+ Konuyu Yanıtla
1 / 6 Sayfa 123456 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 55 ileti bulundu.

Konu: Halime özel odama, yatak odasına girilir mi?

Halime özel odama, yatak odasına girilir mi? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Halime özel odama, yatak odasına girilir mi?

Oncelıkle Herkese Gostermıs oldugu ozverıden vede ıctenlıkten dolayı tesekkurler.

Herkes herkonuda bılgı sahıbı olmıyabılıyor vede hukukı konular ıse hergun okadar cok değişiyorkı bazen buna kımse yetısemıyor.
    Benim sormak ıstedıgım konu ıse;

Adıma acılmıs vede haksız bır sekılde kazanılmıs olan tazmınat davası var (eski esimden) vede bu ınsanlar zamanında benı cok guzel somurduler buda yetmıyormus gıbı bırde tazmınat kazandılar ve benım suanda uzerıme hıcbırsey bulunmuyor kı bunuda mal beyanımda bıldırdım.Bır ıste bıle suanda calışmıyorum yanı maddı zorluk ıcerısındeyım vede evımın gecımını esımın dostumun bana sağlamıs oldugu gunu bırlık ısler vede maddı katkılarıyla bazende elden almıs oldugum borclarla karşılıyorum.Evım ıse Annemden bana mıras kaldı vede tapusu bulunmamaktadır evde ıse yaklaşık 10 seneye yakın esyalarım vardı vede bunlar annem ile babama aiitti vede ıkısıde ALLAHIN rahmetıne kavustu vede bu evde annemden bana tek mırascı oldum ıcın bana kaldı bende bu evdekı esyaları hem bana acı verdıgı ıcın hemde kullanılmaycak kadar eskı oldugu ıcın attım suanda evde cok fazla bır esyam bulunmuyor sadece kendıme bır yatak odası aldım hacız memuru arkadasların benım YATAK ODAMA GIRME VEDE BURDAKI ESYAMI HACIZ ETME olanağı varmıdır ılk once bunu vede ıkıncı olarakta yaklaşık 6 ay once ıse yurtdısından bır arkadasım geldı (bayan arkadasım )vede suanda onunla bırlıkte aynı evde yasıyoruz vede kendısıde kendı maddı ımkanlarıyla yasadımız eve esyalar aldı vede bu esyaların faturalarınıda kendı adına almıstı hacız olayında bu esyaların kendısıne aiit olduğunu belgelerse vede tutanağa işletirse bıze ne gıbı faydası olur bu esyaları hacız edılse bıle ıtıraz davası acılabılırmı lutfen bu konu hakkında değerlı bılgılerınızı paylaşırsanız sevınırım tum avukat arkadaslara vede bu konuda bılgı yardımında bulunan arkadaslara tesekurler

Hukuki NET Güncel Haber

Halime özel odama, yatak odasına girilir mi? konulu yargıtay kararı ara
    Halime özel odama, yatak odasına girilir mi? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Mersin / Türkiye
    İletiler
    760
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

1) İcra memurunun yatak odanızı haczetme hakkı vardır.

2) Bayan arkadaşınız adına faturalı eşyalar sizin ikamet ettiğiniz adreste bulunduğundan ve Kanunda da, "Borçlu yahut borçlu ile birlikte malı elinde bulunduran şahıslar, taşınır mal üzerinde üçüncü bir şahsın mülkiyet veya rehin hakkı gibi sınırlı bir aynî hakkının bulunması veya taşınır malın üçüncü şahıs tarafından haczedilmiş olması halinde bu hususu haciz yapan memura beyan etmek ve beyanının haciz tutanağına geçirilmesini talep etmek, haczi yapan memur da borçluyu yahut borçlu ile birlikte malı elinde bulunduran şahısları bu beyana davet etmek zorundadır. Bu tür mallar ile üçüncü şahıs tarafından ihtiyaten haciz veya istihkak iddia edilmiş bulunan malların haczi en sonraya bırakılır." hükmü yer aldığından, bayan arkadaşınız faturalarıyla beraber bu malların kendisine ait olduğunun zapta geçirebilecek, haciz gerçekleşirse, istihkak prosedürü işlemeye başlayacaktır.

Selamlar.

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Onur Bey ;
    Peki benim anlıyamadım bırsey var sonucta yatak odası ozel bır yer vede benımde yatak odam dısında baska seyım yok vede burası mahremıyet bolgesı sayılıyor vede bazı kulaktan duyma sozlerle bana soylenılen yatak odası mahremıyet bölgesi oldugu ıcın kısı ıstegı dısında gırılmıyormus.

Nerede
    Mersin / Türkiye
    İletiler
    760
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

İcra ve İflas Kanunu'nun 82. maddesine göre, borçlunun zatı ve mesleki için lüzumlu elbise ve eşyasiyle borçlu ve ailesine lüzumu olan yatak takımları ve ibadete mahsus kitap ve eşyası, vazgeçilmesi kabil olmıyan mutfak takımı ve pek lüzumlu ev eşyası, haline münasip evi gibi maddede sayılan eşyaları haczedilemez.

Ancak bunların haczedilememesi demek, yatak odanıza girilemeyeceği anlamına gelmez. Haciz memuru alacaklının haciz talebini yerine getirmek zorundadır. Borçlu olarak bazı mallarınızın 82. madde kapsamında haczedilemeyeceğini iddia edebilir, haczedilmesi halinde İcra Mahkemesinden haczin kaldırılmasını isteyebilirsiniz.

Lütfen aynı konuda birden fazla forum açmayınız.

Selamlar.

İletiler
    54
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Halime özel odama, yatak odasına girilir mi?

Sayın Onur bey
    Bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.
    Devletimizin yardım adı altında buzdolabı, çamaşır makinası (Devlet yardımları vatandaşın kullanımı için gerekli görülen şeylerdir) dağıtırken, icra dairelerinin lüx araç ve gereç sayarak hacz ettikleri bu eşyeler konusunda ne düşünüyorsunuz.
    Bir taraftan Devlettimizin yardım amacıyla dağıttığı gereçler, keza Devlet memurumuzun lux sınıfına sokarak hazc ettiği gereçler!!
    Bu bir çelişki değilmidir?
    Saygılar

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Halime özel odama, yatak odasına girilir mi?

Alıntı Cuneyt14 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Onur bey
    Bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.
    Devletimizin yardım adı altında buzdolabı, çamaşır makinası (Devlet yardımları vatandaşın kullanımı için gerekli görülen şeylerdir) dağıtırken, icra dairelerinin lüx araç ve gereç sayarak hacz ettikleri bu eşyeler konusunda ne düşünüyorsunuz.
    Bir taraftan Devlettimizin yardım amacıyla dağıttığı gereçler, keza Devlet memurumuzun lux sınıfına sokarak hazc ettiği gereçler!!
    Bu bir çelişki değilmidir?
    Saygılar
    Bizim kanunlarımızda bireysel iflas müessesi olmadığndan bu tip haciz uygulamaları yapılıyor. Çağdaş ülkelerde eve gelip eşya almak gibi bir gayrı insani uygulama yok...

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Halime özel odama, yatak odasına girilir mi?

Sayın hukuksever,çağdaş ülkelerde insanların yaşadığı eve girip eşyaları haczedilmiyor demişsiniz.Gerçektende bunun ülkemizdede uygulanması için bir kampanya ile gündeme getirmek lazım,kişi borçlanmış,çoluk çocuğunun suçu ne?birde belki gerçekten ödeyecek durumda olmayabilir,sürünsünmü insanlar.saygılar sunuyorum.

Nerede
    Mersin / Türkiye
    İletiler
    760
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Halime özel odama, yatak odasına girilir mi?

"Çağdaş" ülkelerde haczin nasıl uygulandığı veya alacaklının alacağına hangi yollarla kavuştuğu konusunda bilgi verirseniz biz de öğrenmiş oluruz. Teşekkürler.

İletiler
    54
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Halime özel odama, yatak odasına girilir mi?

Alıntı Av.Onur Tunga rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    "Çağdaş" ülkelerde haczin nasıl uygulandığı veya alacaklının alacağına hangi yollarla kavuştuğu konusunda bilgi verirseniz biz de öğrenmiş oluruz. Teşekkürler.
    Çağdaş ülklerde borçlar hukuku ve uygulamalar hakkında bir çok kaynak mevcut.
    Bu uygulamaların nasıl olduğu ve işleyişi anlatmak kolay..
    Lakin; anlattığınız karşı tarafın anladığı oranında sınırlıklı olmakta
    Tabiki kaynaklar aktarılır tartışılır ama esasen en önemli konu çağdaş ülkeleri anlayabilmek kavrayabilmek içinde çağdaş bir düşünce, çağdaş bir kafa yapısına sahip olmak gerekmekte..
    Bu nedenle,
    ilk önce bunları açıklığa kavuşturmak gerekli diye düşünürüm..
    Saygılarımla

Nerede
    TÜRKİYE
    İletiler
    474
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Halime özel odama, yatak odasına girilir mi?

Alıntı selcukgulten rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bizim kanunlarımızda bireysel iflas müessesi olmadığndan bu tip haciz uygulamaları yapılıyor. Çağdaş ülkelerde eve gelip eşya almak gibi bir gayrı insani uygulama yok...
    Düşüncenize katılıyorum. Her ne kadar avukat olarak bu uygulamayı yapmak zorunda kalsak da gerek ev eşyalarının haczi, gerekse -her ne kadar BK.'nun 11.maddesinde yer alan; "Borçlunun haline münasip evi "ancak evin değeri fazla ise bedelinden haline münasip bir yer alınabilecek miktarı borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılabilir" deniliyorsa da ilkin;

1-Ev eşyalarının haczi, satışı gayr-i insani bir uygulama..Kişinin ve ailesinin onurunu zedeleyen ve özellikle çocukların ruhsal travmalar geçirmesine neden olan telafisi mümkün olmayan bir yaptırım..

2-BK.11.madde, 'Borçlunun haline münasip taşınmazı üzerine haciz konulabilir' dense de; bilindiği üzere 2.satış'da taşınmaz % 40 bedelle ihale edilebiliyor. Uygulamada satış öncesi bilirkişi tarafından tayin edilen rayiç bedel zaten çok düşük tutulurken, bu koşullarla taşınmaz satıldığında geri kalan bedelle borçlunun tekrar haline münasip bir ev alması mümkün mü?

Alacaklarının hakları tabi ki var..Ama Sn. Selçuk Gülten'in de belirttiği üzere devletin sosyo-ekonomik politikasını ve yapılan hataları incelemek lazım. Çekler, kredi kartları devletin politikasınca ödeme gücü yetersiz olan kişilere bu kadar rahat verilirken, bankalara bu konuda geniş kredi verme ve fahiş miktarda faiz uygulaması tanınırsa, halkımızın da bilinçsiz olarak hareket etmesi doğaldır. Önce devlet'in uyguladığı sosyo-ekonomik politikayı yargılamak gerekirken iyi niyetli olup da ekonomik nedenlerle bilinçsiz hareket etmek zorunda kalan milyonlarca borçlu kişinin üzerine yüklenmek doğru mu acaba?

Değil geleceği yarını bile belirli olmayacak şekilde düzenlenen ekonomi-politikalar sayesinde işsizlik gün be gün artarken yaşam koşullarının halk aleyhine zorlaştırılması ancak icra dairelerindeki dosya sayısının artmasına yol açar..
    Konu Bora Baykal tarafından (16-01-2010 Saat 17:00:49 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 6 Sayfa 123456 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

icra memuru yatak odasına girebilir mi

icra memurları yatak odasına girer mi

haciz memuru yatak odasına girebilir mi

icra yatak odasina girebilir mi

http:www.hukuki.netshowthread.php17542-Halime-ozel-odama-yatak-odasina-girilir-mi

hacizde yatak odası

haciz yatak odası

icra sirasinda yatak odasi mobilyasi alinir mi

https:www.hukuki.netshowthread.php17542-Halime-ozel-odama-yatak-odasina-girilir-mi

icrada avukat eve girebilir mihacizde avukat eve girebilir miicra memuru eve girebilir miicrada yatak odasına girilir miyatak odası haczedilemezicra gelince yatak odasina girermiicraya gelen avukat eve girebilir mihukukta yatak odasi mahremiyetiicra yatak odasına girebilirmihacizde yatak odasi alinirmiicra yerine avukat girermieve icra qelince evdeki genc odasini alirmiicra sirasinda yatak odasina girmeme karariHalime acar hangi sitelere giriyoreve haciz geldiginde yatak odasina girebilirmiicra yatak odama girebilir mi
Forum