+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 19´e kadar toplam 19 ileti bulundu.

Konu: Hangisi daha iyi?

Hangisi daha iyi? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Hangisi daha iyi?

Koç üniversitesi bence daha iyi.

Hukuki NET Güncel Haber

Hangisi daha iyi? konulu yargıtay kararı ara
    Hangisi daha iyi? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hukuk fakültesinin kalitesi bilimsel düzeyiyle ölçülür.Aslında üniversite için de bunu söylemek gerekir.Üniversitenin varoluş amacı bilimsel bilgiyi üretmek bilimsel bilgi sistematiği içinde yerini almasını temin etmektir.Hukuk fakültesinde hukuk bilimi nosyonunun ne kadar verildiği o hukuk fakültesinin kalitesini belirler.Bu meyanda İstanbul hukuk fakültesi eskisine göre çok şey kaybetmesine rağmen yine de Türkiye de en iyi diyebilirim.Çünkü ne dersi olursa olsun o derse ilişkin hukuk tariki hukuk felsefesi ve hukuk dogmatiği birlikte verilir. Bunlar hepsi bir araya gelince hukuk bilimini oluşturur.Pratik çalışmalarla öğrencinin uygulama gücü de geliştirilir.Yine de bunlar yeterli değildir ama Türkiye de bu kadarını yapan da başka üniversite yoktur.Ankara hukuk fakültesinin hocaları ders kitaplarında o dersin Türkiyede hukuk dalı olarak nasıl sistematize edildiğini gösterir ve Türkiyedeki prosedürü işler.İstanbul hukuk hukuk hocaları için ise o ders evrensel bir bilim dalıdır ve Türkiyedeki prosedürü ile birlikte bir bilim dalı olarak kurumlar ve kurumların tarihi gelişimi varoluşundaki felsefe mümkün olduğu kadar birlikte verilir. Sonuç olarak diyebilirim ki hukuk bilimcisi olamak isteyenler İstanbul hukuka, hukuk teknisyeni olmak isteyenler Ankara hukuka ya da marmaraya sadece bir diplomam olsun kariyerim olsun ama içi boşta olsa olur diyenler herhangi bir hukuk fakültesine ya da en iyisi özel üniversiteye gitmeliler.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    20
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Bilge Yiğit rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hukuk fakültesinin kalitesi bilimsel düzeyiyle ölçülür.Aslında üniversite için de bunu söylemek gerekir.Üniversitenin varoluş amacı bilimsel bilgiyi üretmek bilimsel bilgi sistematiği içinde yerini almasını temin etmektir.Hukuk fakültesinde hukuk bilimi nosyonunun ne kadar verildiği o hukuk fakültesinin kalitesini belirler.Bu meyanda İstanbul hukuk fakültesi eskisine göre çok şey kaybetmesine rağmen yine de Türkiye de en iyi diyebilirim.Çünkü ne dersi olursa olsun o derse ilişkin hukuk tariki hukuk felsefesi ve hukuk dogmatiği birlikte verilir. Bunlar hepsi bir araya gelince hukuk bilimini oluşturur.Pratik çalışmalarla öğrencinin uygulama gücü de geliştirilir.Yine de bunlar yeterli değildir ama Türkiye de bu kadarını yapan da başka üniversite yoktur.Ankara hukuk fakültesinin hocaları ders kitaplarında o dersin Türkiyede hukuk dalı olarak nasıl sistematize edildiğini gösterir ve Türkiyedeki prosedürü işler.İstanbul hukuk hukuk hocaları için ise o ders evrensel bir bilim dalıdır ve Türkiyedeki prosedürü ile birlikte bir bilim dalı olarak kurumlar ve kurumların tarihi gelişimi varoluşundaki felsefe mümkün olduğu kadar birlikte verilir. Sonuç olarak diyebilirim ki hukuk bilimcisi olamak isteyenler İstanbul hukuka, hukuk teknisyeni olmak isteyenler Ankara hukuka ya da marmaraya sadece bir diplomam olsun kariyerim olsun ama içi boşta olsa olur diyenler herhangi bir hukuk fakültesine ya da en iyisi özel üniversiteye gitmeliler.
    Açıkçası bir hukuk fakültesi öğrencisinin böylesine sığ bir düşünce yapısına sahip olması beni üzdü.Hukuk eğitimindeki gelişmelerden uzak olduğunuz son derece aşikar.İstanbul hukuk bunu yetiştir, Anakara hukuk şunu yetiştirir tarzındaki söylemler artık epey geride kaldı.Her ne kadar bu iki güzide egitim kurumu Türkiye'de hukuk eğitimin temellerini atmış olsalar da ,günümüzde hukuk eğitiminin bu iki üniversitenin tekelinde olmadığı gün gibi ortada.Tabii ki İstanbul üniversitesi hukuk fakültesi saygı duyulması gereken köklü bir kurumu.Ancak bu eğitim kurumunda okumak sanırım hiçbir mensubuna boylesine ukalaca yorumlar yapma hakkı vermez.Bana oyle geliyor ki İstanbul Üniversitesinin yuksek ve kalın duvarları sizin dış dünyada olup bitenleri görmenizi de engellemiş.

İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı legal practitioner rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Açıkçası bir hukuk fakültesi öğrencisinin böylesine sığ bir düşünce yapısına sahip olması beni üzdü.Hukuk eğitimindeki gelişmelerden uzak olduğunuz son derece aşikar.İstanbul hukuk bunu yetiştir, Anakara hukuk şunu yetiştirir tarzındaki söylemler artık epey geride kaldı.Her ne kadar bu iki güzide egitim kurumu Türkiye'de hukuk eğitimin temellerini atmış olsalar da ,günümüzde hukuk eğitiminin bu iki üniversitenin tekelinde olmadığı gün gibi ortada.Tabii ki İstanbul üniversitesi hukuk fakültesi saygı duyulması gereken köklü bir kurumu.Ancak bu eğitim kurumunda okumak sanırım hiçbir mensubuna boylesine ukalaca yorumlar yapma hakkı vermez.Bana oyle geliyor ki İstanbul Üniversitesinin yuksek ve kalın duvarları sizin dış dünyada olup bitenleri görmenizi de engellemiş.
    Ben yazımda ileri sürdüğüm görüşlerimi gerekçeleriyle somut, açık ve net olarak beyan ettim. Sen ise gerekçelendirmeyi bir yana bırak, düşünsel değer taşıyan bir görüş bile ileri sürebilmiş değilsin. Gerçekler karşısında söyleyecek bir şeyi olmamanın yanısıra, kendini düşünsel anlamda geliştirebilme fırsatı da bulamadığından olsa gerek, mevzuyu bana hakaret ederek çözmeye çalışmışsın.Anlaşılıyor ki öğrenim gördüğün hukuk fakültesi senin kendini geliştirebilmen için yeterli olmamış. Böylece senin cevaben yazmış olduğun yazı düzeyini göstererek benim ileri sürdüğüm tezlerimin doğruluğuna kanıt teşkil etmiştir. Bu yazın okuduğun hukuk fakültesinin kalitesini ve senin düzeyini çok iyi gösteriyor.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.042
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Fakültelerin "kürsü" lerine ve eğitim kadrosuna bakmak gerekir. Yakın zamanda bir değişiklik olmamışsa sıkça İÜ nin tercih nedeni olduğuna şahit olmuşumdur.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    20
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Bilge Yiğit rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben yazımda ileri sürdüğüm görüşlerimi gerekçeleriyle somut, açık ve net olarak beyan ettim. Sen ise gerekçelendirmeyi bir yana bırak, düşünsel değer taşıyan bir görüş bile ileri sürebilmiş değilsin. Gerçekler karşısında söyleyecek bir şeyi olmamanın yanısıra, kendini düşünsel anlamda geliştirebilme fırsatı da bulamadığından olsa gerek, mevzuyu bana hakaret ederek çözmeye çalışmışsın.Anlaşılıyor ki öğrenim gördüğün hukuk fakültesi senin kendini geliştirebilmen için yeterli olmamış. Böylece senin cevaben yazmış olduğun yazı düzeyini göstererek benim ileri sürdüğüm tezlerimin doğruluğuna kanıt teşkil etmiştir. Bu yazın okuduğun hukuk fakültesinin kalitesini ve senin düzeyini çok iyi gösteriyor.
    Öncelikle şunu söylemeliyim ki,karşınızdakine “siz” diye hitab edemeyecek kadar nezaketten uzak bir üsluba sahipsiniz.Ayrıca, “hukuk bilimcisi olamak isteyenler İstanbul hukuka, hukuk teknisyeni olmak isteyenler Ankara hukuka ya da marmaraya sadece bir diplomam olsun kariyerim olsun ama içi boşta olsa olur diyenler herhangi bir hukuk fakültesine ya da en iyisi özel üniversiteye gitmeliler” sözüyle bu üç hukuk fakültesi dışında okuyan ve bu fakültelerden mezun olmuş kişilere hakaret edenin kendiniz olduğunuzu göremeyecek kadar da yazdıklarınızdan bihabersiniz.Sizin de belirttiğiniz gibi benim yazdıklarım benim düzeyimi, sizin yazdıklarınız sizin düzeyini göstermektedir.Açıkçası sizinle tartışmayı devam ettirmenin boşa zaman harcamak olduğunu düşünüyorum.Yolunuz açık olsun…

İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Amacım hakaret etmek değildi. Etmedim de.Bazı gerçekleri ifade etmek hakaret sayılmamalı. Dünyanın en çok üniversiteye sahip olan ülkelerinden biri Türkiye.Bunu bir çok kişi bilmez.Nüfus oranları itibarıyla Türkiye dünyada en çok iktisatçıya, işletmeciye, hatta mühendise sahip olan ülkelerinden biri.Akademisyenlerimiz sanıldığı kadar az değil.Özellikle bayan akademizyenlerimiz sayı olarak Avrupa ortalamasının üstünde.Ama dünyada sosyal bilimler ve fen bilimleri ile teknolojide hiç bir başarı gösteremeyen bir ülkeyiz.Bunun önemli sebeplerinden biri içi boş üniversitelerimizin çok olmasıdır. Beleşten yere diplomalar verilmekte üstüne üstlük akademik ünvanlar hak etmeyen insanların eline geçebilmektedir.Özel kolejler çuval dolusu paraları alıp öğrencilerine üniversiteyi kazandıramayınca çareyi özel üniversiteler açmakta bulmaktadır.Özel dersanelerde aynı yolda maalesef.İstanbulda bir kampüsü bile olmayan, apartmandan bozma vakıf üniversitesi adı altında bir çok üniversite var. Kampüsü olmayan apartmandan bozma üniversiteler dünyanın başka bir yerinde varsa, sanırım bir muz cumhuriyetinde vardır ve orada amaç bilimsel bilgiyi araştırarak elde etmek değil, sömürücü ülkerin çıkarlarına alet olacak yarı cahil aydınları yetiştirmektir. Üniversitelerin evrensel standartları vardır.Özel üniversitelerin tamamına yakını ve bu arada devlet üniversitelerinin çoğu bu standartlara uymaz. Üniversitenin tanımına da var oluş gayesine de uymaz.Burada evrensel standartlara daha yakın olanları tesbit etmek gerekir.Üniversitenin aynı zamanda köklü olup olmadığına bakmak gerekir.Çünkü bu işler biraz da gelenek görenek meselesidir. Hukuk bölümü söz konusu olduğunda bunlara ilaveten akademisyenlerinin kimler olduğuna bakmak gerekir.Akademik ünvanlar alınırken sarfedilen emeklere bakmak gerekir.Tekrar önemle söylüyorum.Amacım kimseye hakaret etmek değildi.Etmedim de.Ama sen bana sığ düşünceli ve ukala diyerek hakaret etmek suretiyle düzeyli bir tartışma değil, sıradan bir polemiğe girdin.Ben ise polemikleri sevmem. Çünkü polemikte amaç bir düzey yakalamak değil, senin yaptığın gibi illa ki karşıdakini laf cambazlıklarıyla, gereksiz yere nezaket kurallarına atıfta bulunmakla, üstelik bununla çelişen bir şekilde karşıdakina hakaret ederek de olda bastırmaktır. Sen bana alınma duygularını iyi anlıyorum ama maalesef Türkiyenin gerçeği bu.üstelik bu beni de çok üzüyor.Ama ne kadar üzse de sözlerimin arkasındayım.Hukuk fakültelerini mukayese ederken baştan söylediklerimi aynen yine tekrar ediyorum.Bunlar da benim sana karşı son sözlerim.Kal sağlıcakla.

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hangisi daha iyi?

bende bu sene sınava girdim ve istanbul ile marmara hukuka yetecek puanı aldım. Aklıma bir kaç soru takılmadı değil.

*marmara ile istanbul un yanilenen kadroları hakkında bilgisi olan varsa bilgi verebilir mi?
    *ulaşım bakımından marmara bana daha yakın ama istanbul üniversitesini de tercih etmemi istiyorlar ikilemde kaldım. Sizce kendimi geliştirebilecek imkanı hangi üniversitede daha iyi bulabilirim.?
    şimdiden teşekkür ederim.
    (yeni konu açmaktansa burdan devam edelim diye buraya yazdım.)

Nerede
    istanbul
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hangisi daha iyi?

Alıntı tugrulbeyli_613 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    bende bu sene sınava girdim ve istanbul ile marmara hukuka yetecek puanı aldım. Aklıma bir kaç soru takılmadı değil.

*marmara ile istanbul un yanilenen kadroları hakkında bilgisi olan varsa bilgi verebilir mi?
    *ulaşım bakımından marmara bana daha yakın ama istanbul üniversitesini de tercih etmemi istiyorlar ikilemde kaldım. Sizce kendimi geliştirebilecek imkanı hangi üniversitede daha iyi bulabilirim.?
    şimdiden teşekkür ederim.
    (yeni konu açmaktansa burdan devam edelim diye buraya yazdım.)
    Puanın yetiyorsa tabii ki İstanbul Hukuk.Bu konu forumlarda yeterince tartışıldı aslında biraz karıştırırsan görürsün.Merak etmeyin istanbulun hocaları sizi tatmin edecektir tabii istisnalar kaideyi bozmaz

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar: