babamın kaldığı binada yakıt ücretlerinin toplanmasında gecen yıldan beri sorun yaşıyoruz. Babamın kaldığı daire 40 metre kare giriş katında haliyle diger daireler çok daha büyük yöneticiye söyledik burada hesaplamada sorun var hesaplamanın metrekareye göre olması gerektiğini bizim metre kareye hesaplandığından büyük dairelerin metrekarelerine göre hesaplandığında daha yüksek ödediğimizi söyledim bizle hemen tartışmaya geçti.nisan mayıs aylarında yapılan genel toplantıya kadar bu durum kaldı daha sonra toplantında sordum bunu nasıl hesap ettiklerini bana yöneticinin söylediği eskiden beri böyle geliyor tarzında idi. ben bunun doğru olmadığını paylaştırmanın ya metre kareye göre yapılması gerektiğini yada kalorimetre ,ısı ölcer yada pay ölçer gibi cihazların takılması gerektiğini söyledim oradaki diğer katılımcılarla hararetli tartışma yaşadık daha sonra beni toplantıdan çıkardılar.sonra kara yazısı geldi yazıda doğalgaz yakıt ücretlerinin metraja göre hesaplanacağı yönünde karar aldılar.tamam dedik.bu yıl yine aynısı oldu benim metrakerame göre değil di.700 tl cıkarmışlardı metre kareye bölünce 17.5 tl cıkıyordu.diğer dairelerin metre karelerini bilmemekle birlikte 80-90 mt2 olduğunu düşünürsek diğer dairelere 15 tl ile 13.33 gibi rakamlar cıkıyordu.bina yöneticisi aradım söyledim yine bu sefer bagırıp cağırmakla birlikte küfür de etti. 1 hafta sonra toplatı yaptılar ben şehir dışında olduğum yüzünden katılamadım bu seferde petek sayısına göre hesaplama yapmak yönünde karar almışlar ve 900 tl fiyat cıkarmışlar.sorum bu yapılan işlem doğru mu petek sayısına göre hesap yapmak ben ne yapmalıyım tüketici hakem heyetine gitmeli miyim gidebilir miyim.Ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.Ayrıca MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK de bu tarz bir hesaplama yöntemi yok.

ayrıca, cevre ve sehirçilik bakalığının sitesi de bulduğum bölümler şöyle, (https://csb.gov.tr/sss/enerji-veriml...ve-tesisat/778)

Binama ısı ölçer, ısı sayacı taktırmak zorunda mıyım?
02.05.2007 tarih ve 26510 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5627 sayılı “Enerji Verimliliği Kanunu’nun” 7nci maddesinin birinci fıkrasının c bendinde “Merkezî ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezî veya lokal ısı veya sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanım miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemler kullanılır. Buna aykırı olarak hazırlanan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz.” denilmiş olup 634 sayılı “Kat Mülkiyeti Kanunu’nun” 42nci maddesinin değişik dördüncü fıkrasında da (18/4/2007-5627/16 md.) “.....Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usul ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir.” denilerek mezkur kanunun bu hükmü gereğince mülga Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından hazırlanan 14.04.2008 tarih ve 26847 mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Merkezi Isıtma ve Sıhhi Sıcak Su Sistemlerinde Isınma ve Sıhhi Sıcak Su Giderlerinin Paylaştırılmasına İlişkin Yönetmelik” yürürlüğe girmiştir. Söz konusu yönetmeliğin Geçici 1inci maddesinde de ifade edildiği üzere 5627 sayılı “Enerji Verimliliği Kanunu’nun” 7nci maddesinin birinci fıkrasının c bendi ve Geçici 6ncı maddesinin birinci fıkrası gereğince 02.05.2012 tarihi itibari ile merkezi sistemle ısıtılan ve birden fazla bağımsız bölüme sahip tüm binaların kanun hükümlerine tabi olması, daha özel bir ifade ile ısı ölçüm ekipmanlarının binalarda kullanılmaya başlanmış olması yasal bir zorunluluktur.

Biz bina kat malikleri yönetim kurulu olarak oy çokluğu ile karar aldık ve ısı ölçüm ekipmanlarını taktırmayacağız. Yönetim olarak oy çokluğu ile aldığımız bu karar geçerli midir? Yoksa bu karar için oybirliği mi gerekmektedir?
Yönetim kurullarının her ne çoğunlukla olursa olsun alacağı hiçbir karar kanuna muhalefet teşkil edemez. Isı ölçüm ekipmanlarının tesisi yasal bir zorunluluk olduğundan yönetimlerin gerek oy birliği gerekse oy çokluğu ile aldığı bu yöndeki kararlar yok hükmündedir.

Yöneticimiz bütün ısrarlarımıza rağmen ısı ölçüm ekipmanlarını binamızda tesis etmiyor. Şikyetimizi Bakanlığınıza mı yoksa bağlı bulunduğumuz belediyeye mi yapmalıyız?
5627 sayılı “Enerji Verimliliği Kanunu” ne Bakanlığımıza ne de ilgili idarelere bu sistemlerin kurulup kurulmadığına dair denetim yapma, idari yaptırım uygulama gibi bir yetki vermemiştir. Dolayısı ile bu sistemlerin kurulmamasından dolayı mağdur olduğunu düşünen bir kat maliki veya onun katından kira akdine oturma hakkına veya başka bir sebebe dayanarak devamlı surette faydalanan kişiler şikâyetlerini sadece mahkeme kanalını kullanarak yapabilirler.