+ Konuyu Yanıtla
4 / 11 Sayfa İlkİlk 1234567891011 SonSon
31 den 40´e kadar toplam 105 ileti bulundu.

Konu: Reklam yasağı mı

Reklam yasağı mı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Reklam yasağı mı

Sayın admin aşağıdaki yazınıza katılmıyorum,

Diğer taraftan, avukatın kendini ifade ettiği herhangi bir yerde, bu bir blog olabilir, bu bir forum olabilir ... kendini övücü, kendini diğer avukatlardan üstün nitelikte gösterici, özetle haksız rekabet oluşturmayan içerikteki her yazısının altına imzasını ve linkini yazması reklam yasağının ihali olarak da nitelendirilemez. Bilakis avukat yazdığı yazının veya makalenin kimin tarafından yazıldığını beyan etme hak ve aynı zamanda görevine haizdir. Bu aynı zamanda dijital bir imzadır. Bu nedenle sadece kişisel bilgilerinin olduğu sitesinin linkini vermesi de doğal olarak reklam değil bilgi ve kimlik onayı amaçlıdır.

Böyle bir yazının altına linkini yazması elbette haksız rekabettir. Bir avukatın site title bölümü avukat ... olacaktır. Ayrıca kelime yoğunluğu da alacaktır bu durumda benzer olan siteler dediğiniz gibi dizinlere de kayıt olmuşsa dizinlerde kaçıncı sıralarda listelendiği önemlidir. Bugün google da avukat olarak arattığınızda ilk sayfada kaç avukat listeleniyor incelemenizi öneririm.

İlk çıkan avukatın page rank değeri 2
    alexa sıralaması 2 680 790
    Domain değeri (verilen linklerle ilgili) 7802 dolar...

Aynı anda 2 avukat reklamı da sağ tarafyaki google reklamlarında İlk sayfada Türkiye de onlarca kişisel site varken sadece 5-6 avukat çıkıyor...

36. sayfadaki bir avukatımızın sitesini incelediğimde page rank değeri yine 2 iken backlink oranının dşük olduğunu görüyorum. Alexa da ilk avukatın çok üstünde 982 000 lerde olmasına karşın ilk sırada çıkan avukatın linki pek çok yere kaydediliyor 36. sıradakinin ise sadece arama motorlarında kayıt altına alındığını görüyoruz.

36. sıradakinin anahtar kelimeleri
    avukat,hukuk bürosu,avukat istanbul,avukat bürosu,istanbul,türkiye,boşanma avukatı, miras avukatı,ticaret hukuku

Yani anahtar kelimelerinden de aslen öne çıkma gibi bir durum söz konusu değil. Hemen 2. sıradakinin sayfa link değerlerine bakalım. 2. sıradaki avukatımızın sayfasına daha az link gelmekle birlikte gelen linkler yüksek page rank değerine sahip oldukları için sitede yasal mevzuatın dışına çıkılmasa bile

PR değeri 3 ( bu nedenle google da ilk sayfada görülüyor)

Şimdi teknolojinin gittikçe ilerlediği Uyap'a geçildiği ve sanal mahkemelerin tartışıldığı bir dönemde avukat kelimesinde google'da ilk sayfada çıkan ve 60. sayfada çıkanlar arasında haksız rekabet oluşmuyor mu?

Bu durumda reklam yasağı daraltılıp link vermesi sağlanmalı mı?

Bugün pr değeri 5 olan bir hukuki net sitesinde google reklamlarını veren avukatın ( bu durumda pr 5den karşılıksız link almış olacak) yaa google otomatik oalrak içeriğe göre burada çıkarabilir. Diğer rakiplerine karşı üstünlük sağlayacağı dşünülemez mi?

Konu google reklamlarından ziyade farklı bir yöne kaydığı için google reklamlarının ysak olmasını destekliyorum.

Ancak sayın Admin'in diğer sitelerden link alması yada bir avukatın başka bir avukatın web sitesine link vermesine karşıyım.

Eğer olursa örneğin page rank değeri 2 olan 36. sıradaki avukat yine page rank değeri 2 olan birinci sıradaki avukata karşılıksız link verdiğinde hem link popüleritisini arttıracak hem de içerik olarak aynı içeriğe sahip oldukları için ( anahtar kelimeler vb) GOOGLE link verilen siteyi daha iyi içeriğe sahip olarak değerlendirecek ve sıralamada üstteki yeri korunacaktır.

Bugün için kendime ait bir site açtığımda sadece 6 siteden kendi siteme görünmeyen " linkin görünmesine gerek yok..." bir link verdiğimde google ilk sırada benim adımı koyacaktır. Bu takdirde ben haksız rekabet yapmış olmaz mıyım?

Hukuki NET Güncel Haber

Reklam yasağı mı konulu yargıtay kararı ara
    Reklam yasağı mı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    5.751
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Sayın Alisinkay, değerlendirmeniz ve yorumunuz ile bana bu açıklama fırsatını verdiğiniz için teşekkür ederim. Yazacaklarımın sizinle doğrudan bir ilgisi de yoktur, aşağıdakiler sadece bilgi amaçlıdır.

Sanırım biraz da arama motorları ve google hakkında bilgi vermek zorunda kalacağım.
    1- Google arama sonuçlarında bir sayfanın üstte çıkması için sadece Page rank (yani sayfa değeri) etkili değildir. KEYWORD DENSITY denilen, bir kelimenin sayfa içinde kaç kere geçtiği hususu da çok çok önemlidir. Fazla geçmesinin de spam olduğunu belirteyim ki bu yazımı okuyup, her yere avukat yazıp googledan yasaklanan siteler görmek istemiyorum.

2- Google bahsettiğiniz anahtar kelimeleri (meta tags) kaale almaz. Bu nedenle siz ne yazarsanız yazın google buna göre değerlendirme yapmaz. Google için sayfa başlığı (title) ve en önemlisi içerik METNIDIR.

3- Link alma verme olayına gelince. Evet linkler page rank için çok değerlidir. Ama google sadece linklere göre Pagerank vermez. Üstelik her linke de değer verilmez. Linkin sayfadaki yeri bile çok önemlidir. Hukuki Net kurulduğunda kendisine 1 tane bile link verilmemişti. Ve pageranki 4 tü. (Site Kodlaması değişimi nedeniyle şu anda 5 e düşmüştür, 2 ay sonra 6 ve hatta 7 yi göreceğinize emin olabilirsiniz.)

Şimdi Dmoz nedir bildiğinizi biliyorum. İnsanlar kendi sitelerini veya beğendikleri siteleri www.dmoz.org sitesine eklerler. Dmoz dünyanın en büyük insan yapımı dizinidir. Burada editörler eklenen siteleri eğer değerli ve önemli görürlerse onaylarlar. Alexa, Google ve diğer Arama motorları da bu dizini sürekli tararlar. Hatta google dizini, alexa dizini ve ODP kullanan siteler dizini aynen dmoz'un yansısıdırlar.
    Şimdi geçelim örneklere ;
    a- Dmoz HUKUK kategorisi : http://www.dmoz.org/World/T%c3%bcrk%...ilimler/Hukuk/
    buyrun burada tavsiye veya site sahibi tarafından eklenmiş, editörler tarafından kabul edilmiş bir sürü hukuk sitesi, avukat sitesi, hukuk fakültesi sitesi linki var. Kim eklemiş belli değil. Sitesi olan avukatlar hergün kendine link veren siteleri mi araştıracaklar?

b- Google dizin HUKUK : http://www.google.com/Top/World/T%C3...ilimler/Hukuk/
    Dmoz.org un bir yansısı... Yani zamanla güncellenen bir örneği...

c- İşte size sitemizden bir DMOZ & ODP (open directory project) örneği :
    https://www.hukuki.net/odp/cat.asp?/W...ilimler/Hukuk/

İşte internette bolca bulunan bir yansı daha...

d- İşte bu çok önemli bir örnek, yeni açılan bir site bu:
    www.avukatlar.gen.tr
    Sayfa altını okursanız olayı anlarsınız şöyle diyor; "Sitemizin, dizinde yer alan sitelerle ve avukat veyahut hukuk büroları ile ilgili bağlantısı veya sorumluluğu yoktur.
    Doğacak ihtilaflardan sorumluluk ziyaretçiye ve site sahibine aittir.
    Sitenizin listeden kaldırılmasını istiyorsanız lütfen mail atınız. "

Yani bu sitelerin belki de %99 u webden avukatlar.gen.tr sitesi tarafından derlenmiş. Ve siz avukatlık sitenizin burada yayınlanmasını İSTEMİYORSANIZ mail atmalısınız... Ben eklemedim ki linkimi... Nasıl beni sorumlu tutarsınız?

Yine bu sitede GOLD üyelik var ki işte asıl reklam yasağına aykırı olan budur. Neden mi? Gold site, alfabetik sıralamaya uymaksızın en üstte görünür, arama sonuçlarında önceliklidir.
    İlgili sitenin "site ekle" linkinde yazanlar :
    SİTE EKLEMEK ÜCRETSİZDİR.

PEKİ
    GOLD SITE OLMAK iSTER MiSiNiZ?
    üstelik YILLIK sadece 30 ytl
    GOLD SİTE HİZMETİ SATIN ALDIĞINIZDA:

Bulunduğunuz şehir kategorisinde ve arama sonuçlarında standart listelenen sitelerden önce görüntülenirsiniz,
    Diğer Gold Site'lerle dönüşümlü olarak web siteniz Avukat Dizini'nin anasayfa ve ilgili kategoride yayınlanır.

Haydi sayın Alisinkay buradan yakın.

4- Hukuki Nette çıkan google reklamları : Tüm dünyadaki sitelerde bir google reklamının üzerine tıkladığınızda Reklam veren sitenin linki çıkmaz. Mousenizin sağ tuşunu kullanarak kısa yolu kopyalayın ve yazanları okuyun. Burada http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/..... diye uzun uzun kodlar çıkar. Sonra google sizi o reklam veren siteye kendi yönlendirir. Özetle google reklamlarının Page Rank'a en ufak link katkısı yoktur.

5- Reklamı çıkan Avukatlar Hukuki Nete direk reklam vermemektedirler. Google adsense yani google reklam programına kaydolan kişi, google'a
    a) Tarafınızdan Reklam kelimesi arandığında arama sonuçlarında çıkmasını sağlarlar
    b) Reklam kelimenizin geçtiği sayfada otomatik olarak görünürler. Sizin siteleriniz olan basmakci.com ve otekileriz.com da dahi hukuk, avukat gibi kelimeler geçtiğinden büyük ihtimalle bu avukat reklamları da çıkıyordur.

Bu itibarla "SANKİ AVUKATLAR HUKUKİ NETE REKLAM VERİYORMUŞ" manasına gelebilecek ifadelerinizin yanlış ve haksız olduğunu belirtmek isterim.
    * Merak edenler Google adwords hakkında detaylı bilgiye şu linki takip ederek ulaşabilirler: https://adwords.google.com/select/Lo...R-ET-ADS&hl=tr

6- Ek bir bilgi olarak gizli linklerin google tarafından kaale alınmadığını ve ayrıca link kodunun yanına rel="nofollow" konulduğunda veya link iframe (pencere) içine alındığında google tarafından kaale alınmayacağını da belirtmek isterim. Bu yazdığım kelimeleri google da arattığınızda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ben sadece özet yaptım. Yine de merak ettiğiniz hususlar olursa daha ayrıntılı bilgi verebilirim.

Sonuç olarak: Her link bir değer değildir, link site sahibi tarafından eklenmemiş olabilir, internette dileyen dilediği yerden link alıp yayınlayabilir, bunu fiilen durdurmak imkansızdır. Hal böyleyken bu forumda veya bir bölümünde veyahut bir sitede linkini yazan avukatın salt linkini eklemiş olması onun reklam yaptığı anlamına gelemez. Linkin içeriğine bakılır, sitede reklam düşündürecek veya Avukatlık mevzuatına aykırı husus var ise ona göre karar verilir. Unutulmamalıdır ki Link = Web adresi demektir. Yani bir avukat hakkında bilgilere ulaşılabilecek bir adrestir.

Aksi düşünce yukarıda 3 ve özellikle 3-d bendinde gösterdiğim örneklerdeki tüm avukatlık sitelerinin ceza alması anlamına gelir ki sanırım 1 tane bile av.tr uzantılı site kalmaz. Biz avukatlar bu siteleri kartvizit olarak tasarlamışken, orada sadece kısa bilgiler vermekle yetinmişken daha fazlasını istemek abesle iştigal olup, tüm av.tr uzantılı sitelerin kapatılması sonucunu doğurur. Aslında o zaman başta teknolojiden nasibini almamış harisler, sonra da biz web sitesi olan avukatlar bu ithamlardan kurtuluruz. Çünkü bu web sitelerinin biz avukatlara hiçbir faydası yok, sadece zarar ve haksız ithamlardan sorumluluk kaynağı...
    Saygılarımla.
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Admin,
    İçerikte geçen kelimeler nedeni ile google reklamları otomatik verilirken ayrıca bu yazıyı okuduğum sayfanın hemen altındaki google reklamlarında da bu siteye link ver bölümü vardır. Bu durumda adsense hesabı olan biri istediği sitede reklam yayınlayabilir ki avukatların özellikle hukuki net gibi sitelerde reklam yayınlaması daha mantıklı olacaktır.

Verdiğiniz teknik bilgiler son derece önemli ve titizlikle seçilmiş bilgiler ancak bugün sadece hukuki.netteki imza kodumu değiştirmem bile gelecek page rank değerimin 4 olarak görüntülenmesine yetti.

Çünkü hukuki net üzerindeki sayfaları indexleyen her arama motoru benim cevap verdiğim bölümlerde de siteme verilen linki indexleyecektir. Ayrıca eğer bir avukatlık sitem olmuş olsaydı burada yada başka hukuk sitesinde verdiğim cevapları takip edenler büro numaralarıma ulaşabilecekti ki bu da reklam yasağının delinmesi şeklinde olacaktı diye düşünüyorum.Çünkü hukuki net sitesi kullanıcıları ya hukukçu yada hukukla ilgisi olan kişiler yada hukuki bilgi ve destek arayanlar.

Google reklamlarının page rank değerini etkilemediğini de bilmiyordum. Öğrenmiş oldum. Teşekkürler.

Dizinler konusunda hemfikiriz. herhangi bir vatandaş link eklerken avukatlar diye aratıp ilgili avukatın haberi olmadan link verebilir. Bu durumda ise avukat kendi iradesi ile siteyi dizine kaydettirmese bile arama motoru o siteyi bir şekilde kaydedecktir ki her avukatın robot txt dosysından haberi olmayabilir.

kaldı ki robot.txt dosyası düzenlenmiş olsa bile bu durumda da avukatlık kanunun izin verdiği düzenlemeler hiçbir işe yaramayacaktır.

Ancak eşit şekilde düzenlenen ve spam sayfa olmayan (yukarıdaki hatırlatmanız konuyu bilmeyen arkadaşlar için çok yararlı oldu) sayfaların birinin 1. sayfada diğerinin 36. sayfada çıkmasının nedenlerinden en büyüğü de page rank değeri olarak görülmektedir. Bu arada avukat kelimesinde bugün iki yeni sponsor bağlantı gördüm

Hatırlarsanız sitelerimden biri ilk kurulduğu anda kelime yoğunluğu ve domain uyuşması da olduğu halde 6. sayfada çıkmıştı. Zamanla page rank değeri arttıkça listede birinci sayfadaki yerini aldı.

Sayfa listelemelerine herhangi bir itirazım yok. Bir avukat tüm kanun arşivini sitesine atarak da sayfa sayısı ve indexlenen linkleri çoğaltarak ön sıralara gidebilir. Ancak başka sitelerde avukatın makale altına vermiş olduğu adres sıralamda etkiliyse bunun yanlış olduğunu belirtmeliyim.

Aşağı 2. satırda görünmeyen ama kullanıcı tarafından gizlenmiş bir link vermek istiyorum. Arka plan beyaz olsaydı kullanıcı böyle bir linkin varlığından bile tarama yapmadıkça haberdar olmayacaktı. Tarattığınızda görebilirsiniz. www.basmakci.com yani beyaz bir sayfada beyaz bir link vermek ile gizli linki kastetmiştim yoksa iframe ile saklanan linkler değil. Bugün bir kuranı kerim yada sohbet kelimesini arattığımızda ilk sayfalarda çıkan sitelerin herhangi bir içeriğe sahip olmadığını ama bir şekilde ilk sıraya yerleştirğine tanık olabilirsiniz. Tek sayfa ve kelime yoğunluğu bile olmayan bu siteler belli oyunlarla ilk sıraya istedikleri kelimelerde çıkabilmektedir.
    Konu Av.Ali Sinkay tarafından (07-05-2007 Saat 01:52:05 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Link örneği vermek

İletiler
    5.751
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Sevgili Ali çok güzel bir tartışma oluyor. En azından web bilgisi olduğunu bildiğim nadir kişilerdensin. Bu nedenle yazdıklarına cevap vermeye çalışayım.

Sayfa altıda Google'a ait alanda bu sitede reklam vermek isteyenlerin adwordse üye olup reklam verebilmesi mümkün. Ancak senin de bildiğin üzere bu bizim sitemize özel olmayıp, google uygulamasıdır.
    Hukuk ve avukatlıkla ilgili sitelerin hukuki nete reklam vermek istemesi son derece normaldir. (Bugüne kadar bu yolla reklam veren olmadığını da tespit ettiğimi belirteyim). Bence bunda bir anormallik yoktur. Bir hukuk sitesinde reklam çıkmayacak da sırf reklam geliri için kurulmuş örneğin: http://www.bedava.org/devam_hukuk.html sitesinde mi çıkmalı?
    Kanımca reklamsa örnek sitedeki reklamdır, çünkü o sitede hukuk ile ilgili en ufak bir bilgi bulunmamaktadır.
    Dizinlere, arama motorlarına tanınan ayrıcalık tek konusu hukuk olan derinlemesine hukuki bilgileri içeren hukuki.nete fazlasıyla tanınmalıdır. Eğer hukuki.net bir kesimin reklamını menfaat karşılığında yayınlamaktan imtina ediyorsa veya bunun için menfaat talep ediyorsa kanımca işte o zaman reklamdır. Daha önce belirttiğim gibi 100 tane avukatlık sitesinin içinde adı geçen sitenin içeriğinde reklam düşündürücü unsur yoksa artık bu reklam olarak tanımlanamaz.
    Sayfa altlarında geçen İMZA ları kastediyorsan, bunlar yazanın imzalarıdır. Kendisi hakkında yasalar mucibince bilgiler içeren sitesidir. Örneğin senin siten gibi... Sitenin içeriğinden sen sorumlusun. Eğer kendini övücü veya ayrıcalıklı tutan herhangi bir reklam unsuru var ise doğal olarak sorumluluk da senin olacaktır. Forumlarda yazanların av.tr uzantılı adreslerinin yazması ya da yazmamasının hiçbir farkı yoktur. Avukatlar hukuk sitelerine makaleler yazıyorlar, kitaplar çıkarıyorlar. Linkleri olmasa da beğenen insanlar ya arama motorlarından ya Telekom Telefon rehberinden ya da baroların sitelerinden bu kişilerin telefon ve adreslerini rahatlıkla bulabilirken, yazının sahibine ait sitenin linkinin bulunmasının en ufak bir reklam amacı olamaz. Eğer bunu reklam olarak algılıyorsak, tüm avukatların isimlerinin Telekom rehberinden, Baro sitelerinden, Arama motorlarından silinmesi gerekmektedir. Burada püf noktası linkin kendisi değil, linkin içeriğinin yani av.tr WEB ADRESİNİN reklam yasağına aykırı olup olmamasıdır.
    Aslında konu tanıtım ile reklam arasındaki ince farktan kaynaklanmaktadır. Şöyle de diyebiliriz; Reklam tanıtımın bir adım ilerisidir. Türkiye Barolar Birliği av.tr uzantılı alan adlarına imkan tanıyarak avukatın kendini TANITMASINI ve İFADE ETMESİNİ mümkün kılmıştır. Önemli olan artık tanıtım maksadının aşılıp aşılmadığıdır. Barolar Birliği Disiplin Kurulu kararlarında da bu husus vurgulanır.
    Avukat kendi sitesinde İŞ SAĞLAMAYA yönelik, kendini övücü, diğer meslektaşlarından üstün ve ayrıcalıklı göstermek suretiyle HAKSIZ REKABET amacı taşıyorsa, bu durumda Avukatlık Kanunu madde 55 ve Reklam Yasağı Yönetmeliği Madde 9 vd. hükümlerine göre yaptırım uygulanır.
    Yoksa bir hukuk sitesine verilen link, av.tr uzantılı sitemde ortağım veya sınıf arkadaşım olan avukatın sitesine verilen linkin REKLAM olarak nitelendirilmesi imkansızdır.
    Google arama motoruna gelince. Onun formülü sürekli değiştiği gibi arama sonuçalarını nasıl getirdiğine dair formül hala TAM olarak çözülememiştir. İlk 20 ye sokabilirsiniz ama ilk 1 e kendi isteğinizle çıkarmanız mümkün değildir. Önceki iletimde kısaca belirttiğim üzere title (başlık) kısmı, sayfa metin içeriği, kelimelerin tekrar sıklığı ve sayfa içindeki konumları çok önemlidir ki bu açıkçası çok uzun bir konudur. Konuyu saptırmamak amacı ile dilersen bir başka forumda anlatabilirim.
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

İletiler
    5.751
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Mesela sayın alisinkay, şu anda avukatlık stajınızı yaptığınızı hatırlıyorum. Yakında avukat olacaksınız.

Peki şuna ne dersiniz? http://www.google.com/search?sourcei...en&q=alisinkay

Buna reklam demek haksızlığın ta kendisidir. Ne zaman ben x konuda çok iyiyim, x işlerde uzmanım derseniz işte o zaman reklamdır. Yoksa tek başına web adreslerinizin bilinir olması sizin reklam yaptığınıza dair karine değildir.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dmoz'un sözü geçmişken, Türkçe hukuk dizininde 13 avukatlık bürosu olmasına rağmen, İngilizce dizinde; http://dmoz.org/Society/Law/Services...and_Law_Firms/
    kendinizin görmenizi istiyorum.

Yine bu yönetmelik ile ilgili bazı yorumlar, TBB forumundan; http://www.barobirlik.org.tr/forum/f...sts.asp?TID=32

Yine yönetmeliğin 6. maddesinde;" Başlıklı kağıtlarda, kartvizitlerde ve diğer basılı evrakta; sadece avukatlık unvanı, varsa akademik unvan, adı ve soyadı, adres, telefon-faks numaraları, internet ve e-posta adresleri ile bağlı bulunulan; Baro ve Türkiye Barolar Birliği sicil numaraları, vergi dairesi ile vergi sicil numarası yer alabilir." denilmekle, web sitesinin adresinin verilebileceği görülmekte.

Konuyu biraz daha açmak amacım yalnızca.

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Admin,
    Artık stajyer değilim ancak google gibi arama motorlarının üst sıralara taşıması ile reklam yasağı bence çelişiyor. hatırlarsanız sizde rehberlerdeki örn. Abdurrahman Abacı diye bir isim olursa onun en önde çıkmasının espri yoluyla yanlış olduğuna değinmiştiniz.

Hafızam beni yanıltmıyorsa....Benim düşüncem arama motorlarının sıralamadaki kriterleri ile bir avukat sitesinin bu yöndeki kriterleri etkin bir biçimde ve bilinçli olarak kullanıp ilk sayfalarda çıkmasının haksız rekabet oluşturacağına yöneliktir.

Hukuki net elbette google reklamlarında bir başkasının verdiği reklamdan sorumlu tutulamaz. Zaten başlı başına google reklamları hakkındaki düşüncemi açıklamıştım.

Bir makalenin altına tanıtıcı imza atılması ilk anda son derece olağandır. Ancak bir link ile atılan bu imza arama motoru devreye sokulduğunda o sayfadan karşılıksız alınan linki ifade edecektir. Bir hukuk sitesinden başka bir hukuk sitesine karşılıksız giden link ise arama motorunda sıralamadaki yeri değiştireceği için masumsa yapılsa bile (hatta küçük de olsa) bir avantaj sağlayacaktır.

Dışarıdan gelen linkler sıralamadaki yeri değiştiriyorsa ( az yada çok) bunun sıralamada ilk sayfalarda yer almayan ve sitesi olan avukatlar için haksız rekabet oluşturacağına inanıyorum. Bugün "boşanma avukatı" kelimesi de bir avukatlık sitesinde kullanılıyorsa bu durum zaten başlı başına farklı bir durumdur. Bu nedenle avukatların kendilerini tanıtıcı ve çağımızın gerektirdiği şekilde internet ortamını kullanmalarına çok olumlu bakarken, bu kullanımın arama motorları yada başka linklerle haksız rekabete dönüşebileceğini düşünüyorum.

Bir avukat kartvizitine internet adresini basabilir. Bu dediğiniz gibi telefon numarası kadar olağan bir durumdur. Ancka bu sitede bile avukat arayanların gerek kısa mesajla gerekse forumlarda sık sık karşımıza çıktığını hatırlatmak zorundayım. Örneğin "boşanma konusunda uzman bir avukat arıyorum" başlığı kurallara aykırı olmasına rağmen kullanılabilmektedir.

Sadece bu başlığı değerlendirirsek bir avukat sitesinde boşanma ile ilgili makaleler yazabilir. Görüş paylaşımında bulunabilir. Bu durumda arama motoruna boşanma avukatı diye yazan birisi büyük ihtimalle bu teknikleri kulanan bir siteye bağlanacaktır. Bilinçli bir şekilde ypılabilecek olan bu durumda ise bışanma ve avukat kelimlerinin ve site title'larının yoğun olarak kullanılması ile + page rank gibi yan etkenlerle ilk sayfada ilk sırada çıkmak son derce olağandır.

Böyle mevcut bir durum düşünldüğünde haksız rekabetin (eğer bilinçli yapılırsa) oluşup oluşmayacağını değerlendirebilir misiniz.

Bugün sizde benim kadar iyi biliyorsunuz ki google'a kayıtlı bir sayfada ağır ceza avukatı kelimesini şu anki teknik bilginizle birinci sıraya taşıyabilirsiniz. Bu durum olağan mıdır?

Nerede
    istanbul, şişli, Türkiye.
    İletiler
    1.653
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    1

Gazetelerde köşe yazarlığı yapanlar, Televizyonlarda sabah programına katılanlar kadar doğaldır ve olağandır ve hatta daha doğaldır sayın Ali Şinkay. Kısacası Yönetmelik makale yazamazsın demediğine göre 100 cümleden bir makale yazıp, o konuda adınızı duyurmanız bile sözkonusu iken, bu sitedeki yazı veya yorumların altına imzasını koymak kadar doğal ve dürüst bir husus olamaz kanaatindeyim. Ha kanuna karşı hile dahi sayamıyoruz bunu. Çünkü adı üstünde makale, bilimsel inceleme... Bu forumlarda da bunlar dışında bir şey yapılıyorsa işte o zaman reklamdır. Örnek olarak www.forumtr.com sitesinde yazarsanız reklamın ta kendisidir. www.turkhukuksitesi.com da yazarsanız reklam değildir. Çünkü o bir hukuk sitesidir.
    Beni arıyorsanız linke tıklamak yerine adımı soyadımı taratın google'da sitemi hemen göreceksiniz. Şimdi googleda olan şeyi ben neden bir hukuk sitesinden gizleyeyim. Arama motorları serbest olmasa idi dediklerinizi kabul ederdim.
    Saygılar.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Google...
    Google'ın arama teknolojisi ve kullanıcı arabirim tasarımı Google'ı günümüzün ilk-nesil arama motorlarından farklı kılar. Sadece anahtar kelime veya meta arama teknolojisi kullanmak yerine, Google en önemli sonuçları ilk getiren, gelişmiş PageRank™ teknolojisine dayanır. PageRank ağ sayfalarının önemini nesnel bir ölçeğe uyarlar; bu 500 milyon değişken ve 2 milyar terimden oluşan bir denklemin çözülmesiyle hesaplanır. PageRank ağın çok sayıda bağlantılı yapısını düzenleyici bir araç olarak kullanır. Doğal olarak, Google, Sayfa A'dan Sayfa B'ye kurulmuş her bağlantıyı, Sayfa A'dan Sayfa B'ye bir "oy" olarak yorumlar. Google bir sayfanın önemini aldığı oylarla belirler. Google ayrıca oyu veren sayfayı da inceler.Google'ın komplike ve otomatikleştirilmiş arama metodları, insan müdahalesine engel olur. Diğer arama motorlarından farklı olarak; Google, hiç kimsenin daha yüksek listeleme yapamayacağı ve ticari amaçla sonuçları değiştiremeyeceği bir şekilde yapılandırılmıştır.

Sorun yalnızca google olsaydı, tartışma konumuz bu kadar dar olsaydı, çözümümüz de bu kadar basit olurdu. Fakat, konumuz "internet".
    Klavyenin başına geçen iki elin bizleri potansiyel birer suçlu olduğu sonucuna götürdüğünü düşünürsek, her ".av.tr" TLD'sinin de bu suça ortak olduğu sonucuna varabiliriz. Yine yurtdışında verilen ".pro" TLD'sinin mantığının "av.tr" ile aynı şekilde olduğu göz önüne alınırsa, uyguladığımız sistematik tamamıyla yanlıştır.

Sayın alisinkay, durum yalnızca arama motorunda kimin üst sıraya çıkacağı konusundan ibaret değildir. Yönetmelikte, "İş sağlama amacına yönelik olmamak ve meslektaşlarıyla haksız rekabete yol açmamak kaydıyla internet sitelerini arama motorlarına kayıt ederken anahtar kelime (keyword) olarak; "adı ve soyadı", "avukatlık ortaklığı unvanı","avukatlık bürosu unvanı", "bulunduğu şehir ve kayıtlı oldukları baro" "avukat, hukuk, hukukçu, adalet, savunma, iddia, eşitlik, hak" dışında bir sözcük ya da tanıtım tümcesi kullanamaz," denilmiş ve halihazırda arama motorlarındaki sıralamadan bahsedilmemiştir.

Savunduğum, yönetmeliğin içeriği değildir, zaten düşüncem, yönetmeliğin tümüyle çağ dışı kalmış olduğu ve uygulama alanı bulmayan bir yönetmelik olduğu yönündedir.

İletiler
    87
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sayın Pazarbaşı varsayalım birisi avukat arıyor ve google da arama yapıyor arama yaptığında sizin sitenizin ilk sayfada çıkması diğer avukatlar için haksız rekabet oluşturmuyor mu ? ve ilk sayfada yer almanız sizin için maddi anlamda bir farklılık yaratıyor mu ? eğer yaratıyorsa diğer avukatlardan daha iyi bir avukat olduğunuz için mi ? ancak yanlış anlaşılmasın ben avukatların teknolojinin gerisinde kalmalarını veya internetin olanaklarında faydalanmamalarını değil bu işin bütün avukatlar için adil ve uygun bir çözüme kavuşturulmasını istiyorum. bunun içinde av.tr büyük bir fırsattır ve internet ortamında haksız rekabet oluşmaması için gerekli mekanizmalar ve standartlar bir an önce oluşturulmalıdır.

+ Konuyu Yanıtla
4 / 11 Sayfa İlkİlk 1234567891011 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: