Merhaba, 23 Kasım tarihinde hattımı Vodafone'a taşımak için başvurdum. 26 Kasım gecesi taşıma işleminin tamamlanacağına dair bildirim mesajı geldi. Eski hattım kapandı ama Vodafone hattımı bir türlü açmadı. Bayiye defalarca gittim, talep oluşturdular, sayamayacağım kadar müşteri hizmetleri ile görüştüm, sosyal medya kanallarından yazdım derken umudum kesildi başka opertatörden yeni hat aldım. 5 aralık günü yani 10 gün sonra Vodafone diğer telefonumdan arayarak hattımın açıldığı bilgisini verdi. Hattım açıldı ama artık işime yaramaz hale gelmişti, arayan ulaşamadı, yeni numara verdim bankalardan vb değiştirdim. Vodafone olan hattımı hiç kullanmadan başka oparatör üzerine aldım. Bu sürede BTK'ya şikayet etmiştim, bugün aradılar hattınız 1 gün açık kalmış 21 lira fatura gelecek onu sizden almayalım teklif ettiler. Kalsın ben üzerime düşen neyse ödeyeceğim, hakkım varsa da sizden talep edeceğim diyerek teşekkür ettim.
Şimdi Numara Taşınabilirliği Uygulama Sürecine İlişkin Usul Ve Esaslar isimli Genelge'nin 14'üncü maddesi (4) bendinde "Mobil numara taşınabilirliği ve Yalın DSL veya YAPA ihtiva etmeyen sabit numara taşınabilirliği için süresi 1 saati, Yalın DSL veya YAPA ihtiva eden sabit numara taşınabilirliği için ise süresi 4 saati geçen aktivasyon/deaktivasyon sayısı ise toplam işlem sayısının % 2’sinden fazla olamaz." ve 16'ıncı maddesinde belirtilen "MADDE 16/A- (1) İlgili mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, belirlenen taşıma zamanında
aktivasyon işleminin gerçekleştirilememesi veya taşıma talebinin iletim veya kontrol sürelerinde
meydana gelen gecikmeler nedeniyle, fiili taşımanın mevzuatta taşıma için belirlenen azami
süreyi aşacak şekilde gerçekleşmesi durumunda, abonenin alıcı işletmeciye talebi üzerine;
a) Bireysel aboneler için, talep başına azami 500 TL olacak şekilde numara başına günlük 5 TL
b) Kurumsal aboneler için, talep başına azami 1000 TL olacak şekilde numara başına günlük 10
TL
aa) Abonenin banka hesap numarası/kredi kartına ödeme,
bb) Sözleşme yapma yetkisine haiz bayi ve abone merkezi tarafından aboneye elden ödeme,
cc) Faturadan veya borcu olan abonelerin borcundan mahsup etme
çç) Faturasız hat kullanan abonelerin hatlarına TL olarak yükleme
yöntemlerinden abone tarafından tercih edilecek biri ile alıcı işletmeci tarafından aboneye ödenir.
Gecikmenin verici işletmeciden kaynaklandığı durumlarda alıcı işletmeci, talep etmesi halinde
aboneye ödenen tazminatı verici işletmeciden tahsil eder"
aboneye ödenecek tazminatlar başlığındaki haklarımı talelp edebilir miyim, bu talebimi BTK üzerinden mi gerçekleştirmem gerekli görüş bildirirseniz memnun olurum. Herkese iyi günler dilerim.