Benim bir sorum olacak hukukçu arkadaşlara. Dün itibari ile ehliyetimi aldım (Tek gözüm görmüyor) monookuler B sınıfı ehliyet .fakat yönetmeliklerde gece araç kullanamaz diye bir ibare var çok saçma bir şey ama ne yapalım örneğin sabah işe gittim akşam eve dönerken trafik sıkıştı gün battı ne yapacağım ilk polis çevirmesinde araba bağlanacak bir sürü ceza ve sabaha kadar trfikten men olacağım (:

Mesela Gece yakalandım polise bana hangi türden ceza kesebilir? 2007 Kara yolları trafik para cezaları ve ceza maddeleri yayınlandı bu maddelerde herhangi bir monookuler sürücünün gece araç kullanmasında uygulanacak ceza bulunmuyor.

kısacası gece aracımı kullansam ne ceza ödeyeceğim?

NOT : AB ÜLKELERİNDE TEK GÖZÜ GÖRMEYEN SÜRÜCÜLERE B SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ VERİLMEKTEDİR. GECE SÜRÜŞ KISITLAMASI YOKTUR (SADECE TİCARİ ARAÇ KULLANAMAZLAR)

BU KONUDA BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLARDAN YARDIM BEKLİYORUM. BEN NE YAPABİLİRİM YARGITAYAMI BAŞVURMALIYIM YÖNETMELİKLERİN DEĞİŞMESİ İÇİN?

TÜRKİYEDEKİ YASAYI AŞAĞIYA KOPYALIYORUM....

tek gözlü (monoküler) olma durumuna gelmiş ise; olayın üzerinden en az 1 yıllık adaptasyon süreci geçmeli ve sonunda şahsın 120 dereceden daha az olmamak koşuluyla görüş alanına sahip olduğu saptanmış olmalıdır.
ç) Monoküler kişiler;
1) A1, A2, B ve F sınıfı sürücü belgesi alabilir.
2) Ticari araç kullanamaz.
3) Kendileri açısından konulan kurallara uyup uymadıklarının denetlenebilmesi için sürücü belgelerine monoküler ibaresi yazılır.
4) Kullanacakları araçların içinde, sağında ve solunda olmak üzere en az 3 ayna bulunması zorunludur.
5) Sürücü belgesi aldıktan sonra her yıl bir göz hekiminden sağlık raporu almaları zorunludur.
6) Kullanacakları araçların azami hız sınırları; yerleşim yeri içinde 50, yerleşim yeri dışında 18/7/1997 tarihli ve 23053 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 100 üncü maddesinde belirtilen hız sınırlarından 10 km daha az olmalıdır.
7) Gece araç kullanamaz. (Gece: gün batımından bir saat sonrası ile gün doğumundan bir saat öncesidir.)
8) Kullandıkları aracın arka camının sol ve sağ üst köşelerine monoküler olduklarını belirleyen işaret yapıştırılması zorunludur

(6) Gece körlüğü olanlar gün doğumundan bir saat önce, gün batımından bir saat sonra araç kullanabilirler.
(7) Renk körlüğü olanlar, herhangi bir koşul aranmadan sürücü olabilir.