Merhabalar,

4 katlı bir binada çatı katında oturuyorum. 8 yıldır ikamet ettiğim konuttla7 yıldır çatıdan sız sızması sebebi ile alt kat salon banyo odalarımda tavanda bozulma, dökülmeler, nemlenme oldu. 2 defa usta getirerek ( bina yönetimi haberi ile) 1 defa da kendim onarımlar gerçekleştirdim. Ancak sorun çözülmedi. bu sene artık daha fazla akmaya başladı.

Bina çatısının durumunda bahsedersek. çatıya açılan bir kapı yok. Ancak çatı dublekslerinin terasından atlayarak çatıya çıkabilinir. Çatıda binaın ortak uydu anteni vb ekipmanları bulunmakta.

çok defa bina yönetimine bu konuyu aktardım ancak ilgilenmek istemediler çıkacak masraftan dolayı. bu durumda sizlerin görüşlerini almak isterim.

son olarak acaba olabilir mi diye düşündüğüm ilerleme planımıda değerlendirirseniz sevinirim

1-)Apartman yöneticisine ihtar cekerek makul bir süre içerisinde çatının onarımını talep etmek. olumlu bir yanıt alıp onarım yapılırsa sorun yok. ancak yapılmaz ise adım 2
2-) bir tespit davası acarak tasınmaz ve çatının mevcut durumunu mahkeme kararı ile tespit etmek.
3-) bu kararı tekrar bina yönetimine iletmek. ancak yine olumsuz yanıt alırsam.
4-) buradaki kritik nokta kal mülkiyeti konunda zorunlu haller dışında onay aranmaması gibi bir durumda var. benim durumum buna girer mi? eğer girer ise işinin ehli bir mimarlık firması getirip ilk etapta çatıyı hızlıca onarmak istiyorum.
5-) onarım sonrasında kat maliklerine tespi davası mahkeme kararında ekleyerek icra yolu ile çatıya yapılan masrafı talep etmek istiyorum.
6-) tespit davası mahkeme kararı ile tespit edilerek zorunlu olarak onarılan çatı için açacagım icra takibine itiraz edilebilir mi?

değerli yorum ve yönlendirmeleriniz için şimdeden teşekkürler