+ Konuyu Yanıtla
4 / 10 Sayfa İlkİlk 12345678910 SonSon
31 den 40´e kadar toplam 98 ileti bulundu.
    İletiler
    613
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Boşanma sürecinde olanlar çocuğunuz EYS Sendromuna dikkat ediniz!!!

Çocuklar inanılmaz bir savaşın içinde kalıyorlar. Ve kadın yada erkek bu çirkin savaşa girişebiliyor. Sanırım oyunu bozmak en iyi yol.
    Boşanma arifesindeki kadınlara (hayatını eski eşten bağımsız sürdürmek isteyen, çocuklarının böyle bir savaşın kurbanı olmasını istemeyen) şunu öneriyorum. Çocuğun velayetini alın ama aynı evde yaşaması koşuluyla babaya gönderebileceğinizi belirtin. Birkaç yıl içerisinde çocuğun velayetini de vereceğinizi söyleyin. Sonra tıpkı onun yaptığı gibi çocuğu hafta sonu birkaç saatliğine alıp şımarta bildiğiniz kadar şımartın. Buna iki hafta dayanın hem iştirak nafakası sorunun hem de diğerlerinin inanılmaz bir hızla çözüldüğünü göreceksiniz.

İkinci önerim de şu çocuğunuzu babasına kendiniz değil bir aile yakını arkadaş vb aracılığıyla teslim edin ve alın. Yüzyüze veya telefon yerine yazılı iletişime geçin.

Hukuki NET Güncel Haber

Boşanma sürecinde olanlar çocuğunuzun  EYS Sendromuna dikkat ediniz!!! konulu yargıtay kararı ara
    Boşanma sürecinde olanlar çocuğunuzun  EYS Sendromuna dikkat ediniz!!! konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yazınızı okudum, durumunuza gerçekten üzüldüm. çünkü aynı durum benim başımda. ben aile koçluğundan faydalanıyorum tavsiye ederim. çok önemli değişimler kaydettim. ege eğitim diye bir aile koçluğu veren bir ciddi müeseseden çok memnunum. saadet şen adındaki danışmanımız ile görüşmenizi öneririm. telefonu 0532 766 7003
    allah yardımcınız olsun.

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Siteye yeni üye oldum boşanma dilekçesi örneğini nasıl bulabilirim
    tşk.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı yargitaydaki bosanma davasi

merhaba hukuk sevenler ve hukuk magdurları.benim bu girisime belki kizacak siniz ama ben sonuna kadar hukuka inanan bir insanim.artik hukuka olan inancim zayiflamaya basladi bunu hisediyorum.ben yasadiklarimi ve yargi sürecini kisaca anlatacagim.vereceginiz cevaplarin beni psikolojik olarak raharlatacagini düsünüyorum.çünkü sonuç alacagimi sanmiyorum.ben 2006 yılında bosanma davasi açtım.esimin ahlak disi,hukuk disi,edep dışı yasadigini (beni aldattigini)çocuklarimin tanikligi,telefon kayitlari v.s.belgelerle mahkeme esimi agir kusurlu bularak boşanmamiza karar verdi.daha sonra temyiz süreci başladı ve halen temyizde.ve henüz sonuç alamadim.buarada mahkeme bitmeden esim evlendi(gayri resmi)kararda bulunmamasina ragmen 4 sonra icra marifetiyle tedbir nafakasi adi altinda nafaka kesmeye basladi ve hiç haberim olmadan icra marifetiyle.
    Şimdi sayin hukukçular beni bagişlayin amacim sizleri incitmek,kirmak asla degil.türkiyede namus ve töre cinayetlerini önleme konusunda yapilan çalişmalari eniyi hukukçular bilir.benim durumum saniyorum bukonuda iyi bir örnek.ben yukarida yazmiştim esimin edepdisi yasadigini.çocuklarim defalarca buna tanik olmuslar.çocuk dediysem biri 24 digeri 23 yasinda.düsünün kizim annesinin edep disi yasamasina defalarca tanik oldugunu hakim huzurunda ve benim bulunmadigim durusmada anlatmistir.bunlari mahkeme ispatladigi halde ben 3 yılı askin süredir yargidan adalet bekliyorum.kaçyıl daha bekliyecem bilmiyorum?yargitayin ve mahkemelerin,yargiçlarin iş yükünü inanin tahmin ediyorum. ama hiç olmassa bu tür davalar(zina v.s.)hizlandirilamazmi? elbette yasal süreç diyeceksiniz.doğrudur ancak bunları yasayan insanlarin psikolojik durumunu ve toplumun bakış açısını yine eniyi hukukçular bilir.kendimi kültürlü saymiyorum ama cahilde degilim. ben beki bin kere acaba busorunu başka türlümü çözseydim diye düşünüyorum.kadin yada erkek her türlü herzeyi yiyecek ve yargi mükafatlandiracak.biz türkiyede daha çok namus töre cinayeti okur ve seyrediz.kendim bu davayi açtiğima pişman oldum.acaba kendi adaletimi kendim salasaydim.toplumun hakimdaki deger yargisi ne olurdu.bizler çocukluktan beri duydugumuz <<gecikmiş adalet adalet degildir>> sözüne inanmiş bir kuşagiz.şimdi neye inanacagimi şaşirdim.ben canim acidiği için belki size mantikli gelmeyecek şeyler yazdiysam bağişlayin.hepinize saygilar sevgiler hoşça kalin dostça kalin.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: yargitaydaki bosanma davasi

sayın vahap44;
    bu yazdığınızın EYS ile ilgisini mevcut anlama ve zeka düzeyime rağmen anlayamadım.

Eşinizin aldığı nafaka yada kararınızın hala temyiz incelemsinin devam edıyor olması neenıyle çocugunuz EBEVEYNE YABANCILAŞTIRMA SENDROMUMU yaşıyor.
    Sadece ben. Kalbimi duyuyor ve insanları tanıyorum. Gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmamışım; yaşayanlardan hiçbiri gibi yaratılmış olmadığıma inanmak cüretini gösteriyorum. Öteki insanlardan daha iyi değilsem bile, hiç olmazsa başkayım. J.J.Rousseau

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    24
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın ; Av Duygu Hanım ,

Eşimle ben boşanma üzereyiz 2 tane kızım var biri 8 digeri 3 yaşlarında eşim geçici velayetlerini aldı kızlarımın fakat davada sürekli velayeti bende istiyorum eşimde çocuklarımı bana 3 ay boyunca göstermediler. Hiç seslerini duyamadım
    son 10 gündür tel ve msn yolu ile görüşüyorum.

Büyük kızım bana baba beni Annemden ayırma ve beni kaçırma diyerek telefonda aglıyor ne yapacagımı bilemiyorum kafam çok karışık kızım beni özlemiyormusun diye sordugumda hiç birsey söylemiyor. Çocugun kafasını karıstırıyorlar sanırım çok zor durumda ve bu beni dahada deli ediyor lütfen bana ne yapmam konusunda yardım ederseniz sevinirim çok teşekkürler

ZİGANA

Nerede
    İzmir
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: yargitaydaki bosanma davasi

Alıntı Av.Duygu Tekay rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sayın vahap44;
    bu yazdığınızın EYS ile ilgisini mevcut anlama ve zeksa düzeyime rağmen anlayamadım.

Eşinizin aldığı nafaka yada kararınızın hala temyiz incelemsinin devam edıyor olması neenıyle çocugunuz EBEVEYNE YABANCILAŞTIRMA SENDROMUMU yaşıyor.
    duygu hanim sitenizi tamolarak tanimadigimdan dolayi yaziyi hatali yere yazdim.özür dilerim.ayrica çocuklarimla beraber kaliyorum.herhangi bir sorun yok ayricada ben hiç yasak komadim hocam.yanlislik için tekrar özür dilerim.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    515
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İE verilerine göre; ülkemizde hanelerin kabaca dörtte biri veya beşte birinde hane reisliği görevini anneler yapıyorlar. Annelerin hane reisi görevi almalarının veya babaların yokluğunun en önemli nedenleri boşanmalar ve baba ölümleri. Boşanmalar dışında, hastalıklar, savaşlar, göçler vs de haneleri ve çocukları baba figüründen yoksun bırakmaktadır. Baba figürünün yoksunluğu kavramından söz ediyoruz,

çünkü çocuk gelişiminde önemli bir eksikliktir babanın yokluğu.

Babanın yokluğunun çocuğu nasıl ve ne yoğunlukta etkileyeceği çeşitli etkenlere bağlıdır:

- En başta yaşanan olayın ne olduğu ve nasıl yaşandığı önemlidir. Ailede babanın (hangi nedenle olursa olsun) ölümü, her aile için bir yas demektir. Yasın da ailedeki her bireye farklı etkileri olur.Anne aynı yastığa baş koyduğu eşini kaybetmiştir, annenin kendi sevgi nesnesi yok olmuştur. Eğer eşiyle daha önce çatışmalı bir evliliği varsa kayıp duygusu suçluluk uyandırır, iyi bir evliliği varsa kayıp duygusunun yarattığı travma daha ağır olur. Çocuk da desteğini hissettiği erkek figüründen yoksun kalmıştır. Kişi yasını sağlıklı olarak çözemezse klinikte 'patolojik yas' dediğimiz durum ortaya çıkar. Patolojik yas yaşayan bireyin ruhsal durumu ve hatta kişilik yapısı da değişebileceğinden, klinik koşullarda psikiyatr yardımı gerektiren bir durum haline gelebilir. Boşanma durumunda baba hala sağdır, ailenin tam içinde değildir ama gerektiğinde ulaşılabilecek bir noktadadır. Bu durumda patolojik bir yas yaşanması pek beklenmez, boşanma sonrasında çocuk için en büyük tehlike baba ile çocuk arasındaki ilişkinin tutarsız ve
    yetersiz olması, ayrıca anne baba arasındaki gerginliğin sürmesidir.

- Çocuğun babasından kaç yaşında yoksun kaldığı da önemlidir. Çocuk, kendi gelişim düzeyine bağlı olarak her yaşta tepki verebilir. Olayın yaşandığı andaki tepkileri çocuğun gelişim düzeyine göre değişebilir. Bebeklik çağında ve henüz anne bağımlısı olan bir çocuk için babanın aniden yok olmasını tolere etmek ilk anda daha kolay olabilir, bu durumda çocuk doğrudan etkilenmeyebilir ama annenin ve ailenin genel huzursuzluğu, dolaylı olarak çocuğun bakımını aksatabilecektir. Çocuk ortalama 8 yaşında kadar soyut kavramları düşünmekte zorlanır. Ölüm,boşanma gibi soyut kavramların tam karşılığını bilemez. Okul çağından ergenliğe dek geçen yaşlarda babanın aniden ortadan kaybolması "tam bir yoksunluk"olarak yaşanır. Üstelik, babanın yokluğunu çocuğaa nlatma ve kabullendirme konusunda annenin en çok zorlandığı dönemler de bu yaşlardır. Bu yaşlarda babanın yokluğunu anlamaları daha kolaydır ama bu, kolay kabullenecekleri anlamına gelmez. Çocuğun ilk andaki tepkisi ne olursa olsun, ilerleyen yaşlarda her çocuk mutlaka etkilenir bu yoksunluktan. Çünkü kişilik gelişiminde annenin de babanın da (her iki cinsiyetteki çocuk için de) apayrı yerleri vardır. Kız çocuğun karşı cinsten ilişkiye girdiği ilk birey kendi babasıdır ve bu da yaşam boyu bütün erkek figürlerle gireceği ilişki tarzı için ilk modeldir. Erkek çocuk ise babayla kurduğu özdeşim yoluyla kendi maskülen (erkeksi) kimliğini pekiştirir.

- Baba olmadığı zaman, geride kalan kişilerin varlığı ve çocuğu hangi noktada destekledikleri de önemlidir. Annenin de sağ olmaması veya sağlıksız olması çocukları önemli bir destekten yoksun bırakır ancak annenin sağ ve sağlıklı olması çocuklar için güvencedir. Annenin sağ ve sağlıklı olması yanında çocukları ile kurduğu ilişki tarzı da dikkate alınmalıdır. Anne kendi acısını atamamış ise, çocukları ile ilgilenmesini güçleştirecek sıkıntılar yaşıyor ise çocuklar ihmal edilebilirler ve çocuğun yaşadığı ihmal duygusu onu da depresyona sokabilir. Aile bireyleri, daha önce babalara karşı yaşadıkları çeşitli duyguları birbirlerine yansıtabilirler. Babanın yokluğu nedeni ile anneler çocukları tarafından suçlanabilirler. Bazen de babanın varlığı nedeniyle önceden baskılanan olumsuz (veya olumlu)
    duygular daha kolay ortaya çıkabilir. Çocuğun bakımında artık anne daha ağırlıklıdır; hem babanın yokluğunu aratmamaya çalışacak hem de çocukları tek başına büyütmeye, disipline sokmaya çabalayacaktır.

- Baba ile sağken veya beraberken kurulan ilişkinin düzeyi ve yoğunluğu, daha sonra babanın yokluğunu kolay kabullenebilmenin en önemli göstergesidir. Baba ile duygusal bağı, sevgisi güçlü olan bir çocuk için bu kayıp daha acı olacaktır, babası ile çatışmalı bir ilişkisi olan çocuk da bazen önceden yaşadıkları nedeniyle aşırı suçluluk duyabilecektir.

- Baba olmadığı zaman ailede yaşanan ekonomik, sosyal değişimler ve ailenin destek sistemleri ailenin uyumunu kolaylaştıran en önemli etkendir, yani babanın olmamasının nasıl telafi edildiği de çok değerlidir. Kesin olan bir şey var ki, babanın olmaması bütün aileyi etkileyecektir. Bütün aileyi ekonomik birdeğişim bekleyebilir. Aile ekonomik güçlüğe düşebilir,anne ve diğer aile bireylerinin çalışmaları gerekebilir. Ailenin sosyal konumunda farklılıklar ortaya çıkabilir, alenin evi, çocukların okulu vs, dolayısı ile gündelik rutin ilişkiler değişebilir. Bu da yeni ortamlara uyum çabasını getirir. Değişimlere ailenin ve çocukların uyum sağlamalarını kolaylaştıracak en önemli etken, çocuklara ve aileye dışardan gelen destek sistemleridir.

- Babanın olmaması tüm aile ve çocuk için ciddi bir kayıptır ama unutulmaması gereken bir şey var ki, babanın ailedeki varlığının çocuk için örseleyici olduğu durumlar da vardır. Örn; karı koca tartışmalarının yoğun olduğu evlilikler, çocuğun baba tarafından şiddete maruz kalabildiği durumlar vs. Çocuğun zarar görebildiği böylesi durumlarda babanın yokluğu, kısa vadede ve geçici olarak tüm aile için olumlu değişimleri de getirebilir.

Çocuğun babanın ölüm veya boşanma nedeniile kaybedildiği durumlarda, babanın yokluğunu dahakolay anlamasını kolaylaştırmak için bazı önlemler alınabilir.

- Öncelikle, yaşananlar konusunda çocuklar bilgisiz bırakılmamalı ve asla yalan söylenmemelidir. Her çocuğun olan bitenler konusunda bilgi alma hakkı vardır ve yaşına uygun olarak bu yaşananlar anlatılabilir.

- Babanın ölümünü çocuğa anlatmak zordur ama annenin ve çocuğun güvenebileceği bir yakının (ya da bir uzmanın) desteği ile uygun zamanda konuşulmalıdır. Boşanma konusunda çocukla anne baba beraber konuşmalı, boşanmanın anne babalığı bitirmediği, sadece artıkkarı koca olarak aynı hane altında bulunmayacakları ancak bu durumun çocuğun gündelik yaşamını asla değiştirmeyeceği özellikle anlatılmalıdır.

- Çocuk, babanın yoksunluğu nedeniyle geçici bir süre yas, kayıp duygusu yaşayacaktır, anlayışla karşılanmalıdır.

- Boşanma sonrasında anne ve baba birlikte, babanın ölümü sonrasında ise anne ve varsa yakın çevresindekiler; çocuğun bakımının aksamaması içingerekli önlemleri almalı ve bu desteği de çocuğa hissettirmelidirler.

- Bazen ölümler veya boşanmalar sonrasında annelerin ve babaların çocuklarına karşı tutumları değişebilmektedir. Çocuğun aşırı şımartıldığı, anne babanın kendi gerginliklerini çocuğa yaşattıkları, annenin baba olmaması nedeniyle çocuğa abartılı (ve hatta boğucu) bir ilgi gösterebildiği, bazen çocuğu kendi acısına sırdaş yaptığı durumlar klinik pratiğimizde oldukça sıktır. Çocuğa karşı tutumların,ona zarar verici yönde değişmesi, yeni problemler yaratmaktan başka işe yaramaz.

- Ailenin sosyal destek sistemlerinin zayıf kaldığı, babanın yoksunluğunun daha büyük sıkıntılara neden olduğu durumlarda psikiyatrik yardım almaktan kaçınılmamalıdır. Çünkü erken müdahale ile daha kolay çözülebilecek sorunların giderek büyüyüp birer klinik olgu haline gelişi kliniklerde çok sık görülen bir durumdur.

Uzm.Dr. Ahmet ÇEVİKASLAN
    Çocuk Psikiyatrisi

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Maalesef, erkeklerin çoğu sadece eşlerinden değil, çocuklarından da boşanıyor. Yetişkinler kendi yaptıkları hataların bedelini çocuklara ödetmemeli. Boşanma sürecinde bir pedagogdan yardım almak yararlı olabilir.

Nerede
    ANKARAM
    İletiler
    171
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Duygu Hanım merhaba,boşanma aşamasında olan bir anne olarak size sorum olucak;2 yaşında bir oğlumuz var ilk dava ekimde ve babasına evden uzaklaştırma (6 aylık verildi).bu sürede yasal olarak babasıyla ne zamanlar ve nasıl görüşür?kim almaya gelir?Kim bırakır saatler ve günleri neler dir?Ben görüşmelerini istiyorum ama koz olarak kullanmak istiyorlar,maddi yardımı çocuğa dahi yok.eğer böyle bir hakkı varsa bana bir belge gelir mi yada avukatıma?Avukatım görüşme kararı olmadığı için çocuğu göremez dedi.birde evdeki kıyafetlerini nasıl alabilir eve yaklaşamadığı için.Ne olursa olsun Boşansamda çocuğumuzun babasıyla kaliteli zaman geçirmesini onun daha az yıpranmasını istiyorum.Bu hukuk savaşından onun etkilenmemesi için.Bu arada herşeyin yasal olmasını...Çocuk kaçıran anne olmak istemiyorum.Teşekkürler.

+ Konuyu Yanıtla
4 / 10 Sayfa İlkİlk 12345678910 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

cocugumu ozluyorum

eys nedir

Çocukta eys sendromu

boşanma sendromu

Eys belirtileri

eys tacizi nedir

http:www.hukuki.netshowthread.php18393-Bosanma-surecinde-olanlar-cocugunuzun-EYS-Sendromuna-dikkat-ediniz!!!

EYS bosanma

Forum