Bana yardımcı olacak avukat bey ve bayanların ilgisini bekliyorum
ssk ben üniversiteden mezun olduktan sonra 4 sene boyunca yetim aylığı ödemiş. Bu meblağı ben bankadan çekmedim Üniversitede verdiğim vekalet ile annem çekmiş. Mezun olduktan sonra bu konu hakkında bilgim olmadığından hiç ilgilenmedim.

Ssk bana dava açmış ve senelik %9 faizi ile geri istemekte bu meblağı.

sorum şu,

"Davanın yasal dayanağını teşkil eden Borçlar Kanunu¥nun 63. maddesine göre; Sebepsiz zenginleşen kişinin, iade borcu ile yükümlü tutulabilmesi için kötü niyetli olduğunun kanıtlanması gerekir. Davacının iyi niyetli olduğunun kabulü asıldır. Davacının kötü niyetli olmadığı ve Kurumu yanıltmadığı dava dosyasındaki bilgi ve belgelerden açıkça anlaşılmaktadır. Kaldı ki, davalı Kurumca davacının kötü niyetli olduğu iddia ve ispat edilmemiştir. Öte yandan, birçok Yargıtay kararında da belirtildiği gibi; iyi niyetle zenginleşen kimse, zenginleşmenin geri verilmesinden dolayı; zenginleşme hiç olmasaydı bulunacağı durumdan daha kötü duruma düşürülemez."

ve

http://www.mukder.org.tr/teblig/teb16.htm da belirtilen

yukarıda belirtilen istisnai haller dışında kalan ve idarenin kendi ihmali ve bilgi azlığı gibi nedenlerden kaynaklanan idari işlemlere dayanılarak yapılan fazla ve yersiz ödemelerin ise (Örneğin; bir memura, memurun bilgisi dışında idarece fazla ve yersiz maaş, ücret, tazminat ... ödenmesi gibi), ödemenin yapıldığı tarihten başlamak üzere 60 günlük dava açma süresi içinde geri istenmesi mümkündür. Bu durumda kamu görevlilerinin herhangi bir tazmin kararıyla karşı karşıya kalmamaları için, fazla ödenen paraların genel hükümlere göre zamanaşımı süresi içinde tahsili gerekmektedir.

ve

davacının kötü niyetli olmadığı, Kurumu yanıltmadığı, yanlışlığın; "sürekli yetim aylığı geliri aldığını" beyan eden sigortalının özlük dosyası elinde bulunan Kurumun gerekli dikkat ve özeni göstermeksizin fazla ödemede bulunmasından kaynaklandığı dava dosyasındaki bilgi ve belgelerden açıkça anlaşıldığından, davanın kabulüne karar verilmesi gerekirken eksik inceleme ve yanılgılı değerlendirme sonucu yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir..."

Gerekçelerine dayanarak idareye dava açabilir miyim?
En azından bunun faizinden kurtulabilir miyim?
Tecrübeleriniz nelerdir?
hukukçu değilim

Yardımlarınızı bekliyorum

teşekkürler