+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 20 ileti bulundu.

Konu: Öğretmenim canım benim

Öğretmenim canım benim Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Öğretmenim canım benim

Eğitim-Sen'in yaptığı "Öğretmenlerin Sosyo-Ekonomik Durumları" başlıklı araştırma, öğretmenlerin büyük maddi sıkıntı yaşadığını gözler önüne serdi. Son 10 yılda yoksulluk sınırı 32 kat artarken, öğretmenlerin maaşları ancak 29 kat arttı.

2 ayda 2500 öğretmenle yapılan araştırmaya göre, 1996'da göreve başlayan 9/1 derecedeki bir öğretmen 29 milyon TL maaş alırken, bugün bu rakam 840 YTL. 1996'da 62 milyon TL olan yoksulluk sınırı ise 1980 YTL'ye ulaşmış durumda. Aynı dönemde ekmeğin fiyatı 57, etin fiyatı 65, yumurtanın fiyatı 200, sütün fiyatı 58 kat arttı.

Araştırmayla ortaya çıkan bazı çarpıcı başlıklar da şöyle:

* 1996'da öğretmen (9/1) bir maaşıyla 7.4 adet Cumhuriyet altını alabilirken, bugün bu sayı 4. Yine 10 yıl önce bir milletvekilinin maaşı bir öğretmenin maaşının 3.8 katıyken, bugün bu fark 9 katına çıktı. Aynı süreçte öğretmen maaşları 29, milletvekili maaşları 69 kat arttı.

PALTO İÇİN 8 GÜN

* Bugün bir öğretmen ev alabilmek için 2 bin 83, buzdolabı için 16.5, televizyon için 12.5, palto için 8, ayakkabı için 3 gün çalışmak zorunda. Elbette bu sürede maaşıyla başka hiçbir harcama yapmaması gerekiyor.

* Öğretmenlerin yüzde 90'ının banka kredisi borcu bulunuyor. Yüzde 8'inin 0 - 750, yüzde 14'ünün 750 - 1500, yüzde 32'sinin 1500 - 3000, yüzde 34'ünün 3 bin YTL'den çok borç veya taksidi var. Yüzde 12'si "hiç borcu olmadığını" belirtiyor.

* Yüzde 64'ü ekstra takım elbise almanın bütçelerini "hissedilir oranda", yüzde 58'si bir haftalık tatilin bütçelerini "çok fazla" etkileyeceğini düşünüyor.

* Yüzde 46'sı kirada otururken, yüzde 33'ünün kendisine ait mülkü bulunuyor. Araba sahibi olma oranı da yüzde 38.

Milliyet

Tüm öğretmenlerimizin gününü kutluyor, bu şartlar altında meslek ve özel yaşamlarında kendilerine kolaylıklar diliyorum...

Hukuki NET Güncel Haber

Öğretmenim canım benim konulu yargıtay kararı ara
    Öğretmenim canım benim konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Kuzulu;
    iletinizde bahsedilen öğretmenler hangi klasmandan acaba? Şuurlulardan mı Şuursuzlardan mı?
    Sadece ben. Kalbimi duyuyor ve insanları tanıyorum. Gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmamışım; yaşayanlardan hiçbiri gibi yaratılmış olmadığıma inanmak cüretini gösteriyorum. Öteki insanlardan daha iyi değilsem bile, hiç olmazsa başkayım. J.J.Rousseau

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Okullardaki şiddeti anlatan İstanbul Milli Eğitim Müdürü'nden acı itiraf: "Çok geç kaldık !"

Okullardaki şiddeti önlemek için öğrenciler, okul aile birlikleri ve rehber öğretmenlerle başlatılan "yüz yüze" programı start aldı. 5 Aralık'ta sona erecek kampanyanın ilk toplantısı İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ata Özer başkanlığında Bahçelievler Sosyal Bilimler Lisesi'nde yapıldı. Toplantıda konuşan Ata Özer, okullardaki şiddetin nedenlerini saptamak için başlattıkları araştırma sonucunda elde ettikleri raporu, şu başlıklarla sıraladı. "Çocuklar kendilerini okudukları okula ait görmüyorlar. Okulların fiziki yapısı yetersiz. Okullarda kültürel faaliyetler yetersiz, öğretmen ve idareciler öğrenciler tarafından sevilmiyor. Parçalanmış ailelerin çocukları kendilerini yalnız hissediyorlar ve varoşlardan gelen öğrenciler, kendilerini ispat için şiddete başvuruyorlar."

1 DAKİKALIK SEVGİ

Bu nedenlerin öğretmenlerin sorunluğunu azaltmadığını belirten Özer, "Bir sorumlu aranıyorsa, eğitimcilerin tümüdür. Başta ben kendimi sorumlu görüyorum. Okul önlerinde zehir tacirleri kol geziyor. Çocuklarımıza sahip çıkmak zorundayız" dedi. Özer, "Bir Dakika Sevgi kampanyası başlattık. Her öğretmen, öğrencisiyle bir dakika görüşecek, dertlerini dinleyecek, varsa sorunlarını çözmeye çalışacak" diye konuştu.

Sabah
    Yaşar Özay

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

25 Kasım 2006
    Bekir COŞKUN bcoskun@hurriyet.com.tr

Öğretmenler Günü'nden bir gün sonraki gün...

"ÖĞRETMENLER Günü" dündü.

Bugün bir gün sonrası.

Dün dört bir yanda "Öğretmenler Günü" vardı.

Bugün yok.

Dün dünde kaldı.

Bugün, dünden eser yok.

*

Biz böyleyiz öğretmenim; ikiyüzlü...

Dünkü "öğretmenim" yazıları, çizileri, övgüleri dün içindi.

Dün artık geçti.

Dünkü gazete sayfaları ilerde eski ayakkabıları sarmak üzere merdiven altlarındaki, TV görüntüleri seneye "Öğretmenler Günü'nde kullanılmak üzere" tozlu raflardaki yerlerine kaldırıldılar.

O tarikatlara, dergáhlara, medrese eğitimine yol açmak isteyen bakan, bir gün olsun "Öğretmenler Günü"ne katlanmanın eziyetinden kurtuldu ve bir "Oh..." çekti.

"Öğretmenler Günü"nü bıyık altından gülerek geçiştiren Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki bürokratların üzerinden bir taş kalktı.

TBMM keza...

Ve mahalleleri camilerle dolduran, ama sınıfa perde parası vermeyi dahi sorun yapan veliler...

*

Her şey dünde kaldı.

Dün "Öğretmenler Günü" kutlandı, bugün bir gün sonrası...

Orada, çocuklar için gerektiğinde canını veren öğretmen, bir yıl sonra laf olsun diye anılmak üzere terk edildi.

Bir ceketle beş yıl geçirmek üzere.

Bir otopark değnekçisinin kim bilir kaçta kaçı kadar aylıkla, zor ve acılı yaşamını sürdürmek üzere...

*

Aynı zamanda, aptalız öğretmenim:

Öğretmenlerin yoksulluğu, terk edilmişliği, unutulmuşluğu ve doğal olarak kırgınlığı, aslında sinsi bir planın en önemli parçasıdır. Cumhuriyet düşmanlarının yıkmak istedikleri çağdaş eğitime en ciddi darbedir.

Ve vefasız:

Kendisine insan gibi yaşamayı öğreten öğretmenine, insan gibi yaşama hakkı vermeyen bir halkız, ülkeyiz biz.

Dün "Öğretmenler Günü" idi.

Geride kaldı.

Geride kaldı övgüler, söylemler, şiirler, nutuklar, kutlamalar...

Bugün bir sonraki gün...

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Alkışlar Hayriye Öğretmen'e

81 yaşındaki öğretmen emeklisi, emekli maaşıyla sınıf yaptırdı..
    13 Aralık 2006 09:42

Nevşehir'de, 81 yaşındaki öğretmen emeklisi Hayriye Gürsoy'un, kızı ile birlikte, emekli olduğu okula kıt kanaat imkânlarına rağmen sınıf yaptırması Nevşehir Valisi M. Asım Hacımsutafaoğlu'nu oldukça duygulandırdı. Vali Hacımustafaoğlu, Hayriye Nine'nin elini öpüp teşekkür etti; bir de teşekkür plaketi verdi. Sınıfların yenilenmesinde katkısı bulunan bir hayırsever Vali Hacımustafaoğlu'na oldukça duygu yüklü anlar yaşattı. Okulun sınıflarından birini yenileyen 81 yaşındaki 3 çocuk, 6 torun sahibi, öğretmen emeklisi, 31 yıllık öğretmen Hayriye Gürsoy, aynı okuldan emekli olan öğretmen kızı 53 yaşındaki Betül Gürsoy ile emekli imkânları ile ancak iki sınıfı yenileyebildiklerini söyledi.

Sabah
    Selçuk Yıldız

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Öğretmenim canım benim

"Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır." (1923)

"Öğretmenler her fırsattan yararlanarak halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutan bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır." (1927)

"Milli eğitimde süratle yüksek bir seviyeye çıkacak olan bir milletin, hayat mücadelesinde maddi ve manevi bütün kudretlerinin artacağı muhakkaktır." (1928)

"Milli eğitim ışığının memleketin en derin köşelerine kadar ulaşmasına, yayılmasına özellikle dikkat ediyoruz." (1924)

"En önemli ve verimli vazifelerimiz milli eğitim işleridir.
    Milli eğitim işlerinde kesinlikle zafere ulaşmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu şekilde olur. Bu zaferin sağlanması için hepimizin tek vücut ve tek düşünce olarak bir program üzerinde çalışması lazımdır. Bence, bu programın iki esaslı noktası vardır:
    (a) Sosyal hayatımızın ihtiyaçlarına uygun olması
    (b) Çağın gereklerine uymasıdır." (1922)

"Milli Eğitim programımızın, Milli Eğitim siyasetimizin temel taşı, cahilliğin yok edilmesidir.

Cahillik yok edilmedikçe, yerimizdeyiz... Yerinde duran bir şey ise geriye gidiyor, demektir. Bir taraftan genel olan cahilliği yok etmeye çalışmakla beraber, diğer taraftan toplumsal yaşamda bizzat faal ve faydalı, verimli elemanlar yetiştirmek lazımdır. Bu da ilk ve orta öğretimin uygulamalı bir şekilde olmasıyla mümkündür. Ancak bu sayede toplumlar iş adamlarına, sanatkarlarına sahip olur. Elbette milli dehamızı geliştirmek, hislerimizi layık olduğu dereceye çıkarmak için yüksek meslek sahiplerini de yetiştireceğiz. Çocuklarımızı da ayni öğretim derecelerinden geçirerek yetiştireceğiz." (1922)

"Gelecek için yetiştirilen vatan çocuklarına, hiçbir güçlük karşısında baş eğmeyerek tam sabır ve dayanıklılık ile çalışmalarını ve öğrenimdeki çocuklarımızın anne ve babalarına da yavrularının öğrenimlerini tamamlaması için her fedakarlığı göze almaktan çekinmemelerini tavsiye ederim. Büyük tehlikeler önünde, uyanan milletlerin kararlarında ne kadar ısrarlı olduklarını tarih doğrulamaktadır. Silahı ile olduğu gibi kafasıyla da mücadele mecburiyetinde olan milletimizin, birincisinde gösterdiği kudreti ikincisinde de göstereceğine asla şüphem yoktur." (1921)

"İlk ve orta öğretim mutlaka insanlığın ve medeniyetin gerektirdiği ilmi ve fenni versin, fakat o kadar pratik bir şekilde versin ki, çocuk okuldan çıktığı zaman aç kalmaya mahkûm olmadığına emin olsun." (1922)

"Milli Eğitimin gayesi yalnız hükümete memur yetiştirmek değil, daha çok memlekete ahlaklı, karakterli, cumhuriyetçi, inkılâpçı,olumlu, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, dürüst, düşünceli, iradeli, hayatta rastlayacağı engelleri aşmaya kudretli, karakter sahibi genç yetiştirmektir. Bunun için de öğretim programları ve sistemleri ona göre düzenlenmelidir." (1923)

"Okullarda öğretim vazifesinin güvenilebilir ellere teslimini, memleket evladının, o vazifeyi kendine hem bir meslek, hem bir ideal sayacak üstün ve saygıdeğer öğretmenler tarafından yetitirilmesini sağlamak için öğretmenlik, diğer serbest ve yüksek meslekler gibi, derece ilerlemeye ve her halde refah sağlamaya uygun bir meslek haline getirilmelidir. Dünyanın her tarafında öğretmenler insan toplumunun en fedakar ve saygıdeğer unsurlarıdır." (1923)

"Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet henüz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır. Ona basit bir kitle denir, millet denemez. Bir kitle millet olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır." (1925)

"Yeni nesil, en büyük Cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır." (1924)

"Türkiye’nin birkaç yıla sığdırdığı askeri, siyasi, idari inkılâplar sizin, sayın öğretmenler, sizin sosyal ve fikri inkılâptaki başarılarınızla pekiştirilecektir. Hiçbir zaman hatırlarınızdan çıkmasın ki, Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister." (1924)

"(Öğretmenler) Ordularımızın kazandığı zafer, sizin ve sizin ordularınızın zaferi için yalnız zemin hazırladı...gerçek zaferi siz kazanacak ve devam ettireceksiniz ve mutlaka başarılı olacaksınız. Ben ve sarsılmaz imanla bütün arkadaşlarım, sizi takip edeceğiz ve sizin karşılaşacağınız engelleri kıracağız." (1922)

"Öğretmenler; yeni nesli Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin beceriniz ve fedakarlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır.Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir...Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır." (1924)

"Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak adamlardır. Fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! Hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar! Okullardan başka gazeteler, küçük dergiler köylere kadar yayınlanıp dağıtılmalıdır. Bizim köylümüz ne gazete ne dergi v.s. okumaz. Bilenler bilmeyenleri toplayıp, okutmayı, onlara okumayı anlatmayı bir vazife bilmelidir." (1923)

BAŞÖĞRETMEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Cumhuriyetimizin öğretmenlerinin günü kutlu olsun...

Nerede
    Konya
    İletiler
    1.366
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öğrencilerine okulda öğretmen, dışarıda anne olma yüceliğini gösteren emekli Matematik Öğretmeni Feride Elegeçmez başta olmak üzere bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü canı gönülden kutluyorum...

İletiler
    613
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ah benim canım öğretmenim ah...

Türkiye'de bir öğretmen yılda ortalama 1832 saat çalışıyor. İspanya'da 1425, Portekiz'de 1440, Çek Cumhuriyeti'nde ise öğretmenler 1652 saat çalışıyor.
    35 üyeli OECD'nin çalışma saati ortalaması ise 1662 saat. Öte yandan en düşük öğretmen maaşı veren ülkeler sıralamasında Türkiye ve Macaristan başı çekiyor.
    OECD'nin istatistikleriyle bakıldığında, göreve yeni başlayan bir ilkokul öğretmeni yılda brüt olarak Avusturya'da 27 bin 649 dolar, Çek Cumhuriyeti'nde 18 bin 591 dolar, İspanya'da 33 bin 24 dolar, Fransa'da 23 bin 317 dolar, İskoçya'da 29 bin 498 dolar, Portekiz'de 20 bin 72 dolar, İtalya'da 21 bin 211 dolar maaş alıyor. Bu ücret Türkiye'de ise yılda 12 bin 670 dolar.

İlköğretimde göreveyeni başlamış öğretmenin 1300 YTL tutarındaki bir buzdolabını satın alabilmesi için Avusturya'da 64.5, İspanya'da 43, Yunanistan'da 67, Portekiz'de 71 saat çalışması yeterliyken, Türkiye'de 143 saat çalışması gerekiyor. OECD ülkeleri arasında en üst derecede olan bir ilköğretim okulu öğretmeninin yıllık toplam geliri 54 bin 914 dolar, Çek Cumhuriyeti'nde 28 bin 974 dolar, İspanya'da 47 bin 695 dolar, Fransa'da 46 bin 280 dolar. OECD ülkeleri ortalaması 46 bin 290 dolarken, Türkiye'de ise en üst derecedeki öğretmenin yıllık maaşı 15 bin 780 dolar.

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

24 Kasım

Öğretmen sevgisi

DÜNLER için sevilmez onlar, çünkü dünler biter ama onların sevgisi asla, onların öğrettikleri asla... Bir ateş kıvılcımına benzer bilgi, zaten onlar da bir mum gibi aydınlatır bizleri, başkalarına ışık verirken tükenirler.

Ama bir sevgi var ya hani düşlere daldığımız gecelerde uyandırır bizi, o öğretmen mi geldi deriz kendi kendimize; hayallerimizde, kalbimizde onu istediğimiz gibi düşünürken yağmur damlacıkları vurur penceremize, bitiverir hemen hepsi. Hayaller bize uyumayı unutturmuştur ama bu hayat, o hayalleri kime yaşatır bilinemez ki. Bir öğrenci bu duyguyu bilir, bilmelidir de... Bilmelidir ışığında aydınlandığı sevginin ismini anne, baba, abla veya abi nasıl hissediyorsa içinde. Sıcağı nasıl sıcak, soğuğu da nasıl yaşıyorsa iliklerine dek, sevginin gerçeğini de öyle hisseder kalbinin en derininde bütün içtenliği ve güzelliğiyle...

İşte bu yüzden öğretmen demek sınıfa girip çıkmak değildir. Bu yüzden adı abla, abi veya başka şeydir. Ve tanıdığımız her biri bize bir sözcük öğretse dahi gökyüzünden yeryüzüne bir ağaç için yağan bir damla su misali gelir. Ağacın suya ihtiyacı vardır. Su ise bir başka canlıya kendini vererek onunla beraber farklı bir sesle merhaba der hayata. Sevgi o ağaç gibi, onu yaşatan su gibi her bir öğrencinin içindedir.

Hayat da o ağaçlarla doludur. Emek verilir, yol gösterilir, bir kalp bir başka kalbin içinde yeşerir.

Ve yeşillerle dolu bir dünya düşlenir. Sevginin gerçekliğiyle samimiyeti ve büyüklüğüyle evet o sensin öğretmenim!

Dilek GÜLERMuş Anadolu Lisesi-1. Sınıf

23 Kasım 2008
    Yalçın BAYER ybayer@hurriyet.com.tr

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Atatürk Okulu

En güzeli, en yiğidi, en canlısı
    Bir millet kurtaran adam
    Ağır ağır Kocatepe’ye çıkıyor.
    Bu resim çok güzel, insanı alıp götürüyor,
    Başında kalpağı, parmaklarında cigarası.

Bir de sabahın erken saatlerinde
    Bozkır tirim tirim titreşirken
    Yol üzeri ak kerpiçler önünde
    Atatürk köylüler arasında
    Milli mücadele günlerinde.

Arkadaş Ali, uyanık Ali, halk Ali,
    Seçti resimler içinden birini,
    Giyinmiş tertemiz, baş açık güneş gibi
    Karatahtaya ak bahtını milletin
    Yeni yazıyla yazıyor.

“O bizim öğretmenimiz “diyor, Ali
    O bütün öğretmenlerin öğretmeni.