+ Konuyu Yanıtla
8 / 10 Sayfa İlkİlk 12345678910 SonSon
71 den 80´e kadar toplam 97 ileti bulundu.
    Nerede
    Adana
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Banka Kartları Ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğe İlişkin

Öncelikle tüm siteye merhaba. İlk kez bu siteye mesaj yazıyorum ve bu başlığın tartışılmasını dilediğim aşağıdaki konular için en uygun başlık olduğunu sanıyorum. Ben Kredi Kartları le ilgili davalarda bilirkişilik yapıyorum. Sizlere yönetmelik ve yasayla ilgili iki konuda sorum olacaktı:

1. 5464 sayılı yasaya göre hesap ekstresinin son ödeme tarihinde ödenmeyen asgari kısmına son ödeme tarihinden itibaren gecikme faizi işler. Diğer yandan bildiğiniz gibi kart borçlusuna takipten önce yine 5464 sayılı yasaya göre bir kat ihtarnamesi gönderilmekte ve asgari 7 gün mehil müddeti verilmektedir. Bu durumda ihtarnamenin belirttiği tutar içindeki asgari ödeme kısmına ekstrenin son ödeme tarihinden, asgari ödeme dışı kısma kat ihtarnamesiyle verilen mehil müddetinin bitiminden itibaren temerrüt faizi hesaplanacaktır? (ben bu soruya evet yanıtı vererek hesaplama yapıyorum).

2. Yine bildiğiniz üzere yasa md.26 ''temerrüt hali de dahil olmak üzere bileşik faiz uygulanmaz'' demektedir. TTK md.8/2'de zaten bileşik faiz yasağı olduğu halde ve Yargıtay içtihatlarında ''kat tarihinde faizin anaparaya eklenmesi bileşik faiz yasağına aykırılık oluşturmaz'' denmekte olduğu halde, bu yasada özel hüküm ve özel vurgu yer alması, bunun aksine bir anlama gelmekte ve dolayısıyla ne harcamalara ilişkin ne de nakit çekimlerine ilişkin faizlerin hesap katiyle dahi anaparaya eklenemeyeceği anlamına mı gelmektedir? Başka deyişle icra takibinde hem akdi hem de temerrüt faizleri ''işlemiş faiz'' başlığı altında, bileşik faize yol açmayacak şekilde, ayrıca mı istenecek/asıl alacağı sadece anapara mı oluşturacaktır? (ben bu soruya da evet yanıtı vererek hesaplama yapıyorum). Aşağıda verdiğim Yargıtay kararı da her tür faiz için benim verdiğim yoruma mı gelmektedir? Elinde bu konuda başka Yargıtay kararı bulunan Hukukçu arkadaş var mıdır, paylaşabilir mi?

Teşekkür ederim emek verecek arkadaşlara.
    Karar Numarası: 2008/6530
    Karar Tarihi: 01.04.2008
    *
    KART UYGULAMASINDAN DOĞAN BORÇLAR
    BİLEŞİK FAİZ
    EK BİLİRKİŞİ RAPORU ALINMASI
    *
    5464 s. KrediKartlarıK/26
    *
    ÖZETİ: Temerrüt hali de dahil olmak üzere, kart uygulamasından doğan borçlarda bileşik faiz uygulanmaz. Bu şekilde yapılan hesaplama yasal düzenlemeye aykırı bulunduğundan mahkemece bu miktarların asıl alacaklardan düşülerek bilirkişiden ek rapor alınarak oluşacak sonuca göre hüküm kurulması gerekirken
    *
    Mahkeme kararının onanmasını mutazammın 29.11.2007 tarih, 19433/22346 sayılı daire ilamının müddeti içinde tashihen tetkiki borçlu tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
    KARAR: Sair karar düzeltme istemleri yerinde değil ise de;
    5464 Sayılı Kanunun 26. maddesi ve aynı kanunla ilgili yönetmeliğin 20/son maddelerinde belirtildiği üzere; "temerrüt hali de dahil olmak üzere, kart uygulamasından doğan borçlarda bileşik faiz uygulanmaz" düzenlemesine yer verilmiştir.
    Hükme esas alınan bilirkişi raporunda nolu kredi kartı için 1.841.22.- YTL. nakit çekmeden doğan faiz asıl alacağa ilave edildiği ve numaralı kart içinde 506,09.- YTL. nakit çekmeden ve 40,68 YTL. alışverişten doğan işlemiş faizleri de bu kart için belirlenen asıl alacağa eklenip faiz hesaplaması yapıldığı, bu şekilde yapılan hesaplama yukarıda açıklanan yasal düzenlemeye aykırı bulunduğundan mahkemece bu miktarların asıl alacaklardan düşülerek bilirkişiden ek rapor alınarak oluşacak sonuca göre hüküm kurulması gerekirken, eksik incelemeye dayalı rapora itibar edilerek yazılı şekilde sonuca gidilmesi isabetsiz olup kararın bu gerekçe ile bozulması gerekirken onandığı anlaşılmakla borçlunun karar düzeltme isteminin kabul edilmesi gerekmiştir.
    SONUÇ: Borçlunun karar düzeltme isteminin kısmen kabulüyle Dairemizin 29.11.2007 gün ve 2007/19443 E. - 2007/22346 K. sayılı onama kararının kaldırılmasına, mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK. 366. ve HUMK. 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, 01.04.2008 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Hukuki NET Güncel Haber

Banka Kartları Ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğe İlişkin konulu yargıtay kararı ara
    Banka Kartları Ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğe İlişkin konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sn... bilirkişi aşağıda canlı yaşadığı ve şokta olduğumbir durum var....
    yardımcı olursanız sevinirim?be yapmam lazım..... teşekkürler
    iyi akşamlar yeni üye oldum...
    yardımınıza ihtiyacım var... bilgi alabilirmiyim?
    perşembe günü varlık şirketinden biri aradı 8.000.-tl kk borcunuz var. 25 haziran'a kadar kampanyamız var... 4.000.-tl ödeyerek kapatapilirsiniz diğer kalan silinecek... yada %20'sini peşin diğerlerini taksitlendirerek 8.000.-tl'yi kapatabilirsiniz dediler...

şoktayım
    değil 8000, 8tl ödeyecek param yok
    konu ise... 1995 yılına ait bir kk kartım varmış... (böyle bir kk hatırlamıyorum bile belkide vardı. kullandım mı onuda bilmiyorum) neyse banka sonra başka bir banka ile birleşiyor. o yıllarda çalıştığım yere tebligat yapıldğını söylediler... benim elime böyle bir tebligat gelmedi... aranmadım da...bugüne kadar...
    2004 yılında bu borç 2.000.-tl imiş... şimdi 8.000 olmuş....çıldıracağım....
    bugüne kadar niye aramadınız dedim hiç... cevap yok.... banka hukuk bürosu varlık şirketine devrettiği için kayıt yok... muatap almıyorlar....
    kendimi bildim bileli aynıev ve aynı ev tli kullanıyorum... bu güne kadar bana ulaşmamışlar .2 gün önce böyle bir tel ile aranıyorum.... allah aşkına söyleyin bu nedir...
    bir dosya numarası veriyorlar hangi adliye belli deği...
    ne yapmam lazım ne olur akıl verin...
    kafanızı şişirdim ama... yardıma acil ihtiyacım var...
    teşekkürler...

Nerede
    Adana
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sorunuzun hukuki yönünü avukat üyelerin yanıtlaması daha uygundur diye düşünüyorum. ben sizinle bu parayı ödemek zorunda kalmanız halinde yararlı olabilecek bazı bilgilerimi paylaşayım: varlık şirketleri özel kanunla yaratılmış yeni bir iş alanı. bunlar bankalardan bankaların umudunu kestikleri veya sonuç alma olasılığını zayıf gördükleri alacaklarını satın alıyorlar. ödedikleri bedel de bu alacağın %8-15'i arasında değişiyor. yani sizin 8.000.-TL'nı en fazla 1.200.-TL vererek satın almışlardır. sonra da icrayı kaldığı yerden devralıyorlar. tabi teminatları da...bu durumda sizden 4.000.-TL tahsil ederlerse bu işten 3.000.-TL'na yakın bir karları olacak demektir. bu nedenle karşılıklı kozlarınıza göre pazarlıkta önerdikleri rakamı daha da aşağı çekme şansınız var bence. pazarlığı peşin ödeme üzerinden yapıp bir bankadan mesela tüketici kredisi kullanarak ödemek varlık şirketine veya bankaya taksit yaptırmaktan her zaman daha avantajlıdır. mesela bu borcu 3.000'e, 2000'e kapatma olanağı olabilir görüşündeyim. biraz da sizin ödemeyebilme, karşı tarafın icra zoruyla ödetme kozlarınıza bağlı.

ne yapacağınız konusunda netleşebilmek için, dosya numaranızı ve açıldığı icra müdürlüğünü de varlık şirketinden almaya çalışmanızı, buradan alamazsanız bankadan hesap kaydı yoksa bile (ki varlık şirketine devrolana kadarki ve devir kayıtları vardır kesinlikle) hukuk biriminden icra müdürlüğü ve icra dosya numarasını almanızı, buradan da alamazsanız bir icra veya mahkeme kalami aracılığıyla UYAP'tan öğrenmeye çalışmanızı, dosyanızı bulursanız bir avukata zamanaşımı ve diğer konuları danışmanızı öneririm.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bilirkişi_banka rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sorunuzun hukuki yönünü avukat üyelerin yanıtlaması daha uygundur diye düşünüyorum. ben sizinle bu parayı ödemek zorunda kalmanız halinde yararlı olabilecek bazı bilgilerimi paylaşayım: varlık şirketleri özel kanunla yaratılmış yeni bir iş alanı. bunlar bankalardan bankaların umudunu kestikleri veya sonuç alma olasılığını zayıf gördükleri alacaklarını satın alıyorlar. ödedikleri bedel de bu alacağın %8-15'i arasında değişiyor. yani sizin 8.000.-TL'nı en fazla 1.200.-TL vererek satın almışlardır. sonra da icrayı kaldığı yerden devralıyorlar. tabi teminatları da...bu durumda sizden 4.000.-TL tahsil ederlerse bu işten 3.000.-TL'na yakın bir karları olacak demektir. bu nedenle karşılıklı kozlarınıza göre pazarlıkta önerdikleri rakamı daha da aşağı çekme şansınız var bence. pazarlığı peşin ödeme üzerinden yapıp bir bankadan mesela tüketici kredisi kullanarak ödemek varlık şirketine veya bankaya taksit yaptırmaktan her zaman daha avantajlıdır. mesela bu borcu 3.000'e, 2000'e kapatma olanağı olabilir görüşündeyim. biraz da sizin ödemeyebilme, karşı tarafın icra zoruyla ödetme kozlarınıza bağlı.

ne yapacağınız konusunda netleşebilmek için, dosya numaranızı ve açıldığı icra müdürlüğünü de varlık şirketinden almaya çalışmanızı, buradan alamazsanız bankadan hesap kaydı yoksa bile (ki varlık şirketine devrolana kadarki ve devir kayıtları vardır kesinlikle) hukuk biriminden icra müdürlüğü ve icra dosya numarasını almanızı, buradan da alamazsanız bir icra veya mahkeme kalami aracılığıyla UYAP'tan öğrenmeye çalışmanızı, dosyanızı bulursanız bir avukata zamanaşımı ve diğer konuları danışmanızı öneririm.
    Teşekkürler.... Sn.Bilirkişi... geç cevap verdiğim için özür dilerim... bütün gün girmek için uğraştım fakat sorunlar yaşamıştım şimdi düzeldi....

Bugünkü uğraşlarım sonrasında dosya numarası ve adliye bilgilerini aldım...ve bir avukata aktardım...
    dosyayı bulup inceleyecekler... bahsettiğiniz rakamlar ve uzlaşmalarda ciddi rakamlar oynamakta sanırım...
    ne kadar kozum var şuan da bilemiyorum... itiraz hakkı doğacak mı göreceğim...
    ödememe durumu nasıl olacak bilemiyorum... 1995 ve 2004 yılı elimde ne bir belge var ne de kayıt....
    işim çok zor... bu kişilerde güçlü kişilerdir... nasıl başedilir bilemiyorum... bir dünya av. vardır...
    haklı olsaydım bugün bu şekilde bir ödeme ile karşıma gelmezlerdi heralde...
    bakıp göreceğiz... hayırlısı...
    tekrar teşekkürler...
    Konu guldes tarafından (21-06-2010 Saat 22:15:43 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ordu
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Banka Kartları Ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğe İlişkin

arkadaşlar ben bır bankadan kredı akrtı yuzunden ıcralık oldum maaşımdan ıcra yolu ıle kesıldı aradan 6 ay gectı banka yetkılısı ve av la gorustum ıcraya yazılan yazıda kı borcun harıcınde ayrıca işlemiş faiz borcu ıdye 250 tl borc cıkardılar bunu maaşımda ıcra oldugu ıcın sırası gelınce keseceklerını soyledıler sorum şu : icraya yazılan yazıdan sonra borca borc eklenırmı . borc faız hesaplanırken en son cıkan borc neye gore hesaplandı bunu nasıl ve nerde tam olarak ogrenebılırım acılen yardım edersenız sevınırım
    ayrıca bır konu daha var banka borcumu erken odedım ve kapadım borcu yoktur yazısı aldım ancak banka vekılı av. bankalara yazdıgı ıhtıyatı hacız yazılarının dusumunu yazmamıs ben hangı bankaya gıtsem ıcra daıresunce bloke var denıyor bu yazıyı yazmayan av mı suclu ıcra daıresımı ayrıca pesın odemede benden ucret tahsıl ettıler ayrıca yenıden pul mektup parası ıstıyorlar hukukı yonu varmı

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Banka Kartları Ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğe İlişkin

tayfun bey burdan soru sormayınız diyorsunuz ama soru soracak bölümü bulamadım..her şeye rağmen burdan soracam ilgilenirseniz sevinirim...konut kredisi kullandığım evi sattım..ama konut kredisi kapatılmadı evin üzerinde ipotek var...benim adıma olan konut kredisini evi satın alan şahıs ödüyor...bu arada benim mali durumum kötüleşti..konut kredisi çektiğim bankaya ait kredi kart borçlarını ödeyemiyorum...bana ait olan borçlar yüzünden sattığım eve haciz gelebilirmi..çekilen konut kredisi aksatılmadan ödeniyor..ilginiz için teşekkürler..

Nerede
    bursa
    İletiler
    43
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben geçen yıl üniye başladım ve kampüse gelip öğrenci kartı sattılar ve o zaman hiç bir zaman kullanım ücreti olmayacak demişti adamlar bize.Ancak 2013den itibaren kullanım ücreti olacak yazısını gördüm birkaç ay önce gelen ekstrede bu böyle birey olabilir mi?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı gnyd16 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben geçen yıl üniye başladım ve kampüse gelip öğrenci kartı sattılar ve o zaman hiç bir zaman kullanım ücreti olmayacak demişti adamlar bize.Ancak 2013den itibaren kullanım ücreti olacak yazısını gördüm birkaç ay önce gelen ekstrede bu böyle birey olabilir mi?
    Bankacının lafına güvenilir mi hiç? O zaman sizde kartı iptal edin. Ama hangi kartı alsanız aynı problem var

Nerede
    AFYON
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar, Malum bir çok kişi gibi bende bazı sorunlar yüzünden madurum, değerli bilgilerinize ihtiyaç duymaktayım, fikri olarak yardımlarınızı rica eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.
    Sorum şöyle;
    1- Kredi kartı ve Kredi borçlarım var bu borçlarım yüzünden evime haciz gelir mi? Gelirse faturası adıma olmayan eşyalarımı haczedebilirlermi?
    2-Bu borçlar yüzünden eşimin adına kayıtlı hesaptan para tranferlerinde haciz/icra işlemi olurmu?
    3-Şuanda asgari ücretle bir işte sigortalı olarak çalışmaktayım işe yeni başladım, maaşımdan ne kadar kesilir?
    4-Maaşımdan kesilmeye başlandığında bir kaç yere olan borçtan dolayı sırası ile mi kesilme olur yoksa birkaç yere aynı anda kesilmemi olur?.
    Değerli bilgileriniz için ve vaktinizi ayırdığınız için şimdiden çok teşekkür ederim.Saygılarımla,

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1-Evet, gelir. Faturası adınıza olmayan eşyanın evinizde ne işi var?
    3-Dörtte biri kesilir.
    4-Aynı anda biri kesilir. Biri bitince diğerine geçilir.

+ Konuyu Yanıtla
8 / 10 Sayfa İlkİlk 12345678910 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kredi kartı kimlere verilir

ticari kredi kartı kimlere verilir

ticari kart kimlere verilir

ticari kredi kartı kimler alabilir

kredi karti kime verilmez

http:www.hukuki.netshowthread.php20883-Banka-Kartlari-Ve-Kredi-Kartlari-Hakkinda-Yonetmelige-iliskinpage2

kredi karti kimlere verilir

kimlere kredi kartı verilmez

kredi kart kimlere veriliyor

kimlere kredi karti verilmez

banka karti kimlere verilir

kredi karti kimlere verilmez

kredi karti kime verilirkredi karti kime aitbankkarti kimlere verilir kredi kartı kimlere verilirticari kredi karti kimler alirbankalar kimlere kredi kartı verilmezbankalarda kredi kartı hakkında kimlere bilgi veriliravukat mehmet çırıkakimlere kredi kartı verilirıstambul da kredı hakı vekılsızkredi kartı kimlere verilmezfaceticari kart kime verilir
Forum