+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 36 ileti bulundu.

Konu: Hukuk nasıl katledilir ?

Hukuk nasıl katledilir ? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Hukuk nasıl katledilir ?

Olay neydi?
    Tekel Sigara Fabrikası Araştırma Müdiresi İclal Ülker Kartal’da yanına yaklaşan araçta bulunanlara çantasını vermemek için direndi. Aracın altında kalarak can verdi ve geride iki oğlunu yetim bıraktı. İclal Ülker’in ölümüne neden olduğu iddia edilen G.Y., B.T. ve K. D. iki görgü tanığı ile 4 kapkaç mağduru tarafından teşhis edildi. G.Y.’nin 250 suça karıştığı, gasp, cinayet, oto hırsızlığı, kapkaç gibi 50 ayrı olaydan arandığı ortaya çıkmıştı.

Davanın seyri
    Dava sürüyor...

Tanıklar da kurbanlar da ifade vermekten korktu
    Kapkaç kurbanı İclal Ülker’in ağabeyi Nihat Ülker, adalete isyan ediyor: “Kardeşimin ölümüne neden olanlar organize bir suç örgütünün elemanları. Biz bu çetenin çökertilmesini istiyoruz. Yoksa kendilerini cezaevine atmak yeterli değil. Dört kişi tutuklu, bu sanıkların hepsinin sabıkası var. Polise soruyoruz, ’fiske vurduğumuzda tayinimiz çıkıyor, sorgulama sistemi nedeniyle suçluya beyefendi gibi davranıyoruz’diyor.”

Yengesi Tülin Ülker ise “İclal’i öldüren kapkaççılar olaydan birkaç saat sonra başka bir bayanı daha gasp etmişler. Ancak bayan sanırım korkutulduğu için ifadesini geri aldı. Zanlıları gördüğünü söyleyen tanıklar da sonradan ifade vermekten vazgeçti. Vatandaşın adalete inancı yok. Avrupa Uyum Yasaları adı altında bu tür düzenlemeler yapılmasın. Daha ağırlaştırımış cezalar almaları gerekiyor. Gerekiyorsa yasalar değiştirilsin, polise daha fazla yetki verilsin” diyor.

Hukuki NET Güncel Haber

Hukuk nasıl katledilir ? konulu yargıtay kararı ara
    Hukuk nasıl katledilir ? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Olay neydi?
    Üniversite öğrencisi Ahmet Hakan Canıdemir cep telefonunu gasp eden 3 kişi tarafından trenden atılarak öldürülmüştü. Ü.Ç. ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum oldu. 3 yıl 6 ay hüküm giyen A.Ç. ise yaşı küçük olduğu için tahliye edildi.

Davanın seyri
    Suçlu serbest

Yaşı küçük diye katiller bırakılıyor okullardaki şiddet bu yüzden artıyor
    Kapkaççıların kurbanı olan üniversite öğrencisi Hakan Canıdemir’in babası “Cezalar çok az” diyor

ÖLDÜRÜLEN oğlunun organlarını bağışlayarak herkesin takdirini toplayan eğitimci Muzaffer Canıdemir günden güne artan kapkaç, hırsızlık olaylarını duydukça kahroluyor. Acısı her gün depreşen baba “Takdiri kamuoyuna, vicdanlara bırakıyorum. Her çocuğu olan anne-baba razıysa ben de razıyım bu cezaya” diyor ve ekliyor: “Gaspı yapan küçük olandır, üç yıl hapis aldı, tahliye oldu. Yaşı küçük olanlara verilen hafif ceza özendiricidir. Şu an okullardaki şiddet de bundandır. Suçu az ceza alacağını bildikleri için 18 yaşından küçük çocuklara yaptırıyorlar. Benim oğlumun ölümüne neden olan suçlulardan bir tanesi 18 yaşın altında olduğu için 13 ay cezaevinde kaldı ve tahliye oldu.

Bu çocuk tekrar dışarıya çıkacak, bildiğim kadarıyla benim oğlum onun beşinci işiydi. Bu tür suçluların kaldığı cezaevleri koşullarını da sorgulamak gerek, yeniden suçlu olarak sokağa çıkıyorlar. Cezaevleri bu tür suçluların ıslah edilmediği bir yer. Çıkacaklar, tekrar suç işleyecekler. Ben bu tür suçluların eğitilmesini, topluma kazandırılmasını istiyorum. Aradan 3 yıl geçti, bu tür olayları her duyduğumuzda acımız yeniden depreşiyor. Vekiller bile artık kapkaç mağduru oluyor. Bence cezalar çok az.”

OĞLUMUN KATİLİNİ ÖZELLİKLE YAŞI KÜÇÜK SEÇTİLER
    Canıdemir ailesi oğullarının katilinin 13 ay tutuklu kalınıp sbalıverilmesine isyan ediyor: “Bu tür suçları yaşı 18 yaşından küçük olanlara yaptırıyorlar. Biliyorlar ki birkaç ay cezaevinde tutuklu kaldıktan sonra tahliye olacaklar. Benim oğlumun katili de böyle seçildi.”

Yaşayanlar için İstanbul korku kentine dönüştü. Şehir eşkıyaları, hırsızları milletin vekiline bile dokunuyor... Milletvekilinin şehrin göbeğinde güpegündüz kapkaca uğradığı İstanbul’da her gün yüzlercemiz kapkaca uğruyor, darp ediliyor... Evlerimiz, arabalarımız, işyerlerimiz soyuluyor. Canımızdan oluyoruz. Artık kendi evimizde bile huzur içinde uyuyamıyoruz. Kapkaca uğrayan, evi soyulan mağdur vatandaş ise suçlunun bulunacağına inanmadığı için şikayetçi olmuyor. Suçlu yakalansa da verilecek cezaların caydırıcı olmayacağını düşünüyor.

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Polis “Bize her gün sizin gibi 3-4 kişi geliyor” deyince şikayetten vazgeçtik
    Bir restoranda çalışan Mehmet Çağdaş eşi Aynur Çağdaş ile birlikte Koşuyolu Kalp Hastalıkları Hastanesi’ne bir hasta ziyaretine gitti. Aynur Hanım’ın yanına yaklaşan araçtan çantasını çekip aldılar. Çağdaş çifti karakola giderek şikayetçi oldu. Polis zabıt tuttu. Sonraki günlerde de tekrar tekrar karakola gidip suçluların bulunup bulunmadığını sordular. Ancak yanıt aynıydı: “Henüz haber yok.” Son gidişlerinde ise polis “Bize sizin gibi her gün 3-4 kişi geliyor. Çantanızı nasıl bulalım” dedi. Mehmet Bey ise “Karımın başına daha kötü bir şey de gelebilirdi. Allaha şükrediyorum” diyerek şikayetinden vazgeçti.

Evde para bıraktım diye beni suçladılar
    Birharf Yayınevi Sahibi Ece Özbay: Evime geldiğimde kapının kırılarak açıldığını gördüm. İçeride hırsızların olacağından emin olamadığım için polisi aradım. Laptop ve walkman ve önemli bilgilerimin yer aldığı CD’lerim çalınmıştı. Polis kapının ahşap olmasından dolayı ihmalim olduğunu, laptop gibi pahalı bir eşyayı evde bırakmamın yanlış olduğunu söyledi. “Sizin göreviniz benim güvenliğimi sağlamak değil mi” diye sordum. Aradan bir yıl geçti hırsızlar hâlâ bulunmadı. Birkaç ay sonra çalıştığım işyerime de hırsız girdi. Maaşımı yeni almıştım, yolda düşürürüm ya da çaldırırım diye işyerindeki çekmeceye koymuştum. Polis yine beni suçlu buldu, ’Bu kadar parayı neden çekmeceye koymadın’ dedi.

Darp edildim şikayetçi olmadım
    Her gün korku içinde yürüdüğümüz İstanbul sokaklarından bir başka hikayeyi de Personel Müdürü Mevlüt Eren anlatıyor: “Çağlayan’da evime gitmek için merkezdeki ışıkların önünde durdum. Saat 18.30 sıralarıydı. Motosikletli iki grup arasında tartışma sesleri duydum. Arkama bakmaya fırsat bile bulamadan içlerinden birkaçı beni yere yatırıp feci şekilde darp etti. Sağ gözüme atılan yumruklar nedeniyle görme sorunu yaşıyorum. Çağlayan Karakolu’na giderek olay yerine yakın birkaç kamera olduğunu hatırlattım. Polisin verdiği yanıt şu oldu: ”Bu şekilde zanlıları bulmak zor. “ Ben de şikayetçi olmaktan vazgeçtim.

Bu şehirde kendimi hiç güvende hissetmiyorum
    TV dizilerindeki rolleriyle tanıdığımız oyuncu Başak Sayan da geçtiğimiz günlerde kapkaç kurbanı oldu. Arabasıyla Kadıköy’e giderken, Bağlarbaşı’nda kırmızı ışıkta durdu. Yeşil ışığı beklediği sırada bir kişi yaklaştı ve aracının açık olan camından cep telefonunu çaldığı gibi kayıplara karıştı. Sayan, anlatıyor: “Birkaç yıl önce de evime hırsız girmişti. Hatta hırsızlarla evin içinde karşılaştım. Bunların hepsinin sebebleri birbirine bağlı. Bence sorun İstanbul’a çok fazla göç olması ve işsizilik oranın yüksek olmasıya ilgili. Ne kadar kızsam da nedenlerini de anlamaya çalışıyorum. Bu şehirde kendimi güvende hissetmiyorum. Güvenliğimi sağlamak için yeni bir ev aldım. Birinci katta oturduğum için evin her tarafını demir parmaklıklarla kapattım. 10 gün önce de park yeri nedeniyle bir bayanla tartışmaya başladım. Yanındaki adamla birlikte aracıma vurmaya başladı. Şikayetçi oldum, polise plakasını verdiğim halde bana aracıma zarar verenleri bulamadıklarını söylediler. Bu olay şunu gösteriyor. Toplumsal cinnet noktasındayız, birbirimize hoşgörümüzü de kaybettik.”

Telefonumu vermeseydim beni öldürüleceklerdi
    Henüz stajyerlik yapan 21 yaşındaki Faruk Delice ise başına geleni şöyle anlatıyor: “Kartal’da evime gidiyordum, ara sokağa girdiğim sırada 17 yaşlarında iki çocuk önümü kesti. Tornovidayı karnıma dayayarak elimdeki cep telefonumu vermemi istediler. Polis geldi ve gençleri gözaltına aldı, hakim karşısına çıktılar, suçlamaları kabul etmediler, ben ise iddialarımı tekrar ettim. Cep telefonumu vermeseydim öldürülmüş olacaktım. Ancak mahkeme iki genci sabıkaları bulunmamaları ve eylemin işlendiğine ilişkin delil bulunmaması nedeniyle beraatine karar verdi. O günden itibaren sokakta yürürken aynı olayı yeniden yaşayacağım diye korkarak yürüyorum. İstanbul’un artık güvenilir bir şehir olmadığını düşünüyorum.”

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Buda Adalet Komisyon Başkanı Köksal Toptan Beyin kelamı ...
    Türkiye, suç oranlarındaki büyük artış nedeniyle “suçla mücadelede nerede yanlış yapıyoruz” sorusunu tartışıyor. Sarıyer’de denize adam atanların, küçük Şeyhmuz’u bacaksız bırakanların hepsinin eski sabıkalı olması nedeniyle bazı hukukçular “Bunlara ancak bu kadar ceza verilebiliyor, yasalar böyle” derken, bazıları da “Hakimler takdir yetkisini kullanıp, suçluya en üst limitten ceza verebilir” görüşünü savunuyor.

Son olarak İzmir’de arkadaşıyla girdiği tartışmanın ardından, pompalı tüfekle rastgele ateş etmesi sonucu 7 yaşındaki Şehmuz Coşacak’ın, sağ bacağının kopmasına neden olan Doğan Gök’ün 85 gün cezaevinde yattıktan sonra 8 aylık hapis cezasının 4 bin 800 YTL’ye çevrilmesi tartışmaları yeniden alevlendirdi. VATAN olayı gündeme getirdi, yazarımız Mustafa Mutlu bu davada karar veren hakim Abdullah Yeşil’le görüştü. Yeşil’in, Mutlu’ya “Kanunları biz koymuyoruz. Suçun karşısında ne ceza yazılıysa, onu veriyoruz. Eğer bir adaletsizlik görüyorsanız parlamentoya başvurun” demesi üzerine, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Toptan’ın görüşlerine başvurduk.

Para cezası
    VATAN’ın sorularını yanıtlayan Toptan, bu davada hakimin daha yüksek bir ceza vermesi önünde bir engel olmadığını belirterek şunları söyledi: “Yeni Türk Ceza Kanunu’na göre, hakimlerin çok geniş bir takdir yetkisi var. Hakim mecbur muydu paraya çevirmeye? Uygulamada belki yeni ceza sistemine bir takım uyumsuzluklar yaşanıyor. Ben bu kararı, hakimin takdirini tartışmıyorum. Yapılan yasalarda bazı eksiklikler olabilir. Ama yasalarımız hakimlere o kadar geniş takdir yetkisi veriyor ki, bu yetki kullanılarak kamu vicdanının rahatsız olmadığı kararlar verilebilir.”

Küçüklerin durumu
    Çocuk suçlulara verilen cezalarda indirim yapılması, uluslararası hukukun ve Anayasa’nın gereği olduğunu belirten Toptan “Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler var. Bu kuralların dışında bir şey yapamayız. Ama paraya çevirme hakimin takdirine bağlıdır, yapılmayabilirdi.” diye konuştu. Yeni TCK’nın uygulanmasında çok büyük sorunla karşılaşılmadığını, özellikle toplumun rahatsız olduğu kapkaç, yağma (gasp), hırsızlık suçlarında ciddi cezalar verildiğini vurgulayan Köksal Toptan, şöyle devam etti: “Hırsızlığı, tutuklama nedeni saydık. Buna rağmen bir takım sorunlar var ama sorunun temelinde sistem değişikliğinden kaynaklanan nedenler yatıyor. Eskiden sanıktan delile gidiliyordu, şimdi delilden sanığa gidiliyor. İş zorlaşıyor. Bu sistem zamanla oturacaktır. Cezalar artırıldı, infaz sistemi değişti. Eskiden bir suçtan dolayı verilen cezanın neredeyse 3’te 1’i yatılıyordu, şimdi 3’te 2’si yatılıyor.

‘Çıkarılan yasalar topluma uymuyor’
    Eski Emniyet Genel Müdürü Ünal Erkan ise yasaların Türk toplumunun ihtiyaçlarına uygun olmadığını belirterek şunları söyledi: “Yasalar ülkelerin şartlarına, içinde bulunduğu duruma, geleneklere, sıkıntılarına göre bir düzen kurma amacıyla yapılır. Siparişler ile yasal düzenleme olmaz. Türkiye’nin son 3-4 senedir ceza kanunu, usul hukuku, terörle mücadele mevzuatında, çoğu dıştan yapılan dayatmalarla ve çok süratli değişiklikler yapıldı. Bakıyorsunuz, mala ve cana karşı işlenen suçlar ile uyuşturucu suçları arttı. Toplumda, ’şikayet etsen ne olacak’, güvenlik güçlerinde, ’ben yakalıyorum, adliyede serbest kalıyor’, adli makamlarda, ’mevzuat bu, ne yapalım’anlayışı gündeme geliyor. Mutlaka cezaların caydırıcı olması da sağlanarak bir çözüm bulunmalıdır. Artık vatandaşın şikayet etme, suç işleme mekanizmalarını bildirme anlayışı ortadan kalkıyor.”

“Yaralama ve öldürmenin cezası iki kat artırıldı...”
    Yeni TCK’nın hazırlanması sürecinde çalışmalara aktif olarak katılan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Adem Sözüer, cezaların az olduğu yönündeki eleştirilere katılmadığını söyledi. İzmir 1. Çocuk Mahkemesi’nin sanığa verdiği cezanın doğru olup olmadığının, ancak Yargıtay’ın temyiz incelemesinden sonra ortaya çıkacağına dikkat çeken Sözüer şunları söyledi:

“Yeni TCK’da yaralama ve öldürme suçlarına verilecek cezalar, infaz süresindeki artış da dikkate alındığında eski kanuna göre 2 kat artırıldı. Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında da cezaların oradaki cezalardan daha ağır olduğu görülecektir. Ama bu cezalar olaylara doğru mu uygulanıyor, o ayrı bir tartışma konusu. Bir olayda taksirle yaralama suçundan mı ceza verildiği, yoksa kasten yaralama suçundan mı ceza verildiği çok önemli. Bu davada da öncelikle Yargıtay’ın incelemesi tamamlandıktan sonra tartışma yapılabilir. (Bu kararı beğenmeyenler Meclis’e gitsin) demek, şu aşamada doğru değil. Önce temyiz incelemesi tamamlansın, sorun nereden çıkıyor ortaya konulsun.”

Hakim, takdir hakkını para cezasına çevirmeyebilir...
    Deneyimli ceza avukatı Önder Öztürel de, hakimin ceza karşısında taktir hakkı olduğunu söylüyor. Bütün yasaların yargıçlara en az-en çok sınırlar arasında hükmetme imkanı verdiğini belirten Öztürel şöyle dedi: “Dolayısıyla yargıç suçun vehameti, toplumda uyandırdı infial, işleniş biçimi, failin davranış biçimi gibi kriterleri dikkate alarak alt sınır ile üst sınır arasında bir ceza tayin eder. Bizim elimiz yasalarla bağlı demek teorik olarak doğru görünüyorsa da yargıcın elinde bir güç vardır cezanın miktarı açısından. Olayda taktir hakkını para cezasına çevirmiş, bunu kullanmayabilir. Yargıç tabii yasamaya bağlıdır ama cezanın caydırıcılığını etkili hale getirebilmek için de kurum olarak, belirgin dönemlerde ortaya çıkan suç tipleri içinde cezayı yüksekten tutarak kısa dönem için geçerli bir önleme yönelik taktir hakkını kullanabilir. Buna örnek olarak Yargıtay bir kararında kapkaç olayını gasp olarak değerlendirmiştir. Yargıç standart hareket ederse yasanın kendine tanığı inisiyatifi toplum lehine kullanmazsa, suçun artışına engel olamazlar.”

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    152
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

SAVCIDAN POLİSE BAKLAVALI TESELLİ
    Ankara Cumhuriyet Savcısı Ömer Süha Aldan, insan kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle yakalanan şebeke üyelerinin serbest kalması üzerine harekete geçti. Şahıslar hakkında tutuklama kararı çıkaran Aldan, polisin gönlünü de baklavayla aldı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Ömer Süha Aldan, "Davayı sonuçlandırmadan emekli olmayacağım." dedi.

Sahte belgelerle yurtdışına insan kaçıranlara karşı düzenlenen 'Damga' operasyonunda gözaltına alındıktan sonra nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakılan 21 zanlı için savcılığın itirazı üzerine tutuklama kararı çıktı. Nöbetçi mahkemenin kararı, operasyonu düzenleyen mali poliste şaşkınlığa ve moral bozukluğuna neden olmuştu. Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Ömer Süha Aldan, önceki gün Hacıbaba Baklavacısı'ndan aldığı bir kutu baklava ile mali polise teselli ziyareti yaptı. Aldan, "Üzülmeyin bu dava burada kalmayacak. Ay sonunda emekli olacaktım. Bu dava için emekli olmuyorum." dedi. Aldan'ın 28. Asliye Ceza Mahkemesi'ne yaptığı itiraz önceki gün kabul edilerek zanlıların tamamı için tutuklama kararı çıktı. Polis, şimdi kayıplara karışan zanlıları bulmaya çalışıyor.

Özellikle terör örgütü PKK militanlarını sahte belgelerle yurtdışına çıkardığı belirlenen insan kaçakçılarına dönük soruşturmanın hazırlıkları yaklaşık 6 ay sürmüştü. Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda da ruhsatsız silah, yüzlerce sahte belge ve uyuşturucu maddenin yanı sıra çok sayıda suç unsuru tespit edildi. Operasyon kapsamında yapılan aramalarda, 167 kişiye ait pasaport aslı, kimlik fotokopileri, vesikalık fotoğraflar, değişik şirketlere ait bilgi ve belgeler, Ankara Ticaret Odası'na ait şirket bilgi dökümleri, kalıp halinde kesime hazır tanzim edilmemiş 96 sürücü belgesi asılları, sahte sürücü belgeleri ve nüfus cüzdanları, faturalar, sahte evlilik cüzdanı sahte kaşe ve mühürler bulunmuştu.

Delillere rağmen 6 Mart'ta gözaltına alınarak nöbetçi mahkemeye çıkarılan 21 kişi için tutuksuz yargılanma kararı çıktı. Karar, mali polis ile soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Ömer Süha Aldan'a şok etkisi yaptı. Ömer Süha Aldan, Ankara 28. Asliye Ceza Mahkemesi'ne itiraz etti. Kararın açıklanması beklenirken mali polisteki moral bozukluğundan da haberdar olan Aldan, bir kutu baklava yaptırarak önceki gün mali polise teselli ziyaretinde bulundu. Savcı Aldan, polislere, "Sizler görevinizi yaptınız. Bizler kamu görevlisiyiz. Bundan sonra da çalışmalarımıza devam edeceğiz. Daha çok çalışıp daha çok üretmeye devam edeceğiz. Hiçbir şekilde moralinizi bozmayın." dedi. Zanlıların tutuklu yargılanması için itiraz ettiğini de mali polisle paylaşan savcı Aldan, ay sonunda emekli olmak için dilekçe vermeye hazırlandığını; ancak tutuksuz yargılama kararı verilmesi üzerine vazgeçtiğini ifade etti.

Savcı Aldan'ın itirazı üzerine çıkan tutuklama kararından sonra polis, zanlıları aramaya başladı. Polis tüm gece yaptığı operasyonda sadece ayakçı olarak adlandırılan 5 kişiyi gözaltına aldı. Organizasyonun tepe noktasındakilere ise henüz ulaşılamadı. Zanlılar hakkında tutuksuz yargılama kararına rağmen yurtdışına çıkış yasağı konmadığı öğrenildi. Zanlıların yurtdışına insan kaçırma işiyle uğraştığını hatırlatan kaynaklar, tepe noktasındaki bazı isimlerin yurtdışına çıkmış olabileceklerini belirtti.

Sahte vizecilere yeniden tutuklama kararı çıktı; ama çoğu kayıp!

Yurtdışına sahte evraklarla vize verdiği iddia edilen göçmen kaçakçılığına yönelik operasyonda serbest bırakılan 21 zanlı hakkında savcının bir üst mahkemeye yaptığı itiraz sonucu tutuklama kararı çıktı. Ancak zanlıları 6 ay süren Damga operasyonuyla yakalamayı başaran Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi Mali Büro ekipleri, önceki geceki baskınlarda sadece 5 kişiyi gözaltına alabildi. Aralarında bir emniyet müdürünün de bulunduğu 29 kişiden tutuklanmaları istemiyle adliyeye sevk edilen 21'i, gözaltına alındıktan yalnız 8 gün sonra nöbetçi mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın veezy37 nin yazısını okuduk...
    Hayretten küçük dilinizi yutmadıysanız okumaya devam ediniz....
    Burada önemli olan bu kadar kanıt ve tespite rağmen nöbetçi mahkemenin hangi gerekçeyle bu kişileri serbest bıraktığıdır. Her ne kadar gerçek GEREKÇE tarafımızdan tahmin ediliyor da olsa bu gerekçesini nasıl yumurtladığını merak ediyorum nöbetçi mahkeme reisinin...
    Olay çok ama çok büyüktür. Malumunuz her bir işlem için ayrı ayrı cezalandırılma yapılır topluluk indirimi yoktur... Neticede bu kişiler için tutuksuz yargılama kararını gerektirecek bir gerekçe hukuki olamaz tamamen duygusal olabilir... Hayatlarını yurt dışına terörist kaçırmakla kazanan kişilerin yakalanma olasılığı tesadüfidir. Kendilerinide kaçırmışlardır....
    İşte zurnanın zırt dediği nokta tam burasıdır. Bu hakimin soruşturulması gerekmektedir. Gelişmiş ülkelerde bu düzen böyle işlediği için Hakim ve savcılar çok titiz ve çok hukuka bağlı çalışmaktadırlar. Bizde keyfiyet sınırsızdır çünkü geri dönüp hesap sorma yoktur. Bu haber aslında ilgili hakimin en azından görevini kötüye kullandığına yönelik bir ihbardır. Yani hakimlik görevini kötüye kullanmıştır. Üst mahkeme kabul edilen mahkemenin tüm sanıklar için tutuklama kararı vermesi çok düşündürücüdür. Artık burada iyi niyet olmadığı ortaya çıkmaktadır. Tıpkı yukarıda anlatılan hemen hemen tüm olaylarda olduğu gibi...
    TUZ kokmaktadır işin acısı Tuzu kokutanın bizzat Tuzu korumakla yükümlülerin olmasıdır...

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Önce haber... Gerçi haberin detaylarıyla daha önce işlemiştik amma buda limonu sıkma olsun...
    Ankara Ulus’ta geçtiğimiz ağustos ayında iki grup arasında taşlı sopalı silahlı kavga yaşanmış, apartmanının önünde komşularıyla oturan 5 çocuk annesi Şehriban Yaradılmış gruptakilerin silahından çıkan bir kurşunla boynundan ağır yaralanmıştı. Olay sırasında aralarında Yaraldılmış’ın oğlu Hasan’ın da bulunduğu 3 kişi daha çeşitli yerlerinden yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı. Kurşun yüzünden omuriliği zedelenen Şehriban Yaradılmış’ın boynundan aşağısı felç olmuştu.

7 ayda serbest kaldılar
    Olayın ardından yakalanan 6 kişi yargılanmaya başlandı. Ancak Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın 13 Şubat’ta yapılan duruşmasında, mahkeme sanıkların tahliyesine karar verdi. Duruşmayı izleyen Yaradılmış’ın yakınları ise sanıkların 7 ay sonra serbest bırakılmasına isyan etti. Ankara Adliyesi içerisinde tepkilerini dile getiren Kemal (24) ve Hasan (18) Yaradılmış, bu sırada “Adalet yok mu, mahkeme yok mu? Kahrolsun hakimler, kahrolsun adalet, dağa çıkıp PKK’lı mı olalım” şeklinde bağırdı.

Mağdurdular, suçlu oldular
    Hasan ve Kemal’in yanı sıra onlarla birlikte karara tepki gösteren Dilber Tatlıbal, Menderes Yaradılmış, Zafer Deligöz ve Murat Demirat gözaltına alınarak Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gönderildi. Bir günlük sorgunun ardından nöbetçi mahkemece serbest bırakılan Yaradılmış’ın yakınları hakkında “adli kontrol” başlatıldı.

Ailenin karara tepkisine ilişkin soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Şehriban Yaradılmış’ın yakınları hakkında iddianame hazırlayarak dava açtı. İddianamede Kemal ve Hasan Yaradılmış’ın duruşma çıkışında adliyede “Adalet yok mu, mahkeme yok mu? Kahrolsun hakimler, kahrolsun adalet, dağa çıkıp PKK’lı olacağız” şeklinde bağırdığı belirtildi.

Hasan ve Kemal Yaradılmış’ın gözaltına alınmaya çalışılması üzerine Murat Demirat, Zafer Deligöz, Menderes Yaradılmış ve Dilber Tatlıbal’ın “İşkence yapmaya mı götürüyorsunuz, bu şahısları alamazsınız” şeklinde tepki göstermeleri üzerine onlar da gözaltına alındı.

2 yıla kadar hapis istendi
    İddianamede maganda kurşunuyla felç olan Şehriban Yaradılmış’ın oğulları Hasan ve Kemal Yaradılmış hakkında, kamuoyunda tartışmaları devam eden TCK’nın 301. maddesinin 2. fıkrasında belirtilen, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama” hükmü uyarınca altı aydan iki yıla kadar hapis istendi. İki kardeşin sözleriyle ilgili olarak da “PKK Kongra- Gel örgütünün propagandasını yapmaktan” dosyanın ayrılarak “terör suçlarına bakmakla görevli savcılığa” gönderildiği kaydedildi.

Polise mukavemet suçlaması
    Adliyedeki olaylar sırasında polise mukavemet ettikleri ileri sürülen Kemal ve Hasan Yaradılmış ile yakınlarının ayrıca “Kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla, cebir veya tehdit kullanma” hükmünü düzenleyen TCK’nın 265. maddesinin 1. fıkrası uyarınca altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları da istendi. Maganda kurşunuyla eşinin felç olmasının ardından çocukları hakkında da dava açılmasına tepki gösteren Yaşar Yaradılmış, “Başımıza gelmeyen kalmadı. Bir kurşun hayatımızı mahvetti.

‘PKK’nın ne olduğunu bilmezler’
    Aynı olayda oğlum Hasan da yaralanmıştı. Duruşmanın çıkışında da çok moralimiz bozuldu ve tepkilerini dile getirdiler. Çocuklarımın suç işlemek gibi bir düşünceleri yoktu. Zaten ikisi de ortaokul mezunu ve işsizler. PKK’nın ne olduğunu bile bilmezler. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde gözaltında tutulduklarında da bu ortaya çıktı. Eşime mi üzüleyim, çocuklarıma mı şaşırdım” dedi...

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    152
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Delil karartan savcı kim?
    25 Mart 2007 10:06
    Turan Çevik'e ait işyerinde öldürülen Hacı Erdoğan'la ilgili davada polisler, güvenlik kamera kayıtlarını 'savcı talimatıyla' almadıklarını açıkladılar. Mahkeme, talimatı veren savcıyı arıyor

Karaköy'de Turan Çevik'e ait işyerinde Hacı Erdoğan'ın öldürülmesine ilişkin davada tanık olarak dinlenen polisler, binadaki güvenlik kameralarına ait kayıtların bulunduğu tahmin edilen bilgisayarları "savcının talimatı" üzerine şubeye götürmediklerini söyledi. Mahkeme, talimatı veren savcıyı bulmak için orada görevli polis amirini dinlemeye karar verdi. Erdoğan'ın ailesinin avukatı, cinayet mahalindeki delillerin eksik toplanmasına neden olan savcının Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Canpolat olduğunu iddia ediyor.

Erdoğan (43), 9 Kasım 2005'te Türkiye'nin hayali ihracat davasının sanıklarından Turan Çevik'e ait Birlik-Metal'de öldürülmüştü. Canpolat, cinayet soruşturması devam ederken özel yetkisini kullanarak, tutuklu bulunan Çevik ile oğlu Ahmet Hilmi Çevik ve damadı Erkan Yıldız'ın tahliyesine onay vermişti. Bu arada başsavcının oğlu Berkay Canpolat'ın cinayetin işlendiği Birlik Metal'e, Çevik'in oğluyla birlikte ortak olduğu da belgelenmişti.

Erdoğan'ın öldürülmesine ilişkin davada Çevik'in oğlu Ahmet Hilmi Çevik ve damadı Erkan Yıldız, "Nefsi müdafaa durumunda adam öldürmek" suçundan tutuksuz yargılanıyor.

Polisler dinlendi

Davanın Beyoğlu 3. Ağır Ceza Mahkemesi' nde önceki gün görülen son duruşmasında hâkim, binadaki güvenlik kameralarınca çekilen silahlı çatışmaya ait görüntülerin yer aldığı bilgisayar kayıtlarına neden el konulmadığını sorguladı. Duruşmada, cinayet günü Birlik-Metal'de çalışma yapan olay yeri incelemede görevli polis memurları dinlendi.

Olay yeri tutanağını hazırlayanlardan biri olduğunu belirten polis memuru Hüseyin Biçer, "Olay yerinde fotoğrafları çekilen bilgisayar kasalarının cumhuriyet savcısının talimatıyla yerlerinde bırakıldığını" söyledi.

Olay yerindeki görevlilerden cumhuriyet savcısı ile kimin görüştüğünü bilmediğini belirten Biçer, "Olay anında grup amiri olarak bulunan kişiyi tam hatırlamıyorum. Nöbet değişimi zamanına denk gelmişti" dedi.

Hâkim, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yazı yazılarak cinayet günü olay yerinde görev yapan Emniyet Amiri'nin kesin olarak tespit edilerek mahkemeye bildirilmesini istedi. Bu emniyet amirinin mahkemede vereceği ifade, kayıtların alınmasına engel olan savcının kim olduğunu ortaya çıkaracak.
    MİLLİYET

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bağcılar'da Asliye Ceza Mahkemesi (Fadıl AKGÜNDÜZ'ü kara para aklamaktan yargılıyor.) Tedbirin kaldırılması talebini iptal edilen kanun maddesine göre gerekçelendiriyor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    152
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

11 AY BOŞ YERE HAPİS YATTILAR
    BURSA’da, geçen yıl öldürülen tekstilci Özkan Kapsan'ın katil zanlıları olarak tutuklanan ve yaklaşık 11 ay cezaevinde kaldıktan sonra mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 2 kişinin, suçsuz yere cezaevinde yattıkları ortaya çıktı. Tekstilcinin, tesadüfen yakalanan gerçek katil zanlıları suçlarını itiraf etti.
    Bursa’nın Merkez Osmangazi İlçesi Demirtaş Beldesi Avdancık Köyü yakınlarında geçen yıl Mart ayında, tekstil firması sahibi bir çocuk babası 34 yaşındaki Özkan Kapsan tabancayla başına tek el ateş edilerek öldürüldü. Yanında bulunan sekreteri Mine Motorcu’ya da tecavüz ettikleri öne sürülen 2 zanlı, tekstilcinin 16 Z 8957 plakalı otomobilini de yakarak kaçtı. Kredi kartları alınan Kapsan’ın cesedi, olaydan 4 gün sonra bulundu. Olayın ardından cinayet zanlısı olarak yakalanan Yunus K. ve İsmail D., çıkartıldıkları mahkemece tutuklandı. Yargılandıkları mahkemede suçu kabul etmeyip masum olduklarını söyleyen zanlılar, sekreter Mine Motorcu tarafından da teşhis edilemeyince, 320 gün cezaevinde kaldıktan sonra geçen Ocak ayında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

GERÇEK ZANLILAR TESADÜFEN YAKALANDI

Cinayeti araştıran polis tüm kanıtları değerlendirirken, ilginç bir gelişme yaşandı. Bursa’da bir hırsızlık olayını çözmek isteyen polis, aranan zanlıların arkadaşları 29 yaşındaki Erdal Kara ve Önder Akpınar’ı önceki gün Bursa Emniyet Müdürlüğü’ne çağırdı. Polis, kahve ısmarlayıp sigara verdiği kişilere, ‘Biz sizi neden çağırdık tahmin edin bakalım’ diye sorunca, Kara ve Akpınar, “Avdancık Köyü’ndeki cinayet için'' yanıtını verdi. ‘Doğru söylüyorsunuz’ diyen polis, bilgi almak için çağırdığı iki kişiyi bu yönde sorgulayınca, Özkan Kapsan cinayeti aydınlandı.

SEKRETERLE İLİŞKİLERİ VARMIŞ

İfadelerinde, Mine Motorcu ile cinayetten 4 ay önce tanıştıklarını söyleyen Erdal Kara şunları anlattı:

“Mine ile olan arkadaşlığımız ilerledi. Kendisi hem benimle, hem de arkadaşım Önder ile aşk yaşamaya başladı. Çalıştığı tekstil firmasındaki patronundan kredi kartı borcu yüzünden 1000 YTL para aldı. Parayı bahane eden patronu sürekli Mine ile birlikte olunca kendisi rahatsızlık duydu. Olayı bize söyledi. Biz de Mine’yi kurtarmak için patronunu öldürmeye karar verdik. O gün olay yerine gelerek seks yapmaya başladılar. Bir süre onları izledik. Çalıların arasında kendilerini seyreden bir kişiyi görünce, onu dövüp parasını alarak kovduk. Sonra Önder yanlarına yanaşıp Özkan Kapsan’ı ateş ederek öldürdü.'' Bu ifadenin ardından evinde gözaltına alınan Mine Motorcu ve iki zanlı, sorgulanmak üzere Bursa Jandarma Alay Komutanlığı’na gönderildi. Zanlılar, ‘Adam öldürmek’ ve ‘Adam öldürmeye azmettirmek’ suçlarından mahkemeye çıkartılacak.
    5.4.2007
    MİLLİYET

+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

hasan yaradılmış zafer deligöz

yakup tayfurun suc dosyasi

Forum