş değilim.Şahsıma ait hiçbir delil yok.Sanırım doktor olarak yazan kişinin ıp adreslerinden birinin çalıştığım kuruma ait çıkması onda benim yaptığıma dair bir gerçeklik oluşturdu.Çalıştığım kurumda şahsıma ait bilgisayar yok.Ayrıca kendisini tanıyan benden başka insanlarda var ama benim kadar yakından tanımıyorlar.Bu kişiden savcılık dosya numarasını vermesini istedim fakat vermedi.Savcılığa yaptığı işlemle ilgili sadece kendisinin söylediği kadar bilgim var.Savcılığa gidip bu konuyla ilgili özür mektubu verirsem davadan vaz geçeceğini söylemişti.Benden yazılı bir belge istemesi ve bunu savcılığa vermemi talep etmesi aklımad bir takım soru işaretleri ortaya çıkardı.Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar.Teşekkür ederim.

Nerede
    Konya, Meram, Turkey.
    İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eğer savcılığa yazılı özür belgesi verirseniz size atılan iftirayı kabul etmiş olursunuz.
    Belki de bunu kabul etmenizin ardından başka suçlamalar da size hibe edilebilir. Bunun için öncelikle size gönderilen ip adresini bulmuş olmasına güvenmeyin. Kendisine o ip adresinin asla size ait olmadığını söyleyin. Yine de size olan suçlamayı devam ettirirse siz de savcılıktan ip numarasının tespitini talep edersiniz.

Belki de kurum içinden bir birisiyle ortaklık yapıp ip adresini alarak kurumdan herhangi birine suçlama yapmak istediler; kim bilebilir ki?

Şahsınıza yapılan suçlamada da mantık hatası var. Kişinin sözleri sizi etkilemesin, herkes iddiasını ispatla mükelleftir. Sabırlı olun, savcılık doğruyu tespit eder.

Nerede
    Ankara, Turkey.
    İletiler
    312
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Göktürk Özdoğan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben şunu biliyorum ki, telekom da dahil bütün kurumlar ellerinde bulundurdukları bilgiler ve verileri 10 yıl süre ile yok etmeme mükellefiyetine sahiptirler.

Siz ip numaralarını nereden öğrendiniz, çünkü bu bilgilere ulaşmak için Microsoft Corporation ile iletişime geçilmesi gerektiğini biliyorum.

Eğer ip numaraları elinizdeyse savcılığa gidin, durumu anlatın ve şikayete binaen ip numarasının bilgilerinin tespitini isteyin. Onlar Türk Telekom'a bu ip ve ya iplerin bilgi tespiti için istem gönderirler.

Telekomdan gelen cevaba göre de suçsuzluğunuz ortaya çıkmış olur ve bunun gerekli yerlerde ilan edilmesini isteyebilirsiniz.

Ben hala sizin hakkınızda nasıl salt bir bilgi olmadan kişisel suç duyurusunda bulunulduğunu da anlayamadım, konuyu biraz daha net anlatırsanız belki ben ve başkaları da size daha iyi yardımcı oluruz diye düşünüyorum.

Teşekkürler.
    Sn Özdoğan ip numarası almak için sanıldığı gibi microsoft ile iletişim gerekmez her mailde zaten options seçeneğinde gönderen kişinin ip adresi bulunur ip adresi tespiti çok kolaydır yerini bulmakta buna dahil...

Nerede
    Konya, Meram, Turkey.
    İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teşekkür ederim, e-postanın silindiğini düşünmüştüm.. ispatlama açısından bu yolun izlenmesi gerektiğini düşünüyordum, elbette bunu görsel olarak ispat edebilir ama savcılığa gidince zaten onlar bu işlemleri kendileri yapıyor.

İlginiz için teşekkürler.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Anladığım akdarıyla benim yapmam gereken sadece beklemek.Gönerdilen maiiler, mail kutusunda değilde bilgisayarda orjinal haliyle bir dosyada duruyorsa yapılabilecek bir şey var mı?
    Merak ettiğim bir diğer husuta gönderilen mailler hotmailden olduğuna göre maillerin iddia edilen adresten atılıp atılmadığı hotmaille sorulur mu? Eğer böyle bir durum olacaksa hotmail 2004-2005 yılına ait dönemde söz konusu adresten yollandığı söylenen bu maillerin gönderilmiş olduğunu teyit edebilir mi?
    Diyelim ki söz konusu mailler çalıştığım kurumdan atılmış olduğu tespit edilirse şahsımla ilgili adli durumla ilgili nasıl gelişmeler yaşanır?
    söz konusu durumdan suçsuzluğum ortaya çıkarsa ben hakkımda yapılan bu asılsız suçlamalarla ilgili yasal olarak ne yapabilirim? Adım gerçek olmayan bir olayla haksız yere kirletildiği için, kurumda çalışan birine bu durumla ilgili şeyleri anlattığı gibi hakaret içeren sözlerde kullanılması özelliklede müdürümle asılsız iddialar üzerine hakkımda konuşma yapıldığı için mağdur durumda kalmamdan ötürü bu kişiye dava açabilir miyim?
    Hakkımda suç duyurusunda bulunduğunu söylemesine rağmen bunu hiç yapmamış da olabilir.Bu durumu öğrenme şansım var mı? Eğer hiç suç duyurusunda bulunmadıysa savcılığa gidip özür mektubu vermemin anlamı bu mektubu kullanrak hakkımda suç duyurusunda bulunmak olduğunu düşünüyorum.Eğer gerçekten suç duyurusunda bulunulduysa özür mektubunu kullanarak beni suçlu duruma düşürmek niyetinde olduğunu sizin gibi bende düşünmüştüm.

Nerede
    Konya, Meram, Turkey.
    İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bence siz öncelikle suç duyurusunda bulunulup bulunulmadığını öğrenmek için savcılığa gidin derim ki, bu konuda bir mantık hatası var.
    Sizin suçlu olma ihtimaliniz olsa bile ve şikayet edildiyseniz mutlaka sizi bu konuda ifade vermeye çağırmaları gerekirdi.

Ben sizinle konuşan kişinin yalan söylediğini düşünüyorum ve bunu beklemekten başka hiçbir şey göstermez. Sizin için, eğer bir zarar meydana getirmiyorsa, beklemenin hiç bir sakıncası yok.

Söylediğiniz tarihteki e-posta iletilerinin tespiti mümkün.
    Sizin bilgisayarınızda duran belgelerin ispat unsuru olma ihtimali düşük, çünkü değiştirilme imkanı var olarak düşünülecektir.

Diğer dava sorularınızın cevabı da olumlu, sizin üzerinize asılsız olarak bir suç atılmaya çalışılmış ve bu kurumunuzdaki üst merciilere bildirilmiştir.

Eğer sizin hakkınızda müdürünüze veya diğer bölümlere şikayet yapılmışsa; şimdi bile, suç duyurusunda bulunulmuş olmasa bile, bu işle alakanızın olmadığının tespitini isteyebilir ve bundan sonra o kişiye manevi tazminat davası açabilirsiniz.
    Ancak karşı tarafın eylemlerinde bir suçun oluşup oluşmadığını verilen bilgilerden tahlil edemiyorum.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"21. Davalar Bir Yıl İçinde Açılmalıdır.

Bu sözleşme veya hizmetle ilgili her türlü dava, bir yıl içinde açılmazsa sonradan açılamaz. Bir yıllık dönem, davanın ilk açılabileceği tarihte başlar. Dava açılmazsa hak talebi kalıcı bir biçimde engellenir. Bu siz ve halefleriniz için geçerlidir. Ayrıca, bizim için, haleflerimiz için ve sözleşmeyi devrettiklerimiz için de geçerlidir."
    Yukarıda microsoft hizmet sözleşmesinden bir maddeye yer verdim.Burda söylenmek istenenden şunu anlayabilir miyim? 2004-2005 tarihinin üzerinden bir seneden fazla zaman geçtiği için dava açılamaz ve bu yıllara ait bilgilere ulaşılamaz.Siz 10 yıl süre içindeki bilgilere ulaşılabileceğini söylemiştiniz.Bu kesin olarak emin olduğunuz bir bilgi midir? Teşekkürler

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

e mail adres farkli gostermek

baskasi adina mail adresi alma

https:www.hukuki.netshowthread.php21565-Hotmail-adresi-ile-hakaret-baskasi-adina-mail-alma-kendini-farkli-bir-meslekten-gosterme

Forum