+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 28 ileti bulundu.

Konu: Paşa altsoylarının maaş aldıkları doğru mu?

Paşa altsoylarının maaş aldıkları doğru mu? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    ankara, Turkiye.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Paşa altsoylarının maaş alması çıldırtacak bi olayda general altsoylarının devletten maaş almaları söz konusu olduğunda neden çıldırtıcı değil anlamıyorum.
    Bu tamamen anayasaya aykırıdır kanımca

Anayasa 10. madde nin 3. fıkrasında
    ''Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz'' deniliyor,

Eğer devlet bütçesinden general altsoylarınada maaş bağlanıyorsa bu durum belli bir meslek grubuna mensub şahıslara ve altsoylarına imtiyaz tanındığı anlamına gelir.

Yanlış fikirdeysem lütfen düzeltilsin.

Hukuki NET Güncel Haber

Paşa altsoylarının maaş aldıkları doğru mu? konulu yargıtay kararı ara
    Paşa altsoylarının maaş aldıkları doğru mu? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Paşa altsoylarının maaş alması çıldırtacak bi olayda general altsoylarının devletten maaş almaları söz konusu olduğunda neden çıldırtıcı değil anlamıyorum.
    Bu tamamen anayasaya aykırıdır kanımca

Anayasa 10. madde nin 3. fıkrasında
    ''Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz'' deniliyor,

"Eğer devlet bütçesinden general altsoylarınada maaş bağlanıyorsa bu durum belli bir meslek grubuna mensub şahıslara ve altsoylarına imtiyaz tanındığı anlamına gelir.

Yanlış fikirdeysem lütfen düzeltilsin.

Ekleyen: hukukcu62 - 11/01/2007 : 17:21:40
    İlk iletimde Sadece paşa altsoyu demekle eksik bilgi vermişim farkında olmadan, fakat daha sonra sayın Tayfun Eyilik'in sorusu üzerine durumu düzeltmiş bulunuyorum, bir yanlış anlaşılmaya sebep olmasın diye tekrardan belirtme gereği duydum .

Osmanlıdan cumhuriyetimize geçen veya geçmiş olan bu şekildeki bir borcu kabullenemiyorum. Yoksa cumhuriyetten sonrasında zaten böyle bir durum söz konusu bile değildir, alsa alsa çocuğu alır ki bu da bildiğimiz ve hepimizin de faydalanabileceği bir haktır, en azından ben böyle biliyorum.

"Anayasa 10. madde nin 3. fıkrasında
    ''Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz deniliyor. "
    Sizinde belirttiğiniz üzere...

Benim merak ettiğim Cumhuriyetimiz böyle bir borcu devralmak zorunda kalmışmıdır ki, bizim ekmeğimizden suyumuzdan kesilen vergilerle paşa altsoyları bu şekilde yedi nesil olarak maaş almaya devam ediyor. (mu? Ve paşa altsoyu olarak maaş aldığını iddia eden kişi(ler) aldığı maaş neyin nesi oluyor o halde! Ne diye böyle bir maaş aldığını idda etsin ki? Israrla ben paşa torunuyum ve bu nedenle maaş alıyorum diyen biri karşısın da ne düşünürsünüz? Ya inanırsınız ya da bu bir yerlerden maaş alıyor ama ne için aldığını bile bilmiyor vs. der geçersiniz; ben de ne kadar doğru veya yanlış, onu öğrenmek istiyorum.

Teşekkür ederim, saygılarımla.

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Nasıl bir yanıt beklediğinizi bir bilsem inanın doğru yanlış onu söyleyeceğim ;
    TC vatandaşları TC kanunlarına tabidir. Herkes te bu kanunlar önünde eşittir.
    Nasıl bir mantıktır ki bu Cumhuriyet kendi döneminde ki bazı kişilere bu hakkı tanımazken nereden geldiği ve asla bitmeyecek olan bir adaletsizliği geçmiş dönem için uygulasın ? Torununun torunu diye gidecek sonsuzda bitecek bir uygulama olur mu?
    Osmanlı paşalarının yarısından çoğu Padişah hediyesi olan tipler diğer yarısı gerçek asker... Hangi kanuna göre nasıl hangi kaynaktan bu maaş ödenebilir ki...
    Genel Kurmay TSK olduğundan beri arşiv taraması ile eski paşaların durumunu belirledi... Kaldıki bu paşaların bazıları TC karşı idi ve ona göre davrandı... Listeleme tam çıktıktan sonra kanun da yazılı hak sahipleri belirlendi ve kanuna göre maaş bağlandı. Konuda bir daha görüşülmedi...
    Kaynağını hukuktan almayan hiç bir uygulama olamayacağı açıktır. Dolayısı ile böyle bir olayın olması hukuken mümkün değildir. Atlanan bir husus olduğunu düşünüyorum yada o kişiler hava atmak için söylüyor bilemem...

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

OSMANLI BORÇLARI

Lozan Antlaşması nın Osmanlı borçları açısından önemi, bu borçların Osmanlı İmparatorluğu ndan ayrılmış ülkeler arasında bölüştürülmesinin kabulü ve Türkiye nin borçların sadece % 65 ini ödemekle yükümlü sayılmasıydı. Bu borçlar 1929 da ödenmeye başlandı, fakat Büyük Bunalım Türkiye nin ödeme gücünü olumsuz yönde etkiledi ve Mart 1930 dan itibaren ödeme yapılamadı. 1933 te Paris te Osmanlı borçlarının tasfiyesi konusunda anlaşma sağlandı. Bu yolla Türkiye, Osmanlı borçlarını 28 milyon indirerek 78 milyona düşürdü. Ayrıca ödeme şartlarında kolaylıklar ve erken ödeme hakkı elde etti.
    Daha sonraki yıllarda borç ödemeleri düzenli şekilde sürdürüldü, ayrıca Fransız Frangı ndaki devalüasyonların da ödemeye olumlu etkileri oldu. 1944 te alınan 10 yıllık erken ödeme kararının uzantısı olarak, 1944 te alınan 10 yıllık erken ödeme kararının uzantısı olarak, 1954 te Osmanlı borçlarının son taksiti de ödendi ve böylece tam yüz yıllık Osmanlı borçları dönemi kapandı.
    Paşa altsoylara maaş ödendiği konusunda bir bilgim bulunmamakta ve böyle bi ödemenin varolduğunu sanmıyorum....
    Ancak Osmanlı döneminde paşalara tanınmış hak ve imtiyazların (eski tapu tapu senetlerinin Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne geçişte geçerliliğinin sürmesi gibi) devam ettirilmesinin de adalet ve hukuk devleti olma, devlet ciddiyetine sahip olma adına çok fazla yadırganmaması gerektiği düşüncesindeyim. Kaldı ki böyle bir ödeme varsa, bunun paşalara o dönemde padişahça bağışlanmış veya kendi edinmiş oldukları bazı arazi ve mülklerin Cumhuriyetile birlikte Vakıf'lara devredilmesi veya kamulaştırılması karşılığı olabilmesi de kuvvetle muhtemeldir.Unutmayalım ki Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı Devleti'nin dış borçlarının çok büyük bir kısmını ödemiştir, bir anlamda bu devleti reddetmemiş, devamı olduğunu (elbette yönetim sistemi ile değil) teyid etmiştir.

Anayasa'nın ilgili maddesi elbette çok önemlidir. Hukuk devleti olmanın, eşit yurttaşlık bilincinin bir gereğidir. Ancak bireylerin geçmişten gelen bazı hakları varsa sırf bu nedenle bu hakların sınırlandırılması ya da eşitliğe aykırı olduğunun belirtilmesi de bence çok doğru değildir.

Bu arada paşa altsoyu falan da değilim.)

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bu arada ben yazarken sevgili commodore1tr'da son noktayı koymuş konuya...

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Maaşı 'Vakıfbank'tan aldığını söylüyor.
    Ayrıca mal- mülk-gayrimenkul değil ki bahsettiğim, osmanlıdan kalmış bir hak da olsa ne mecburiyetimiz var öyle yedi nesil paşa torunu diye maaş (nakit) ödeyelim , yedi nesilden sonra son buluyor bu, ama yine de çok saçma buluyorum.

O ne öyle, nasrettin hocanın fıkrasında olduğu gibi tavşanın suyunun suyunun suyunun suyunun suyu!

Şu da var bir vakıfla anlaşmışlarsa ( malllarını vakfa bağışlayarak) bu da osmanlıdan cumhuriyete geçmişse o vakit bir sözüm yok , onun haricinde tepkimde haklı olduğumu düşünüyorum ben..

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Nasıl bir mantıktır bu ?
    TC Osmanlı devletinin dış borçlarını üzerine aldı başka devletlere karşı olan ve TC için yapılan harcama borçlarını aldı... Örneğin teki Galata kulesinin onarımı içindir... Öteki Osmanlı bankası için v.s v.s
    TC Osmanlı memurlarınıda aldı ve onlara yasal haklarınıda YENİ KANUNA göre verdi... Padişahın kendisi kaçmış soyu çıkarılmış ulufesini mi kabul edecekler....
    Yedi nesilden sonra son bulmaya gelince sanırım deyimden etkilenmiş bunu diyen... Hani fazla para kazanınca derler ya yedi sülalesine yeter diye o hesap...

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Kafamda büyük bir soru işareti bırakan ve cevabını bulmaya çalıştığım bu konu hakkında yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Sayın commodore1tr;
    yedi nesil diye tabir ettiğim durum şöyle;
    yine bu şekilde maaş aldığını iddia eden kişinin henüz ilkokula başlamamış bir çocuğu var, bu çocuğun torunun da bu maaşı almasıyla son bulacakmış bu hak. Öyle diyor...

Üstelik "Efendim bu gizli tutulan bir olay, aman ha dışarı sızmasın" gibisinden sözlerle... Gizli ise neden ulu orta söyleyip zırt pırt söylüyor?!
    Ne olursa olsun bu palavralarla ( umarım palavradır) insanların kafasında soru işaretlerini bırakmak gibi bir davranışı doğru bulmuyorum, bu nedenle araştıracağımı da söyledim. Ne bu şahısla bir alıp veremediğim var, ne de hava atması beni bağlar , sadece böyle bir maaşın verilip verilmediği konusunda siz değerli hukukçulardan öğrenmeyi doğru buldum aynı zamanda haksız bir kazanç olduğunu düşündüğümden araştırıp öğrenmek istedim. Şöyle ya da böyle elbet bir şekilde öğreneceğim.

Saygılarımla.

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sn. deniz02'nin sorusuna kesin bir yanıt ortada kaldı. Bu arada dış borç konusu herhalde benim mesajımla daha ön plana çıktı.

mesajımda ifade etmek ve vurgulamak istediğim,

1- Sırf Osmanlı Devleti diye (uygulamalarına ve yönetsel anlayışına eleştiri tabi ki getirebiliriz, şahsen Osmanlıcı da değilim) köklerimizi yok sayamayız. Türkiye Cumhuriyeti de bunu yok saymamıştır. Lozan Antlaşması ile bu borçların büyük kısmını kabüllenmiş ve takvime bağlayıp, bu takvimden de erken ödeyerek bitirmiştir. Bu borçlar Osmanlı Bankası borçları ve Galata Kulesi onarımı ile de sınırlı değildir. Bakınız: http://www.akdeniz.edu.tr/iibf/yeni/...4/13Yilmaz.pdf

2- Geçmişten gelen haklar , yine hukuk ilkeleri çerçevesinde sürdürülür, devlet sistemi değişse bile... Bazı Türk vatandaşları da, o zamanlar Osmanlı Devleti sınırları içerisinde olan Mısır'da, Arabistan'da dedelerinden kalan arazi ve gayrimenkuller için bugün halen gelir elde etmektedir. Buna en bilinen örnek yanlış bilmiyorsam İhsan Doğramacı'dır.

3- Tekrar etmek gerekirse böyle bir maaşın sırf paşa alt soyundan geliyor diye mümkün olmadığını düşünüyorum, ancak daha önce de belirttiğim gibi, hukuki kurallar içerisinde kalan, geçmişten gelen bir hak varsa (Vakıflara devrolma, Kamulaştırma karşılığı vb.) bunun da yadırganmaması gerektiği düşüncemi tekrarlıyorum. Ayrıca işin açıkçası sorunun yanıtını da çok merak ettim, Sn. deniz02 böyle bir maaşın gerçek olduğu ve ödenme sebepleri hakkında net bilgi sahibi olursanız, bizi de bilgilendirmenizi rica ediyorum.

Selamlar,

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bana göre belli bir aileye özgülenmiş vakıf geliri olsa gerek Aksi halde Türkiye Cumhuriyetinin böyle bir maaş bağladığını sanmıyorum

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: