Biraz bilgiçlik yapayım.
Forumun bu bölümünün bir gazete abonesi gibi ciddi takipçisiyim.
27 yıl süren beyaz yaka çalışma dönemimde emekli maaşı ile geçinilmeyeceğini öngörerek 'benim bu emekli maaşına bir iki yan gelir eklemem şart' bilini ile çalışma hayatım boyunca birikimlerimi taksitlerle vs ler le gayrımenkule çevirdim.
Bu nedenle bu konuda evsahibi olarak tecrübem varken, başta kıymetli Erdoğan bey olmak üzere verilen cevaplarla işin avukat tarafından da bilgilerim çoğaldı.
-
Bu nedenle gördüğüm düzenlemeleri paylaşmak istiyorum. Şunu da ekleyeyim evsahibi tarafındayım diye kiracının sırtına binelim vampir gibi kanını emelim biz köşe dönelim onlar sürünsün mantığında değilim...
Buyrun:
1. Türkiye gibi enflasyonu çok hızlı dalgalanan yıldan yıla bir anda %30lardan %300lere fırlayan sonra %300den %100lere düşen bir hyperenflasyon ülkesinde ev sahibi / kiracı kontratlarının 10 YILI kapsaması adaletli değil. Bu sürenin maksimum 5 yıl olması lazım. 10 yılda insanlar ölebiliyor evlenebiliyor boşanabiliyor evlat sahibi olabiliyor maddi açıdan zenginleşebiliyor veya tam tersine fakirleşebiliyor. Altı üstü bir daire kiralanıyor. 10 yıl inanılmaz uzun bir süre. İnsan yaşamının ortalama olarak 7de 7.5ta biri.
2. Kiralar kiracının gelirleri ile (ticari değil ise maaş geliri) ile ödendiğine göre TL olarak ödenme zorunluluğu doğru. Dolarla falan olması hakkaniyet değil.
3. Kira gelir vergisinin muafiyet oranının o yılki asgari ücret kadar olması ve bu rakama her sene otomatik olarak fikslenmesi lazım. Şu an müthiş bir vergi yükü var evsahiplerine ağır bir haksızlık oluşturuyor.
4. Devletin semtler ve evler için standartlar belirlemesi ve dilim usulünde dairelerin kira baremlerini kanunla açıklaması lazım. Kira artışları buna göre olmalı. mesela 2023 yılı için İstanbul Şişli ilçesi 1+1 daireler 6000-8000, 2+1 daireler 8001-10000, 3+1 daireler 10001-15000 gibi. Bunun altına veya üstüne çıkılamamalı. Her yıl TUIKin palavradan değil gerçek enflasyon oranı üstünden bu listeler güncellenmeli.
5. Bu son maddenin sğlıklı çalışması için TUIK GERÇEK ENFLASYONU ILAN ETMELİ AyRICA DİJİTAL LİRAYA Tam GEÇİŞ yapılarak kagıt banknot ve bozuk para kullanımı bitirilerek kayıt dışı ekonomi de sonlandırılmalıdır. Bu şekilde hem vergi kaçağı biter hem rüşvet yolsuzluk kara para hareketi illegal para akışları vsler engellenir , yakalanması takibi çok kolaylaşır.
-
Benim görüşlerim bunlar. Her tür yorum fikir eleştiri kabulum.
Saygılarımla.