Değerli üyeler merhaba,

Ağustos 2021'de 3 bloklu bir siteden ev satın aldım. Sitede kalan son boş daire olduğunu sonradan öğrendim. Evdeki eksiklerin giderilmesi hakkında müteahhitle konuşurken aklıma otopark geldi. İnip baktığımda örneğin b1-b2-b3-b4 diye giderken benim dairem b2 ise b1-b3-b4 diye gidiyordu. Yeterli yer olmadığı için benim otopark yerim çıkarılmış. Sorduğumda da biz size söylememiş miydik olmadığını? diye geçiştirdiler ama sonra yer ayarlayacaklarını beyan ettiler.

Hem yönetim şirketi hem müteahhit birbirlerine topu atıp çözüm sunmadıkları için de ben ikisine de ihtarname çektim. Yönetim şirketini sıkıştırmak adına aidatları ödemeyip bu ayıp giderilmeden ödeme yapmayacağımı, diğer kat malikleriyle aynı aidatı ödememin hukuksuz olduğunu belirttim. Müteahhite de 10 gün içerisinde yer gösterilmesini ihtar ettim.

Yönetim şirketi cevap vermezken müteahhit yeni otopark yönetmeliğinden önce ruhsat alındığını ve her 3 daireye 1 araç yeri zorunluluğu olduğunu belirtti. Sorunun site yönetimi tarafından çözülmesi gerektiğini yazdılar. Burada bana belirtmeyip kusur sakladıklarını da ispatımın zor olacağını anladığım için site yönetimine bir ihtar daha çekerek otopark kullanımına yönelik yönetim kararı olup olmadığını ve varsa kanuna aykırı olduğu için iptalini ve numaralandırmanın kaldırılması gerektiğini ihtar ettim.

Şimdi burada benim problemim şu: ben elbette otoparkta yasal olarak istediğim yere koyabilirim aracımı fakat komşularla problem yaşamak istemiyorum. Ama sadece benim yerim olmadığı için aslında tüm komşular benim yerimi işgal etmiş oluyor istemeden de olsa. Site yönetimi bu konuda bir şey yapmaz ise dava yoluna gitmek gerekiyor ama bu konuda muhtemelen komşuların da dahil olması gerekiyor. Ben genel huzuru kaçırmak istemiyorum ama nasıl çözeceğim konusunda da bir fikrim yok. Bu konuda nasıl bir yol izleyebilirim? Şimdiden teşekkürler.