+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 26 ileti bulundu.

Konu: Nafaka arttırımı

Nafaka arttırımı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İSTANBUL, Türkiye.
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Nafaka arttırımı

2001 yılının başında boşandım. Müşterek bir çocuğumuz var. Devlet Memuruyum, çocukla ilgili o günkü ekonomik şartlarım dikkate alınıp 100.000.000.-TL nafaka bedelinde anlaştık (2001 yılındaki maaşım mesailer ile birlikte 540.000.000,-TL idi) sene 2004 oldu bu arada bizim mesailer ortadan kalktı ve maaşın 460.000.000,-TL oldu. Eski eşimde nafaka arttırım davası açtı. 300.000.000,-TL talep etti. Hakim hanım ise kısmen kabul, kısmen reddetti ve nafakayı 200.000.000,-TL'ye çıkardı. (Maaşımın %50'sine el koydu...) maaşındaki bu orantısızlığı resmi olarak beyan etmeme ve başka hiçbir gelirim olmadığını anlatmama rağmen bu karar beni çok şaşırttı. Bende temyiz'e gittim.
    Temyiz'den gelecek kararı bekliyorum. Bu bilgiler ışığında temyizden ne gibi bir karar gelebilir acaba ?????

Ali KÖROĞLU

Hukuki NET Güncel Haber

Nafaka arttırımı konulu yargıtay kararı ara
    Nafaka arttırımı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    izmir, Türkiye.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Ben henüz 3 aylık avukatım fakat kanaatimce yargıtaydan lehinize sonuç doğar tabi koşulların ayrıntısı dikkate alınır eşininzin çalışıp çalışmadığı,başka gelir ve gider durumunuz vs.

Nerede
    .
    İletiler
    53
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

işte benim bu nasıl bir memlekettir başlığıyla tartışmaya açtığım konuya çarpıcı bir örnek.sayın ileti sahibi acaba istanbul gibi bir yerde kalan maaşıyla nasıl geçinecek?bu şartlardaki bir memur nasıl namuslu kalabilecek?eğer imkanı varsa ne zamana kadar rüşvet yememeye direnecek?
    SAKIN HA yanlış anlaşılmasın..hangi şartlar altında olursak olalım,yasa dışı,vicdan dışı,mantık ve hukuk dışı hiç bir eylem,hareket ve davranış biçimi doğru değildir..hatta lanetlenmelidir.
    burdaki sıkıntı,eski eşe karşı kadınların çocukları koz olarak kullanıp onların gelir durumunu gözetmeden erkekleri insafsızca sömürmeleridir.nafaka,zırt pırt nafaka artırımı gibi.unutmayalım koskoca işadamı Halis Toprak bile karısının talep ettiği tazminat ve nafaka miktarını vermemek için uğraştı.nitekim karşı taraf uzlaşmak durumunda kaldı.

Nerede
    İSTANBUL, Türkiye.
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bu davamda hakimin bayan oluşunun büyük bir rol oynadığını düşünüyorum. Sanki biz erkekler tek suçluymuşuz gibi davrandı bana mahkeme süresince.. Hakaret derecesinde tavırlar sergiledi mahkeme boyunca.. Benim aldığım maaş belli, o yüzden avukatında yoktu. Kendi kendimi ne kadar savunmaya çalıştı isemde dinlemedi bile beni bu kararı alırken. Ailem ile birlikte kaldığımı, orta okulda erkek kardeşimle birlikte 4 nüfus olduğumuzu, eve birtek emekli maaşı ve benim aylığımın girdiğini ve geçim sıkıntısı çektiğimizi anlatmama rağmen beni dinlemedi ve kestirip attı. Karşı tarafın durumunu gözardı ederek kararını verdi (Eski eşim Stilist'lik yapıyor.. şu anda bir stilist'in ne maaş aldığını araştırmak lütfunda bulunmadı bile) ben ne yapayım (en son aldığı maaşı 750 Milyon, annesi, babası emekli maaşı alıyor, babası yine bir işte çalışıyor, ev kendilerinin, kira gelirleri var, birde benden 100 Milyon alıyorlar...) gerisini siz düşünün, kim daha muhtaç,
    hatta bir öneride getirdim onlara mahkemede, bakamıyorsanız çocuğu bana verin, ben sizden parada istemiyorum dedim... Ama artniyet olduğundan bunun lafını bile etmiyorlar.... Benim işim gerçekten zor !..........

Ali KÖROĞLU

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

iyiki çalışıyorsunuz ve maaşınız var. Benim bir arkadaşım işten çıkarıldı çalışmadığını beyan etti hiçbir geliri ve mal varlığı olmadığını da ispat ettiği halde yine de 200 milyon tedbir nafası ödemekle yükümlü oldu. Kaç para aldığınız bi tarafa geliriniz var mı yok mu o bile önem taşıyamıyor galiba...

burcum

Nerede
    İSTANBUL, Türkiye.
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Maalesef Burcum hanım....
    Türkiye'nin adalet gerçekleri bunlar...
    Kadın - Erkek eşitliği der dururlar...
    Hani nerede ???????????

Ali KÖROĞLU

Nerede
    .
    İletiler
    53
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Ali bey kardeşim gerçekten işiniz çok zor.eskiden bu davalara bakan,yani AB normları böyle gerektiriyor diyerek aile mahkemeleri tesis edilmeden önce asliye hukuk mahkemeleri tarafların gerçek gelir ve sosyal durumlarını titizlikle dikkate alarak karar verirlerdi.dikkat edecek olursak bu tür sıkıntılar yani gelir durumuyla orantısız nafaka miktarları aile mahkemeleri kurulduktan sonra dikkat çekmeye başladı ve sızlanmalara neden oldu.sanki aile mahkemelerinin esas fonksiyonu,çocukları ve kadınları peşinen mağdur ve zavallı kabul ederek onların bu davalardan alabilecekleri en fazla nafaka miktarına hükmetmek.eskiden böyle bir konu açıldığında alt tarafı üç kuruş nafaka diye tabirler kullanlılırken şimdi öyle denmiyor,sizin durumunuzda olduğu gibi ciddi miktarlar söz konusu.
    kaldıki aile mahkemeleri kurulduğunda halihazırda uzman psikologların,pedagogların,sosyal hizmet uzmanlarının,aile danışmanlarınında aile mahkemelerinde görevlendirilmesi gerektiği yazılıp çiziliyordu.çünkü AB ülkelerinde öyle.ama hani nerede?evet biliyoruz AB ülkelerinde bu tip davalarda önce çocuğun menfaatleri gözetilir(doğrusuda budur.türkiyedede bu böyle uygulanıyor itirazımız yok)sıkıntı bizim ülkemizdede erkeklerin gelir durumunun yani milli gelirden aldığımız payın AB ülkelerindeki gelirle adeta bir tutularak kararlar verilmesi.yoksa adalete olan güvenimiz tamdır.

Nerede
    İSTANBUL, Türkiye.
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Doğru söze ne denir.. Sonuç olarak çocuk benim çocuğum. Elimdeki imkanların hepsini ona tahsis etmek isterim. Ama ona bir gelecek hazırlamak için benimde birikim yapmam gerek. Bunu düşünen yok, karşı tarafın mantalitesi şu "ne kadar zarar verirsek, ne kadar yaralarsak o kadar iyi" çünkü ihtiyaçları yok. Burada anlatmadığım birçok tatsız olay sonucunda boşanma gerçekleşti ve daha sonra da devam etti. En basitinden çocuğumu 6-6,5 göstermediler bana. Bu bile karşı tarafın zihniyetini belli eder. Fakat AB normlarında bir hukuk düzeninin sağlanması gerek ki, hakkaniyetli bir karar verilebilsin. Buda sonuç olarak maddiyata dayanıyor sanırım....
    Daha çok sürüneceğiz desenize ))
    (Gülerim ağlanacak halime.......)

Ali KÖROĞLU

Nerede
    .
    İletiler
    53
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

işte burcum hanımın iletisinde dile getirdiği bir çarpıcı gerçek daha...
    burcum hanımın bir tanıdığının işi gücü yok yani geliri yok ama 200 milyon tedbir nafakası vermek durumunda eşine.boşandıktan sonrada eski eşi evlenmezse ömür boyu bu parayı hemde her yıl arttırarak ödemek zorunda.
    yahu geliri olmayan adamın bu memlekette yaşamaya dahi hakkı yokken çünkü parasız bir şey yiyemez içemez,ondan nafaka ödemesi nasıl istenir?
    ha birde nafaka ödememenin sonunda hapis cezası almak bile varmış(ben bunu hukuki net sayesinde öğrendim inanın)o zaman bu durumdaki bir kişi girsin içeri yatsın daha iyi hiç olmazsa orada yeme içme barınma bedava..
    allah allah insanının aklına nelerde getiriyorlar vah benim gariban insanım vah...

Nerede
    Hatay, Türkiye.
    İletiler
    3.380
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

25 yıllık meslek yaşamımda 4-5 dva dışında boşanma davası almadım, bunlardan da sadece 1 tanesi çekişmeli idi diğerleri anlaşmalı boşanmalardı.
    Ve bu davaları bir türlü içime sindiremedim. Anlaşmazlıklar bazen incir çekirdeğini doldurmazken bazen de gerçekten tam hukuki tabiriyle fikren ve ruhen geçimsizliği işaret ediyor.Ve öyle olaylar öyle garip duygu ve düşünceler anlatılıyor ki şaşıp kalıyorum, insanlar nasıl bu hale gelebilir,eşler birbirlerini böylesine hasım görebilir, "mahkeme kapılarında sürüm sürüm süründürmek" deyimini hakkıyla! uygulayabilirler.

Bunlar bir yana sayın Dağcının kendince yaptığı çok önemli bir gözleme dikkat çekmek istiyorum ÖZELLİKLE DE AVUKAT ARKADAŞLARIN DİKKATİNE SUNUYORUM. Şahsen bu tür davalarla uğraşmadığım için bilemiyorum ama akla da yakın geliyor :

Sayın Dağcı diyor ki :
    eskiden bu davalara bakan,yani AB normları böyle gerektiriyor diyerek aile mahkemeleri tesis edilmeden önce asliye hukuk mahkemeleri tarafların gerçek gelir ve sosyal durumlarını titizlikle dikkate alarak karar verirlerdi.dikkat edecek olursak bu tür sıkıntılar yani gelir durumuyla orantısız nafaka miktarları aile mahkemeleri kurulduktan sonra dikkat çekmeye başladı ve sızlanmalara neden oldu..sanki aile mahkemelerinin esas fonksiyonu,çocukları ve kadınları peşinen mağdur ve zavallı kabul ederek onların bu davalardan alabilecekleri en fazla nafaka miktarına hükmetmek.eskiden böyle bir konu açıldığında alt tarafı üç kuruş nafaka diye tabirler kullanlılırken şimdi öyle denmiyor,sizin durumunuzda olduğu gibi ciddi miktarlar söz konusu.
    kaldıki aile mahkemeleri kurulduğunda halihazırda uzman psikologların,pedagogların,sosyal hizmet uzmanlarının,aile danışmanlarınında aile mahkemelerinde görevlendirilmesi gerektiği yazılıp çiziliyordu.çünkü AB ülkelerinde öyle.ama hani nerede?evet biliyoruz AB ülkelerinde bu tip davalarda önce çocuğun menfaatleri gözetilir(doğrusuda budur.türkiyedede bu böyle uygulanıyor itirazımız yok)sıkıntı bizim ülkemizdede erkeklerin gelir durumunun yani milli gelirden aldığımız payın AB ülkelerindeki gelirle adeta bir tutularak kararlar verilmesi.yoksa adalete olan güvenimiz tamdır.

Özellikle koyu renkli olarak alıntı yaptığım sayın Dağcı'nın bu tespiti hakkında hukukçu dostlarımız acaba neler söylecekler.

ceteris paribus

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: