merhaba
serbest çevirmen olarak çalışıyor ve gelirimden yıllar içinde biriktirdiklerimi ev inşaatımda kullanıyorum. bunu resmi olarak yapmak için tek kişilik şirket kurdum ve birkaç yıldır böyle gidiyor. ancak son ekonomik sıkıntılardan dolayı artık şirket masraflarını karşılayamıyorum ve şirketi kapattırmak istiyorum. muhasebecime sorunca, çok uğraştırmayan bir müşterisini kaybetmek istemedi, "abi o işler zor falan filan" yaptı. ben gene de şirketi kapatsam, neler olacak, nasıl ilerleyeceğim, onu öğrenmek için bilen sizlere sormak istiyorum:

tapusunu şirket üzerine yaptırdığım bir evim var ve ruhsatını şirket üzerine kaydettirdiğim bir arabam var. bunu 6 veya 7 yıl önce yaptırmıştım. şimdi şirketi kapattırsam bunlar otomatik olarak şahsıma mı geçer? kapatırken "şirket kararı" veya böyle bir şeyle "ev ve araba şu şahsa devredilecek" gibi bir karar alsam bu resmiyette yeterli olur mu? hani daha sonra ev veya arabayı satmak istesem, "şirket adınaymış. sen kim oluyon, sahibi şirket. o gelsin satsın" denir mi? mesela e-devletimden bakınca ev şahsım adıma görünmüyor. eski muhasebecim de evi şirkete kaydetmemiş, ama tapuda öyle görünüyor.

özetle, şirketi kapatsam, ev ve arabamın mülkiyetini şahsıma nasıl devrederim, prosedür nedir??

bilgi ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler!

ömer maraş