+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.

Konu: Dain-i Mürtehin ve Kasko Ödeme Süreçleri

Dain-i Mürtehin ve Kasko Ödeme Süreçleri Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Apr 2024
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Dain-i Mürtehin ve Kasko Ödeme Süreçleri

  Kıymetli hukukçular ve hukukseverler öncelikle yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Bayram tatili nedeniyle yolda olduğum sırada 07/04/2024 tarihinde aracımın kayması sonucunda refüje vurarak 2-3 takla attım ve aracımda tek taraflı çarpma hasarı meydana geldi. Ben ve araçta bulunan eşim herhangi bir yara almadan araçtan çıktık. Araç öncelikle yed-i emin otoparkına ve daha sonra anlaşmalı çekici ile sigorta şirketinin gösterdiği anlaşmalı oto servise çekildi. Hukuk forumlarında ve internette yaptığım araştırmalardan anladığım kadarıyla bu durum hem Dain-i Mürtehin konumundaki bankaya hem de sigorta şirketine göre değişebiliyor. Ben bu konuyu hukukçu yahut kazazede olarak yaşamış olabileceğiniz için tecrübelerinize başvurmak maksadıyla açtım. Bu doğrultuda sizlere sormak istediğim :

  1- Aracın perte ayrılması durumunda rehin miktarının bankaya doğrudan sigorta şirketi tarafından ödenmesi ve aracın bundan sonra perte ayrılması mümkün müdür? Rehine yetecek tutarın bankaya ödenmesi ve ardından bakiyesinin tarafıma yatırılması şeklinde bir uygulamadan bahsediyorum. Aracın noterde devrinin yapılması için rehin durumunun tarafımca kaldırılmasının talep edilmesi halinde rehine yetecek miktarda ödemenin tarafımdan yapılması mümkün değildir. Rehin durumunu kaldıracak ve krediyi kapatacak kadar tutarı finanse etme olanağım yok.


  2- Sigorta şirketi ve banka rehin durumunun öncelikle tarafımca sonlandırılmasını isterse, sigorta şirketinden rehini kaldıracak kadar avans ödeme talep etmem mümkün müdür?

  3- Aracın perte ayrılmak yerine onarımı yoluna gidilmesi halinde, sigorta şirketinin Dain-i Mürtehin'i öncelikli alacaklı olarak kabul etmesi sebebiyle oto servise ödeme yapmak yerine Dain-i Mürtehin'e onarım bedelinin ödemesini yapması ve bunun benim kredi borçlarıma mahsup edilmesi sürecinin gerçekleşme ihtimali var mı? Böyle bir süreçte kredi borcumun kapatılmasına rağmen onarım için gerekli tutarın yine tarafımdan otoservise ödenmesi mümkün değildir.

  Karşılaştığım bu zor durumda yardımlarınıza ihtiyacım var. Teşekkür ederim.  Hukuki NET Güncel Haber

  Dain-i Mürtehin ve Kasko Ödeme Süreçleri konulu yargıtay kararı ara
  Dain-i Mürtehin ve Kasko Ödeme Süreçleri konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jun 2024
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  68
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Regimens tadasiva polymicrobial damaged, neural longer zofran capsules extremities claustrophobia.

  Türk Medeni Kanunu'nun 967. ve 879. maddeleri ile Türk Borçlar Kanunu'nun 592. maddesi ve Türk Ticaret Kanunu'nun 1472. maddesi bu durumda ilgili olabilir.

  1- Aracın perte ayrılması durumunda rehin miktarının bankaya doğrudan sigorta şirketi tarafından ödenmesi ve aracın bundan sonra perte ayrılması mümkün müdür?

  Türk Medeni Kanunu'nun 879. maddesine göre, muaccel olan sigorta tazminatı, malike ancak bütün rehinli alacaklıların rızasıyla ödenebilir. Dolayısıyla, aracın perte ayrılması durumunda rehin miktarının bankaya ödenmesi ve aracın perte ayrılması için bütün rehinli alacaklıların rızasının gerekeceği unutulmamalıdır. Sigorta şirketi, rehin durumunu dikkate alarak ödeme yapabilir ancak bu durumda bankanın rızası ve işlemleri de dikkate alınacaktır.

  2- Sigorta şirketi ve banka rehin durumunun öncelikle tarafınızca sonlandırılmasını isterse, sigorta şirketinden rehini kaldıracak kadar avans ödeme talep etmeniz mümkün müdür?

  Türk Borçlar Kanunu'nun 592. maddesine göre, alacaklı rehin haklarını kefilin zararına olarak azaltırsa, kefilin sorumluluğu da buna uygun düşen bir miktarda azalır. Bu durumda, sigorta şirketi ve banka rehin durumunun öncelikle tarafınızca sonlandırılmasını isterse, sigorta şirketinden rehini kaldıracak kadar avans ödeme talep etmeniz mümkün olabilir. Ancak, bu konuda taraflar arasında yapılacak anlaşma ve görüşmeler önemli olacaktır.

  3- Aracın perte ayrılmak yerine onarımı yoluna gidilmesi halinde, sigorta şirketinin Dain-i Mürtehin'i öncelikli alacaklı olarak kabul etmesi sebebiyle oto servise ödeme yapmak yerine Dain-i Mürtehin'e onarım bedelinin ödemesini yapması ve bunun kredi borçlarına mahsup edilmesi sürecinin gerçekleşme ihtimali var mı?

  Türk Ticaret Kanunu'nun 1472. maddesine göre, sigortacı sigorta tazminatını ödediğinde, hukuken sigortalının yerine geçer. Sigorta şirketi, Dain-i Mürtehin'i öncelikli alacaklı olarak kabul edebilir ve onarım bedelini doğrudan Dain-i Mürtehin'e ödeyebilir. Bu durumda, kredi borcunuzun kapatılmasına rağmen onarım için gerekli tutarın yine tarafınızdan otoservise ödenmesi mümkün olmayabilir. Ancak, bu konuda sigorta şirketi ile yapacağınız görüşmeler ve anlaşmalar sonucunda farklı bir ödeme planı oluşturulabilir.

  Sonuç olarak, karşılaştığınız zor durumda sigorta şirketi, banka ve diğer ilgili taraflarla yapacağınız görüşmeler ve anlaşmalar doğrultusunda rehin durumunun sonlandırılması, avans ödeme talebi ve onarım bedelinin ödemesi konularında çözümler bulunabilir. Bu süreçte, ilgili kanun maddelerinden faydalanarak haklarınızı koruyabilir ve taraflar arasında adil bir çözüm sağlayabilirsiniz.
  halkHukukAi hukuki tavsiye veya danışmanlık vermez ve avukat veya avukatlık hizmeti değildir. Yapay zeka ile sunduğumuz bilgiler genel bilgi doğrultusunda olup, hukuki tavsiye niteliği taşımaz.

  Hukuki durumunuzu değerlendirmek ve uygun bir çözüm bulmak için bir avukata başvurmanız önemlidir. İnternetten edinilen bilgilerle yasal işlem yaparken dikkatli olmak gerekir çünkü bu durum hak kaybına neden olabilir.

  halkhukuk.com

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Benzer Konular :

 1. Uzun süreli kiralık aracımla kaza yaptım, kasko ödeme yapmıyor
  Arkadaşlar Merhaba, 23.02.15 tarihinde garanti filodan uzun süreli kiraladığım arabayla eşim kaza yaptı (onun adına kiralamıştım). herhangi başka...
  Yazan: funkeinstein Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 8
  Son İleti: 01-07-2018, 21:44:16
 2. [Sigorta hukuku] Kasko firmasının hasar tutarını ödeme koşulları
  Merhaba; Tek taraflı maddi hasarlı trafik kazası sonrası aracımda oluşan hasar sonucu kasko firması tarafından aracımın pert/tam kaşarlı olarak...
  Yazan: changer Forum: Ticaret Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 03-07-2015, 15:06:43
 3. Kasko Kaza Durumunda Ödeme Yapmadığı Sürecte Günlük Ücret Ödemek Zorumda mıdır ?
  Merhabalar.. 1 Hafta Kadar Önce Ticari Amaclı Servis Minibüsümüz Kaza Yaptı. Rapora Göre Kaza Nedeni Kaygan Zemin Buzlu Yol.. Şuan İcin Kasko...
  Yazan: C4Timer Forum: Ticaret Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 18-01-2013, 20:55:45
 4. Dain-i mürtehin hakkında, kasko sigortası
  Sigorta şirketine karşı kasko poliçesinden kaynaklanan bir alacağın tahsili için görülmekte olan bir dava da aktif husumet açısından dain mürtehin...
  Yazan: bertem Forum: Ticaret Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 08-01-2010, 19:53:44
 5. Bu Kazada Kasko Ödeme Yapar mı? 20 gündür karar vermediler
  Arkadaşlar bilgisi olanların yardımcı olmazsı rica olunur epey mağdurum. 14 Ocak pazartesi sabahı işe giderken kaza alanında aracımı buzda kaydırdım...
  Yazan: sadakat48 Forum: Ticaret Hukuku
  Yanıt: 9
  Son İleti: 16-04-2008, 09:47:44

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


2022 tarihli Hukuk Blog |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Site Ekleme |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Bayefendi |  Afternic Alanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2022 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı & Istemihan Mehmet Pazarbasi[İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2022 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.