+ Konuyu Yanıtla
13 / 13 Sayfa İlkİlk ... 345678910111213
121 den 130´e kadar toplam 130 ileti bulundu.

Konu: AİHM-Türban

AİHM-Türban Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    168
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Avukat Hanım,
    ben sizin düşüncelerinizi net bir şekilde öğrenmek için sorular soruyorum siz hazmedemediğimi sanıyorsunuz. Sizin benim düşüncelerimi hazmedebildiğiniz ne malum? Ya sizin kalıplarınız ne olacak siz çok mu kalıp değiştirirsiniz veya kalıbınız mı yok? Kalıptan çıkmak nedir? Ben inandığım şeyleri savunup sizi veya sizin görüşünüzde olanları ikna etmeye çalışıyorum. Kafanıza silah dayamadım. Soru soruyorum cevap veremiyorsunuz? Cevap veremediğiniz konulara inanmanızı yadırgıyorum. Türban ile örtünmenin aynı şey olmadığını hele hele de baş örtüsünün aynı şey olmadığını uzun uzun yazdık çizdik. En başa dönmeyelim. En başta yazdıklarımız yine unutuldu. Biz örtünmeye ya da baş örtüsüne karşı olmadığımızı anlattık. Ailemizden de başörtüsü kullananlar olduğunu yazdık. Baş örtüsünün görev icabı veya bulunulan konum icabı veya bir takım işlemler esnasında v.b durumlarda her yerde takılamayacağını anlatmaya çalışıyoruz. Yoksa isteyen evinde veya özel işinde istediğini takar ,istediğini giyer. Sizin beni çok iyi anladığınızı biliyorum fakat bir inat uğruna düşüncelerimi çarpıtıp sanki bütün hayatta örtünme karşıtı gibi söylemler içine giriyorsunuz. Savınızın gerekçelerini soruyoruz cevap yok. Sorduğum sorular komik değildi aslında. Soruların cevaplarının ortaya çıkaracağı durum bir karamizah. Komik olan kısmı buydu. Size bir kaçış kapısı bırakmıştım onu da hemen açtınız.
    Size işlerinizde başarılar.

https://www.hukuki.net

Hukuki NET Güncel Haber

AİHM-Türban konulu yargıtay kararı ara
    AİHM-Türban konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    243
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

G.A., Arkadasim, Hic bir sordugun soru komik degildi, uygar bir bicimde tartismayi yurutmeye calistin. Ama acaip bir cevap, ve tavirla karsi, karsiya kaldin. Insani vaktini harcadigina pisman ediyorlar degil mi? Sorularindan, 3.cusu benim dikkatimi cekti. Cok haklisin, Neden fular ve sapka kullanilmiyor? Basi ve boyunu korumak ise amac, onemli olan fonksiyon. 2.ci sordugun sorunun cevabini ben de merak ediyorum. Ragip Atay da ayni seyi sordu, ama cevap gelmedi. Sana zinnetin diger manasini yazacagim sonra.

Alisinkay, Tartismaya yol acan Iran-vari Turban ve Turkiye'yi dava eden kadinlardi. Anadolu kadininin ve buyuklerimizin basortusune herkesin saygisi var. Bahsettiginiz Anadolu kadini, sac gozukmesin diye yazmasiyla ugrasmaz, Turkiye'yi de AIHM'ye suruklemez. Aslinda kimse turban'a da laf etmiyor, turban TBMM;ye girecegim dedigi zaman problem cikiyor. Laiklige saldirdigi icin turban dusman haline geliyor.

Kur'an'i, hadisleri incelemek ise su yonden faydali: insanlarin neye nicin inandiklarini anlayabilmeleri icin. Hristiyanlar kutsal kitaplarini her hafta okuyorlar, paragraf paragraf tartismasini yapiyorlar. Islam'da bu gelenek yok. Turkler, Araplardan da bagnaz bir bicimde, dinlerini anlamadan ibadet ediyorlar. Kur'an sadece Imam Hatiplerde okunacak kitap degildir, kendine Musluman diyen herkesin evine, anlayacagi dilde kopyasini alip, okumasi, anlamasi gereken bir kitaptir.

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    243
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Turkler, Araplardan da bagnaz bir bicimde, dinlerini anlamadan ibadet ediyorlar.

Herkesten ozur dilerim. Yukardaki cumle de buyuk hata var. "Bagnaz" kelimesi yanlis. "Bilincsiz" demek istemistim.

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Irak İslami Ordusu adlı örgütün, Fransa'daki başörtüsü yasağının kaldırılmaması halinde ellerindeki 2 Fransız gazeteciyi öldüreceklerini açıklaması, Paris yönetimine geri adım attırmıyor. Son olarak Fransa Hükümet Sözcüsü Jean-Francois Cope, bu Perşembe günü yeni öğretim yılının başlamasıyla birlikte yasanın yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Irak İslami Örgütü, daha önce de İtalyan bir gazeteciyi kaçırmış ve İtalyan birliklerinin Irak'tan geri çekilmesini talep etmişti. İtalya'nın, verilen süre içinde askeri kuvvetlerini Irak'tan çekmemesi üzerine gazeteci öldürülmüştü.

Fransa'da söz konusu yasa; başörtüsü, Yahudiler'e ait kipa ve Hristiyanlar'a ait büyük haç gibi dini sembollerin okullarda kullanılmasını engelliyor.
    Vatan gazetesi

Bizim "radikal İslamcılar" yıllardır bağırırlar 'Türban siyasi bir simge değil, demokratik haktır" diye...

Ama onlara tekzip iki Fransız gazeteciyi kaçıran "Irak İslami Ordusu"ndan geldi:

- Fransa okullardaki türban yasağını kaldırsın, gazetecileri serbest bırakalım...

Zaman'ın, Vakit'ın, Yeni Şafak'ın ve Türkiye'nin "türban savunucusu" keskin kalemleri; sorum size:

- Eğer türban bir "siyasi simge" değilse, o zaman Irak İslami Ordusu bu eylemi "şenlik olsun" diye mi yaptı?

TÜRBAN SİYASİ SİMGEDİR GERİSİ BOŞ LAFTIR

bilmiyorum dediğim konu hakkında 2 saat eh bence dersem günlerce konuşurum

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Türbanın devlette yasak olsa bıle özel üniversitelerde serbest bırakılması gekti söylenm
    özel diye bilinen vakıf üniversiteleri de devlet denetimine ve yaptırmına tabi dir. üniversiteler laik kurumlardır ve ister devlet ister vakıf olsun üniversitelere türbala girmek kabuledilemez. bu sadece üniversiteler için değil bütün kamu alanları için de geçerlidir. bu konunun tartışılması bile yanlıştır. bunun inançla alakası yok sadece siyasi amaclı faaliyetlere karsıdır. demokratık , laik cumhuriyete ve bunun kurucusu atatürke ve yasadığımız çağ'a bir borç ve görevdir.
    inandığı için türban takan insanlara sözüm yok fakat farklı amaçlar var ortada.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Simdi laikliğe karsı olan ve türbanı savunanların öne sürdüğü tezlere bakalım :

1) Laiklik dinsizliktir.
    2)Devlet laik olabilir, birey laik olamaz.
    3)Laik rejimde devlet dine,din devlete karısmamalıdır.
    4)Kamu alanında türban kullanmak serbest olmalıdır.Çünkü bu bireysel özgürlüktür.
    5) Üniversitelerde türban ögrenciye serbest olmalıdır cunku ögrenci kamu calısanı degil, kamu hizmeti alandır.
    6) Türkiye de müslümanlarda baskı altındadır.

Simdi de bu tezlerin altısının da yanlıslıgını yazalım:

1) Laiklik dinsizlik degildir, yönetimin meşruiyetinin ve isleyişinin din dısı kurallara dayanmasıdır. Sadece kendi vatandasları oldugu icin farklı inanc sahiplerine esit davranmasıdır.
    2) Bireyde laik olabilir. Laik devletten yana olan birey laiktir.
    3) Laik devlette din devlete karısamaz; ama devlet baska inanc sahiplerini baskı altına alma egilimindeki dinci ve mezhepsel davranısları sınırlayabilir.
    4) Devlet herhangi bir inancı temsil etmediği icin ve türban dinsel bir simge oldugu icin kamu alanında kullanılamaz.
    5) Üniversitelerde türbanın serbest bırakılması türban takmayan kızların dinsiz, imansız,iffetsiz,ahlaksız suclamalarıyla karsı kalmasına ve genel guvenliğin zedelenmesine yol acar.
    6) Türkiyede müslümanlar ve diğer butun din mensupları ibadetlerini yapma guvencesine sahiptir.

EMRE KONGAR

NUR SURESİ-31 Mümin kadınlara da söyle: Bakışlarını yere indirsinler. Cinsel organlarını/ırzlarını korusunlar. Süslerini/zînetlerini, görünen kısımlar müstesna, açmasınlar. Örtülerini/başörtülerini göğüs yırtmaçlarının üzerine vursunlar. Süslerini şu kişilerden başkasına göstermesinler: Kocaları yahut babaları yahut kocalarının babaları yahut oğulları yahut kocalarının oğulları yahut kardeşleri yahut erkek kardeşlerinin oğulları yahut kız kardeşlerinin oğulları yahut kendi kadınları yahut ellerinin altında bulunanlar yahut ihtiyaç içinde olmayan erkeklerden kendilerinin hizmetinde bulunanlar yahut kadınların kaygı duyulacak yerlerini henüz anlayacak yaşa gelmemiş çocuklar. Süslerinden, gizlemiş olduklarının bilinmesi için ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler, Allah'a topluca tövbe edin ki kurtuluşa erebilesiniz!

Yaşar Nuri Öztürk Meali

NUR SURESİ-31-Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini sakınsınlar, ırzlarını korusunlar: görünmesi zaruri olanların dışında zinetlerini açmasınlar ve baş örtülerini yakalarının üzerine vursunlar; zinetlerini, kocalarından veya babalarından yahut kayın babalarından yahut oğullarından yahut üvey oğullarından yahut kardeşlerinden yahut kardeş oğullarından yahut kız kardeş oğullarından yahut kendi kadınlarından yahut sahibi bulundukları cariyelerden veya uyuntu (şehvetten yoksun) erkek hizmetçilerden veya henüz kadınların şehvet uyarıcı taraflarından habersiz çocuklardan başkasına göstermesinler; gizledikleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Ey mü'minler, hepiniz Allah'a tevbe edin ki, mutluluğu bulabilesiniz.

Elmalılı M. Hamdi Yazır Meali

NUR SURESİ-31 Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.

Diyanet Meali

bas ortusu bir özgürlük meselesi değildir..
    ne yazık ki siyasi bi ifadeye donusmustur..ne yazık ki cunku..bu kuran inanısına terstir..
    sorun siyasi ifadeyede donusmesi değil aslında..
    dinin istismara acık bir konu olmasından dolayı,ve insanları yüzyıllardır oldugu gibi din ile,dini gereklilikleri yerine getirmemekle.,inanmamakla sucluyan bir anlayıs olmasından kaynaklanan bir durum var ortada..

bu yuzden baş ortusune kamu kuruluslarında karsıyım..ne kadar yasaklara karsı olsamda..

baş örtüsü özgürlüğü diye yırtınanlar önce dinlerini ögrensinler...
    peruk takıp okula gelen zihniyetin cahilliğine gülüyorum..

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    59
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın denizdelisi biz yasaklayıcı düşüncelelre nereye varırızki?Yasaklar bu işleri daha çekici hale getirmezmi sizce.Bence serbest olsa bugün başörtüsü deyip eylem yapanaların çoğu başlarını açacaktır.Açmayanlar ise yaşam feleseleri gereği olarak bunu benimsemiş olacakalarından istismar oratadan kalkmış olacaktır.

Nerede
    Gavur İzmir
    İletiler
    249
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: AİHM-Türban

AİHM'den türbana 1 ret, 1 kabul

hurriyet.com.tr

AİHM, derste türban takmak isteyen öğretmenleri haksız buldu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başörtülü öğretmenlik yaptıkları için işlerine son verilen Fatma Karaduman ve Sevil Tandoğan'ın yaptığı başvuruyu karara bağladı.
    AİHM, başörtüsü yasağı nedeniyle din ve inanç özgürlükleri ihlal edildiğine dair iddiayı reddetti. Oybirliğiyle alınan kararda daha önce alınan Leyla Şahin kararına gönderme yapıldı. Bu gönderme türban konusunda AİHM'in içtihatının oturduğu yorumlarına neden oldu.
    Mahkeme Leyla Şahin kararında, başvurucunun laik bir ülkede olduğunu bilmesine rağmen okulda başörtüsü takmak istemesinin haksız olduğunu vurgulamıştı.
    Karaduman ve Tandoğan'ın başvuru yaptığı diğer konu ise adil yargılanmadıkları iddiasıydı. Mahkeme Danıştay Başsavcısı'nın mütaalasının kendilerine geç ulaştırılmasının adil yargılanma hakkını ihlal ettiğine karar verdi.
    Mahkeme başvurucuların manevi tazminat olarak 400 bin euro ve mahkeme masrafları için 20 bin euro talebini de reddetti.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Re: AİHM-Türban

Arkadaşlar yani konu kalmadı türban diyorsunuz ya ne var bu türbanda o kadar kötülüyorsunuz ben vatanımı canımdan cok seven ve bu ülkenın bir bütün olduğuna inanan biriyim, ne olmuş türbanla okusun yanı size ne zararı var! Ben kızım olursa türban ile okuması için elimden gelenı yapacağım, elhamdülillah % 99 u müslüman bir ülkeyiz, yani türbanla okumak herkesın en doğal hakkı, bundan kime ne, başı acık okuyan acık okusun, kapalı okumak isteyen de kapalı okusun, neden korkuyorsunuz?
    Saygılarımla.

doğanbalsak

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: AİHM-Türban

Ulemaya soralım demelerinden benim anam başı örtülü öldü bu memlekette
    İletileri dikkatli okursanız kimsenin baş örtüsüyle sorunu yok
    6 senedir bu ülkenin gündemini meşgul edenler belli.

+ Konuyu Yanıtla
13 / 13 Sayfa İlkİlk ... 345678910111213

Bu sayfada bulunan kavramlar: