Sayın bizden hiç bir karşılık beklemeden sorularımızı büyük bir titizlikle cevaplayan değerli Türk hukukçuları öncelikle hepinize çok teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum. Benim aydınlanmak istediğim konu sitede ;metin2 rumuzlu arkadaşımızın konusu ile ilgili bu arkadaşımız yurt dışına firar edip ve burada evlenip,eşinim o ülke vatandaşlığında olduğundan dolayı busayede vatandaşlık aldığını söylüyor acaba böyle birşey gerçekten varmıdır yani türkiyede firar etmiş bir rütbeli türkiyede aranmasına rağmen yurtdışında vatandaşlık veya oturum alabilirmi? Adığı takdirde türkiyenin bu
kişiyi yurt dışında tutuklama gibi bir hakkı varmıdır? Diyer bir deyişle yurt dışına buşekilde gitmiş kimse türkiyeye girmedikçe orada da bir kanun kaçağımıdır yoksa o ülke sınırları içinde normal suçsuz bir vatandaş mıdır? Ayrıca yurt dışına firarın cezai müeyyidesi şu anda 1-5 yılmıdır yoksa güncelmevzuatta buceza sınırları deyişmiş midir şimdi den benim konumla ilgilenecek hukukçularımıza çok teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum