+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Kadir Has vefat etti

Kadir Has vefat etti Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kadir Has vefat etti

Kalp krizi geçirerek Amerikan Hastanesi'ne kaldırılan İşadamı Kadir Has hayatını kaybetti. Türkiye'nin başı sağolsun...

Kalp krizi geçiren işadamı Kadir Has apar topar helikopterle Amerikan Hastanesi'ne kaldırıldı. 86 yaşındaki Kadir Has, yapılan bütün müdahelelere rağmen kurtarılamadı ve Amerikan hastanesinde yaşamını yitirdi. Türkiye'nin başı sağolsun...

1921 yılında Kayseri'de doğan Kadir Has hayırseverliği ile tanınan Türkiye'deki önemli iş adamlarından biriydi.

Kadir Has için neler söylediler?

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı
    Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı ailesinin merhum Kadir Has ile hem hemşehrilik, hem ortaklık, hem de aile dostluğu anlamında uzun yıllara dayalı bir ilişkileri bulunduğunu belirterek, ''Kendisi hem iş adamı olarak, hem de bir hayırsever olarak ülkemize çok değerli katkılarda bulunmuş ve örnek olmuştur'' dedi. Güler Sabancı, Has'ın vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunduğunu ifade etti. ''Sabancı Ailesi olarak merhum Kadir Has ile hem hemşehrilik, hem ortaklık, hem de aile dostluğu anlamında uzun yıllara dayalı bir ilişkimiz vardı. Kendisi hem iş adamı olarak, hem de bir hayırsever olarak ülkemize çok değerli katkılarda bulunmuş ve örnek olmuştur'' diyen Sabancı, Has'ı rahmet ve saygıyla anarak, Has'ın aile ve yakınlarına sabır diledi.

Anadolu Endüstri Holding İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan
    Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, iş adamı Kadir Has'ın Mercedes'i, Coca Cola'yı Türkiye'ye getirdiğini ve Türkiye'de ilkleri başlattığını belirtti. Tuncay Özilhan, iş adamı Kadir Has'ın vefatı nedeniyle AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kadir Has'ın kendisinin akrabası olduğunu ifade ederek, ''Kadir Has eniştemin dayısı. Çok sevdiğimiz bir büyüğümüz'' dedi. Özilhan, Kadir Has'ın müteşebbis ruhu olan ve Türkiye'ye bir çok ilkleri getiren, iş adamlarının duayenlerinden önemli bir lider olduğunu söyledi. Tuncay Özilhan, ''Mercedes'i, Coca Cola'yı Türkiye'ye getirdi. Türkiye'de ilkleri başlattı. Ayrıca hakikaten vakıfla, vakıfçılığı ile kazandıklarını topluma veren, vermeye çalışan, çok büyük projelere destek olan, onların gerçekleşmesini sağlayan, büyük bir liderdi'' diye konuştu.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş
    İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, vefat eden hayırsever iş adamı Kadir Has'ın, Türk iş hayatına, Türk sanayisine ve ekonomisine, eğitim dünyasına çok büyük katkılar yaptığını belirterek, ''Hepimizin başı sağolsun'' dedi. Yalçıntaş, Has'ın vefatından dolayı büyük bir üzüntü duyduğunu dile getirdi. Has'ı Türk iş aleminin duayenlerinden biri olarak niteleyen Yalçıntaş, ''Kadir Has, Türk iş hayatına, Türk sanayisine ve ekonomisine, eğitim dünyasına çok büyük katkılar yapmıştı. Hepimizin başı sağolsun'' diye konuştu.

Mercedes-Benz Türk AŞ
    Mercedes-Benz Türk AŞ, Kadir Has'ın vefatının şirket camiasında büyük üzüntü yarattığını bildirdi. Hayırsever iş adamı Has'ın ölümüyle ilgili şirket tarafından AA'ya yapılan açıklamada, Mercedes-Benz Türk AŞ'nin kuruluş adının Otomarsan olduğu hatırlatılarak, Otomarsan'ın 3 kurucu ortağı bulunduğu ve bunlardan birinin Has Otomotiv olduğu belirtildi. Açıklamada, Has Otomotiv'in de Kadir Has tarafından kurulduğu hatırlatılarak, ''Kadir Has, şirketimizin kurucu ortaklarından biriydi. Vefatı, tüm Mercedes-Benz Türk camiasında büyük üzüntü yaratmıştır'' denildi.

Süleyman Demirel
    Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, iş adamı Kadir Has'ın vefatı nedeniyle eşi Rezan Has'a başsağlığı mesajı gönderdi. Demirel'in mesajı şöyle: ''Muhterem hanımefendi, değerli eşiniz, büyük hayırsever, aziz dostum Kadir Has'ın vefatını teessürle öğrendim. Nazmiye ve ben, kendisine Allah'tan rahmet, sizlere başsağlığı dileriz. Büyük acınızı paylaşır, bu büyük insanın aziz hatırasını daima anacağız.''

Mesut Yılmaz
    Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, hayırsever iş adamı Kadir Has'ın, Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük hayır sahibi olduğunu belirterek, ''yeri doldurulamayacak bir boşluk bıraktığını'' bildirdi. Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kadir Has'ın ''çok özel bir dostu'' olduğunu kaydederek, ''Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük hayır sahibidir. Eğitimde, sağlıkta yaptığı bağışlar ona çok özel bir yer kazandırdı'' dedi. Kadir Has'ın en son kendi adını verdiği bir üniversite de kurduğunu hatırlatan Yılmaz, ''Yeri doldurulamayacak bir boşluk bıraktı. Fevkalade üzgünüm. Bütün sevenlerine, milletimize baş sağlığı diliyorum'' diye konuştu.
    Kadir Has, ömrünü hayır işlerine harcadı

Hayırsever iş adamı Kadir Has, 86 yıllık yaşamının büyük bir bölümünü ve servetini hayır işlerine adadı. Kadir Has, 10 Eylül 1921'de Kayseri'de dünyaya geldi. Babası Nuri ve annesi Zekiye Has, Kayseri'nin tanınmış "Hasoğlu" ailesine mensup olan Kadir Has'ın ailesi Cumhuriyet'in ilk yıllarında Kayseri'den Adana'ya taşındı. Baba Nuri Has, Çukurova'da ticaretle meşgul oldu. Daha sonra, Türkiye'nin en büyük sanayicileri arasına girerek, Cumhuriyet'in ilk yıllarında Türkiye'nin ilk milli sanayici unvanını kazanan Nuri Has, "Milli Mensucat Fabrikası" ile daha sonra da Akbank'ın kurucuları arasında yer aldı. Kadir Has, ilk öğrenimini Adana'da tamamladı. Orta öğrenim için İstanbul'a gönderilen Has, ortaokul ve liseyi Özel Boğaziçi Lisesi'nde tamamladı.

1942 yılında, Kayseri'nin köklü ailelerinden Mehmet Germirli'nin kızı Rezan Germirli ile evlenen Kadir Has, aynı dönemde iş hayatına da atıldı.

1942-1960 yılları arasında Adana'da ticaretle uğraşırken aile şirketini yöneten Kadir Has, babası Nuri Has ve ortakları tarafından kurulan Akbank'ın Yönetim Kurulu'nda görev aldı.

1960 yılında İstanbul'a taşınan Kadir Has burada, başta otomotiv olmak üzere, çeşitli ticari faaliyetlerde bulundu ve iş hayatında büyük atılım yaptı.

1964 yılında Amerikalıların dünyaca ünlü "Coca Cola" firmasının Türkiye Temsilcisi olan Has, ortakları ile birlikte Coca Cola'nın Türkiye'de ilk defa üretilmesini sağladı. Kadir Has, daha sonra Coca Cola firmasını kardeşi merhum Kemal Has'a devredip, bu defa bir başka dünya devi olan Almanlar'ın ünlü Mercedes otobüs fabrikasının Türkiye'de kurulmasına öncülük etti.

İş adamı Kadir Has, 1980'li yılların sonunda ticari faaliyetlerini tasfiye etmeye başladı. Aynı dönemde hayır işlerine yönelen ve kendisini yoğun bir şekilde hayır işlerine adayan Has, bu arada Kayseri'de 4 adet ilköğretim okulu inşa ettirdi. Has, ayrıca, merhum babası Nuri Has tarafından yaptırılan bir ilkokulun da onarımını gerçekleştirdi.

Erciyes Üniversitesi'ne de Merkez Kütüphanesi, Enstitüler Binası ve Mediko-Sosyal Merkezi Binası yaptırarak armağan eden Kadir Has, ayrıca Kayseri'de babası tarafından inşa ettirilen Nuri Has Camii'nin onarımını yaptırıp, bu cami için bir de imam lojmanı inşa ettirdi.

Kadir Has, İstanbul'un Küçükyalı semtinde de 4 okul yaptırarak halkın hizmetine sundu. Ayrıca Marmara Üniversitesi'ne Tıp Fakültesi Hastanesi, Acil Merkezi ve Hemodiyaliz Merkezi inşa ettiren Has, İstanbul'un Maltepe semtinde, Kızılay Tıp Merkezi'nin yapımına da büyük katkıda bulundu.

İstanbul Pendik'teki Öğretmen Dinlenme Evi'ni de büyük bağışla inşa ettiren Kadir Has, ayrıca Gebze'de faaliyet gösteren Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) için Teknopark yaptırdı.

Hayırsever iş adamı Kadir Has, çok büyük bir bağışla Kadir Has Üniversitesi'nin 1999-2000 öğrenim yılında eğitime başlamasını sağladı.

İstanbul'un Cibali ve Bahçelievler semtleri ile Selimpaşa beldesindeki kampüslerde eğitim veren Kadir Has Üniversitesi, kısa sürede Türkiye'nin saygın ve çağdaş yüksek öğrenim kurumları arasında yer aldı.

Kadir Has ve Rezan Has, 1991 yılında "Türk Eğitimine özgü Kadir Has Vakfı'nı (HASVAK)" kurdular.

haber3.com

Hukuki NET Güncel Haber

Kadir Has vefat etti konulu yargıtay kararı ara
    Kadir Has vefat etti konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İSTANBUL, SİLİVRİ, Türkiye.
    İletiler
    867
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kadir Has vefat etti...

Aynı mahallede otururduk Has Amca ile.
    Evlerinin önünden geçerken, çocuk saflığı ile Has Amcaa, Has Amcaa diye bağırırdık.
    Örnek insandı.
    Nur içinde yatsın

Nerede
    Hatay, Türkiye.
    İletiler
    3.380
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kim okul yaptıracak artık??? Nur içinde yatsın, mekanı cennet olsun..

Nerede
    Gavur İzmir
    İletiler
    249
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İyi insanlar birer birer gidiyor,dünya kötülere kalacak bu gidişle.
    Huzur içinde yatsın,Allah rahmet eylesin...

Nerede
    Ankara, Yenimahalle, Turkey.
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"Babamdan bana kalan en büyük miras, hayırseverliktir." demişti; kitabının adı da "Vatan borcumu ödüyorum". Hayırseverliği O'nun kadar içten yapan başka biri yoktur sanırım. Ülkesinden kazandıklarını yine Ülkesine vermenin en büyük onur ve vefa borcu olduğuna inanmaktaydı. Kendi adı ile kurulmuş bulunan Kadir Has Üniversitesinin eğitimine başlayıp gelişmesini görmek en büyük tutkusuydu. Kadir HAS ve Rezan HAS, 1991 yılında kurdukları "Türk Eğitimine Özgü Kadir HAS Vakfı-HASVAK" ile başta eğitim ve sağlık olmak üzere, Ülke kalkınmasına yönelik çok önemli hayır işlerine yöneldikleri gibi ayrıca, vasiyetleri gereği tüm servetlerini adı geçen vakfa bağışladılar.

Mekanı cennet olsun.

İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

coca cola yı ve mercedes i bize getiren insan rahat uyu

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kadir Has'ın duygulandıran mektubu
    İstanbul’da dün hayatını kaybeden hayırsever iş adamı Kadir Has’ın, Kayseri’de görev yaparken tanıştığı Bursa Valisi Nihat Canpolat’a 10 gün önce gönderdiği mektup, duygu yüklü satırlarla dolu.
    İş dünyasının duayenlerinden Kadir Has, "Vatan Borcu Ödüyorum" adlı kitabının yeni baskısıyla birlikte Bursa Valisi Canpolat’a gönderdiği mektupta, hayır işleriyle dolu ömrünün adeta kısa bir özetini sunuyor.
    Mektubunda, sosyal hayatta yaşanan olayların, çoğu zaman güzel atasözleri veya vecizelerle değerlendirildiğini belirten Has, "İşte böyle güzel sözlerden birinde deniliyor ki; hayat, beşik ile mezar arasındaki bir sınav sürecidir. 1921 yılından bu yana, o sınavdan geçtim, geliyorum" diyor.
    Kadir Has, kitabının ilgiyle karşılandığına değindiği mektubunda, duygu ve düşüncelerini şöyle aktarıyor:
    "86 yılı geride bıraktık. Ama hayatı yaşam süresi ile değerlendirmek istemiyorum. Bence, onu nasıl değerlendirdiğiniz önemli. Her insan, ayrı bir dünyadır. O dünyaların içine girebilmek, genellikle anıları okumakla veya dinlemekle mümkün olabiliyor. İşte ben de bu düşünce ile anılarımı, sizlerle paylaşmak için 2002 yılında kitaplaştırarak hayata geçirmiştim.
    Aradan 4 yıl geçti. Bu zaman içerisinde, yaşantımda da önemli gelişmeler oldu. Anılarımın yer aldığı ’Vatan Borcu Ödüyorum’ isimli kitabım, ilgiyle karşılandı, büyük beğeni gördü. Bu, beni, hem gururlandırdı hem de cesaretlendirdi. Şimdi, son 4 yılın olaylarını da ilave ettiğim ’Vatan Borcu Ödüyorum’ isimli kitabımın yeni baskısını sizlere sunarken, diyorum ki; başkalarının yaşamından ders almasını bilenlere ne mutlu..."

Milliyet
    ..............................

Allah rahmet eylesin.
    Konu deniz02 tarafından (24-03-2007 Saat 00:45:40 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kadir has şirketler grubu

Forum