+ Konuyu Yanıtla
3 / 16 Sayfa İlkİlk 12345678910111213 ... SonSon
21 den 30´e kadar toplam 152 ileti bulundu.

Konu: Memleketimden Polis Manzaraları

Memleketimden Polis Manzaraları Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    MANİSA
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Memleketimden Polis Manzaraları

Sayın ebru hanım;

İnanın bugün polis merkezinden aldığım bir kağıtla şoka uğradım. Emniyet genel müdürlüğüne yazdığım bir dilekçe ile şikayetimi bildirmiştim. İl merkezinden soruşturmacı olarak bir görevli göndermişler. bu arkadaşa yaklaşık 7 saat olayın tanıkları ve ben ifade verdik. Sonucu bana gelen yazıda şöyle diyor;

".....gerekli incelem ve ararştırma yapılmışve neticede,iddalaınızı doğrulayacak kanıt ve delile rastlanmadığından, hakkınızda yasalar çerçevesinde tarafsız işlem yapıldığı tesbit edilmiş olup, bundan dolayı görevli komiser hakkında herhangi bir soruşturma açılmasına gerek görülmediği kannatine varılmıştır."

Hakkında tanıkların ifadesinin yanında, alkol muayene doktor raporunun saatinin yazılan cezadan çok sonra olması (ki ben darp endişesiyle hastaneye gitmek istemiştim), zorla ceza tutanağına imza attırılması (tutanapın üzerinde belli) , gibi somut kanıtlar varken, tek başına sivil biri tarafından yaya olarak zorla karakola götürülmem, can güvenliğimin hiçe sayılması, zorla arabamın getirtilip ceza yazılması,hakarete uğramam, üstüne üstlük tanığın tehdidine kadar uzanan kanuna aykırı durum varken soruşturma bile açılmasına gerek duyulmaması.......
    adalet bu olsa gerek....
    Şimdi bağımsız olması açısından cumhuriyet savılığına da durumu anlatan bir dilekçe verip, onunda incelemesini isteyebilir miyim. İdarece gerek görülmeyen soruşturmayı cumhuriyet savcılığı açarmı?
    Bu konuda yardım ederseniz sevinirim...

Hukuki NET Güncel Haber

Memleketimden Polis Manzaraları konulu yargıtay kararı ara
    Memleketimden Polis Manzaraları konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Sivas
    İletiler
    365
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı lagos rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın ebru hanım;

İnanın bugün polis merkezinden aldığım bir kağıtla şoka uğradım. Emniyet genel müdürlüğüne yazdığım bir dilekçe ile şikayetimi bildirmiştim. İl merkezinden soruşturmacı olarak bir görevli göndermişler. bu arkadaşa yaklaşık 7 saat olayın tanıkları ve ben ifade verdik. Sonucu bana gelen yazıda şöyle diyor;

".....gerekli incelem ve ararştırma yapılmışve neticede,iddalaınızı doğrulayacak kanıt ve delile rastlanmadığından, hakkınızda yasalar çerçevesinde tarafsız işlem yapıldığı tesbit edilmiş olup, bundan dolayı görevli komiser hakkında herhangi bir soruşturma açılmasına gerek görülmediği kannatine varılmıştır."

Hakkında tanıkların ifadesinin yanında, alkol muayene doktor raporunun saatinin yazılan cezadan çok sonra olması (ki ben darp endişesiyle hastaneye gitmek istemiştim), zorla ceza tutanağına imza attırılması (tutanapın üzerinde belli) , gibi somut kanıtlar varken, tek başına sivil biri tarafından yaya olarak zorla karakola götürülmem, can güvenliğimin hiçe sayılması, zorla arabamın getirtilip ceza yazılması,hakarete uğramam, üstüne üstlük tanığın tehdidine kadar uzanan kanuna aykırı durum varken soruşturma bile açılmasına gerek duyulmaması.......
    adalet bu olsa gerek....
    Şimdi bağımsız olması açısından cumhuriyet savılığına da durumu anlatan bir dilekçe verip, onunda incelemesini isteyebilir miyim. İdarece gerek görülmeyen soruşturmayı cumhuriyet savcılığı açarmı?
    Bu konuda yardım ederseniz sevinirim...
    İdarenin soruşturma işlemlerine dair verilen kararlarına karşı C.Savcılığına itirazda yada başvuruda bulunulmaz, ancak şüpheliler hakkında dava açıldıktan sonra haklarında "gereği idari takdir ve ifası yerine getirilmek üzere şüphelilerin bağlı bulunduğu kuruma bilgi verilmesini" talep ederseniz C.Savcılığı aracılığıyla kişilerin bağlı bulunduğu kuruma dava açıldığına ve yargılama sürecine girildiğine dair bilgilendirme yazısı gidecektir.Suçun üst sınırı 5 yıl ve daha fazla cezayı gerektiriyorsa ilgililer resen açığa alınır.

Nerede
    MANİSA
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı elvancetinkaya rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İdarenin soruşturma işlemlerine dair verilen kararlarına karşı C.Savcılığına itirazda yada başvuruda bulunulmaz, ancak şüpheliler hakkında dava açıldıktan sonra haklarında "gereği idari takdir ve ifası yerine getirilmek üzere şüphelilerin bağlı bulunduğu kuruma bilgi verilmesini" talep ederseniz C.Savcılığı aracılığıyla kişilerin bağlı bulunduğu kuruma dava açıldığına ve yargılama sürecine girildiğine dair bilgilendirme yazısı gidecektir.Suçun üst sınırı 5 yıl ve daha fazla cezayı gerektiriyorsa ilgililer resen açığa alınır.
    Elvan Bey benim anlayamadığım şu, ben ve tehdite uğrayan olayın tanığı, savcılığa bu olayla ilgili herhangi bir dilekçe ile suç duyurusunda bulunmadık. Emniyet müdürlüğüne dilekçe verdik ve soruşturmalar yapıldı. Sadece Sulh Ceza Hakimliğine cezanın iptali istemiyle, dava açtım. Diğer dilekçeler için Polis merkezinde alınan ifadelerin bir örneği savcılığa gönderilmiyor mu? Yoksa ayrıca bu olayların tamamını anlatan bir dilekçeyle suç duyurusunda bulunmak bize mi düşüyor?

Nerede
    Sivas
    İletiler
    365
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Siz eğer olay günü polis merkezinde verdiğiniz ifadelerde şikayetçi olduğunuzu belirttiyseniz ifadeler ve tahkikat dosyası C.Savcılığına gönderilmek zorundadır.Eğer şikayette bulunmadıysanzı ayrıca C.Savcılığına suç duyurusunda bulunmanız gerekir.

Nerede
    MANİSA
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tamam, bulunmuştum. Teşekkürler.

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    152
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Polis de umma derecesinde şüphe oluşmazsa yani durup dururken kimseden kimlik sormaz.Burada arkadaşımız kendine iş çıkartmak için alkolüde kullanarak sanırım bir takım iş güzarlık yapmış şimdi de sonuçlarını görüyor.Her ne kadar kendi anlatımıyla polisi suçluyorsada bu tek taraflı bu aşamaya gelmeyeceğinide bilmesi gerekir.kendi anlatımına göre gerekli prosüdürler uygulanmış kimliğini ispatlayabilmesi için yanında bulundurması ve polisçe tanınan kimseler aracılığı ile ispatlaması gerekirdi.Polis burada evine kadar giderek kimliğini ispatlamasına yardımcı olmuş buda gösteriyorki keyfi bir davranış içerisine girmemiş bazı yorumcular var güçleri ile imha planı hazırlamış gibi yorumlarda bulunuyorlar şiddetle hakkını kullanması gerektiğini ve şikayet mercilerini sıralamışlar hukuki anlamda bilgi vermek güzel fakat yorumlarımıza dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum karşımızda polis dolayısıyla güzide bir kurum var hepimize bir gün değil her zaman lazım olan bir kurum yıpratmamak dileğiyle saygılarımı sunarım..

İletiler
    106
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

aynen katılıyor, saygılar sununyorum.

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?
    "Her şeyden önce, insanca yaşama, maddi ve manevi varlığınızı koruma ve geliştirme hakkına sahipsiniz."

"Yasa tarafından belirtilmeyen gerekçelere ve usullere dayanılarak özgürlüğünüz kısıtlanamaz."

"Sınırsız hürriyet, sonunda hürriyetleri yok eder. Hürriyetlerin varolabilmesi ve bireyler için pratik bir değer ifade edebilmesi için bazı sınırlamalar kaçınılmazdır."

"Arama, suç delillerini bulmak için yapılır, Aile mahremiyetini ihlal etmek için değil."

İNSANCA YAŞAMA HAKKI
    İnsanca yaşama, maddi ve manevi varlığınızı koruma ve geliştirme hakkına sahipsiniz. Size hiç kimse işkence ve eziyet yapamaz;insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamazsınız.( Anayasa: Md.17)

HÜRRİYET HAKKI
    Kişi hürriyeti ve güvenliğine sahipsiniz.Bu hürriyet ve güvenliğiniz , kanunlarla belirlenen tutuklama, göz altına alma, ıslah evine gönderme ve resmi müessesede gözlem altına alınma hallerin dışında hiç bir kişi veya kurum tarafından ihlal edilemez, kesintiye uğratılamaz.

Yasa tarafından belirtilmeyen gerekçelere ve usullere dayanılarak özgürlüğünüz kısıtlanamaz. Bu en tabii hakkınız, bunu sağlamak da en önemli görevimizdir. ( Anayasa: Md.19 )

TUTUKLAMA
    Kanunlarla belirlenen usul ve esaslar doğrultusunda tutuklanmanız durumunda; tutuklanma sebebinin en kısa zamanda tarafınıza bildirilmesi, haklarınızın neler olduğunun anlatılması ve tutuklandığınızın yakınlarınıza bildirilmesi zorunludur.
    Yakalanmanız veya tutuklanmanız durumunda en kısa sürede hakim önüne çıkarılmanız, tutuklanmanız veya yakalanmanızda kanuna uygun olmayan bir unsurun varlığında hemen serbest bırakılmanızı sağlamak amacıyla yetkili bir yargı mercii ne başvurma hakkına sahipsiniz. ( Anayasa: Md.19 )

ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ
    Özel hayatınıza ve aile hayatınıza saygı gösterilmesini isteme hakkına sahipsiniz. Özel hayatınız ve aile hayatınızın gizliliğine dokunulamaz. Kanunlarla belirlenen esaslar doğrultusunda verilen arama kararları bu konuda bir istisnadır. ( Anayasa: Md.20 )

KONUT DOKUNULMAZLIĞI
    Konut dokunulmazlığı en tabii hakkınızdır. Kanunun açıkça gösterdiği hallerde usulüne göre verilen hakim kararı olmadıkça, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde ise Cumhuriyet Savcıları ve onların yardımcıları sıfatıyla emirlerini yerine getirmeye memur olan Güvenlik Güçleri dışında hiç kimse konutunuza giremez, arama yapamaz ve buralardaki eşyanıza el koyamaz. ( Anayasa: Md.21 )

AVUKAT İSTEME HAKKI
    Herhangi bir suçlamaya yakalanmanız veya göz altına alınmanız durumunda; soruşturmanın her hal ve derecesinde bir veya birden fazla avukatın hukuki yardımında faydalanma hakkına sahipsiniz.
    Zabıta amir veya memurlarınca yapılan sorgu işleminde ancak bir avukat bulundurabilir, sonraki savunmalarda ise ancak üç avukat bulundurabilirsiniz.
    Hangi makam veya kişi tarafından yapılırsa yapılsın soruşturmanın her safhasında avukatınızın sizinle görüşmesi, ifade alma ve sorgu müddetince yanınızda bulunup, hukuki yardımda bulunması engellenemez veya kısıtlanamaz.
    Avukat seçebilecek durumda olmamanız halinde ise baro tarafından görevlendirilecek bir avukatın hukuki yardımından ücretsiz faydalanabilirsiniz. ( CMUK: Md.135-136 )

DELİL TOPLAMA HAKKI
    İfadeniz alınması veya sorgunuz sırasında şüpheden kurtulmak gayesiyle somut delillerin toplanmasını talep edebileceğinizin ve aleyhinize olan şüpheleri ortadan kaldıracak delilleri ileri sürme hakkınızın olduğunun da hatırlatılması zorunludur.(CMUK Md. 135)

GEÇERSİZ İFADE
    Yapılan sorgu sonuncu alınan beyanınızın özgür iradenize dayanması zorunludur. Bu iradenizi baskı altına alarak, kötü davranma, işkence, zorla ilaç verme, yorma aldatma, bedensel cebir ve şiddette bulunma, bazı araç araçlar uygulama gibi iradeyi bozan bedeni veya ruhi müdahale yapılamaz.
    Kanuna aykırı menfaat vaat edilemez. Bu tür yasak yöntemlerle elde edilen ifadeleriniz rızanız olsa dahi delil olarak değerlendirilemez. ( CMUK Md.135 )

SUSMA HAKKI
    Zabıta amir ve memurları ile Cumhuriyet Savcıları tarafından ifade alma ve hakim tarafından sorguya çekilmede; ne ile suçlandığınız açıkça belirtilmesi, isnat edilen suçlamayla ilgili olarak açıklamada bulunmamanızın (yani susmanızın) kanuni haklarınızdan olduğunun hatırlatılması da zorunludur. ( CMUK Md. 135 )

ÖDEVLERİMİZ
    "Temel hak ve hürriyetler,kişinin topluma, ailesine ve diğer kişilere karşı ödev ve sorumluluklarını da ihtiva eder " ( Anayasa: Md.12/2 )

Kaynak: www.yalova.pol.tr

Nerede
    MANİSA
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"Güzide bir kurum...." ?????????????????????????
    Haklısınız nezaketten kırılacaklar neredeyse!

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Smile Re: Memleketimden Polis Manzaraları

Alıntı 90600 rumuzlu üyeden alıntı
    "Güzide bir kurum...." ?????????????????????????
    Haklısınız nezaketten kırılacaklar neredeyse!
    Sayin lagos;
    eger cevabiniz son iletime ise,
    o nezaket degil , olmasi gerkenlerdir.

+ Konuyu Yanıtla
3 / 16 Sayfa İlkİlk 12345678910111213 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

yakup bağraç

yakup bagracpolis yakup bağraç
Forum