Merhaba.

Konuyu açma amacım olurda ileride sizinde karşınıza bu tarz bir olay gelirse asla kimseye yardımcı olmayın...
Dolandırıcılık olayı ile ilgili hiç bir alakam yok. Sadece iyi niyetimin kurbanı oldum. Kaç gündür yemek bile yiyemiyorum bu olayı düşünmekten.
Daha fazla uzatmadan olayı anlatıyorum.

Gece vakti şehirler arası yolculuk yapmak için gittiğim otobüs terminalinde polis tarafından çevrildim ve hakkımda siber dolandırıcılık suçundan yakalanmam olduğu söylendi.
En kısa sürede adliyeye gidip ifade vermem gerektiğini öğrendim.
Otobüs terminalinde ki polis odasına alındım ve tabiki biletim yandı. O geceyi polislerle ve savcıyla geçirdim.

Ben sıradan dürüst bir vatandaşım dolandırıcılıkla ne işim olur ki ?
Hem o kişilikte ve kabiliyette bir insan bile değilim...
Kendi kendime düşünüyorum bir türlü anlam veremiyorum. Neden hakkımda dolandırıcılık ile ilgili bir soruşturma veya dava açılsın ki ? Ben kimseyi dolandırmamıştım...

Olayın detaylarını öğrenmek ve ifade vermek için sabah erkenden adliyeye gittim.
Savcıdan aldığım kısıtlı bilgide "Letgo üzerinden telefon satışı dolandırıcılığı" dedi.

Hiç bir şey anlamadım çünkü letgo üzerinden hiç telefon satışı yapmamıştım.
Aylardır belki yıllardır o uygulamayı kullanmamıştım bile.

Savcı hanım Denizbank hesabınız var mı ? Diye sordu ve benim beynimde o an şimşekler çaktı.

Evet var dedim ve aşağıdaki ifadeyi verdim.

Ben geçtiğimiz yıl Temmuz ayında T....l isimli alış veriş sitesinde motokurye olarak çalışıyordum. Park halindeydim marketin önünde sipariş bekliyordum. Açık kimlik bilgilerini bilmediğim bir şahıs yanıma yaklaştı. "Motosikletin çok güzel" diyerek lafa girdi. Sonrasında "Hesabımda bloke var, bana bir yerden para gelecek, senin hesabına gönderilse olur mu?" diye sordu. Bende kendisine yardımcı olmak adına Denizbank nezdinde bulunan hesabıma ait IBAN numaramı verdim. Şahıs 5 dakika kadar yanımda bekledi. Bu sırada telefonla görüşüyordu. Sonra bana "Para hesabına gönderilmedi." diyerek yanımdan ayrıldı. Ben iyi niyetimin kurbanı oldum. Müştekinin dolandırılması olayı ile bir alakam yoktur.

Şeklinde savcılığa ifademi verdim ve serbest bırakıldım.

Meğerse yanıma gelip sıcak bir diyolog kurup ardından yardım isteyen kişi dolandırıcıymış ve benim hesabımı kullanmak istemiş.
Bende ne kadar ince düşünüyorum. Belki yol parası yoktur eve gidecektir gibisinden...
O günde bu olaya bir anlam verememiştim. Para neden yatmamıştı ki? Ama hiç dolandırıcılıktan şüphe etmemiştim.

Dosyanın detayını bilmiyorum fakat büyük ihtimalle müşteki dolandırıldığını anlayıp o gün parayı göndermekten vazgeçti ve ardından şikayette bulundu.

Dosyanın detaylarına UYAP'dan ulaşamıyorum. Sizce bir avukat tutmalı mıyım?
Başına bu tarz bir olay gelen birisi var mı?

Hiç bir suçum yokken haksız yere ceza almaktan çok korkuyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Teşekkürler...