+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Mailim calindi ne yapabilirim?

Mailim calindi ne yapabilirim? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    samsun, Türkiye.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Mailim calindi ne yapabilirim?

merhaba ben universite ogrencisiyim bir sitem var orda hakkimdaki butun bilgiler bulunmakta .hotmailden bir email adresim vardi bir hacker bu bilgileri sitemden alarak hotmaili aramis ve dogum tarihim vs.. bu bilgileri dogru yanitlayarak sifremi almis ve mailimi kullaniyor.mailime kayitli icq numaram uzerine ailem ve benim hakkimda kudfurlu mesajlar birakiyor. microsoftu aradim ve bana polise gidin biz bise yapamayiz dediler. simdi benim sorum bu insana karsi hukuki olarak ne gibi bir girisimde bulunabilirim yani davaci olursam mail adresimi geri alabilirmiyim .nasil bir yol izlemeliyim . savciliga nsail bir dilekce vermeliyim ?ogrenci oldugum icin daha once hicbir hukuki meselem olmamisti o nedenlede bu konuda cok cahilim. avukat tutmam gerekiyormu? yardimci olabilirseniz sevinirim
    ilginiz ve cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim

Hukuki NET Güncel Haber

Mailim calindi ne yapabilirim? konulu yargıtay kararı ara
    Mailim calindi ne yapabilirim? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

İnternet üzereinden işlenen suçlarla ilgili çok bilgili bir avukat vede teknik yardımla bu kişiye dava açabilirsiniz ancak anlamadığım bir durum var. İletinizi defalarca okudum ancak bir terslik var
    Hackerlik özellikle büyük şirketlerin başına ciddi sorunlar açan hatta güvenlik sorunları dahi açankişiler olduğundan bu konuda servis sağlayıcılar çok ciddi önlemler almaktadır.
    Siz microsoft u aradım diyorsunuz.. neresini aradınız nasıl aradınız ne dediniz orası yok. Servis sağlayıcı mail adresi verirken sizden aldığı bilgilerin gizliliğini korumakla yükümlü bu bilgiler birisi tarafından hacklanırsa ve bu durum ilgili servis sağlayıcısına bildirilirse asla ve kata bu yükümlülükten özellikle kendileri açısından kaçamazlar..Tam tersine kendi güvenirliklerini korumak ve artırmak amacıyla bu kişiyi bulurlar,
    İP denen internet protokol numaraları servis sağlayıcılar tarafından değiştirilebilse bile özünde sabit kaldığından bahsettiğiniz microsoft bu kişiyi çok kolay bulacaktır.
    Kaldıki sizin şifre ve bilgilerinizi bildiğine göre aslında bu kişi sizi hacklamamış microsoft güvenlik ağını hacklamış olduğu da varsayılabilir. Bu bağlamda microsoft kendi ve sizim güvenliğinizi sağlamakla yükümlüdür.
    Kaldıki sizde kendi şifrenizi girerek bilhgilerinizi değiştirip yeni şifre alarak bu dertten kurtulabilirsiniz. Ancak büyük bir olasılıkla sizin bilgisayarınız hacklanmıştır onun için sistemlerinizide kontrol etmenizde yarar var...
    Tabiiki hukuki mücadelinizide verin ancak microsoft security system e mail atmanızda büyük yarar da var...

bilmiyorum dediğim konu hakkında 2 saat eh bence dersem günlerce konuşurum

Nerede
    samsun, Türkiye.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayin ommodore1tr oncelikle ilginize tesekkur ediyorum.olayin sizde dusunce birakan teknik yonlerini yanitliyim. onecelikle bir mail alirken ad soyad dogum tarihi adres veulke ve posta konuz sizden istenir olaki birgun birisi mailinizi calarsa ozaman siz o servis sagliyiciya bu bilgileri tami tamina dogru olarak yollarsaniz onlarda size yani sifrenizi yollarlar. benim homepageimde ve icq numaramin infosunda bu bilgilerin hepsi acikca vardi. bu hirsizda bunu degerlendirerek mailimi calmis dolayisiyla olayin microdsoft ile bir alakasi yok. ben microsoftun hotmailden sorumlu departmanini aradim tel ile onşlarda bana bu hirsizin bedava servis olan email adresini para yatirarak parali servise cevirdigini soylediler.ve parali hale gelince artik mail adresleri b kisisel bilgilerinizle deil odeme yaptiginiz kredi kartinin bilgileriyle guvenceye alinir ve o bilgilerle sifreniz yenilenebilir. simdisorumun yanitini alabilirsem cok memnun olucam. soylediginiz teknik destek ve diger konulardan haberim var gerekli butun kurumlarla irtibat kurdum ve simdi is sadece adli kismina kaldi isin benim sorumda bu kismi zaten..
    ilginiz ve cevaplariniz icin tesekkur ederim
    saygilarimla
    Onur

Nerede
    Sakarya, Türkiye.
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

dostum hiç bir şey yapamazsın. acı ama gercek legal olarak yapabilecegin birşey yok.

ilk mesajım bu arada hoş geldim :D

Nerede
    Istanbul, Türkiye.
    İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Merhaba,

Öncelikle teknik bazı açıklamalar yapmak gerekiyor konuyu hukuki açıdan anlayabilmeniz için. Ceza hukukunda suçta ve cezada kanunilik prensibi denilen çok önemli bir prensip vardır. Buna göre bir eylemin suç sayılabilmesi için mutlaka ve mutlaka o suçun tüm unsurları ile birlikte ceza yasasında düzenlenmiş olması gerekir.Aksi halde o eylem dolayısıyla faile ceza verilemez.Bu ilkenin bir sonucu da ceza hukukunda kıyas yasağıdır.Yani bu eylem yasada düzenlenen bir suça benziyor o halde bu suçtan yargılayalım faili diyemezsiniz. Bundan sonra olayınıza dönersek.

Öncelikle incelenmesi gereken husus maruz kaldığınız eylemin Türk Ceza Kanununnda düzenlenen suuçlardan birine girip girmediğidir.Olayımızda bir bilişim sistemi söz konusu olduğu için öncelikle bakacağınız yer 525 vd. maddeleridir. Bu maddeler bilişim suçlarını düzenleyen maddelerdir. 525a ile sisteme girme, 525b ile ise verileri tahrip etme ve kendine çıkar sağlama düzenlenmiştir. Olayın işleniş tarzına ilişkin teknik detaylı bir açıklamanız olmadığı için mevcut eylemin bu maddelerden birine girip girmediğini buradan söylemek çok zor. Eğer eylem bu maddelerden birine uyuyorsa cezalandırılabilir bir eylem var demektir elinizde.

Yasal olarak birşey yapılamaz diyen arkadaşımıza katılmıyorum.Bugün ülkemizde de gelişmeye başlayan computer forensic (adli bilişim) sayesinde bilişim suçlarında da diğer suçlar gibi delil tespiti, suçlu izi sürme, bu delillerin değerlendirilmesi vb. gibi işlemler yürütülmekte ve olayların birçoğunda başarıya ulaşılmaktadır. Burada en önemli husus delillerin korunması ve hızlı hareket etmektir.

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim bu olayla microsoftun elbette doğrudan bir ilgisi yok.Ancak bir mahkeme emri geldiğinde Türk yargısına dahil unsurları cevap vermek zorundadır. Bunun dışında olayla doğrudan bir bağlantıları yok.

Uygulamada ne olacak?

Vakit geçirmeden savcılığa olayı teknik ayrıntılarıyla birlikte ve elinizdeki tüm delillerle birlikte bir dilekçeyle sunmalısınız.Bu dilekçede olayın hukuki vasıflandırmasını yani hangi madde kapsamına girdiğini belirtmenize gerek yok.Hukuki vasıflandırma savcının yapacağı birşeydir.Bu dilekçeye varsa hotmail ile yazışmalarınızı, varsa elinizdeki IP adresleri (eğer elektronik postadan veya web loglarından veya diğer herhangi bir yoldan IP adresi elde etmeyi bilmiyorsanız savcılıktan bir bilirkişi yardımıyla bunların tespitini de istemelisiniz), size yapılan hakaretlerin ekran görüntüleri, yazılı çıktıları vs. toplayabildiğiniz tüm delilleri savcılığa sunmalısınız.Savcılık gerekli görürse hotmaile de yazabilir.Ama buna cevap gelme ihtimali hotmailin gizlilik ilkeleri gereği zayıf görünüyor.Bütün deliller toplanınca savcılık bir dava açılmasına karar vererek iddianame düzenleyebilir. Ama şunu da belirtmeliyim ki bu fiilleri gerçekleştiren kişi yurtdışında ise bir suç unsuru görülse dahi Türk yargısı Türkiye sınırları dahilinde geçerli olduğundan pratikte bir sonuç almak zor olacaktır.Buradaki çok önemli bir nokta ise servis sağlayıcınızdan ve web sitenizin host edildiği firmadan gelecek bilgilerdir. Bunlardan istenecek bilgilerle de bir ipucuna ulaşılabilir.

Eğer bu kişiye ulaşmak mümkün olursa ceza davası dışında kişilik haklarına saldırı sebebiyle tecavüzün önlenmesi ve maddi ve manevi tazminat davaları da açılabilir.

Dediğim gibi en önemli nokta delillendirmedir bilişim suçlarında.Eğer hızlı hareket edilmezse birçok delil yokolabilir.

Son olarak şunu da söylemek istiyorum ki kişi bulunsa ve hakkında ceza davası, maddi ve manevi tazminat davaları açılsa bile kişisel verilerinizi korumak için gerekli önlemleri almadığınız için hukukta müterafık (birlikte) kusur denilen kusurunuz da dikkate alınarak bu davalarda hüküm kurulacaktır.

Av.Ali Osman Özdilek

Nerede
    Istanbul, Türkiye.
    İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Merhaba,

Öncelikle teknik bazı açıklamalar yapmak gerekiyor konuyu hukuki açıdan anlayabilmeniz için. Ceza hukukunda suçta ve cezada kanunilik prensibi denilen çok önemli bir prensip vardır. Buna göre bir eylemin suç sayılabilmesi için mutlaka ve mutlaka o suçun tüm unsurları ile birlikte ceza yasasında düzenlenmiş olması gerekir.Aksi halde o eylem dolayısıyla faile ceza verilemez.Bu ilkenin bir sonucu da ceza hukukunda kıyas yasağıdır.Yani bu eylem yasada düzenlenen bir suça benziyor o halde bu suçtan yargılayalım faili diyemezsiniz. Bundan sonra olayınıza dönersek.

Öncelikle incelenmesi gereken husus maruz kaldığınız eylemin Türk Ceza Kanununnda düzenlenen suuçlardan birine girip girmediğidir.Olayımızda bir bilişim sistemi söz konusu olduğu için öncelikle bakacağınız yer 525 vd. maddeleridir. Bu maddeler bilişim suçlarını düzenleyen maddelerdir. 525a ile sisteme girme, 525b ile ise verileri tahrip etme ve kendine çıkar sağlama düzenlenmiştir. Olayın işleniş tarzına ilişkin teknik detaylı bir açıklamanız olmadığı için mevcut eylemin bu maddelerden birine girip girmediğini buradan söylemek çok zor. Eğer eylem bu maddelerden birine uyuyorsa cezalandırılabilir bir eylem var demektir elinizde.

Yasal olarak birşey yapılamaz diyen arkadaşımıza katılmıyorum.Bugün ülkemizde de gelişmeye başlayan computer forensic (adli bilişim) sayesinde bilişim suçlarında da diğer suçlar gibi delil tespiti, suçlu izi sürme, bu delillerin değerlendirilmesi vb. gibi işlemler yürütülmekte ve olayların birçoğunda başarıya ulaşılmaktadır. Burada en önemli husus delillerin korunması ve hızlı hareket etmektir.

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim bu olayla microsoftun elbette doğrudan bir ilgisi yok.Ancak bir mahkeme emri geldiğinde Türk yargısına dahil unsurları cevap vermek zorundadır. Bunun dışında olayla doğrudan bir bağlantıları yok.

Uygulamada ne olacak?

Vakit geçirmeden savcılığa olayı teknik ayrıntılarıyla birlikte ve elinizdeki tüm delillerle birlikte bir dilekçeyle sunmalısınız.Bu dilekçede olayın hukuki vasıflandırmasını yani hangi madde kapsamına girdiğini belirtmenize gerek yok.Hukuki vasıflandırma savcının yapacağı birşeydir.Bu dilekçeye varsa hotmail ile yazışmalarınızı, varsa elinizdeki IP adresleri (eğer elektronik postadan veya web loglarından veya diğer herhangi bir yoldan IP adresi elde etmeyi bilmiyorsanız savcılıktan bir bilirkişi yardımıyla bunların tespitini de istemelisiniz), size yapılan hakaretlerin ekran görüntüleri, yazılı çıktıları vs. toplayabildiğiniz tüm delilleri savcılığa sunmalısınız.Savcılık gerekli görürse hotmaile de yazabilir.Ama buna cevap gelme ihtimali hotmailin gizlilik ilkeleri gereği zayıf görünüyor.Bütün deliller toplanınca savcılık bir dava açılmasına karar vererek iddianame düzenleyebilir. Ama şunu da belirtmeliyim ki bu fiilleri gerçekleştiren kişi yurtdışında ise bir suç unsuru görülse dahi Türk yargısı Türkiye sınırları dahilinde geçerli olduğundan pratikte bir sonuç almak zor olacaktır.Buradaki çok önemli bir nokta ise servis sağlayıcınızdan ve web sitenizin host edildiği firmadan gelecek bilgilerdir. Bunlardan istenecek bilgilerle de bir ipucuna ulaşılabilir.

Eğer bu kişiye ulaşmak mümkün olursa ceza davası dışında kişilik haklarına saldırı sebebiyle tecavüzün önlenmesi ve maddi ve manevi tazminat davaları da açılabilir.

Dediğim gibi en önemli nokta delillendirmedir bilişim suçlarında.Eğer hızlı hareket edilmezse birçok delil yokolabilir.

Son olarak şunu da söylemek istiyorum ki kişi bulunsa ve hakkında ceza davası, maddi ve manevi tazminat davaları açılsa bile kişisel verilerinizi korumak için gerekli önlemleri almadığınız için hukukta müterafık (birlikte) kusur denilen kusurunuz da dikkate alınarak bu davalarda hüküm kurulacaktır.

Av.Ali Osman Özdilek

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sevgili Onursab, internette sürekli yaşanan bir hadiseyle karşı karşıyasın... Maalesef seni tanıyan bir kişinin, sırf sana zarar vermek amacıyla yaptığı bu eylem seni manevi olarak yıpratmakta. Bunun için, gerçekçi olmak gerekirse Samsun'da bu olay üzerine gidileceğini zannetmemekteyim. Mail hesabının gizli sorusunu çözebilen bu kişiye karşı, hotmail kullanıcısıymışsın, mail hesabını paralıya dönüştürmüşse, yapacağın fazla bir şey kalmıyor. Yine Samsun'da bilişim hukuku ile ilgilenen bir avukat da şimdilik yok. Başka bir mail hesabı almanı öneriyorum. Huzurlu günler diliyorum.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sevgili Onursab, internette sürekli yaşanan bir hadiseyle karşı karşıyasın... Maalesef seni tanıyan bir kişinin, sırf sana zarar vermek amacıyla yaptığı bu eylem seni manevi olarak yıpratmakta. Bunun için, gerçekçi olmak gerekirse Samsun'da bu olay üzerine gidileceğini zannetmemekteyim. Mail hesabının gizli sorusunu çözebilen bu kişiye karşı, hotmail kullanıcısıymışsın, mail hesabını paralıya dönüştürmüşse, yapacağın fazla bir şey kalmıyor. Yine Samsun'da bilişim hukuku ile ilgilenen bir avukat da şimdilik yok. Başka bir mail hesabı almanı öneriyorum. Huzurlu günler diliyorum.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: