+ Konuyu Yanıtla
4 / 4 Sayfa İlkİlk 1234
31 den 38´e kadar toplam 38 ileti bulundu.

Konu: Çalınan mail internet kafedenmiş....

Çalınan mail internet kafedenmiş.... Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Ankara, Yenimahalle, Turkey.
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Çalınan mail internet kafedenmiş....

Kimlik numarasının verilmesinin bir sakıncası yoktur. Kimlik kartı kötü niyetli bir kişinin eline geçtiği takdirde, bu kişi resim yerine kendi resmini koymakta ve böylece kendi kimliği gibi kullanmaktadır. Ancak kimliğin çalındığı, kaybolduğu ilan edilirse ilandan sonra sorumluluk ortadan kaldırılabilmektedir. Yani kimliğin çalınması veya kaybolması durumunda bu kimliğin suç işlenirken kullanılmasının sorumluluğu da kimliğini kaybeden kişinin ihmalinden kaynaklanmaktadır.

Kimse kimlik no'sunu bildirmek için zorlanamaz, böyle bir zorunluluk söz konusu değildir. Ancak bu numarayı bildirmezseniz istediğiniz bir takım işlemleri yaptıramaz veya yapamazsınız. Örneğin kredi kartı alamazsınız, kamu kurumlarında bir takım işlemler yapamazsınız, oy kullanamazsınız... Bunun gibi üzerinde tartıştığımız kanun çıkarsa ve kanunda internet kafelerde bilgisayar kullanırken Tc Kimlik No bildirme zorunluluğu çıkarsa, internet kafelerde bilgisayar kullanamazsınız. Yani sizin seçiminiz.

Hukuki NET Güncel Haber

Çalınan mail internet kafedenmiş.... konulu yargıtay kararı ara
    Çalınan mail internet kafedenmiş.... konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Stj.Av.Emrah Yavuzcan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın bulucu, öncelikle "acayip" yazmayı öğreniniz. Ayrıca son bir kaç forum konusunda kendinizi komik duruma düşürdüğünüz aşikardır. Tartışmadaki sorun, failin kimliğinin tespiti aşamasındadır.
    Kelimenin doğru notasyonunu tavsiyeniz üzerine öğrendim. Umarım arada unuttuğum "y" harfi cümlemi anlamanızı zorlaştırmamıştır.

Forumda yazdığım yorumlarda komik duruma düşmemin aşikarlığı konusundaki fikrinizi saygı ile karşılıyorum. Biraz tebessümün kimseye zararı olmaz, değil mi?

Bu başlığın ana konusunun olası bir suçlunun kimlik tespiti olduğunu da biliyorum.Tam da bu nedenle, getirilen çözüm önerilerini ama özellikle internet erişiminden önce TC Kimlik No girilmesi fikrini komik derecesinde saçma buldum.

Hukukçu olduğunuza göre, bilişim ile profesyonel olarak değil de hobi olarak ilgileniyorsunuz diye tahmin ediyorum. Benim hukuk forumunda açılan başlıklara yorum yapmam gibi.
    Çünkü, bilişim dalında eğitim alsaydınız, internette iz bırakmadan dolaşmanın yolunun yanlızca internet cafe'ler den geçmediğini hatta IP adresi maskeleme hizmeti veren onlarca yasal firma olduğunu ve internet erişimden önce kimlik tespiti amacı ile özel bilgilerinin talep edilmesinin pratikte hiç bir işe yaramayacağını da biliyor olurdunuz.

Ayrıca, internet kafelerden yapılan erişimderde kafedeki tüm bilgisayarlar aynı IP adresini kullanır. Teknik olarak böyledir. Yani ANONİM olma amacı ile özellikle yapılan bir şey değildir.
    Bu durumda bir bilişim suçunun kafeden işlendiğinin belirlenmesi halinde, kafeyi kullanan hangi kişinin bundan sorumlu olduğunun tespiti gerekir. Teoride çok detaylı LOG kayıtları tutularak bu tespitin yapılabilirliği vardır ama pratikte uygulanması imkansız derecesinde zordur.

Bu durumda en iyisi kafeleri toptan kapatmak olmalıdır. Hatta daha da iyisi internet kullanımını toptan yasaklamaktır.
    Konu bulucu tarafından (13-07-2007 Saat 03:50:53 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın bulucu, bilişim ile hobi olarak ilgilenmiyorum. Bilişim hukuku alanında çalışmalar yapmaktayım, bilgilerinize...

IP maskeleme konusunda tespitinize katılıyorum fakat suçu teşvik etmemesi için detaya girmiyorum.

Internet kafelerde her ne kadar 1 adet IP numarası kullanılsa da, bir fiilin hangi bilgisayardan yapıldığı kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Durum, raporlara şu şekilde yansır: "... adlı internet kafenin .... numaralı masası". Sonuç olarak, internet kafeler üzerinde ciddi şekilde bir düzenleme yapılmasından yanayım. Bu sözlerim bir çok "internet kafe sahibini" rahatsız etse de, kamu yararının her şeyin üzerine olduğunu tekrarlamak gerekir.

Saygılar...

İletiler
    77
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bulucu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    internette iz bırakmadan dolaşmanın yolunun yanlızca internet cafe'ler den geçmediğini hatta IP adresi maskeleme hizmeti veren onlarca yasal firma olduğunu
    Alıntı Stj.Av.Emrah Yavuzcan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    IP maskeleme konusunda tespitinize katılıyorum fakat suçu teşvik etmemesi için detaya girmiyorum.
    Yasal firmaların suçu teşvik ettiğini düşünmek bir hukuk adamı tarafından dile getirildiğinde oldukça şaşırtıcı geldi bana. Ben de bir-iki şey sormak istiyorum;

Bazılarına yukarıdaki yazarların da değindiği gibi nette kişisel güvenlik sağlamaya yönelik birçok web "hizmeti" var. Anonim surf, anonim posta, IP maskeleme, IP değiştirme, şifreleme, vs ile ilgili bilgi, belge, programlar, kitap ve dergiler ve hatta bunlarla uğraşan ciddi firmalar var.

Bu mantık doğrultusunda bunların da suçu teşvik ettiklerine inanıyor musunuz? Öyleyse bunların nasıl oluyor da batılı ülkelerce yasaklanmadıklarını, bu dergi ve kitapların topatılmadıklarını, sitelerin ve firmaların kapatılmadıklarını düşünüyorsunuz?

Ayrıca kafeler haricinde anonim bağlantı sağlayan birçok yer var. Büyük oteller, alışveriş merkezleri, vs gibi yerler laptopunuzu alıp nette dolaşma imkanı veriyorlar. Bunların da yasaklanmasını önerir misiniz?

Selamlar.

İletiler
    38
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Illegal iş ile uğraşan birisi neden cafeye gitsin ki ?
    vpn,mtstc,ssl destekli socks vb paketler ile kimliğini saklayabilir. TCK kimlik numaramı Sn.mehmetaydin75'a vereyim ki neler yapabileceğini göstersin ( :
    Bizde örneklendirilmiş olarak yararını ve zararını tartışılım

İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar cafeler internet açısından çok tehlikeli yerler.

İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Emrah Yavuzcan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Benim hakkımda bir işlem yapılacaksa hay hay... Kendi adıma açtığım davalarda ve bulunduğum şikayetlerde bu numara vardır. Bunu tutup da sitemizde yayınlamanın mantığı olmadığı açıktır.

Bu numarayı siz yaratmadınız sayın mehmetaydin75. Numara, devlet tarafından size verildi. Neden? İdari işlemlerde kullanasanız diye. Bunun adına ne dediğiniz önem arz etmez. Önemli olan, çağa ayak uydurmak, işlemleri hızlandırmak, güvenliği sağlamak ve suçu minimum seviyeye indirgemektir.
    Evet sanırım 18 ay beklemek gerekiyormuş kimlik no'sunun dolaşıma çıkmasının yaratacağı olumsuz yönlerin gazeteye haber olması için...

Sn. Yavuzcan vermemekle ayrıca, iyi yapmışşsınız kimlik numaranızı...

Anonim olma özgürlüğüne karşı sergilediğiniz kısıtlayıcı bulduğum bakış açınızın dışında, kimlik numaralarının ortada dolaşmasından sakınca duymayan 18 ay önceki hâlinize binaen 20 Ocak 2009 tarihli Hürriyet gazetesi haberini size ve okuyuculara sunuyorum.

Vatandaşlık numarasıyla yüzlerce bilgi

A.A
    Bir kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını kullanarak, lise diploma notundan ne kadar maaş aldığına, su ve telefon borcundan ÖSS'de aldığı puana kadar pek çok bilgiye ulaşılabiliyor.

“E-devlet” uygulaması sayesinde pek çok bilgiye ulaşılması mümkün hale geldi. Vatandaşların ya da iş dünyasının devlet kurumlarıyla olan ilişki ve işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi olarak tanımlanan e-devlet uygulaması, internetin yaşamımızda daha etkin rol üstlenmesiyle kamu hizmetlerini, vatandaşın daha kolay ulaşabileceği bir konuma getirdi.

Devleti vatandaşına yakınlaştırmada önemli bir fırsat sunan internet, aynı zamanda kişisel ve özel bilgilere de ulaşılabilmesine olanak sağlıyor.

Bir kişinin internet ortamında sadece TC kimlik numarasını kullanarak o kişiyle ilgili yüzlerce bilgiye ulaşılabiliyor.

Örneğin bir kurumun internet sitesinin ilgili kısmına yazılacak TC Kimlik numarası ile o kişinin adı, soyadı, doğum tarihi gibi bilgilere erişilebiliyor. Doğum tarihi ve ad soyad bilgilerini bir başka kurumun internet sitesinde kullanarak bu kez o kişinin ikametgah adresi elde ediliyor. Adres bilgileriyle bir başka kurumun internet sitesinden nüfus cüzdanı bilgilerine, vergi numarasına, SSK veya Bağ-Kur numarası gibi bilgilere ulaşılabiliyor.

ZİNCİRLEME SİSTEM

Bunun gibi “zincirleme şeklinde” elde edilen her yeni bilgi ile bir başka kurumun internet sitesinden öteki kişisel bilgilere ulaşılabiliyor.

Elde edilen bu bilgilerle de söz konusu kişinin telefon numarasından, aldığı maaşın miktarına, maaşına ne oranda zam yapıldığına, kaç yıldır çalıştığına, Bağ-Kur maaşını hangi bankanın şubesinden çektiğine, diploma notunun kaç olduğuna, su, elektrik ve telefon faturalarına ve ÖSS'den aldığı puana kadar pek çok bilgiye ulaşmak mümkün hale geliyor.

KEY ÖDEMESİ ALMIŞ MI?

Örneğin Sosyal Güvenlik Kurumu'nun “www.sgk.gov.tr” adresinden, kişinin sosyal güvencesinin olup olmadığı, adı, soyadı, doğum tarihi, kızlık soyadı, işe giriş tarihi, aldığı maaş ve zam oranları, kaç yıldır sigortalı olarak çalıştığı, ilgili aylar içinde kaç gün işe gittiği, ne kadar devamsızlık yaptığı, kaç değişik iş yerinde çalıştığı, prim ödeme gün sayısı, SSK sicil numarası gibi bilgilere kolayca ulaşmak mümkün.

Buradan alınan bilgiler ışığında, SSK sicil numarası ya da TC kimlik numarası ile Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş'ye ait “www.keyodemeleri.com” adresine girilerek kişinin ne kadar Konut Edindirme Yardımı aldığı da bulunabiliyor.

Aynı şekilde, TC kimlik numarası kullanılarak Sosyal Sigortalar Kurumunun internet sitesinden anne ve baba adı ile gün ay yıl olarak doğum tarihi bilgileri elde edilebiliyor.

Kişinin anne ve baba adı bilgileri ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesindeki kimlik numarası sorgulama sayfasından nüfus cüzdanında yer alan aile sıra no, cilt no, birey sıra no, mahalle ve köy bilgilerine de erişilebiliyor.

MESLEĞE NE ZAMAN BAŞLADI?

TC kimlik numarası ile kişinin Bağ-Kur Genel Müdürlüğünün web sayfasından Bağ-Kur'lu olup olmadığını da öğrenmek mümkün.

Bağ-Kur'lu ise mesleğe kabul tarihi, emekli olup olmadığı, Bağ-Kur'a olan borcu, kaç gün hizmet verdiği, Bağ-Kur aylığını hangi bankanın hangi şubesinden aldığı, en son maaşını hangi tarihte aldığı, mesleğini hangi ilde icra ettiği, vergi numarası, Bağ-Kur sağlık hizmetinden yararlanıp yararlanmadığı, sağlık priminin kesilip kesilmediği de ortaya çıkıyor.

Elde edilen bilgilerle Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden söz konusu kişinin evinin bulunduğu cadde, sokak, kapı numarası gibi açık adresine ulaşılabiliyor. Buradaki adres bilgileri kullanılarak ise Türk Telekom'un internet sitesinden kişinin telefon numarası varsa mail adresi, fatura borcu ve faturanın son ödeme tarihi öğrenilebiliyor.

BAŞARILI BİR ÖĞRENCİ Mİ?

İnternetten edinilen bilgilerle, kişinin okul hayatında başarılı olup olmadığı da ortaya çıkıyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin internet sitesinde TC kimlik numarası girilerek kişinin lise diploma notu, ÖSS'den aldığı puanı, LES ve KPSS öğrenim süresince burs alıp almadığı, mezun olduğu okulu ve bölümü öğrenilebiliyor.

Bazı şehirlerin su ve kanalizasyon idarelerinin internet sitelerinde ise ilgili kısıma sadece ad ve soyad yazarak su borcu olup olmadığına, kullanılan su miktarına erişilebiliyor.

“BİLGİLERE BU KADAR KOLAY ULAŞILABİLMESİ ÇOK SAKINCALI”

Yazılım Geliştirme Uzmanı Yusuf Çakır yaptığı açıklamada, e-devlet uygulamasını desteklediğini ancak, kişisel ve özel bilgilere bu kadar kolay ulaşılabilmesinin çok sakıncalı olduğunu söyledi.

Vatandaşların kişisel bilgilerinin parça parça değişik kurumların internet sitelerinde bulunduğunu anlatan Çakır, bir bilgiye ulaşmaya çalışan kişi, x kurumundan bulamasa da y kurumundan o bilgiyi buluyor. Yani kişinin elimizde sadece birkaç bilgisi varken adı soyadı, yaşı gibi, o bilgilerden yola çıkıp kişinin yüzlerce bilgisine ulaşılıyor” diye konuştu.

Kişisel bilgilerin kötü niyetli insanlar tarafından farklı amaçlarla kullanılabileceğine işaret eden Çakır, şunları söyledi:

“İnternetten elde edilen bu bilgilerle sahte nüfus cüzdanı yapılabilir. Bir bankaya telefon açıp 'kredi kartımı kaybettim adresime yeni gönderin' dediğim zaman bana sorulacak sorular belli. Adı, soyadı, annenizin kızlık soyadı, adresi vs. Bu bilgilerin hepsine ulaşabiliyorsunuz. Kötü niyetli olan bir kişi, vatandaşlık numarasını öğrendiği kişilerin tüm özel bilgilerine ulaşabilir ve illegal işlerde kullanabilir. Bu bilgilerle kredi kartı sahteceliği de dahil birçok yasa dışı iş yapılabilir.”
    Çakır, bütün bu riskleri ortadan kaldırmak için elektronik imza uygulamasına geçilmesi gerektiğini ve kişisel bilgilerin tek bir noktada toplanması gerektiğini belirtti.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/10805711.asp?gid=229
    Konu mehmetaydin75 tarafından (20-01-2009 Saat 07:34:39 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı mehmetaydin75 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Evet sanırım 18 ay beklemek gerekiyormuş kimlik no'sunun dolaşıma çıkmasının yaratacağı olumsuz yönlerin gazeteye haber olması için...

Sn. Yavuzcan vermemekle ayrıca, iyi yapmışşsınız kimlik numaranızı...

Anonim olma özgürlüğüne karşı sergilediğiniz kısıtlayıcı bulduğum bakış açınızın dışında, kimlik numaralarının ortada dolaşmasından sakınca duymayan 18 ay önceki hâlinize binaen 20 Ocak 2009 tarihli Hürriyet gazetesi haberini size ve okuyuculara sunuyorum.
    Sn. Mehmetaydin75,
    18 ay beklemek gerekiyormuş yanıt verebilmeniz için.

T.C. Kimlik No, on bir haneden oluşan, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmiş 11 rakamdan oluşan kişiye özgü bir sayıdır.

Bu sayı alaelade bir sayı olmamakla birlikte, günümüzde bankaların kredi verebilmek için yeterli gördüğü, bazı internet sitelerine kayıt yaptırmak için zorunlu sayılan, bankacılık işlemlerinin tümünde kullanılan, vergi numarası yerine geçmiş sayıdır. Faturaların üzerinde, iddianamelerde, idari dava dilekçelerinde ve sair evraklarda bulunması zorunlu olan bu sayı diziliminin kötüye kullanılmasını gösteren bir haberi eklemişsiniz. Kimlik hırsızlığı veyahut şahsi bilgilerin ele geçirilerek dolandırıcılık veyahut sair suçların işlenmesi Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenmiş ve suç vasfını haiz eylemlerdir. T.C Kimlik numarasını kimseye vermem diyorsanız, çantamı çalarlar diye çanta taşımayan veyahut kaza yaparım diye trafiğe çıkmayanlarla aynı kefedesiniz.
    Tercih sizin...

+ Konuyu Yanıtla
4 / 4 Sayfa İlkİlk 1234

Bu sayfada bulunan kavramlar: