+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 29 ileti bulundu.

Konu: Velayeti anneye ait olan çocuk ve babanın hakları

Velayeti anneye ait olan çocuk ve   babanın hakları Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Velayeti anneye ait olan çocuk ve babanın hakları

merhaba,

9 yaşındaki oğlumun velayeti annesinde. mahkemenin belirlemiş olduğu, ayda 2 kere onu görmek ve nafakayı ödemek dışında çocuğumla akşamları telefonla görüşebiliyorum. Bundan başka çocuğum üzerinde hiç bir hak ve yetkim yok. Nerelere gider, hangi kurslara, etkinliklere katılır, geleceği nasıl şekillenir, duygusal ve maddi istekleri nasıl tatmin edilir vs. vs. bu konularda bir tek kelime söyleme hakkım bile yok. Bu çocuğu annesi tek başına mı yaptı veya babasının evinden mi getirdi de benim oğlumla ilgili hiç bir söz hakkım yok???? Adalet vicdanları rahatlatmak için değilmidir bir anlamda??? Babanın çocuğu üzerinde hiç bir hakkının olmadığı bir adalet, bir vicdan olabilir mi??

Bütün duyarlı kişileri ve hukukçuları konu üzerinde düşünmeye çağırıyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Velayeti anneye ait olan çocuk ve   babanın hakları konulu yargıtay kararı ara
    Velayeti anneye ait olan çocuk ve   babanın hakları konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    38
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Velayeti anneye ait olan çocuk, babanın hakları

Ben de 13 yasinda bir kiz cocugu babasiyim ve kizimin velayeti bende. Ben kizimi rahatsiz etmeyen tum haklari annesine veriyorum. Ama elbet ben veriyorum, kanunen cok fazla hakki yok. Dusunuyorum da: o bayandan nefret ediyorum. Cok ama cok kotu bir insan oldugu inancindayim. Velayet bende olmasina ragmen yaptiklarini dusunuyorum da cocugumuz onda olsaydi sanirim omrumun sonuna kadar goremezdim. Ama ben ona bunu yapmiyorum. Kizim rahatsiz olmadikca sonsuz hakki var ve ben sadece suistimal gordugumde devreye giriyorum.
    Diger taraftan toplum yapimizi dusunuyorum : ortada bir cocuk var 'onu mu yapalim bunu mu' diye birbirini yiyen iki ebeveynin varliginda birseyler yapilmasini beklerken yitip giden bir cocuk/cocuklar. Yok arkadasim katilmiyorum. Acini ne kadar anliyorum bilemem ama goruslerini paylasmiyorum. Dusun bakalim cocugunuzun yetistirilmesi konusunda esit hakka sahip olsaniz durum benim dedigimden farkli mi olur. Bir arada yasayip ortak gorus uretememekten kaynakli bir bosanma karari almadiniz mi? Siz uyum sagliyamayan bir ciftsiniz ve dogrusuyla yanlisiyla cocuk uzerinde onun iyiligini dusunan tek otorite figuru varligi en dogru olandir. Diger taraftan : cocugunuzun gelecegiyle ilgili karar mi almak istiyorsunuz. Oturun annesiyle konusun ve alin. Buna mani olan mi var. Cocuk icin gercekten dogru oldugunda o hanimefendi hayir mi diyecek? Siz ahenkle, karsilikli guvenle ve sorumlulukla cocugunuzu buyuttukten sonra velayetin kimde oldugunun onemi ne? Ama kanun koyucu ve uygulayici 'uyumsuz ciftler varliginda cocugun ne olacagini dusunmek zorundadir'. Bu durumdada cocuk icin en dogru olan taraflardan birinin OTORITE FIGURU OLMASIDIR. Cocugunun gozleri onunde tartismaktan, siddet uygulamaktan, birinin dogru dedigine hayir cocugum annenin/babanin dedigi yanlis boyle yapacaksin demekten hic cekinmeyen milyonlarin yasadigi boyle bir ulkede kanun 'ULKE GENELINE' hitabetmek zorundadir. Kisiye ozel kanun olamaz. Elbet medeniyeti yakalamis kisiler boyle bir kanundan rahatsiz olabilir ama buna da gerek yok ki. Yeterince medeniyet yakalandiginda ayri yasamak sevgiyle, esit sorumlulukla ve soz hakkiyla cocuk yetistirmeye zaten olanak saglar. Taraflar yeterince medeniyse zaten birlikte hareket eder. O zaman velayetin kimde oldugunun onemi ne? Kanunu degil eski esinizle olan iliskilerinizi duzeltin. Bu ideal oldugunda goreceksiniz ki kanun yanlis degil. Kirmizi isikta gecen soforu idam edeceklerine dair kanun ciksa umursama. Ben gecmiyorum ki o zaman o kanundan bana ne? Ben cocugumun gelecegi konusunda katkida bulunmak isteyen anneye kapilarimi sonna kadar acik tutuyorum. Mahkeme ayda 1 goreceksin, 15 tatilin 7 gunu onunla olacak vs. demis bana ne? Ha siz bunu yakaliyamadinizsa kusura bakmayin ama hakimlerimizinsucu ne? Onalrin isi basindan askin bir de sizlere (ayri durumdaki couklu ciftlere) medeniyet dersi vermeye ne vakitleri ne zorunluluklari var.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın aydınlıadam;
    tam olarak nedir beklentiniz hukuçulardan?

Bakın velayete ilişkin hakim karar verirken tarafların taleplerine değil sadece ve sadece çocuğun çıkarlarını dikkate alır.
    Bu aşamada hakimin verdiği bu karara uymak bir tarafa itibar ederek öncelikle içsel rahatlamanızı yaşamalısınız.

Boşanma demek çocugunuzdan kopuk bir hayat yaşamak değildir.
    Ve asla çocukları ;nefret ve üzüntünüzün kaynağı ve yönünde bulunan eski eş ile olan husumetlere bulaştırmamak gerekiyor.

Herakşam arıyor olmanız bir başlangıç, yaş ilerledikçe çocugunuzla gecirecegınız cok anlarınız olacaktır.

Boşanma geçirmiş herkese tavsiyem;
    çocuklarınızın suç makinesine dönmemesini,
    psikolojik baskı ve hastalıkalr yaşamamasını,
    iyi bir eğitim ve kariyer yapmasını sağlamak sizlerin elinde.

Eski eşinize zerre kadar güvenmeyip sevmeseniz de çocuklarınızın topluma kazanılmış bireyler olarak dönmesi tamamen sizlerin elinde.
    Evlattan ayrılmak şüphesiz yürek yakıcı, ama sabretmek zorundasınız.
    Çocuklarınız sizden dünyaya gelmeyi talep etmedi ne de parçalanmış bir ailenin ferdi olmayı.

Sonuç olarak; verilen mahkeme kararının üzerine inşa etmek lazım hayatı.
    Sadece ben. Kalbimi duyuyor ve insanları tanıyorum. Gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmamışım; yaşayanlardan hiçbiri gibi yaratılmış olmadığıma inanmak cüretini gösteriyorum. Öteki insanlardan daha iyi değilsem bile, hiç olmazsa başkayım. J.J.Rousseau

İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,

aslinda soylenilenler gibi velayetin sahibi olan taraf, velayetin sahibi olmayan tarafa gereken kolayligi saglasa aslinda her sey rahat olacak hem kendisi hem de cocuk icin. Ama goruldugu uzere bu tip durumlarda genelde kolayligi saglayan hep babalar oluyor. Kisaca Babalar cocugun ikisinden oldugunu kabul etmelerine ragmen nedense anneler cocugun tek sahibi olarak kendilerini goruyorlar. (istisnalar haric tabi).
    Sn Aydinliadam'in dusuncelerine katilmamak elde degil. Bunu yasayan bilir inanin. Mahkemenin gorusme icin verdigi sinirli saatlerin haricinde ben de evladimla gorusemiyorum. Eve telefon aciyorum suratima kapaniyor, Cocuga telefon aliyorum telefonu gidip satiyorlar kayboldu diyorlar cocuga. Evladim 15 gun oldu sen beni neden hic aramadin diyorum, baba aramama izin vermiyorlar diyor.

Hic umit etmedigin insanlar telefon aciyor aman ne yap ne et cocugun velayetini sen al. cocuk perisan diye. (hangi taraftan oldugunu siz tahmin edin.

Iste bu ve buna benzer durumlari maaalesef mahkemede anlatamiyorsun ispatlayamiyorsun.
    Yani ozetle bosanmakla belki erkek kurtuluyor ama cocugu kurtaramiyor, cocuk resmen psikolojik eziyet goruyor, en azindan benim olayimda..
    Surekli tahrik var hakaret vari bir seyler yaptirilmaya zorlaniyorsun ama mantik ve sabirla konunun uzerine gittiginde bu yabani durumlara mahal vermiyorsun (benim gibi) cunku evladini bir de senin uzmeye hakkin yok.

Herkese ozellikle evlatlarimiza sabirlar dilerim.

Daren

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

selamlar.Bende magdur babalar danım benim sorum şu sayın av.eski eşimle ayrılalı 3 yıl oldu iki ay önce çocuguma verdigim nafakayı artırdım mahkeme yoluyla şimdi ise ben kızımla görüş günlerimizin uzatılması veya yeniden düzenlenmesi için ne yapabilirim kızım 3 yaşında böyle bir dava için bana dilekçe örnegi gönderirseniz çok sevinirim.Maddi imkansızlıklarım var fakat evladım için yılmadım yılmıycam teşekkürler...

İletiler
    42
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evet çeken bilir!!
    Bir an evvel Avrupa ve Amerikada oldugu gibi velayet her iki tarafa da verilmeli Bir taraf diger tarafi çocugu silah olarak veya intikam almak maksadiyla iskence yapmasina engel olunmali bu yönde hukuksal çalismalarin baslatilmasi gerekir bunuda bu konularla iç,içe olan avukatlarin ve pedogoglarin görüsleri alinarak gereken Yasal düzenlemeler yapilmali.
    Ben Avrupada yasamama ve çocugumun velayetini annesiyle müsterek sahip olmama ramen yinede sorunlar yasiyorum.Kadinlara neden bu yönde daha çok hak veriliyor anlamis degilim çocuklari için canini bile veren babalar birkaç kendini bilmez babalar yüzünden çikartilan kati yasalar yüzünden kurunun yaninda yasta yaniyor.
    Sonrada istenmiyen olaylar yasaniyor bu olaylardan bu kati kanunlari çikaran kanun yapicilari hiç bir sekilde etkilenmiyor kanunu çikarmislar ama bundan çocuk nasil etkilenir iyi niyetli babalar nasil etkilenir hiç düsünmüyorlar.
    Daha nekadar olaylar yasanmaliki,kanun yapicilarin akillari basina gelsin!!
    Gaddar annelerin elindeki velayetle bizlere çektirdikleri yeter!
    aydınlıadam Kardesin yazdigi gibi bu çocuklari tek basina kendileri içinmi yaptilar isteselerde,istemeselerde o çocuklarin yarisi babalarinda hakki.
    Örneklerini basindanda gördügümüz gibi çocugu sistematik sekilde Babaya karsi yabancilastirma çabalarina giren Annelerin sonu facia ile bitiyor sonunda annesini öldüren çocuklar yetisiyor.
    Temenim kanun yapicilarin sabit fikirlerini bir yana birakip söyle bir dünyaya ,çevreye baksinlar karar verecek hakimleride zor duruma düsürmiyecek vicdanlari rahat bir sekilde kanunu revisyondan geçirmeleri gerekiyor.Medeni kanunumuz isviçreden alinmadir.isviçre olaylari ve dünya sartlarini göz önüne alarak 1998`de velayet hakindaki kanunda düzenlemeye gidip velayeti gerekli gördügünde veya eslerin anlasmasi halinde her iki tarafa esit sekilde paylastiriyor insallah Türkiyede medeni kanunu örnek aldigi gibi bu düzenlemeyide isviçreden örnek alir.
    Allah hepimize sabir versin!!!

İletiler
    40
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Daren ,
    Çocuğunuzun kaç yaşında olduğunu öğrenebilirmiyim , bir mahsuru yoksa..

Nerede
    sinop
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba.bende eşimden ayrılalı 4 sene oldu.oğlumun velayeti önce annede idi,fakat toplum norm kurallarına aykırı bir yaşantısı olduğundan dolayı mahkeme bana verdi.Anneside itiraz ederek yargıtaya baş vurdu. Yargıtay ise yerel mahkemenin kararını onayarak velayeti bana verdi.Şimdi oğlum benim yanımda ve 1 e gidiyor.Ben eğitimci biriyim ve oğlumu topluma en iyi şekilde kazandırmak için uğraşıyorum,ama buna rağmen annesine her gittiğinde her hafta sonu veriyorum çocuk biraz huzursuz geliyor.Annesi bana tekrar velayet davası acmış,buna rağmen ben esirgemiyorum.Ne yapayım yani annesinden esingeyimmi.Galiba benim gibi bahtsız babalar çok ,ama zaman herşeyin ilcıdır.

Nerede
    sinop
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

birde şunu sorabilirmiyim.sayın avukatım.Ahlak dışı bir yaşantısı olduğu ispatlandığı için oğlumu velayeti tarafıma yargıtay kararı ile verildi.Şimdi tekrar dava açıyor velayeti geri istiyor.Ama hiç bir elle tutulacak suçlaması yok.Oğlum 7 yaşında ve sannesiyle görüşmesini kesinlikle kısıtlamıyorum,buna rağmen velayet i nez davası açtı ,acaba alabilirmi.Teşekkürler.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sayın Avukatlar bana bir cevap vermediniz nasıl bir yol izlemem gerekli.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

velayeti annede olan cocugun babasinin haklari

http:www.hukuki.netshowthread.php20123-Velayeti-anneye-ait-olan-cocuk-ve-babanin-haklari

velayet annede ise

velayet sahibinin haklarıvelayeti anneye verilen çocuğun baba ile görüşmesiçocuğun velayetini baba nasıl alırvelayet annede ise babavelayet haklarivelayeti annede olan cocugu baba kac kez gorurVelayeti anneye ait olan cocugun babanin haklarivelayeti annede olan cocugu babasinin gorme haklari nelerdirvelayeti annede olan cocugu babanin gorme haklarivelayet sahibi annenin haklarıvelayeti babada olan cocugun bakilmasindan annenin yasal haklari nelerdirkarar babadayken cocuklar nasil gorunurvelayet davası nasıl kazanılırKız çocuğunun velayetini baba nasıl alabilir cocugun velayeti annede ise baba ne zamanlarda alabilirVelayeti annede velayetin anneye verilmis cocugun babasi alma hakki varmisekiz yasindaki cocugun velayeti annedeyse babvelayet anned eyken babasi kac gun gorurvelayet kac yasina kadardirvelayeti olmayan baba cocugu alirsacocuk velayeti kac yasinda babaya verilir
Forum