+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 19 ileti bulundu.
    Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Ülkemizde kadın, haklarını ne kadar koruyabiliyor?

Merhabalar..

Değerli site üyeleri;
    çok merak ettiğim bir konu hakkında henüz hiçbir bilgiye ulaşamadım.
    Şöyleki; özellikle bazı bölgelerimizde yasalarımıza rağmen bayanların mirastan faydalanamadığı aşikar...
    Bu konuda bana tersini ya da yasaların gösterilmesini istemiyorum çünkü bir şekilde faydalanamadıklarını biliyorum ve bundan eminim.

Kadın hakları hakkında çok şey duyuyoruz , genelgeler şu bu çıkarılıyor vs. vs.

Benim araştırdığım, aradığım ve olmasını istediğim konu şu:
    Miras ilamları çıkarıldığıktan sonra ve devamında; "kadın bu haklarını koruyabiliyor mu?" diye, bir istatistik yapılmış mıdır?
    Ya da yapılması mümkün değil midir?
    Kadın haklarını korumak adına böyle bir istatistik işe yarar mı?
    Yararlı ise bunu kimin yapması gerekir?

Gelecek olan cevaplara şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılarımla..

Hukuki NET Güncel Haber

Ülkemizde kadın, haklarını ne kadar koruyabiliyor? konulu yargıtay kararı ara
    Ülkemizde kadın, haklarını ne kadar koruyabiliyor? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Selam
    Ülkemizde kadın hak ve özgürlükleri konusunda birçok madde bulunmasına rağmen,yine de kadınların bazı hak ve özgürlüklerden yeterince yararlanamadıkları aşikar.
    Bu konuda ben de seninle hemfikirim.Doğu bölgelerimiz şüphesis kadın haklarının en çok istismar edildiği yerler arasında.Miras konusunda(özellikle aile büyüklerinden kalan arsalar) birçok aile topraklarının kendi soyundan olmayan bir aileye gitmemesi için kız çocuklarına mümkün olduğunca az toprak bırakmaktadırlar.Bırakılan mirasında birçoğu çeşitli sebeplerle kız çocukları tarafından alınamamaktadır.
    Miras ilamları çıkarıldıktan sonra kadınların haklarını korumaları için anayasamızda gerekli düzenlemeler yapılmakla beraber,maalesef geri kafalı bazı zihniyetler kadınların bu hakları korumasına müsade etmemektedirler.Kadın haklarını korumak adına herhangi bir istatistiki uygulamanın yapılmasının işe yarayacağını zannetmiyorum.Ülkemizde hala kadınları bir araç olarak gören o geri kafalı zihniyetin varlığı sebebiyle böyle bir istatistiği gereksiz görüyorum.

Nerede
    Ankara, Yenimahalle, Turkey.
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

İstatistiğin sadece bilinen durumu, daha somut olarak gözler önüne sereceğini düşünüyorum.
    Büyük şehirlerdeki kadınlar hakları konusunda bilinçlendiriliyor, daha aktif rol oynamaları , haklarını bilen kadınların cesaret kazanmaları, daha doğru ve sağlam adımlar atabilmeleri sağlanıyor,fakat,ne yazık ki kırsal kesimlerde kadınlar için hak kelimesinin h'si bile akıllara getirilmiyor.

Kadınların mirasçılık haklarının istismar edildiği kesimlerde, hukuken hakkı olan mirasın yerel adete göre,kendi isteği ve iradesiyle veya zorla ya da örneğin bir tarlanın pay sahibi olmayı çok önemsemeyerek başka birisine devredilmesinin önüne nasıl geçileceği düşündürücüdür. Maddi hukuk bağlamında her ne kadar yapılan işlemler irade kaynaklı olduğundan hukuka uygun olsa da, objektif hukukun ne kadar uygulanabildiği ve gerçekleşebildiği açısından bir çelişki görmekteyim.

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

İstatistiğin sadece bilinen durumu, daha somut olarak gözler önüne sereceğini düşünüyorum.
    Büyük şehirlerdeki kadınlar hakları konusunda bilinçlendiriliyor, daha aktif rol oynamaları , haklarını bilen kadınların cesaret kazanmaları, daha doğru ve sağlam adımlar atabilmeleri sağlanıyor,fakat,ne yazık ki kırsal kesimlerde kadınlar için hak kelimesinin h'si bile akıllara getirilmiyor.

Kadınların mirasçılık haklarının istismar edildiği kesimlerde, hukuken hakkı olan mirasın yerel adete göre,kendi isteği ve iradesiyle veya zorla ya da örneğin bir tarlanın pay sahibi olmayı çok önemsemeyerek başka birisine devredilmesinin önüne nasıl geçileceği düşündürücüdür. Maddi hukuk bağlamında her ne kadar yapılan işlemler irade kaynaklı olduğundan hukuka uygun olsa da, objektif hukukun ne kadar uygulanabildiği ve gerçekleşebildiği açısından bir çelişki görmekteyim.

Ekleyen: Başak Şahin - 23/12/2006 : 20:11:40
    Teşekkür ederim sayın Başak,
    aynen katılıyorum size.

Ben, böyle bir istatistiğin yapılmasında yarar görüyorum, en azından bu bilinmeyen farklı konuda bir "ilk-adım" olur. Çünkü, sadece yasaların var olması bir yarar sağlamıyor bu insanlara... Önemli olan o yasaları bir şekilde uygulatmak ve gerekirse takibe almak; hukuka uygun olarak düzmece oyunlardan kurtarmaktır kadını.

Düşününüz, cumhuriyetemizin kaçıncı yılındayız? ama ne yazık hala durumlar böyle seyredebilmekte...
    Bazı bölgelerimiz dedim , daha çok doğu olarak bilinse de diğer bölgelerimizde de buna benzer durumlar yaşanabilinıyor. Mesleğim gereği farklı bölgelerden bir çok insanla karşılaşıyorum, fırsat buldukça da bu konu ile ilgili sorular yöneltiyorum. Örneğin; trakya bölgemizden aldığım bir yanıt aynen şöyle:
    " Sahil kesimi ürün almada verimsiz olduğundan, kız mirasçılara daha çok sahil boyundan haklar veriliyordu. Bu kesimde yazlıklar yapılmaya başlandıktan sonra iç kesimlere nazaran daha çok değer kazandı. Bu kez erkek mirasçılar tarafından itirazlar başladı, nihayet miras paylaşımı sil baştan düzenlenmeye çalışıldı vs."

Tüm bunlar biliniyor fakat hep yerimizde sayıyoruz. Çok büyük ve aşılması zor bir girişim midir ki, bu hep böyle devam ediyor?

Saygılarımla.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Elbetteki aşılması zor bir durum değil bu.Fakat diyelim ki TÜİK böyle bir istatistiki çalışma yaptı ve sonuç kadınlar lehine gelişti,bu neyi değiştirecek yani kadınlara ne gibi bir faydası olacak, kadınlar bakın istatistiki rakamlar bizim haklı olduğumuzu gösteriyor hadi hakkımızı arayalım mı diyecekler.Başak arkadaşımızın da dediği gibi bu varolan bir durumu somutlaştıracak.Emin ol ki bahsettiğimiz mağduriyet sınırları içine giren kadınların birçoğu istatistiğin ne olduğunu bile bilmiyor.

Kadınların hak mahrumiyetine uğramamaları için erkeklerin ve tüm toplumun daha gerçekçi adımlar atıp,kadına ve kadın haklarına saygılı bireyler yetiştirilmesi dileğiyle.....

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sanıyorum kız kıza konuşuyorsunuz .... Maksadım araya girmek yada sizleri yermek değil... İğneyi batırırken erkeklere sağa sola birazda çuvaldızı anımsamanızda yarar var diye düşünüyorum...

Erkeklere yüklediğiniz kötü olguların bir yerinde hatta eşdeğerinde hatta bazı durumlarda daha ötesinde bir kadın olduğunu kabul ettiğiniz an bu durum çözülecek yada çözülme yoluna girilecek gibi geliyor bana...

Örneğin sadece örnekleme için aldatmayı ele alalım ( Günümüzde maalesef kadınlar bunda da geçti ama neyse... ) Döner dolaşır suç erkeğe kalır ... Namussuz herif evde gül gibi karısı dururken diye başlar cümleler ve hep kadın kaynaklıdır.. Ama bir gerçeği hep görmezden gelir kadınlarımız... Yahu bu adam kiminle aldatıyor karısını ? Başka bir kadınlar... Bu konuşulmayan bir sırdır... Uzaktan dinlesen kadınları sanırsın ki adam EŞCİNSEL bir erkekle bir olduda kadın ondan yaygara koparıyor... Hayır o da bir kadındır. Çoğu zaman erkeğin evli olduğuınu bilen bildiği halde onunla olan on şuh görünmeye onu kendine bağlamaya çalışan bir kadın... Yani kadının hemcinsi... KADININ EN BÜYÜK RAKİBİ KADINDIR KADIN ERKEK DEĞİL... Ama kadınlarımız bunu görmez varsa yoksa erkekk....

Çok daha acısı kadınların kendine itiraf edemediği bir gerçek... Çoğu okumuş eğitimli kadın bile '' KENDİSİNİ MAL OLARAK GÖRÜR'' onca okumuştur meslek sahibidir. Zengin bir koca bulup rahata erip işi gücü bırakma peşindedir maalesef kadınlarımız... Zengin koca bul yat aşağı durumları yani... Dolayısıyla peşinden gelen sorun dorun sorun....

Ben gerçekten kadınların düzgün bir platformda bunu tartışmasını isterim. Ama yalansız dolansız... Olması gerektiği gibi değil kendi oldukları gibi... Niye aynanın karşısında bir saat geçirdiklerinin gerçek itirafını yapsınlar... Neden kış günü varla yok arası etek giyip tiril tiril titrediklerinin itirafını yapsınlar ? Neden bir erkek orasını burasını açmazken ben daha çok açacağım yarışına girerler ? Neden sözde frikik denilen görüntüleri ha bire verirler ve neden evlenince birden değişip ağırbaşlı olurlar....

Aha siz örnek Hülya Avşar Sibel Can ? bir bakın bakalım geçmişten günümüze....

Ama lütfen sakın saldırmayın bu sizin beyin cimnastiğinize katkı için yazılmış ve çok yumuşatılmış bir yazıdır .... En modern dediğiniz kadın tipinden başlarsanız doğuyu daha kolay çözersiniz.... Ben zaten biliyorum sakın bana anlatmayın ... Ben bildiklerimden bıkmış birisiyim.. İsteyene satarım ))

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Arşivlerde kalsın diye değil, "işte bakınız durum böyle" desinler diye de değil, aslında var olan ama varlığı yasalara yansıtılamayan bir durumu somutlaştırmak işe yarayacaktır bence. Önce varlığını ıspatlamak ve kabul ettirmek atılacak en önemli adımdır, bana göre..
    Nasıl ki, diğer olaylarda delil gerekiyorsa, böyle bir istastik de delil olarak kabul edilemez mi? Ülkemizde o kadar çok yasa çıkarılıyor, o yasalardan birine madde olarak geçirip ona göre de gerekenleri yapmak zor olmasa gerek.

Kadın demek anne demek, anne sözcüğü ilk olarak akla çocuğu getirir, unutmayalım ki çocuğun ilk öğretmeni annedir. Haklarından yoksun bırakılan, ekonomik özgürlüğü olmayan, korkutulan, eğitimden yoksun bırakılan kadın ne kadar mutlu olabilir ki? Dolaysıyla mutsuz-eğitimsiz bir kadının çocuğu da mutsuz-eğitimsiz olacaktır. Sonrasında da mutsuzluk ve eğitimsizlik ülkeye yayılacak. Daha ne olsun, felaket değilde ne bu?

Sayın commodore1tr konuyu tamamen başka yöne kaydırmış. Ne diyelim, hadi bakalım bu seferlik öyle olsun...
    Ama ben, bu konu üzerinde gerçekten durulması gerektiğini düşünüyorum; kadın-erkek eşitliğinden söz etmiyorum. Benim düşünceme göre zaten doğa gereği olarak birbirlerinden üstündürler; ya da şöyle diyelim, birbirlerini tamamlayan iki farklı cinstirler ve hiç bir zaman da eşit olamazlar. Yalnız, yaşam koşullarında eşit şartlarla, eşit olabilmek vardır ve olmalılar diye düşünüyorum. Bu nedenle varlığı bazı bölgelerimizde büyük çapta olan aynı zamanda ülkemizi temelden etkileyen bir durum ve aslında bir an evvel çözümlenmesi gereken bir olgudur.

Hülya Avşar, Sibel can ne alaka ? Onlar zaten yeterince haklarına sahipler...

Katılımlarınız için teşekkür ediyorum

Nerede
    Ankara, Yenimahalle, Turkey.
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın commodore1tr, biz burada genel olarak kadın haklarından,hatta daha özelleştirerek,miras konusunda kadınların yasal haklarına fiilen ne kadar sahip olabildiklerini tartışırken,konuyu hemen kadın-erkek ilişkilerine getirmişsiniz.

Biz iğneyi yada çuvaldızı batırma derdinde değiliz,hatta bu konuda kadınların bilinçsizliğini,düzene uyarak,yöresel geleneklere göre yasal haklarını görmezden geldiklerini ve bile bile kendilerini ezdirdiklerinden bahsederek iğneyi de çuvaldızı da kadına batırmış oluyorum.

Hülya Avşar ve Sibel Can da bu konuda beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor.

Sayın deniz02,
    İsterseniz bu istatistiki veriler için ilk adımı atalım ve sitemiz çapında bir anket düzenleyelim. Bir hukuk sitesi olsak da,ne kadar halkla içiçe olduğumuz ve toplumun her kesiminden üyeye sahip olduğumuz malumunuz...

Konuya temas eden siz olduğunuzdan,anketi hazırlamak için de sizi davet ediyorum. Bence, anketteki sorular kadınlara hitaben olsun,bizzat yaşayanlardan fikirlerini alalım.

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Başak,
    anket düzenleme fikrinizi sevinçle karşılıyorum.
    Bu siteyi yaklaşık bir buçuk yıldır izliyorum, ancak yeni üye olduğum için, henüz kullanım açısından siteyi tam olarak çözmüş değilim. Bu nedenle anketi tekniki olarak sizin hazırlamanızı, bir de anket soru ve seçeneklerini birlikte hazırlayalım dersem çok şey istemiş olur muyum?

(bu forumun altında ,üstünde anket hazırlamak için bir link göremiyorum)

Halıhazırda bu forum var, fikirlerini-düşüncelerini paylaşmak isteyenler burada paylaşabilirler sanırım.. Olayları bizzat yaşayanlar da ne interneti kullanacak imkanları-yetenekleri, ne de paylaşabilecek güçleri olduğunu sanmıyorum.
    Ayrıca toplumsal bir olgu diyebiliyorsak, anket sorularının sadece kadınlara yönelik olması sağlıklı bir sonuç veremeyeceği kanısındayım. Bilen, gören, yaşayan, şahit olan ve "kadının haklarını koruyamadığını" kabul eden herkes ama herkesin katılması daha sağlıklı olur düşüncesindeyim.

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Başak Şahin ; Sayın deniz02 ;
    Özür dileyip çekiliyorum...
    Ben okuduğumda sanki şöyle anladım....
    ''Şöyleki; özellikle bazı bölgelerimizde yasalarımıza rağmen bayanların mirastan faydalanamadığı aşikar...'''' Neden ? Kim yüzünden ? Kime gidiyor miras ? ERKEK....
    ''faydalanamadıklarını biliyorum ve bundan eminim...'' Kim faydalanamıyor ? KADIN Kimin yüzünden ? ERKEK..
    Bu konuda ki eşitsizlik erkek üzerine kurulmuş gibi geldi bana Amma iki meşhur kadını örnek vererek bu konuyu bunlar bile çözemedi demek istedim... Anlaşılamadım... Bu kadının kadınsal sorunu demekki.... Özür dilerim.... Ben zaten kısalarda hiç çekilmez reklamını da anlamıyorum ? ne demek istiyorsa...

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: