+ Konuyu Yanıtla
12 / 17 Sayfa İlkİlk ... 234567891011121314151617 SonSon
111 den 120´e kadar toplam 162 ileti bulundu.
    İletiler
    114
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Emre İtaatsizlikte Israr Suçu (Cep Telefonu Kullanma)

Alıntı tctn rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Peki bişey daha oldu. Gecenlerde elime Asliye Ceza Mahkemesinden Eylül ayında duruşmam olduğunu gösteren davetiye geldi. Bu yeni kanunun yürürlüğe girdiğini mi gösterir. Askeri Mahkeme beni neden ceza mahkemesine sevk etsin ben bunu anlamadım şimdiden teşekkürler.
    Geçenlerde derken tam olarak tarih nedir? Kanun henüz yeni yasalaştı. 10 gün filan oldu yani. Sizin elinize kağıdın ulaşması zor gözüküyor. Başka bir konu ile alakalı olabilir mi?

Hukuki NET Güncel Haber

Emre İtaatsizlikte Israr Suçu (Cep Telefonu Kullanma) konulu yargıtay kararı ara
    Emre İtaatsizlikte Israr Suçu (Cep Telefonu Kullanma) konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Emre İtaatsizlikte Israr Suçu (Cep Telefonu Kullanma)

cagri kagidi elime yanlis hatirlamiyorsam temmuz başlarinda ulasti

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Simdi benim öğrenmek istediğim bişey var "Emre İtaatsizlikte Israr" suçu işleyenler her halükarda hapis mi yatacak

Teşekkürler..

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Emre İtaatsizlikte Israr Suçu (Cep Telefonu Kullanma)

Alıntı bandıırmalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ben kısa dönem olarak askerligimi yaptım terhishime 20 gün kala telefonumu yatakta kapalı olrak yakalattım.ve terhisime 5 gün kala mahkeme dosyam hazırlandı.simdi nasıl bir süreç bekliyor beni sivil mahkemedemi yargılancam cezam ne olcak.bilgilernizi bekliyorum.tesekkürler
    arkadaşım bende kısa dönem askerlik yaparken telefon yakalattım. ama benimki erkendi. 4 ay vardı daha terhise, 2 ay kala mahkemeye çıktım, 4 gün kalada 16 gün hapis yattım. Hatta bi ara sivile bırakmayı düşünüyordum ama infazım yetişti.

Bildiğimi söyleyeyim, sivil mahkeme baksa da cezan 16 gündür yatardır. para cezasına çevirme yok.

geçmiş olsun

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.305
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Emre İtaatsizlikte Israr Suçu ( Cep Telefonu Kullanma )

Alıntı sehataydin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben Bİtlİs Tatvan AskerlİĞİmİ Yapmaktayim. Haftaya 14 Mayista AskerlİĞİm Bİtİyor. KiŞla İÇİnde Bozuk Telefon YakalattiĞim İÇİn Van Askerİ Mahkemesİnİ Sevk Edİldİm. Sonucu Sİvİlde Bellİ Olacak. Ben Hapİs Yatacakmiyim. Bunun Cezasi Para Ceza DÖner Mİ? RÜtbelerİn Kisa SÜrelİ Hapİs Cezalari Para Cezasina DÖnebİlİyor. Bİzİm Kİ DÖnmÜyor Dİye Bİlİyorum. Anayasanin EŞİtlİk İlkesİne Aykiri Mi? Bana Bİlgİ Verİrmİsİnİz. Şİmdİden TeŞekkÜrler.
    Beraat etmezsen cezanı mutlaka yatacaksın.Bu suçu rütbeli de işlerse cezası paraya çevrilmez.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Post Emre itaatsizlikte ısrar mı?

Emre itaatsizlikte ısrar suçunun oluşması için verilen emrin yazılı veya sözlü olarak tebliğ edilmesi gerekiyor. Bununla ilgili olarak yasaklar yazılı olarak tebliğ edildiğinde mantıken delil olarak kabul edilir. Peki sözlü olarak emir verildiği nasıl kanıtlanır.

Benim mahkeme dosyam tanzim edilirken, dosyanın içine; günlük emir defteri diye bişey var onun içinden bir sayfanın onaylı fotokopisi gönderildi. Bu sayfada kışla içerisinde cep telefonu kullanılmayacağı ile ilgili ibare var.

Suç dosyası 15 Haziran 2009 tarihinde Askeri Mahkemeye gönderildi ve bana, 09 Temmuz 2009 tarihinde 1. Asliye Ceza Mahkemesinden birliğime tebligat kağıdı geldi ("Hizmete İlişkin Emirlere Uymamak" suçundan dolayı). Duruşma günü ve saati yazıyordu. Askeri Mahkeme Ceza Mahkemesine "Talimat" yazmış,ben o dönemde hala askerdim 13 Ağustos 2009 tarihinde terhis olacaktım neden askeri mahkeme değilde ceza mahkemesinde duruşmam yapılıyor.

Son olarak yukarıda belirttiğim üzere bana sözlü olarak, güya tebliğ edildiği öne sürülen o kağıt parçasına ben itiraz edebilirmiyim. şahsi dosyamı inceledim ve bu konularla ilgili herhangi bir imzalamış olduğum emir yok. Bi de bana iddianame gönderilmedi neden yargılanacağımı bilmiyorum.

Devletin subayı/astsubayı ve uzman çavuşları kendilerini kurtarabilmek için herşeyi yapıyorlar. Askere giden arkadaşlarımız bilir gidecek olanlar da bilsin "Askerler Her Zaman Potonsiyel Vatan Hayini" olarak anılır veya sürekli o gözle bakılır. Ama askerlere işleri düştüklerinde (denetlemelerde özellikle) senden iyisi yoktur o zaman aslansın kaplansın, hatan olsun senden kötüsü yok neyse gördüğüm ve gözlemlediğim davranışları anlatmaya kalksam bitiremem.

İletiler
    40
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Emre itaatsizlikte ısrar mı?

Alıntı tctn rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Emre itaatsizlikte ısrar suçunun oluşması için verilen emrin yazılı veya sözlü olarak tebliğ edilmesi gerekiyor. Bununla ilgili olarak yasaklar yazılı olarak tebliğ edildiğinde mantıken delil olarak kabul edilir. Peki sözlü olarak emir verildiği nasıl kanıtlanır.

Benim mahkeme dosyam tanzim edilirken, dosyanın içine; günlük emir defteri diye bişey var onun içinden bir sayfanın onaylı fotokopisi gönderildi. Bu sayfada kışla içerisinde cep telefonu kullanılmayacağı ile ilgili ibare var.

Suç dosyası 15 Haziran 2009 tarihinde Askeri Mahkemeye gönderildi ve bana, 09 Temmuz 2009 tarihinde 1. Asliye Ceza Mahkemesinden birliğime tebligat kağıdı geldi ("Hizmete İlişkin Emirlere Uymamak" suçundan dolayı). Duruşma günü ve saati yazıyordu. Askeri Mahkeme Ceza Mahkemesine "Talimat" yazmış,ben o dönemde hala askerdim 13 Ağustos 2009 tarihinde terhis olacaktım neden askeri mahkeme değilde ceza mahkemesinde duruşmam yapılıyor.

Son olarak yukarıda belirttiğim üzere bana sözlü olarak, güya tebliğ edildiği öne sürülen o kağıt parçasına ben itiraz edebilirmiyim. şahsi dosyamı inceledim ve bu konularla ilgili herhangi bir imzalamış olduğum emir yok. Bi de bana iddianame gönderilmedi neden yargılanacağımı bilmiyorum.

Devletin subayı/astsubayı ve uzman çavuşları kendilerini kurtarabilmek için herşeyi yapıyorlar. Askere giden arkadaşlarımız bilir gidecek olanlar da bilsin "Askerler Her Zaman Potonsiyel Vatan Hayini" olarak anılır veya sürekli o gözle bakılır. Ama askerlere işleri düştüklerinde (denetlemelerde özellikle) senden iyisi yoktur o zaman aslansın kaplansın, hatan olsun senden kötüsü yok neyse gördüğüm ve gözlemlediğim davranışları anlatmaya kalksam bitiremem.
    Dogru soze ne denir ? Suc onlarin degil onlar kapasitesinde insanlara piril piril gencleri emanet edenlerin .. Belkide sivilde selam veremeyecekleri kapasitede insanlari , burasi "askeriye" burda komutanlariniz ne derse o olur sloganiyla emanet ederseniz onlarda boyle bir ego tatmin sansini kacirmayacaklardir ..

Nerede
    istanbul, kadiköy, Turkey.
    İletiler
    1.580
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir konu hakkında tartışırken ve veya fikir alışverişinde bulunurken dikkat edilmesi gereken hususlardan en önemlisi ''suç teşkil edecek davranış ve sözlerden kaçınmaktır.''

Son iki iletiyi bu gözle okuduğumuzda gereksiz itham ve suç teşkil edecek sözcükler bolca mevcuttur. İletilerimize dikkat edelim.

TSK içerisinde gelişen şartlar neticesinde cep telefonunun kullanılması yasaklanmış birlik komutanının izin verdiği bir kaç kişi haricinde de asla taviz verilmeyen bir uygulamaya dönüşmüştür. Gerek yazılı gerekse görsel basın tarafından cep telefonu konusu gündeme getirilmiş ama zararının hayrından fazla olması nedeniyle yasak kalkmamış, birlik girişlerinde askerlik şubelerinde ve sevk işlemleri süresince defaaten bildirilmiştir. Şimdi bu iletileri yazan değerli üyeler ellerini vicdanına koyarak diyebilirler mi acaba ''ben cep telefonunun yasak olduğunu bilmiyordum '' kişiye sormazlar mı ''sen Mars ta mı yaşıyorsun ?'' diye! Malumun ilanı olmaz. Bu konuda ki kargaşanın önüne geçilmesi için Askeri Yargıtay açıkça bu olayın ''emre itaatsizlikte ısrar'' suçunu oluşturacağını belirtti. Buda 30 gün ile yargılanma suçlu bulunursanız neticeden 25 gün hapis cezası alma ve infaz kanununa göre tecilsiz 16 günlük infaz demektir. Suç içeriği bakımından salt askeri suç olduğundan ertelenmesi tedbire çevrilmesi paraya çevrilmesi şu anki yürürlükteki kanunlar çerçevesinde olanaksızdır.

Böyle saçma işlerle uğraşılacağına kurallara uymak daha mantıklıdır. TSK nın kendine has özellikleri nedeniyle ortaya çıkan kanunları ve uygulamaları mantıksız bir biçimde eleştirmek yermek yakışık almaz. Cep telefonuyla potansiyel hainlik ve aynı şekilde cep telefonuyla ''sivilde selam verilmeyecek kapasitedeki subaylar!!'' çok ilgisizdir.

İletiler
    40
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Tangör Evren rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir konu hakkında tartışırken ve veya fikir alışverişinde bulunurken dikkat edilmesi gereken hususlardan en önemlisi ''suç teşkil edecek davranış ve sözlerden kaçınmaktır.''

Son iki iletiyi bu gözle okuduğumuzda gereksiz itham ve suç teşkil edecek sözcükler bolca mevcuttur. İletilerimize dikkat edelim.

TSK içerisinde gelişen şartlar neticesinde cep telefonunun kullanılması yasaklanmış birlik komutanının izin verdiği bir kaç kişi haricinde de asla taviz verilmeyen bir uygulamaya dönüşmüştür. Gerek yazılı gerekse görsel basın tarafından cep telefonu konusu gündeme getirilmiş ama zararının hayrından fazla olması nedeniyle yasak kalkmamış, birlik girişlerinde askerlik şubelerinde ve sevk işlemleri süresince defaaten bildirilmiştir. Şimdi bu iletileri yazan değerli üyeler ellerini vicdanına koyarak diyebilirler mi acaba ''ben cep telefonunun yasak olduğunu bilmiyordum '' kişiye sormazlar mı ''sen Mars ta mı yaşıyorsun ?'' diye! Malumun ilanı olmaz. Bu konuda ki kargaşanın önüne geçilmesi için Askeri Yargıtay açıkça bu olayın ''emre itaatsizlikte ısrar'' suçunu oluşturacağını belirtti. Buda 30 gün ile yargılanma suçlu bulunursanız neticeden 25 gün hapis cezası alma ve infaz kanununa göre tecilsiz 16 günlük infaz demektir. Suç içeriği bakımından salt askeri suç olduğundan ertelenmesi tedbire çevrilmesi paraya çevrilmesi şu anki yürürlükteki kanunlar çerçevesinde olanaksızdır.

Böyle saçma işlerle uğraşılacağına kurallara uymak daha mantıklıdır. TSK nın kendine has özellikleri nedeniyle ortaya çıkan kanunları ve uygulamaları mantıksız bir biçimde eleştirmek yermek yakışık almaz. Cep telefonuyla potansiyel hainlik ve aynı şekilde cep telefonuyla ''sivilde selam verilmeyecek kapasitedeki subaylar!!'' çok ilgisizdir.
    Bilmiyorum askerliginizi yaptinizmi ama askerligini yapan cogu insan yasaklarin " dis gecirilebilen insanlara " oldugunu bilir . Cep telefonunun yasak oldugu dediginiz gibi askeriyeye teslim olundugunda imzalanan tebellug belgesinde vardir . Ayni sekilde o teblignamede : terli terli su icme den , arkadaslari hakkinda dedikodu yapmaya kadar yuzlerce "hainlik" teskil eden maddede bulunmaktadir . Bana gore komutanlarin "gece nobetinde nizamiyede uyumalarindan" tutun "olmayan istikhaklarini ekmek arasina koyup yemeklerini bedavaya getirmeleri" de suctur . Bana gore bir komutanin nizamiye nobetinde koltuklari birlestirip uyumasi , benim cep telefonunla ailemle konusmamdan daha tehlikeli bir durumdur . Ayni sekilde butun komutanlarin kemerlerinde cep telefonuyla dolasip ictimada bile telefonla konusmasi , bu yasagin ayni sekilde kendilerinede oldugunu bilmediklerinden degil " kendilerine tutanak tutacak biri" olmadigini bildiklerindendir . Nitekim bir askerin ne kadar hainlik kapasitesi varsa komutaninda o kadar vardir . Hatta komutanin yetkisi ve ulasabildigi bilgi/belgeler daha fazla oldugundan komutaninki bana gore daha fazladir. Askeri liseye gitmis olmak bir askerin hain olmayacaginin garantisini vermez .

Bir birlikte 1 ay icinde cep telefonundan 20 kere tutanak tutulup bunlarin 2 tanesi mahkemeye verilirse ben o komutanin iyi niyetinden , gorev askindan ve kisiliginden suphe ederim .. Cep telefonuyla yakalandigim zaman " odanda neden konusmuyorsun size dokunanmi var" yada "neden gozumun onunde konusuyorsun " seklinde bir suclamayla karsilastiginizda yada ayni komutanin bir arkadasima " istesem simdi askerligini uzatirim , ustunu ararim nasilsa ustunde telefon var" seklinde konusmasi ; acaba telefonla konusmaninmi yoksa komutanin gozu onunde konusmaninmi suc oldugunu sorgularsiniz . Iste bu saydigim ve benzeri komutanlar , benim nezdimde sivilde selam verilmiyecek ve kendisine asker teslim edilemeyecek kapasitede komutanlardir . Nitekim sadece "subay" olmak ona "saygi duyma zorunlulugum" bittikten sonra saygi duymama sebep degildir .

Eger bir kural varsa bu kural herkeze net uygulanir ve yaptirimi olur . Eger bir kural birine uygulanip birine uygulanmazsa bu kural degildir . Mahkemede ciktigim hakime bile " komutanim bana neden odanda konusmuyorsun , size dokunanmi var seklinde tepki gosterdi " dedigimde eger o hakimde bana ayni sekilde konusmanin degil yakalanmanin suc oldugunu ima ederse boyle bir adaletide , askerlik icin teslim edildigimiz insanlari sorgulamami gerektiririr . Bilmiyorum sizin " sacma " anlayisiniz nedir ama bana gore bu tamamen bir " sacmaliktir " . Askeriyede komutanlar sevdigi askerlerin telefonlariyla dahi gorusme yaparlar .. Bunu sadece ben degil askerligini yapan herkes bilir .

Ayrica " Birlik komutaninin izin verdigi birkac kisi disinda " diye birsey kabul edilemez. Askeriye komutanlarin keyfe keder insanlari " sen hainsin konusamazsin , sen temiz bir cocuga benziyosun konusabilirsin " diye ayirmaz, ayiramaz . Kriptolu telefon haric bir cep telefonu kullanilmasi "hayinlik olabileceginden ve telefon sinyallerinden yer tespit edilebileceginden" yasaktir . Askeri ceza kanunu bunu " komutanlarin izin verdikleri birkac kisi disinda konusulmasi yasaktir" seklinde degil bu dedigim sekilde belirtmistir .

Bu tip yuzlerce olay yuzunden askeriyede asil suc ( dayak atma,adam kayirma,torpil yapma ,gorevini kotuye kullanma ) isleyenler degil sembolik suc ( telefonla konusma,subayliktan istifa etme,imkansizliklar nedeniyle askere gidememe,firar etmek zorunda kalma) isleyenler yargilanir ve hapis yatmak zorunda birakilir . Duzene itiraz eden yada duzeni tartisanda dediginiz gibi " suc isleme " fiiliyle karsi karsiya birakilir . Size gore "sacma" telefonla konusmak olabilir ama bana gorede sacma bunlar ve bunlarin niceleridir . Saygilar ..

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

DOĞRULAR BUNLAR ve aynen katılıyorum.

+ Konuyu Yanıtla
12 / 17 Sayfa İlkİlk ... 234567891011121314151617 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: